۷ چیزی که باید در مورد الکل و رژیم کتو بدانید

کلی رژیم کتو را در سال ۲۰۱۴ شروع کرد زیرا می خواست وزن کم کند. و کار کرد. او در عرض شش ماه ۷۰ پوند (۳۲ کیلوگرم) از قاب ۶’۱ اینچی (۱۸۵ سانتی متر) خود برداشت. در طول آن مدت، او هر روز الکل می‌نوشید – ودکای مستقیم، یا ودکای مخلوط با کک رژیمی، اغلب تا زمانی که سیاهی می‌شد. با این حال، وزن از بین رفت. او در واقع این واقعیت را دوست داشت که رژیم کتوژنیک تحمل الکل او را کاهش داد: او سریعتر مست می شد.

با این حال، حدود شش ماه پس از سفر کتو، کلی می‌دانست که الکل باعث ویرانی بسیار زیادی در زندگی او می‌شود، به سلامتی او آسیب می‌رساند و به افرادی که دوست داشت آسیب می‌رساند. مجبور شد الکل را ترک کند.

من متوجه شدم که نحوه غذا خوردن و نحوه مصرف الکل بسیار شبیه به هم بودند. وقتی شروع کردم، نمی توانستم متوقف شوم. کلای، ۲۸ ساله، که در ارتش است، می‌گوید، انجام هر کاری در حد اعتدال برای من سخت بود.

در زمان نگارش این مقاله، او به مدت ۲.۵ سال هوشیار بوده و به مدت ۳ سال (به جز ۸ هفته در بوت کمپ) رژیم کتو داشته است. او هم به دلیل رژیم غذایی و هم به دلیل متانتش احساس فوق العاده ای دارد. او ۱۸۵ پوند (۸۴ کیلوگرم) لاغر و عضلانی است و احساس تناسب اندام، قوی و روشن می کند. او از ورزش منظم لذت می برد. هوس هم برای غذاهای محرک و هم برای الکل از بین رفته است. او این دو را بسیار نزدیک می بیند. و او هرگز خطر نمی کند که دوباره آن هوس ها را مطرح کند.

“چند چیپس سیب زمینی گهگاهی ممکن است مرا از کتوز خارج نکند، اما به خوبی می تواند هوس را در من بیدار کند… به طوری که من را از اولین لقمه نجات می دهد. و من به طور کامل از الکل دوری می کنم. ارزش خوردن یک جرعه را ندارد، زیرا بدانم وقتی می نوشم ذهنم به کجا می رود.»

مصرف الکل و رژیم کتو یک موضوع داغ است. بسیاری از افرادی که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند به سراغ غذای کتوژنیک می‌روند و از این که برخلاف بسیاری از رژیم‌های غذایی، مصرف الکل با کربوهیدرات کم و چربی زیاد ممنوع نیست، خوشحال هستند. در حالی که ممکن است کاهش وزن را برای بسیاری از افراد کند کند، اما نوشیدن گاه به گاه شراب سفید یا قرمز خشک، شامپاین یا حتی مشروب مقطر ممکن است مشکلی نداشته باشد – تا زمانی که شکر نداشته باشد. برای بهترین گزینه ها، راهنمای ما، ۵ نوشیدنی الکلی کم کربوهیدرات برتر را ببینید. 

در واقع، در سال ۱۹۶۴، یک کتاب پرفروش لاغر به نام « رژیم غذایی مرد مشروب » اثر رابرت کامرون، یکی از اولین کسانی بود که رژیم کم کربوهیدرات را به عنوان راهی – در آن دوره مردان دیوانه – برای خوردن استیک و مارتینی نیز تبلیغ کرد. کامرون گفت شکر و کربوهیدرات را قطع کنید و الکل متوسط ​​مشکلی ایجاد نمی کند.

اما آیا این برای همه صادق است؟ خوب، نه دقیقا. رابطه بین شکر، کربوهیدرات و الکل – و هشدارها در مورد مصرف هوشمندانه در رژیم غذایی کتوژنیک – به اندازه توصیه کامرون در دهه ۱۹۶۰ ساده و سرراست نیست.

برای این پست، ادبیات پزشکی را مورد بررسی قرار دادیم و از مجموعه‌ای از متخصصان در مورد الکل و رژیم کم کربوهیدرات یا کتو نظر گرفتیم. در اینجا ۷ نکته ضروری برای دانستن وجود دارد:

۱. اعتدال کلیدی است

برای کسانی که کبد سالمی دارند، وزن زیادی برای از دست دادن ندارند، و مشکلی در توقف یک نوشیدنی (برای زنان) یا دو نوشیدنی (برای مردان) ندارند، مصرف گاه به گاه یک نوشیدنی الکلی کم کربوهیدرات احتمالاً هیچ ضرری نخواهد داشت. و حتی ممکن است به سلامت قلب و عروق و شادی زندگی کمک کند.

