برخی از چای ها ممکن است با تحریک سیستم گوارشی یا حجم دادن به مدفوع به رفع یبوست کمک کنند. برخی از نمونه ها عبارتند از سنا، سنجد لغزنده و چای ریواس.

یبوست زمانی است که فردی دچار یبوست شده باشد کمتر از سه حرکات روده در یک هفته با این حال، برخی از افراد اگر هر روز اجابت مزاج نداشته باشند، ممکن است احساس یبوست کنند. ممکن است مدفوع سفت، خشک و به سختی دفع شود.

دمنوش های گیاهی یک درمان خانگی محبوب هستند اما به اندازه داروها دقیق نیستند. افراد باید قبل از امتحان کردن چای گیاهی، بررسی کنند که آیا چای گیاهی برای آنها بی خطر است یا خیر.

این مقاله در مورد اینکه چگونه چای‌های مختلف ممکن است به حرکت روده‌ها و خطرات احتمالی آن کمک کند، بحث می‌کند.

8 دمنوش گیاهی برای رفع یبوستmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

آیا چای می تواند به درمان یبوست کمک کند؟

برخی از چای ها ممکن است از راه های مختلفی به یبوست کمک کنند. به عنوان مثال، نوشیدن مایعات بیشتر ممکن است به فرد کمک کند هیدراته بماند. از آنجایی که کم آبی یک علت مشترک در مورد یبوست، این ممکن است به نرم شدن مدفوع کمک کند و دفع آنها را راحت تر کند.

برخی از گیاهان موجود در دمنوش های گیاهی نیز می توانند خواص اضافی داشته باشند که ممکن است سیستم گوارشی را تحریک کند. به عنوان مثال، سنا دارای یک اثر ملین.

با این حال، مهم است که افراد قبل از استفاده از چای‌های دارای خواص دارویی، با پزشک مشورت کنند، به‌ویژه اگر باردار هستند، بیماری‌های دیگری دارند یا هر دارویی مصرف می‌کنند.

در نهایت، ممکن است برخی افراد نوشیدن چای گرم را آرامش بخش بدانند. فشار می تواند کمک کند به یبوست مکرر، بنابراین صرف زمان برای مکث و کاهش استرس ممکن است برای سلامت گوارش مفید باشد.

۸ دمنوش گیاهی برای درمان یبوست

دمنوش های زیر ممکن است به طرق مختلف به رفع یبوست کمک کنند.

۱. سنا

سنا یکی از شناخته شده ترین ترکیبات ملین در چای است. حاوی برگ ها و غلاف های خشک شده درختچه سنا الکساندرینا است که حاوی ترکیباتی به نام گلیکوزید است. این ترکیبات حرکت دستگاه گوارش را تحریک کرده و در نتیجه اثر ملین دارند.

بیشتر بخوانید
حساسیت به لبنیات و عدم تحمل لاکتوز

بررسی ۲۰۲۱ داروهای یبوست بدون نسخه (OTC) اشاره می‌کند که سنا شواهد قوی دال بر اثربخشی آن دارد. با این حال، چای سنا ممکن است غلظت ضعیف تری نسبت به قرص سنا داشته باشد. اگر چای سنا موثر نباشد، افراد می توانند با یک داروساز در مورد گزینه های دیگر صحبت کنند.

۲. ریواس

برخی از فرهنگ ها معتقدند که ریواس دارای خواص ملین است و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ممکن است. یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ بر روی زنان بالغ نشان داد که مصرف مکمل عصاره ریواس به مدت ۳۰ روز بهبود یافته قوام مدفوع و کاهش یبوست، احتمالاً با تغییر فلور روده شرکت کنندگان.

چای ریواس ممکن است اثر مشابهی نداشته باشد، اما افراد می توانند عصاره ریواس مایع را به نوشیدنی ها اضافه کنند.

۳. نارون لغزنده

سنجد لیز یکی دیگر از درمان های سنتی برای یبوست است. حاوی فیبر و ماده ای شبیه آدامس به نام موسیلاژ است که به حجیم شدن مدفوع کمک می کند.

بررسی ۲۰۲۱ تحقیقات قبلی اشاره می کند که نارون لغزنده تولید موسین را نیز تحریک می کند که بخشی از لایه مخاطی در دستگاه گوارش است. این به روده ها روان کننده می شود. با این حال، بررسی بر روی کودکان و مکمل‌های نارون لغزنده به جای چای تمرکز داشت.

۴. ریشه قاصدک

ریشه قاصدک حاوی اینولین است که نوعی فیبر محلول است. با توجه به بررسی سال ۲۰۲۱، این فیبر محلول می تواند به عنوان یک عامل حجیم کننده در کودکان عمل کند و مدفوع کند. عبور آسان تر. باز هم، این تحقیق بر روی استفاده از مکمل ها متمرکز شده است نه چای، بنابراین چای ریشه قاصدک ممکن است همان اثر را نداشته باشد.

با این حال، قاصدک می تواند به عنوان یک ادرارآور نیز عمل کند، به این معنی که از دست دادن مایعات از طریق ادرار را افزایش می دهد. این به طور بالقوه می تواند یبوست را بدتر کند، بنابراین اگر فردی این گزینه را امتحان کند، باید به خوبی هیدراته بماند.

بیشتر بخوانید
سفت‌شدگی مدفوع: علائم و درمان روده نهفته.

۵. رازیانه

رازیانه یک داروی سنتی سنتی برای علائم گوارشی از جمله گاز معده، نفخ و یبوست است. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۲۲ روی ۵۰ فرد مسن نشان داد که کسانی که چای حاوی رازیانه و گلاب می نوشند علائم یبوست بعد از ۴ هفته بهبود میابد.

نتایج مشابه اثرات پلی اتیلن گلیکول بود، دارویی که پزشکان گاهی اوقات از آن برای درمان یبوست استفاده می کنند. این نشان می دهد که رازیانه و گل رز می توانند قدرت مشابهی با این دارو داشته باشند.

با این حال، از آنجایی که این یک مطالعه کوچک بود، تشخیص اینکه آیا چای رازیانه در جمعیت بزرگ‌تر یا بزرگسالان جوان‌تر مؤثر است، دشوار است.

۶. زنجبیل

بسیاری از مردم از چای زنجبیل برای کاهش گاز، نفخ و حالت تهوع استفاده می کنند. همچنین برخی شواهد محدود وجود دارد که ریشه زنجبیل ممکن است به یبوست کمک کند.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۳ با تمرکز بر روی افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS)، وضعیتی که باعث می‌شود سیستم ایمنی به غلاف محافظ اطراف اعصاب حمله کند، نشان داد که مکمل‌های زنجبیل یبوست را ۳ هفته ای بهبود می‌بخشد.

با این حال، این نتایج ممکن است برای چای زنجبیل یا بزرگسالانی که ام اس ندارند صدق نکند. تحقیقات بیشتری لازم است.

۷. سنجد

سنجد سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک داروی گیاهی برای سرماخوردگی، آنفولانزا و یبوست دارد.  گزارش ۲۰۱۴ توسط آژانس دارویی اروپا اشاره می‌کند که کتاب‌های درسی متعددی از قرن‌های گذشته، چای سنجد و شربت سنجد را به عنوان درمان یبوست ذکر کرده‌اند.

با این حال، هیچ تحقیق اخیر به طور کامل اثرات چای سنجد را برای یبوست آزمایش نکرده است و دانشمندان نمیدانند چگونه کار می کند.

بیشتر بخوانید
درد اپی گاستریک: 14 علت احتمالی

۸. چای سیاه

چای سیاه حاوی کافئین است که محرکی است که می تواند عملکردهای بدن را تسریع کند. برخی افراد به طور حکایتی گزارش می دهند که نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار به تحریک حرکات روده کمک می کند. با این حال، تحقیقات علمی کمی نشان داده است که چای سیاه تا چه حد به عنوان یک درمان یبوست عمل می کند.

