برآمدگی زبان شایع است و علل احتمالی آن شامل صدمات، آلرژی و عفونت است. برآمدگی های زبان معمولاً بی ضرر هستند، اما برخی از آنها نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که نیاز به درمان پزشکی دارد.


برخی از افرادی که بر روی زبان خود برآمدگی دارند ممکن است نگران سرطان باشند، اما سرطان های دهان نسبتا نادر هستند. به گفته انجمن سرطان آمریکا، خطر ابتلا به سرطان دهان در طول زندگی وجود دارد از هر ۶۰ مرد ۱ نفر و از هر ۱۴۱ زن ۱ نفر.

این مقاله به علل و علائم برآمدگی زبان می پردازد. همچنین زمان مراجعه به پزشک، گزینه های درمانی و چشم انداز را توضیح می دهد.

علل

برجستگی زبان دلایل ممکن زیادی دارد، از جمله:

8 علت برآمدگی زبانmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

۱. آسیب های زبان

آسیب به زبان می تواند باعث شود که زبان برجستگی به نظر برسد. مانند سایر قسمت های بدن، زبان ممکن است در پاسخ به آسیب متورم شود.

افرادی که به طور تصادفی زبان خود را گاز می گیرند، گاهی تا چند روز پس از آسیب متوجه یک برآمدگی متورم می شوند. سوختگی ناشی از مایعات یا غذای داغ یکی دیگر از علل شایع آسیب زبان است.

در مورد گاز گرفتن زبان بیشتر بخوانید.

۲. تبخال دهان

تبخال یک مشترکعفونت ویروسی و مسری است در اکثر افراد هر از گاهی تاول های تبخال در اطراف بینی یا دهان خود ایجاد می شود.

برخی از افراد نیز تاول روی زبان یا لثه ایجاد می کنند. این تاول ها می توانند بسیار دردناک باشند و ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشند.

تبخال قابل درمان نیست، اما داروهای ضد ویروسی می توانند به جلوگیری از شیوع بیشتر کمک کنند.

ببینید تبخال چه شکلی است.

۳. آفت دهان

آفت ها مشترک در تمام سنین هستند آنها اغلب در داخل لب رشد می کنند اما ممکن است روی زبان نیز ظاهر شوند. ظاهر زخم ها ممکن است قرمز، سفید یا زرد باشد و می تواند خام و دردناک باشد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد ژنژیووستوماتیت بدانید

برخی از افراد متوجه می شوند که برخی از غذاها باعث ایجاد آفت می شوند. با این حال، کارشناسان از علت دقیق آن مطمئن نیستند.

بیشتر آفت‌ها خود به خود از بین می‌روند، اما برخی ممکن است بسیار دردناک شوند و ممکن است فرد بخواهد با پزشک مشورت کند.

۴. آلرژی

عدم تحمل غذایی و واکنش های آلرژیک ممکن است باعث ایجاد برآمدگی روی زبان یا تورم آن شود. تورم ناگهانی و فوری کل زبان می تواند نشانه ای از واکنش خطرناکی به نام آنافیلاکسی باشد.

یک فرد باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشد در صورتی که:

  • تورم لب ها، دهان یا زبان را تجربه کنید
  • ایجاد بثورات یا کهیر ناگهانی
  • خس خس سینه یا مشکلات تنفسی دارند

۵. عفونت ها

عفونت در دهان یا روی زبان ممکن است باعث تورم و درد در محل عفونت شود. اگر زبان بعد از گاز گرفتن یا به دلیل آسیب قابل توجهی متورم شد، مراجعه به پزشک ضروری است.

حتی یک دهان سالم پر از باکتری است. هر گونه آسیب می تواند ورود باکتری ها به بافت های زبان را آسان تر کند.

اگر برآمدگی بسیار دردناک است یا فردی دچار تب می شود، ضروری است که ظرف ۲۴ ساعت به پزشک مراجعه کند زیرا این می تواند نشانه یک عفونت جدی باشد. بیشتر عفونت های باکتریایی نیاز به آنتی بیوتیک دارند.

۶. پاپیلیت گذرا زبانی (برجستگی دروغ گفتن)

پاپیلیت زبانی گذرا یا برجستگی دروغ گفتن، التهاب موقتی پاپیلای زبان است. اینها برجستگی های ریز روی سطح بالایی زبان هستند.

برخی غذاها مانند آب نبات ترش یا غذاهای بسیار اسیدی می توانند زبان، لثه ها و لب ها را تحریک کنند و باعث ایجاد برجستگی دروغ شوند.

بیشتر بخوانید
سوختگی زبان: علل، عوامل خطر و نشانه‌ها.

برآمدگی های دروغ می توانند دردناک باشند و ممکن است باعث خارش، حساسیت شدید یا احساس سوزش در زبان شوند. آنها معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند و چند روز بعد بدون درمان از بین می روند.

۷. سیفلیس

سیفلیس یک عفونت باکتریایی قابل درمان اما بالقوه تهدید کننده زندگی است. افراد می توانند از طریق تماس مستقیم با زخم های سیفلیس در طول رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی به عفونت مبتلا شوند.

برخی از افراد مبتلا به سیفلیس به عنوان یک علامت اولیه زخم روی زبان ایجاد می کنند. این در صورتی که زبان محل عفونت باشد، شایع تر است، که زمانی اتفاق می افتد که سیفلیس از طریق رابطه جنسی دهانی گسترش می یابد.

ضایعات زبان به دلیل سل بسیار نادر است، اما ممکن است یکی از اولین علائم باشد.

۸. سرطان

با اینکه نادر، برآمدگی روی زبان می تواند سرطان باشد. اگر برآمدگی زبان در کنار زبان رشد کند، به خصوص اگر سفت و بدون درد باشد، احتمال سرطانی شدن آن بیشتر است. در مورد هر توده یا برآمدگی که بیش از یک یا دو هفته طول بکشد، باید با پزشک مشورت کنید.

افراد تا سن ۲۶ باید واکسن ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را در نظر بگیرید. HPV با سرطان دهان و تناسلی مرتبط است.

تشخیص

برای تعیین علت برآمدگی زبان، پزشک آنها را معاینه می کند و در مورد سابقه پزشکی فرد، از جمله هرگونه حساسیت غذایی، سؤال می کند.

پزشک ممکن است آزمایش خون را برای رد عفونت هایی مانند سیفلیس و سل تجویز کند. اگر پزشک مشکوک به سرطان باشد، ممکن است بیوپسی یا برداشتن توده را توصیه کند.

درمان و درمان های خانگی

درمان بستگی به علت برآمدگی زبان دارد.

بیشتر بخوانید
پریکورونیت چیست؟

بسیاری از شرایط پزشکی می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و احتمال برآمدگی زبان را افزایش دهند، بنابراین درمان ممکن است شامل آزمایش سایر شرایط مانند دیابت نیز باشد. مدیریت صحیح این شرایط می تواند خطر بازگشت برآمدگی های زبان را کاهش دهد.

صرف نظر از علت برآمدگی ها، برخی از درمان های خانگی ممکن است کمک کننده باشد. آنها عبارتند از:

  • اجتناب از غذاهای اسیدی و تند تا زمانی که برجستگی ها از بین بروند
  • نوشیدن آب فراوان
  • غرغره کردن با آب نمک گرم و جوش شیرین دهان را به طور منظم شستشو دهید
  • استفاده از داروهای موضعی بدون نسخه (OTC) برای کاهش درد، مانند داروهای زخم شانکر یا ژل های بی حس کننده دهان
  • اجتناب از دهانشویه های حاوی الکل تا زمانی که برجستگی ها ناپدید شوند

رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند خطر برآمدگی زبان و سرطان را کاهش دهد و از عفونی شدن یا دردناک شدن برجستگی ها جلوگیری کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

مگر اینکه برآمدگی زبان باعث درد شدید شود یا فرد تب داشته باشد، ممکن است نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد.

اگر علائم بیش از یک هفته ادامه یافت، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. یک برآمدگی زبان در حال رشد که ناپدید نمی شود می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی تر باشد.

اگر افراد برآمدگی های دردناک زبان دارند که مدام عود می کند، باید به پزشک نیز مراجعه کنند.

اگر فردی تورم زبان دارد و مشکلات تنفسی دارد، باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشد.

سوالات متداول

در زیر چند سوال رایج در مورد برآمدگی زبان وجود دارد.

آیا برآمدگی روی زبان طبیعی است؟

برآمدگی های زبان همیشه نشان دهنده یک وضعیت سلامتی نیست. ممکن است فردی پس از آسیب دیدگی، مانند گاز گرفتن زبان، بر روی زبان خود برآمدگی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
چرا زبانم گزگز می کند؟

با این حال، اگر برآمدگی‌های زبان دردناک هستند، باز می‌گردند یا رشد می‌کنند، می‌توانند نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشند.

چه ویروسی باعث ایجاد برجستگی روی زبان می شود؟

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ می تواند باعث تبخال دهان شود که می تواند منجر به ایجاد تاول در زبان و اطراف دهان شود.

آیا کسی می تواند از شر برآمدگی های روی زبان خلاص شود؟

درمان های خانگی، مانند تمیز نگه داشتن دهان، اجتناب از غذاهای اسیدی و داروهای موضعی OTC، می تواند به خلاص شدن از شر برآمدگی های زبان کمک کند. با این حال، برخی از برآمدگی‌های زبان نیاز به درمان مناسب از سوی پزشک دارند، مانند داروهای ضد ویروسی تجویزی.

برجستگی های پشت زبان به چه معناست؟

برآمدگی در پشت زبان می تواند نشان دهنده آسیب، عفونت، آلرژی یا چیز دیگری باشد. افراد برای تشخیص صحیح باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنند.

خلاصه

اکثر برآمدگی های زبان بدون علت واضح ظاهر می شوند و خود به خود از بین می روند. ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها بعد برگردند یا دیگر تکرار نشوند. در هر صورت، برآمدگی زبان به ندرت باید باعث نگرانی شود.

اگر علائم ادامه یابد یا بدتر شود، یا برآمدگی زبان بسیار دردناک باشد، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

بهداشت دهان و دندان خوب و اجتناب از مواد محرک می تواند به جلوگیری از برآمدگی زبان کمک کند. داروهای OTC و درمان های خانگی ممکن است علائم را کاهش داده و بهبود را تسریع کنند.