دکتر فردریک نیستروم، محقق سوئدی دیابت و متخصص پزشکی، رئیس بخش داخلی دانشگاه لینشوپینگ، مصرف رژیم غذایی در جمعیت های مختلف را مورد مطالعه قرار داده است و توصیه های مشابهی برای افراد به طور کلی سالم دارد: یک لیوان شراب روزانه، همراه با رژیم غذایی کم کربوهیدرات، می تواند برای سلامتی شما مفید باشد

نیستروم خاطرنشان می کند که الکل در واقع چهارمین درشت مغذی بعد از پروتئین، چربی و کربوهیدرات است و در بسیاری از مطالعات تغذیه، مصرف آن اغلب نادیده گرفته می شود. نیستروم می‌گوید در کشورهای مدیترانه‌ای مانند یونان و ایتالیا، الکل حدود ۱۰ درصد کالری دریافتی را تشکیل می‌دهد و ممکن است تا حدی به مزایای تبلیغ شده رژیم مدیترانه‌ای کمک کند.

با این حال، نوشیدن الکل ممکن است کاهش وزن را برای برخی کند کند. مرحوم دکتر سارا هالبرگ به بیماران خود که سعی در کاهش وزن و یا معکوس کردن دیابت داشتند توصیه می کرد که حداکثر یک لیوان شراب برای زنان و دو لیوان برای مردان مصرف کنند و نه هر روز. هالبرگ گفت: “اگر آنها دچار کاهش وزن شدند، توصیه می کنم الکل را به طور کامل قطع کنند.”

هم دکتر جیسون فانگ و هم دکتر تد نایمن از مصرف الکل در میان بیماران تحت مراقبت خود که هنوز در تلاش برای کاهش وزن، معکوس کردن دیابت یا درمان کبد چرب هستند، جلوگیری می کنند (نگاه کنید به نقطه ۵). فانگ می گوید: «من متوجه شدم الکل برای کاهش وزن ثابت مفید نیست.

ماریا امریک، متخصص تغذیه کتو، خاطرنشان می کند که یکی از دلایلی که الکل کاهش وزن را کاهش می دهد این است که به طور موقت بدن را از استفاده از ذخایر چربی برای انرژی باز می دارد. البته، بسته به نوشیدنی، الکل می تواند تعداد قابل توجهی کالری را فراهم کند که ممکن است مانع کاهش وزن شود. علاوه بر این، الکل تمایل به کاهش مهار و افزایش هوس دارد، که اغلب منجر به انتخاب کمتر غذاهای سالم و خوردن بیشتر آنها می شود.

غذای آماده: مقادیر کم الکل کم کربوهیدرات خوب است، اما اگر کاهش وزن شما متوقف شده است یا هنوز با سلامت متابولیک ضعیف مواجه هستید، حداقل فعلاً از مصرف آن خودداری کنید.

۲. مصرف کنندگان معتدل: اساساً متفاوت است؟

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف الکل در مقابل خطر مرگ و میر، منحنی J شکل است. خطر مرگ و میر افراد پرهیز کمی بیشتر از مصرف کنندگان متوسط ​​الکل است و افرادی که الکل زیاد الکل مصرف می کنند بالاترین خطر را در بین همه دارند.

در مقاله‌ای در نیویورک تایمز در سال ۲۰۰۷ ، گری تاوبز می‌گوید که به این نوع یافته‌های اپیدمیولوژیک مشکوک است: «سوالی که من همیشه در مورد این مطالعات داشتم این بود که آیا افرادی که الکل را در حد اعتدال مصرف می‌کنند یا نه فقط با افرادی که الکل مصرف می‌کنند تفاوت دارند یا نه. و مشروب خواران که زیاده روی می کنند. شاید با نگاه کردن به یک یا دو لیوان الکل در روز، افرادی را انتخاب کنید که تمام زندگی خود را در حد اعتدال زندگی می کنند، افرادی که قادر به زندگی خوب و بدون افراط هستند.

نکته اولیه: با خودتان صادق باشید. آیا می توانید به راحتی در حداکثر یک یا دو نوشیدنی توقف کنید؟ اگر نمی توانید، کارشناسان ما می گویند در مصرف الکل بسیار محتاط باشید و در نظر بگیرید که از مصرف الکل خودداری کنید. دکتر نایمان خاطرنشان می‌کند که در سطوح بالاتر مصرف، الکل ممکن است برای چندین سیستم ارگان سمی باشد و با فشار خون بالا، آسیب عصبی، سرطان‌ها و زوال شناختی مرتبط است.

۳. نمی توانید به راحتی متوقف شوید؟ این شیمی مغز شماست

بسیاری از افرادی که در تعدیل خوردن یا نوشیدن مشکل دارند، ممکن است اغلب خود را مورد ضرب و شتم قرار دهند. کلی احساس تنفر از خود را برای خوردن و آشامیدن کنترل نشده اش توصیف می کند. اما همانطور که Bitten Jonsson – یک پرستار ثبت شده که در اعتیاد به قند تخصص دارد – بیان می کند: ناتوانی در فرونشاندن هوس و تعدیل مصرف – چه از غذاهای پر کربوهیدرات و چه الکل – ارتباط کمتری با قدرت اراده دارد و بیشتر به بیوشیمی تغییر یافته مربوط می شود. مغز.

دکتر ورا تارمن، نویسنده کتاب معتادین غذا ، کتابی که جانسون به آن اشاره کرد، می‌گوید: «شیمی مغزی که معتاد را به جستجوی لذت فراتر از حد سیری سوق می‌دهد، مشابه است، خواه کاربر جک دانیلز را دوست داشته باشد یا جک در جعبه. برای همه معتادان به قند توصیه می شود.

دکتر رابرت لوستیگ موافق است، و خاطرنشان می کند که تحقیقات علوم اعصاب و اعتیاد نشان می دهد که مسیر دوپامین (سیستم پاداش) مغز یکسان است، خواه شکر، الکل، نیکوتین، کوکائین و … هر چه باشد. لوستیگ، نویسنده پرفروش، مدافع ضد قند و متخصص غدد درون ریز کودکان، می گوید: «همه مواد لذت زا (خوشایند ساز) و همه رفتارهای لذت جویانه از طریق یک مسیر دوپامین کار می کنند.

حتی اگر بتوانید با موفقیت یک اعتیاد را ترک کنید، انتقال اعتیاد، که به آن اختلال اعتیاد-تعامل نیز می‌گویند، پدیده‌ای شناخته شده است. جانسون خاطرنشان می کند که بسیاری از معتادان به قند ممکن است الکلی شوند. به همین ترتیب، الکلی هایی که الکل را ترک می کنند، ممکن است برای کنترل هوس به قند روی آورند. مطالعات نشان می‌دهد بیمارانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند و دیگر نمی‌توانند پرخوری کنند، ۲۰ درصد بیشتر از مشکلات بعد از عمل ناشی از وابستگی به الکل دارند.

لوستیگ می‌گوید: «وقتی به یک ماده معتاد می‌شوید و خود را پرهیز می‌کنید، روش کار دوپامین شما این است که یک محرک جایگزین پیدا کنید.

غذای آماده: اگر یک رژیم کم کربوهیدرات یا کتو برای کمک به مقابله با یک رابطه اختلال یا اعتیادآور به کربوهیدرات یا قند انجام می دهید، ممکن است اعتیاد به الکل رخ دهد. کارشناسان ما پرهیز را توصیه می کنند.

۴. یک ویژگی انطباقی که کمک کرد، اکنون آسیب می رساند

سیستم پاداش دوپامین ذاتی ما، که می‌گوید «این خوب است، من بیشتر می‌خواهم» احتمالاً یک ویژگی بسیار کاربردی برای بقا در دوران نخستی‌سانان و شکارچیان ما بود، اما ژن‌های عصر حجر ما با دنیای مدرن سازگار نشده‌اند.

تئوری های تکاملی در مورد اینکه چرا بیوشیمی مغز ما ممکن است برخی را به پرخوری یا نوشیدن بیش از حد سوق دهد، جذاب و متنوع است، اما بیشتر آنها به نیاز باستانی به مصرف مقادیر زیادی از میوه ها و کربوهیدرات های پرکالری در فصل برای پر کردن چربی مربوط می شوند. برای زندگی در فصول کم چرب و کمبود مواد غذایی.

در سال ۲۰۱۴، محققان در فلوریدا ژنوم انسان و پستانداران را توالی یابی کردند و برای یافتن جد مشترک ۱۰ میلیون سال پیش که برای اولین بار شروع به متابولیسم موثر اتانول (الکل میوه) یافت در تخمیر میوه های درازکش در کف جنگل کرد، به عقب کار کردند!

نکته اولیه: برخی از افراد با دانستن یک ویژگی باستانی مفید که در دوران مدرن یک مسئولیت است، خودپذیری بیشتری پیدا می کنند – و توانایی بهتری برای درک و کنترل هوس های خود دارند. در حالی که لیدی گاگا در سرود خود برای پذیرش خود می خواند: “امروز خوشحال باش و خودت را دوست داشته باش، زیرا عزیزم تو اینگونه به دنیا آمده ای.” از آنجایی که نمی توانید زیست شناسی خود را تغییر دهید، از محرک – الکل – اجتناب کنید و از مصرف بیش از حد آن جلوگیری کنید.

۵. کبد چرب؟ مشروب را کنار بگذارید تا خوب شود

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) یک بیماری همه گیر بهداشتی بزرگ است که بر تعداد فزاینده ای در سراسر جهان – از جمله ۲۵٪ از جمعیت ایالات متحده – تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان می دهد که یکی از عوامل اصلی مصرف بیش از حد فروکتوز و نوشیدنی های شیرین شده با شکر است. دکتر Evelyne Bourdua-Roy در مورد شیوع NAFLD در بین بیمارانی که در مطب GP خود هستند، نوشت – اما همچنین در مورد رژیم غذایی کم کربوهیدرات، کم فروکتوز، چربی بالا و بدون الکل در مقاله خود چگونه چربی است. 

دکتر لوستیگ خاطرنشان می کند که برخلاف گلوکز، فروکتوز و الکل مستقیماً به کبد می روند، جایی که تقریباً به همان روش متابولیزه می شوند. لوستیگ می‌گوید: فروکتوز الکلی است بدون وزوز. اتانول و فروکتوز از خانواده های متابولیک هستند و زمانی که بیش از حد مصرف شوند، ممکن است باعث ایجاد کبد چرب شوند که منجر به فیبروز کبدی، زخم و سیروز بالقوه، نارسایی کبد و حتی سرطان کبد شود.

نرخ بالای بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در افراد مبتلا به دیابت، چاقی و سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار شایع است.

در یک اسکن، کبد چرب دقیقاً یکسان به نظر می رسد – چه به دلیل مصرف مزمن الکل یا مصرف زیاد فروکتوز در فردی که هرگز نوشیدنی را لمس نکرده باشد.

غذای آماده: هرکسی که مبتلا به کبد چرب یا فیبروتیک است باید از فروکتوز و الکل تا زمان بهبودی کبد خودداری کند. لوستیگ می‌گوید: «اگر مشکلات کبدی دارید، باید تحت هر شرایطی از الکل اجتناب کنید.

۶. تحمل کمتر، خماری بدتر

بسیاری از افرادی که در انجمن‌ها و گروه‌های گفتگو درباره رژیم کتوژنیک پست می‌کنند، گزارش می‌دهند که تحمل الکل آنها بسیار کمتر است و خماری آنها در رژیم غذایی کم کربوهیدرات بسیار بدتر است. با این حال، هنوز تحقیقات علمی زیادی برای توضیح اینکه چرا به نظر می رسد تحمل کاهش می یابد، وجود ندارد، فقط نظریه ها. اما به نظر می رسد افرادی که از رژیم کم کربوهیدرات یا کتو استفاده می کنند ممکن است با مصرف الکل کمتر دچار مسمومیت شوند. در حالی که هرگز نباید مشروب بنوشید و رانندگی کنید، ممکن است لازم باشد در هنگام پیروی از یک رژیم کم کربوهیدرات یا کتو، از خطر آسیب بیشتر آگاه باشید. (توجه: حتی اگر زیاد مشروب ننوشیده‌اید، کتون‌های موجود در نفس شما ممکن است باعث شود در دستگاه تنفس‌سنجی باد کنید، همانطور که در برخی گزارش‌ها اشاره شده است.)

خماری شدیدتر ممکن است نتیجه کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت باشد، اگرچه مکانیسم دقیق مسئول خماری هنوز مشخص نشده است. کربوهیدرات ها باعث می شوند بدن آب را نگه دارد، در حالی که یک رژیم کم کربوهیدرات یا کتوژنیک باعث افزایش از دست دادن مایعات به خصوص در ابتدای کار می شود. آب را بین هر نوشیدنی الکلی جایگزین کنید و به اضافه کردن مقداری نمک و مصرف مکمل های منیزیم و پتاسیم فکر کنید. راهنمای مکمل الکترولیت ما را برای جزئیات بیشتر بخوانید.

علاوه بر این، الکل ممکن است گلوکز خون را کاهش دهد زیرا کبد مشغول متابولیسم الکل است و قادر به تولید گلوکز از طریق گلوکونئوژنز نیست.

در اینجا یک احتیاط مهم دیگر وجود دارد: برای کسانی که رژیم کتو و روزه متناوب انجام می دهند، یک دوره ناگهانی زیاده روی در الکل حتی می تواند برخی از افراد را مستعد وضعیت خطرناک کتواسیدوز الکلی کند، که در آن کتون ها در خون بسیار بالا هستند، اما برخلاف کتواسیدوز دیابتی. ، گلوکز خون نرمال یا حتی به طور خطرناکی پایین است. دکتر فانگ گفت: «از لحاظ نظری، خطر کتواسیدوز الکلی در صورت نوشیدن زیاد و ناشتا افزایش می یابد.

راه حل: مراقب باشید. الکل و مضرات آن در رژیم کتوژنیک بسیار قوی تر است. نکته ۱ را ببینید: اعتدال کلیدی است.

۷. رژیم کتو می تواند میل به الکل را کاهش دهد و حتی ممکن است به مهار اعتیاد به الکل کمک کند

بسیاری از افراد، مانند Clay، دریافته‌اند که رژیم کتو کمک زیادی به کاهش هوس آنها برای قند و الکل کرده و میل و نیاز آنها به نوشیدن را کاهش می‌دهد. موضوعات بحث و گفتگو در سایت محبوب رسانه های اجتماعی Reddit پست های زیادی از افرادی دارد که دریافتند رژیم کتوژنیک به آنها کمک می کند مصرف خود را کاهش دهند یا حتی اعتیاد خود را به الکل ترک کنند.

هنگامی که اعتیاد به کربوهیدرات را پشت سر می گذارید و تبدیل به یک چربی سوز می شوید، بدن شما سوخت دیگری (چربی) را دارد که می تواند به جای کربوهیدرات و اتانول از آن استفاده کند و چون بسیار سیرکننده است، میل به کربوهیدرات و اتانول هم کاهش می یابد. Rockithound» در بحث Reddit .

کارگردان فیلم تام ناتون که مستند Fat Head را ساخته است ، می‌گوید زمانی که گیاه‌خوار بود هوس نوشیدن الکل می‌کرد و وقتی شروع به مصرف الکل کرد در ترک آن مشکل داشت. وقتی به LCHF رفت، ولع و میل به نوشیدن را از دست داد . فکر کردم به یک برنامه ۱۲ مرحله ای نیاز دارم. معلوم شد که من واقعاً به یک استیک متوسط ​​کمیاب نیاز داشتم.»

رژیم کتو به طور بالقوه ممکن است حتی به سم زدایی الکلی ها کمک کند. موسسه ملی ایالات متحده در مورد سوء مصرف الکل و الکلیسم (NIAAA) در بتسدا، مریلند در حال حاضر در مرحله استخدام برای یک کارآزمایی بالینی برای بررسی استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک در طول سم زدایی برای وابستگی به الکل است. محقق اصلی Corinde Wiers، PhD، خاطرنشان می کند که تعدادی از مطالعات و مشاهدات در مورد انرژی مغز نشان می دهد که رژیم کتوژنیک یک مداخله مکمل امیدوارکننده برای اختلالات مصرف الکل (AUD) است.

ویرز می‌گوید: «ما آزمایش خواهیم کرد که آیا رژیم کتوژنیک بر علائم ترک، ولع مصرف، واکنش‌پذیری مغز ناشی از الکل و کیفیت خواب تأثیر دارد یا خیر». او می‌گوید اگر چنین شود، رژیم کتوژنیک می‌تواند بخشی از زرادخانه درمان برای الکلی‌هایی باشد که می‌خواهند ترک کنند.

غذای آماده: اگرچه شواهد ضعیف تا بسیار ضعیف هستند، رژیم کتوژنیک می تواند به شما کمک کند میل خود به نوشیدنی های الکلی را کاهش دهید یا حتی به شما کمک کند تا به طور کامل آن را ترک کنید.

نتیجه

به طور خلاصه، در حد متوسط ​​بنوشید و اگر کاهش وزن متوقف شد، آن را قطع کنید. مراقب باشید که الکل چگونه میل شما به مصرف بیش از حد را تحریک می کند. مراقب تحمل کمتر و سایر اثرات مضر مخلوط کردن الکل با کربوهیدرات کم یا کتو باشید (مخصوصاً اگر بیماری کبد چرب دارید)، و به تأثیر مفید احتمالی روی میل کتو توجه کنید. در نهایت، البته هرگز مشروب نخورید و رانندگی نکنید.

پیوند منبع

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه