رودیولا گیاهی است که در مناطق سردسیر و کوهستانی اروپا و آسیا می روید.

ریشه‌های آن آداپتوژن در نظر گرفته می‌شوند، به این معنی که به بدن شما کمک می‌کنند تا در هنگام مصرف با استرس سازگار شود.

رودیولا به ریشه قطبی یا ریشه طلایی نیز معروف است. نام علمی آن Rhodiola rosea است .

7 Science-Backed Health Benefits of Rhodiola rosea

ریشه آن حاوی بیش از ۱۴۰ ماده فعال است که دو قوی ترین آنها روزاوین و سالیدروسید است ( ۱ ).

مردم روسیه و کشورهای اسکاندیناوی قرن ها از رودیولا برای درمان موارد زیر استفاده می کردند:

 • اضطراب
 • خستگی
 • افسردگی

امروزه، به دلیل فواید بسیاری که برای سلامتی دارد، به طور گسترده ای به عنوان یک مکمل غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

در اینجا ۷ مزیت سلامتی مبتنی بر علم رودیولا رزاآ آورده شده است .

۱. ممکن است به کاهش استرس کمک کند

رودیولا مدت‌هاست به عنوان یک آداپتوژن شناخته می‌شود، یک ماده طبیعی که مقاومت بدن شما را در برابر استرس به روش‌های غیر اختصاصی افزایش می‌دهد.

تصور می شود مصرف آداپتوژن ها در زمان های استرس زا به شما کمک می کند تا موقعیت های استرس زا را بهتر مدیریت کنید ( ۲ ، ۳ ).

Rhodiola همچنین نشان داده است که علائم فرسودگی شغلی را بهبود می بخشد، که می تواند با استرس مزمن رخ دهد. یک مطالعه شامل ۱۱۸ فرد مبتلا به فرسودگی ناشی از استرس بود که روزانه ۴۰۰ میلی گرم رودیولا به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند. شرکت کنندگان در مطالعه بهبود واضحی در علائم مختلف مانند استرس و افسردگی که معمولاً با فرسودگی شغلی مرتبط هستند نشان دادند.

بیشترین بهبود در هفته اول رخ داد و در طول مطالعه ادامه یافت. محققان خاطرنشان کردند که این اولین کارآزمایی است که نتایج بالینی درمان رودیولا را برای فرسودگی شغلی بررسی می کند. آنها نتایج را دلگرم کننده یافتند و آزمایشات بیشتری را توصیه کردند ( ۴ ).

خلاصه

آداپتوژن هایی مانند Rhodiola rosea ممکن است مقاومت بدن شما را در برابر استرس افزایش دهند و به شما این امکان را می دهند که در مواقع استرس زا بهتر با آن کنار بیایید.

۲. ممکن است به رفع خستگی کمک کند

استرس، اضطراب و خواب ناکافی تنها چند عاملی هستند که می توانند در ایجاد خستگی نقش داشته باشند که می تواند باعث احساس خستگی جسمی و روحی شود.

با توجه به خواص آداپتوژنیک رودیولا، تصور می شود که به کاهش خستگی کمک می کند.

در یک مطالعه، ۱۰۰ نفر با علائم خستگی مزمن روزانه ۴۰۰ میلی گرم رودیولا به مدت ۸ هفته دریافت کردند. آنها پیشرفت های قابل توجهی را در موارد زیر تجربه کردند:

 • علائم استرس
 • خستگی
 • کیفیت زندگی
 • حالت
 • تمرکز

این بهبودها تنها پس از ۱ هفته درمان مشاهده شد و تا هفته آخر مطالعه به بهبود ادامه داد ( ۵ ).

خلاصه

ماهیت آداپتوژنیک رودیولا آن را به یک مکمل محبوب برای مبارزه با خستگی و سایر علائم مرتبط با استرس تبدیل می کند.

۳. می تواند به کاهش علائم افسردگی کمک کند

افسردگی یک بیماری شایع اما جدی است که بر احساس و عملکرد شما تأثیر منفی می گذارد.

تصور می شود زمانی رخ می دهد که مواد شیمیایی در مغز شما به نام انتقال دهنده های عصبی نامتعادل شوند. متخصصان بهداشت معمولا داروهای ضد افسردگی را برای کمک به اصلاح این عدم تعادل شیمیایی تجویز می کنند.

پیشنهاد شده است که Rhodiola rosea ممکن است دارای خواص ضد افسردگی باشد که به تعادل انتقال دهنده های عصبی در مغز شما کمک می کند.

یک مطالعه اثرات رودیولا را با داروی ضد افسردگی معمول تجویز شده سرترالین که با نام Zoloft فروخته می شود، مقایسه کرد. در این مطالعه، ۵۷ فرد مبتلا به افسردگی به طور تصادفی برای دریافت رودیولا، سرترالین، یا یک قرص دارونما به مدت ۱۲ هفته قرار گرفتند ( ۶ ).

در حالی که رودیولا و سرترالین هر دو علائم افسردگی را کاهش دادند، سرترالین تأثیر بیشتری داشت. با این حال، رودیولا عوارض جانبی کمتری ایجاد کرد و بهتر تحمل شد.

خلاصه

تحقیقات نشان داده است که رودیولا ممکن است به بهبود برخی از علائم افسردگی کمک کند. مشابه داروهای ضد افسردگی، ممکن است بر انتقال دهنده های عصبی که بر خلق و خو و احساسات تأثیر می گذارند تأثیر مثبت بگذارد.

۴. ممکن است عملکرد مغز را بهبود بخشد

ورزش، تغذیه مناسب و خواب خوب شبانه راه های مطمئنی برای قوی نگه داشتن مغز شما هستند ( ۷ ).

برخی از مکمل ها نیز ممکن است کمک کنند، از جمله رودیولا.

بررسی ۳۶ مطالعه حیوانی به این نتیجه رسید که رودیولا ممکن است یادگیری و عملکرد حافظه را بهبود بخشد ( ۸ ).

یک مطالعه حیوانی نشان داد که تنها یک دوز رودیولا باعث افزایش حافظه و اثر ضد افسردگی بر روی موش ها شد. این نشان داد که رودیولا می تواند ابزار خوبی برای افزایش شناخت و مقابله با اختلالات خلقی در افراد باشد ( ۹ ).

بررسی تحقیق دیگری به این نتیجه رسید که خواص درمانی رودیولا ممکن است برای بسیاری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مفید باشد. محققان خواستار تحقیقات بیشتر برای پر کردن شکاف بین نتایج تجربی و کاربردهای بالینی شدند ( ۱۰ ).

خلاصه

Rhodiola نشان داده است که عملکرد ذهنی را در زمان‌های استرس‌زای ذهنی و فیزیکی شدید افزایش می‌دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تأیید این یافته ها مورد نیاز است.

۵. ممکن است عملکرد ورزش را بهبود بخشد

Rhodiola ادعا شده است که عملکرد ورزشی را با کاهش خستگی جسمی و ذهنی و افزایش فعالیت آنتی اکسیدانی بهبود می بخشد ( ۱۱ ).

با این حال، نتایج تحقیقات مختلط است.

از جنبه مثبت، یک مطالعه حیوانی نشان داد که رودیولا می تواند قدرت عضلانی و عملکرد قدرت را در موش ها بهبود بخشد. در این مطالعه، به موش‌ها عصاره Rhodiola rosea همراه با ترکیب دیگری در Rhodiola به نام Rhaponticum carthamoides ( Rha ) پس از تمرین مقاومتی داده شد ( ۱۲ ).

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف رودیولا زمان واکنش و زمان پاسخ کلی را در مردان جوان، سالم و فعال از نظر بدنی کوتاه می کند. همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی را افزایش داد اما تأثیری بر استقامت کلی نداشت ( ۱۳ ).

در مطالعات دیگر نشان داده شده است که رودیولا عملکرد ورزشی را با کاهش تلاش درک شده یا میزان سختی که شرکت کنندگان احساس می کردند بدنشان کار می کند، بهبود می بخشد ( ۱۴ ).

از طرفی شکاک، تحقیقات به مطالعاتی اشاره می کند که نشان می دهد مکمل رودیولا جذب اکسیژن یا عملکرد عضلانی را تغییر نمی دهد و سیستم ایمنی ورزشکاران ماراتن را تقویت نمی کند ( ۱۵ ).

همچنین، مرکز ملی سلامت مکمل و یکپارچه هشدار می‌دهد که شواهد کافی از مطالعات انسانی برای این نتیجه‌گیری وجود ندارد که رودیولا برای هر گونه استفاده مرتبط با سلامت مفید است ( ۱۶ ). بخشی از دلیل این امر ممکن است این باشد که محققان هنوز دقیقاً نمی دانند که رودیولا چگونه بر عملکرد انسان تأثیر می گذارد ( ۱۷ ).

خلاصه

رودیولا پتانسیل افزایش عملکرد ورزشی را دارد، اما تحقیقات بیشتری برای تایید نتایج مورد نیاز است.

۶. ممکن است به مدیریت دیابت کمک کند

دیابت وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که بدن شما توانایی تولید یا پاسخ به هورمون انسولین را کاهش می دهد و در نتیجه سطح قند خون بالا می رود.

افراد مبتلا به دیابت معمولاً از تزریق انسولین یا داروهایی استفاده می کنند که حساسیت به انسولین را افزایش می دهند تا سطح قند خون خود را بهتر مدیریت کنند.

جالب توجه است، تحقیقات حیوانی نشان می دهد که رودیولا ممکن است به بهبود مدیریت دیابت کمک کند ( ۱۸ ).

نشان داده شده است که ترکیب سالیدروسید موجود در رودیولا به محافظت در برابر دیابت و نفروپاتی دیابتی (بیماری کلیوی) در موش‌ها کمک می‌کند ( ۱۹ ).

این مطالعات بر روی موش ها انجام شد، بنابراین نتایج آنها را نمی توان به انسان تعمیم داد. با این حال، آنها دلیل قانع کننده ای برای بررسی اثرات رودیولا بر دیابت در افراد هستند.

اگر دیابت دارید و مایل به مصرف مکمل های رودیولا هستید، ابتدا با متخصص تغذیه یا پزشک خود صحبت کنید.

خلاصه

Rhodiola نشان داده شده است که به محافظت در برابر دیابت در جوندگان کمک می کند، که نشان می دهد ممکن است یک
مکمل ارزشمند برای مدیریت دیابت در انسان باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

۷. ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

سالیدروسید، یک جزء قوی رودیولا، برای خواص ضد سرطانی آن مورد بررسی قرار گرفته است.

مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که ممکن است رشد سلول های سرطانی ریه، مثانه، معده و روده بزرگ را مهار کند ( ۲۰ ، ۲۱، ۲۲ ، ۲۳ ).

در نتیجه، محققان پیشنهاد کرده‌اند که رودیولا ممکن است در درمان بسیاری از انواع سرطان مفید باشد.

با این حال، تا زمانی که مطالعات انسانی در دسترس قرار نگیرد، اینکه آیا رودیولا می تواند به درمان سرطان کمک کند، ناشناخته باقی مانده است.

خلاصه

آزمایش‌های آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده‌اند که یک ماده فعال در رودیولا به نام سالیدروسید از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. با این حال، اثرات آن در انسان هنوز مشخص نشده است.

نحوه مصرف مکمل های رودیولا روزآ

رودیولا گیاهی نسبتا کمیاب است و عمدتاً به صورت عصاره رودیولا رزا در کپسول یا قرص موجود است. همچنین به عنوان چای در دسترس است، اما بسیاری از مردم به شکل قرص ترجیح می دهند زیرا دوز دقیق را ممکن می کند.

دنبال چه چیزی میگردی

متأسفانه، مکمل‌های رودیولا در معرض خطر تقلب یا کاهش کیفیت و خلوص آن هستند ( ۲۴ ، ۲۵ ).

برای جلوگیری از این امر، به دنبال مارک هایی باشید که دارای مهر و موم USP یا NSF هستند. این‌ها سازمان‌های غیرانتفاعی شخص ثالث هستند که تضمین می‌کنند مکمل‌ها حاوی آنچه ادعا می‌کنند، بدون ناخالصی هستند.

علاوه بر این، به برچسب های این مکمل ها نگاه کنید تا مطمئن شوید که حاوی مقدار استانداردی از ۳ درصد روزاوین و ۱ درصد سالیدروزید هستند. اینها نسبت‌های طبیعی این ترکیبات در ریشه رودیولا هستند.

چه مقدار و چه زمانی مصرف شود

بهتر است رودیولا را با معده خالی مصرف کنید، اما نه قبل از خواب، زیرا اثر کمی تحریک کننده دارد ( ۲۶ ). اکثر مردم عصاره رودیولا را در کپسول ها یا قرص های حاوی ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم با ۳ درصد روزاوین و ۰.۸ تا ۱ درصد سالیدروسید مصرف می کنند. تنتور نیز موجود است.

بر اساس یافته‌های تحقیقاتی کنونی، رودیولا ممکن است برای بهبود علائم استرس، خستگی یا افسردگی زمانی که در دوزهای مختلف از ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌گرم در روز در دوزهای منفرد یا منقسم مصرف شود، مؤثر باشد (۲۷ ، ۲۸ ، ۲۹ ) .

علاوه بر این، برخی از مطالعات نشان داده اند که دوزهای کمتر بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در روز ممکن است به افزایش عملکرد ورزشی کمک کند ( ۳۰ ).

ایمنی رودیولا

یافته های تحقیقات فعلی نشان می دهد که رودیولا ایمن و به خوبی تحمل می شود. مطالعات بالینی اخیر عوارض جانبی کمی را به رودیولا نسبت می دهند ( ۳۱ ).

با این حال، از اواسط سال ۲۰۲۱، سازمان غذا و دارو (FDA) شش نامه هشدار به سازندگان مکمل های رودیولا صادر کرده بود ( ۳۲ ). مواردی که در اخطارها مورد توجه قرار گرفت عبارتند از:

 • خلوص
 • نام تجاری
 • ادعاهای بهداشتی بی دلیل
 • به عنوان داروهای جدید تایید نشده است

FDA مکمل های غذایی را به عنوان غذا و نه دارو تنظیم می کند. به هیچ مکملی اجازه نمی دهد که ادعای درمان، درمان یا پیشگیری از بیماری را داشته باشد ( ۳۳ ).

همه مکمل ها، از جمله رودیولا، ممکن است عوارض جانبی منفی داشته باشند. این امر به ویژه اگر رودیولا ناخالص باشد یا با گیاهان دیگر ترکیب شده باشد صادق است. رودیولا همچنین ممکن است با داروهای دیگری که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد یا شرایط پزشکی دیگری را تشدید کند. همچنین، اثرات آن بر روی کودکان، افراد باردار یا سایر گروه‌های آسیب‌پذیر آزمایش نشده است.

هنگام خرید مکمل های گیاهی ممکن است مشکلات کیفی ایجاد شود ( ۳۴ ). در صورت خرید مکمل ها، به خصوص آنلاین، منبع را به دقت ارزیابی کنید. همچنین، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید تا مطمئن شوید مکمل برای شرایط سلامتی خاص شما بی خطر است.

خلاصه

به دنبال گواهینامه های شخص ثالث باشید تا اطمینان حاصل کنید که مکمل رودیولا شما با مواد ارزان تر و کمتر موثر تقلبی نشده است. برخی از مطالعات نشان می دهد که دوز ۲۰۰-۶۰۰ میلی گرم در روز ممکن است برای برخی از مصارف موثر و بی خطر باشد. Rhodiola، مانند تمام مکمل های غذایی، FDA به عنوان درمان برای هر بیماری تایید نشده است.

خلاصه

رودیولا قرن هاست که در روسیه و کشورهای اسکاندیناوی در طب سنتی استفاده می شود.

مطالعات نشان داده اند رودیولا ممکن است به تقویت پاسخ بدن به استرس های فیزیکی مانند ورزش و استرس های روانی مانند خستگی و افسردگی کمک کند.

مطالعات دیگر، بسیاری در لوله‌های آزمایش و حیوانات، نشان داده‌اند که رودیولا ممکن است به محافظت در برابر بیماری‌های خاص مانند سرطان، افسردگی و دیابت کمک کند. با این حال، تحقیقات انسانی با کیفیت کافی وجود ندارد که نشان دهد رودیولا می تواند در برابر این شرایط جدی محافظت کند یا علائم آنها را کاهش دهد.

اگر می خواهید از رودیولا استفاده کنید، به دنبال مکمل هایی باشید که تحت آزمایش شخص ثالث قرار گرفته اند تا از احتمال تقلب جلوگیری کنید.

به طور کلی، رودیولا دارای مزایای سلامتی بسیاری است و زمانی که در دوزهای توصیه شده مصرف شود، ایمن با خطر عوارض جانبی کم در نظر گرفته می شود.

اگر به فکر رودیولا هستید، ابتدا با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب است یا خیر.