بسته به حساسیت فرد، شایان ذکر است که کافئین نیز وجود دارد می تواند باعث:

  • اضطراب
  • بی قراری
  • تپش قلب
  • مشکل در خوابیدن

کافئین همچنین می تواند ادرار را افزایش دهد، که ممکن است کم آبی بدن را بدتر کند. این به نوبه خود می تواند به یبوست کمک کند.

خطرات دمنوش های گیاهی

برخی از گیاهان حاوی مواد قوی هستند، بنابراین درک خطرات آنها مهم است.

آیا دمنوش های گیاهی برای کودکان بی خطر هستند؟

برخی از چای های گیاهی ممکن است برای کودکان بی خطر نباشند. علاوه بر این، از آنجایی که مدیریت دقیق غلظت چای دشوار است، ممکن است دم کردن چای که دوز مناسبی برای کودک فراهم می کند، چالش برانگیز باشد.

در عوض، مراقبان می توانند از پزشک یا داروساز در مورد بهترین راه برای درمان یبوست در کودکان سوال کنند.

آیا دمنوش های گیاهی تنظیم شده است؟

در ایالات متحده، سازمان غذا و دارو (FDA) چای های گیاهی را به عنوان محصولات غذایی تنظیم می کند. این بدان معنی است که اثربخشی یا خلوص آنها را به عنوان دارو آزمایش نمی کند. قدرت مواد تشکیل دهنده ممکن است به طور قابل توجهی از یک مارک چای به دیگری متفاوت باشد.

آیا دمنوش های گیاهی عوارض جانبی دارند؟

مانند ملین های OTC، دمنوش های گیاهی می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. به عنوان مثال، مصرف بیش از حد چای سنا ممکن است منجر به اسهال شود، در حالی که کافئین می تواند باعث تپش قلب و اضطراب شود. قبل از مصرف یک دمنوش گیاهی برای رفع یبوست، افراد می توانند از پزشک یا داروساز بپرسند که آیا ترکیبات آن مناسب هستند یا خیر.

بیشتر بخوانید
رفلاکس اسید و بیماری کبد: آیا ارتباطی وجود دارد؟

آیا می توانید از دمنوش های گیاهی برای مدت طولانی استفاده کنید؟

دمنوش های گیاهی ممکن است به درمان یبوست گاه به گاه کمک کنند، اما راه حل بلندمدتی نیستند. اگر فردی متوجه شود که به چای ملین وابسته است، باید با پزشک تماس بگیرد تا علت یبوست خود را تشخیص دهد.

آیا چای کاسکارا برای یبوست مفید است؟

مانند سنا، پوست خشک شده کاکارا یک ملین محرک است که حاوی گلیکوزیدها است که انقباضات ماهیچه ای روده را تحریک می کند. این به شکل چای موجود است و معمولاً در ۸-۱۲ ساعت کار می کند .

با این حال، استفاده از کاکارا برای یبوست در دراز مدت خطراتی دارد. پوست تازه آن نیز سمی است. به این دلایل، FDA دیگر آن را بی خطر نمی داند.

علاوه بر دمنوش های گیاهی، افراد می توانند موارد زیر را امتحان کنند:

  • نوشیدن آب کافی
  • ورزش متوسط
  • کاهش استرس
  • خوردن یک رژیم غذایی متعادل با فیبر کافی

اگر به نظر می رسد فیبر باعث تشدید یبوست می شود، مهم است که با پزشک صحبت کنید.

خلاصه

برخی از چای هایی که ممکن است به یبوست کمک کنند عبارتند از: نارون لغزنده، ریشه قاصدک و ریواس. با این حال، گیاه با قوی ترین شواهد حمایت از استفاده از آن برای یبوست سنا است که به صورت قرص OTC نیز موجود است.

قدرت و کیفیت چای های گیاهی ممکن است بین محصولات متفاوت باشد و ممکن است برای همه بی خطر نباشد. در نتیجه ممکن است همیشه کار نکنند. اگر یبوست ادامه یابد یا به طور منظم رخ دهد، افراد باید با پزشک تماس بگیرند.