۸ فایده دانه چیا بر کتوژنیک

دانه چیا که در اصل از جنوب مکزیک و شمال گواتمالا است، اکنون به طور گسترده در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. محبوبیت آنها تا حد زیادی به دلیل اسیدهای چرب امگا ۳ است که بیش از هر غذای گیاهی دیگری دارد.

با این حال، دانه های چیا بیش از یک منبع گیاهی از اسیدهای چرب ضروری هستند. این دانه های کوچک اما قدرتمند دارای فیبر، عناصر کمیاب و ترکیبات گیاهی نیز هستند که برای سلامتی مفید اند. به عبارت دیگر، چیا یک غذای فوق العاده است. لطفاً به خواندن ادامه دهید تا درباره دانه های چیا در رژیم کتوژنیک از جمله فواید بی شمار آنها بیشتر بدانید.

آیا دانه های چیا برای کتوژنیک مفید هستند؟

کاملا! شاید جایی خوانده باشید که دانه های چیا در یک وعده ۱ اونس حدود ۱۲ گرم کربوهیدرات دارند. [۱]. با این حال، بیشتر این فیبر غذایی غیرقابل هضم است و تنها حدود ۲ گرم کربوهیدرات موجود در چیا قابل هضم است (کربوهیدرات خالص).

دانه چیا همچنین دارای چربی و پروتئین بالایی است. وعده فوق حاوی ۸.۷ گرم چربی و ۴.۶ گرم پروتئین است. بیشتر چربی موجود در دانه چیا اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) به ویژه اسیدهای چرب امگا ۳ است که حدود ۵ گرم در هر وعده است. این مقدار بسیار بالاتر از میزان توصیه شده روزانه امگا ۳ گیاهی است (۱.۳۲ گرم برای زنان و ۱.۵۵ گرم برای مردان). [۲].

دانه های کتوژنیک چیا

۸ فواید چیا روی کتوژنیک

دانه‌های چیا کربوهیدرات کم و چربی بالایی دارند، که دلیل خوبی برای شروع اضافه کردن آن به اسموتی‌های کتوژنیک و ماست است. اما ارزش این را دارد که بدانید به جز نسبت خوب ماکروهای کتوژنیک چه مزایای دیگری با آنها دریافت می کنید:

بیشتر بخوانید
آیا چای در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

۱. منبع امگا ۳

همانطور که توضیح داده شد، دانه های چیا به طور منحصر به فردی سرشار از امگا ۳ هستند که چربی های ضد التهابی ضروری هستند. آنها برای سلامت مغز، چشم و قلب و عروق بسیار مهم هستند. متأسفانه، مصرف جهانی این ماده مغذی حیاتی در قرن گذشته کاهش یافته است، که ممکن است یکی از دلایل افزایش جهانی بیماری های مزمن باشد. [۲]. به همین دلیل است که منابع آنها، مانند دانه های چیا، بسیار ارزشمند هستند.

۲. منبع فیبر محلول

فیبر یک کربوهیدرات غیر قابل هضم است. دانه چیا عمدتا حاوی فیبر محلول است که در مایعات حل می شود و کلسترول، گلوکز و صفرا اضافی را در دستگاه گوارش جذب می کند. [۳]. همچنین به باکتری های مفید روده انرژی می دهد و در نتیجه به سلامت دستگاه گوارش کمک می کند. هنگامی که به مایعات اضافه می شود، فیبر محلول در چیا مسئول خواص ژل کنندگی غیرعادی آن است.

بیشتر بخوانید
سیب چوبی: مشخصات تغذیه ای، فواید

۳. منبع پروتئین

دانه های کتوژنیک چیا همچنین می توانند پروتئین سیر کننده را به وعده های غذایی شما اضافه کنند. حدود ۱۷ درصد از وزن آنها پروتئین است، بسیار بیشتر از آنچه در غلات یافت می شود [۳]. آنها حاوی تمام آمینو اسیدهای ضروری هستند، اگرچه در مقادیر متفاوت. برخی از پروتئین های آنها نیز دارای خواص بیولوژیکی هستند که مزایایی فراتر از تغذیه دارند.

۴. سرشار از مواد معدنی

بهترین کار این است که برای سالم ماندن، مواد معدنی ضروری را متعادل مصرف کنید، و چیا روی کتوژنیک می تواند به رفع این نیازها کمک کند. آنها منبع خوبی از کلسیم، فسفر، پتاسیم و منیزیم هستند. محتوای کلسیم آنها بیشتر از غلات و شیر است و حدود ۱۸۰ میلی گرم در هر اونس است. [۱, ۳]. مصرف روزانه توصیه شده کلسیم ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم در روز است [۴].

۵. حاوی ترکیبات سالم است

دانه‌های چیا به دلیل غلظت بالای ترکیبات فنولی در تقریباً ۹ درصد وزن خشک خود، یک ابر غذا محسوب می‌شوند. [۳]. برخی از ترکیبات فنلی آنها عبارتند از کافئیک اسید، اسید کلروژنیک، کورستین، اسید گالیک، دارچین، میریستین و کامپفرول. همه دارای خواص مبارزه با بیماری هستند و به پیشگیری از سرطان، بیماری های عصبی و فشار خون بالا کمک می کنند.

بیشتر بخوانید
شیر فاسد برای چه چیزی مفید است و آیا می توانید آن را بنوشید؟

۶. محافظت آنتی اکسیدانی

بدن ما آنتی اکسیدان تولید می کند تا از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد – محصولات جانبی متابولیسم – جلوگیری کند. با این حال، کمی کمک از آنتی اکسیدان های گیاهی نیز به تقویت سیستم دفاعی بدن شما کمک می کند. دانه های چیا حاوی مقدار زیادی ویتامین E، کاروتنوئیدها و پلی فنول ها هستند که همگی به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی خود شناخته شده اند. [۳].

۷. کاهش وزن آسان تر

رژیم کتوژنیک به کاهش وزن کمک می کند. اما دانه های چیا با فیبر، پروتئین و محتوای کم کربوهیدرات می توانند این کار را آسان تر کنند. یک کارآزمایی تصادفی کنترلی شامل ۷۷ بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که افزودن چیا به یک رژیم غذایی کم کالری منجر به کاهش وزن بیشتر از افزودن سبوس جو دوسر می شود. [۵].

۸. استخوان های قوی تر

دانه چیا حاوی ۱۸ درصد کلسیم توصیه شده روزانه در یک اونس است [۱]. کلسیم یک ماده معدنی سازنده برای استخوان های سالم است. یک مطالعه حیوانی منتشر شده در شماره ۲۰۱۸ Nutrients نشان داد که مصرف طولانی مدت چیا باعث افزایش تراکم مواد معدنی استخوان می شود. [۶]. اگرچه ممکن است این موضوع برای انسان ها ترجمه نشود، اما دلیلی وجود دارد که باور کنیم چیا ممکن است استحکام استخوان ها را افزایش دهد.

بیشتر بخوانید
پیاز : حقایق تغذیه و اثرات سلامت

افکار نهایی

دانه‌های چیا دانه‌های کوچک اما قدرتمندی هستند که به دلیل توانایی غیرعادی‌شان در جذب ۱۲ برابر وزن خود آب و تشکیل ژل شناخته می‌شوند. به همین دلیل است که آنها یک عنصر رایج در پودینگ های کم کربوهیدرات هستند. با این حال، آنها همچنین روی صبحانه و دسرهای کتوژنیک پاشیده می شوند.

چیا روی کتوژنیک همچنین فواید تغذیه ای و سلامتی فراوانی دارد. آنها یکی از بهترین منابع گیاهی چربی های امگا ۳، کلسیم و پروتئین هستند. آنها کربوهیدرات کمی دارند که بیشتر آنها فیبر محلول هستند. دانه‌های کتوژنیک چیا به لطف بسیاری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات آنتی‌اکسیدانی می‌توانند سلامت کلی شما را بهبود بخشند. در مجموع، دلایل بیشتری از آنچه در اینجا ذکر شده وجود دارد تا آنها را مورد علاقه خود قرار دهید.

 فواید رژیم کتوژنیک

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «۸ فایده دانه چیا بر کتوژنیک;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه