چریمویا (آنونا چریمولا) میوه ای سبز رنگ مخروطی شکل با پوست چرمی و گوشت خامه ای و شیرین است.

تصور می شود که از کوه های آند در آمریکای جنوبی سرچشمه گرفته باشد، در مناطق گرمسیری با ارتفاعات بالا رشد می کند.۱، ۲).

چریمویا به دلیل بافت خامه ای که دارد به سیب کاستارد نیز معروف است. اغلب با قاشق خورده می شود و مانند کاسترد سرد سرو می شود. چریمویا طعم شیرینی مشابه سایر میوه های استوایی مانند موز و آناناس دارد.۲).

این میوه منحصربه‌فرد سرشار از فیبر، ویتامین و مواد معدنی است که می‌تواند ایمنی را تقویت کند، التهاب را کاهش دهد و سلامت چشم و قلب را تقویت کند.۳، ۴).

8 مزیت شگفت انگیز Cherimoya (سیب کاستارد)healthline.comhttps://www.healthline.com › cher...

با این حال، بخش‌های خاصی از چریمویا حاوی سمومی است که در صورت مصرف زیاد، ممکن است به سیستم عصبی شما آسیب برساند.۵، ۶).

در اینجا ۸ مزیت شگفت انگیز چریمویا آورده شده است.

۱. آنتی اکسیدان بالایی دارد

شریمویا سرشار از آنتی اکسیدان است که با رادیکال های آزاد در بدن شما مبارزه می کند. سطوح بالای رادیکال های آزاد می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که با بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری قلبی مرتبط است.۷، ۸).

برخی از ترکیبات موجود در چریمویا – از جمله اسید کائورنوئیک، فلاونوئیدها، کاروتنوئیدها و ویتامین C – دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند.۳، ۴).

یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که پوست و پالپ هر دو منابع عالی آنتی اکسیدان هستند – با ترکیبات موجود در پوست به ویژه در جلوگیری از آسیب اکسیداتیو موثر است.۹).

با این حال، توجه داشته باشید که به دلیل نگرانی های سلامتی، نباید پوست چریمویا را بخورید. در زیر با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است.

آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی چریمویا ، مانند لوتئین، ممکن است بسیار قوی باشند. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای غنی از کاروتنوئید ممکن است سلامت چشم را تقویت کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و برخی سرطان ها را کاهش دهد.۱۰، ۱۱).

۲. ممکن است خلق و خوی شما را تقویت کند

چریمویا منبع عالی ویتامین B6 (پیریدوکسین) است. در واقع، ۱ فنجان (۱۶۰ گرم) از میوه حاوی ۲۴ درصد از مصرف روزانه مرجع (RDI) است.۱۲).

ویتامین B6 نقش مهمی در ایجاد انتقال دهنده های عصبی از جمله سروتونین و دوپامین دارد که به تنظیم خلق و خوی شما کمک می کند.۱۳، ۱۴).

بیشتر بخوانید
فواید ریشه ماکا چیست؟

سطوح ناکافی این ویتامین ممکن است به اختلالات خلقی کمک کند.

در واقع، سطوح پایین ویتامین B6 خون با افسردگی، به ویژه در افراد مسن مرتبط است. یک مطالعه در افراد مسن نشان داد که کمبود ویتامین B6 شانس ابتلا به افسردگی را دو برابر می کند.۱۳، ۱۵).

با افزایش سطح این ویتامین مهم، خوردن غذاهایی مانند cherimoya ممکن است به کاهش خطر افسردگی مرتبط با کمبود ویتامین B6 کمک کند.

۳. ممکن است برای سلامت چشم مفید باشد

چریمویا سرشار از آنتی اکسیدان کاروتنوئیدی لوتئین است، یکی از آنتی اکسیدان های اصلی در چشم شما که با مبارزه با رادیکال های آزاد بینایی سالم را حفظ می کند.۳، ۱۶).

چندین مطالعه مصرف زیاد لوتئین را با سلامت چشم و کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن (AMD) مرتبط می‌دانند، وضعیتی که با آسیب چشم و کاهش بینایی مشخص می‌شود.۱۷، ۱۸، ۱۹).

لوتئین همچنین ممکن است از سایر مشکلات چشمی محافظت کند – از جمله آب مروارید، که تیرگی چشم است که باعث کاهش بینایی و کاهش بینایی می شود.۱۶، ۲۰).

بررسی ۸ مطالعه نشان داد که افرادی که دارای بالاترین سطح لوتئین در خون بودند، ۲۷ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به آب مروارید بودند، در مقایسه با افرادی که کمترین سطح را داشتند.۲۱).

بنابراین، مصرف غذاهای غنی از لوتئین – مانند چریمویا – ممکن است از سلامت چشم حمایت کند و خطر بیماری هایی مانند AMD و آب مروارید را کاهش دهد.

۴. ممکن است از فشار خون بالا جلوگیری کند

چریمویا سرشار از مواد مغذی است که به تنظیم فشار خون کمک می کند، مانند پتاسیم و منیزیم.

قابل ذکر است، ۱ فنجان (۱۶۰ گرم) از این میوه دارای ۱۰ درصد RDI برای پتاسیم و بیش از ۶ درصد از RDI برای منیزیم است.۱۱).

هم پتاسیم و هم منیزیم باعث گشاد شدن رگ های خونی می شوند که به نوبه خود به کاهش فشار خون کمک می کند. فشار خون بالا ممکن است خطر بیماری قلبی و سکته را افزایش دهد (۲۲، ۲۳، ۲۴).

یک بررسی اشاره کرد که مصرف DV برای پتاسیم – ۴۷۰۰ میلی گرم در روز – می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب حدود ۸ و ۴ میلی متر جیوه کاهش دهد.۲۰).

بیشتر بخوانید
انجیر: تغذیه، فواید

بررسی دیگری نشان داد که در مقایسه افرادی که بیشترین مصرف منیزیم را با افرادی که کمترین دریافت را دارند، بین مصرف منیزیم و خطر فشار خون بالا رابطه معکوس وجود دارد. هر ۱۰۰ میلی گرم دریافت منیزیم اضافی در روز با کاهش ۵ درصدی خطر فشار خون بالا همراه بود.۲۵).

۵. ممکن است هضم خوب را تقویت کند

یک فنجان (۱۶۰ گرم) cherimoya تقریباً ۵ گرم فیبر غذایی را ارائه می دهد که بیش از ۱۷٪ RDI است.۱۲).

از آنجایی که فیبر نمی تواند هضم یا جذب شود، به مدفوع حجم می دهد و به حرکت آن در روده کمک می کند.۲۶).

علاوه بر این، فیبرهای محلول – مانند آنهایی که در cherimoya یافت می شود – می توانند باکتری های خوب روده شما را تغذیه کنند و همچنین برای تولید اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) تحت تخمیر قرار گیرند. این اسیدها شامل بوتیرات، استات و پروپیونات هستند.۲۷، ۲۸، ۲۹، ۳۰).

SCFA ها منابع انرژی برای بدن شما هستند و ممکن است در برابر شرایط التهابی که بر دستگاه گوارش شما تأثیر می گذارد، مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو محافظت کنند.۳۱).

با حمایت از حرکات سالم روده و تغذیه باکتری های روده، چریمویا و سایر غذاهای غنی از فیبر می توانند سلامت گوارش را بهینه کنند.

۶. ممکن است خواص ضد سرطانی داشته باشد

برخی از ترکیبات موجود در چریمویا ممکن است به مبارزه با سرطان کمک کند.

چریمویا حاوی فلاونوئیدهایی از جمله کاتچین، اپی کاتچین و اپی گالوکاتچین است که در مطالعات لوله آزمایش نشان داده شده است که رشد سلول های سرطانی را متوقف می کند.۴، ۳۲، ۳۳).

یک مطالعه نشان داد که درمان سلول های سرطانی مثانه با اپی کاتچین منجر به رشد و تکثیر سلولی به میزان قابل توجهی در مقایسه با سلول هایی که این فلاونوئید را دریافت نکرده بودند، می شود.۳۴).

مطالعه دیگری در لوله آزمایش مشاهده کرد که برخی از کاتچین ها – از جمله کاتچین های موجود در cherimoya – تا ۱۰۰٪ رشد سلول های سرطان سینه را متوقف کردند.۳۵).

علاوه بر این، مطالعات جمعیتی نشان می‌دهد که افرادی که رژیم‌های غذایی غنی از فلاونوئیدها مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که رژیم غذایی آنها دارای این ترکیبات کم است، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به برخی سرطان‌ها (مانند سرطان معده و روده بزرگ) هستند.۳۶، ۳۷).

بیشتر بخوانید
شیر نارگیل: فواید و موارد استفاده

با این حال، برای درک کامل چگونگی تأثیر ترکیب موجود در چریمویا و سایر میوه ها بر سرطان، به مطالعات انسانی بیشتری نیاز است.

۷. ممکن است با التهاب مبارزه کند

التهاب مزمن با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری قلبی و سرطان مرتبط است.۳۸، ۳۹).

شایان ذکر است، چریمویا چندین ترکیب ضد التهابی، از جمله اسید کائورنوئیک (۳۹)

این اسید دارای اثرات ضد التهابی قوی است و در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که پروتئین های التهابی خاصی را کاهش می دهد.۴۰، ۴۱، ۴۲).

علاوه بر این، چریمویا دارای کاتچین و اپی کاتچین، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است که در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانات، اثرات ضد التهابی قوی دارند.۴۳، ۴۴، ۴۵، ۴۶).

یک مطالعه مشاهده کرد که موش‌هایی که از رژیم غذایی غنی‌شده با اپی‌کاتچین تغذیه می‌کردند، در مقایسه با گروه کنترل، سطوح خونی نشانگر التهابی پروتئین واکنشی C (CRP) را کاهش دادند.۴۷).

سطوح بالای CRP با تصلب شرایین، سخت شدن و باریک شدن شریان ها که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد، مرتبط است.۴۷، ۴۸).

۸. ممکن است از ایمنی حمایت کند

مانند سایر میوه های استوایی، چریمویا سرشار از ویتامین C است، یک ماده مغذی که با مبارزه با عفونت ها و بیماری ها از ایمنی بدن حمایت می کند.۴۹، ۵۰، ۵۱).

کمبود ویتامین C با نقص ایمنی و افزایش خطر ابتلا به عفونت مرتبط است.۴۹).

مطالعات انسانی بیشتر نشان می دهد که ویتامین C ممکن است به کاهش مدت سرماخوردگی کمک کند. با این حال، تحقیقات مختلط است و بیشتر بر مکمل ها به جای ویتامین C رژیم غذایی متمرکز شده است.۵۲).

مصرف چریمویا و سایر غذاهای غنی از این ویتامین یک راه آسان برای اطمینان از سلامت کافی سیستم ایمنی است.

عوارض جانبی چریمویا

اگرچه چریمویا مزایای سلامتی چشمگیری را ارائه می دهد، اما حاوی مقادیر کمی از ترکیبات سمی است.

Cherimoya و سایر میوه ها در آنونا گونه ها حاوی آنوناسین هستند، سمی که می تواند بر مغز و سیستم عصبی شما تأثیر بگذارد.۵۳، ۵۴، ۵۵).

بیشتر بخوانید
سیب زمینی سبز: بی ضرر یا سمی؟

در واقع، مطالعات مشاهده‌ای در مناطق گرمسیری، مصرف بالای آن را مرتبط می‌کند آنونا میوه ها خطر ابتلا به نوع خاصی از بیماری پارکینسون را افزایش می دهد که به داروهای رایج پاسخ نمی دهد.۵۶، ۵۷).

تمام قسمت های گیاه چریمویا ممکن است حاوی آنوناسین باشد، اما بیشترین غلظت آن در دانه ها و پوست است.۵۳، ۵۸).

برای لذت بردن از cherimoya و محدود کردن قرار گرفتن در معرض آنوناسین، دانه ها و پوست آن را قبل از غذا بردارید و دور بریزید.

اگر به خصوص در مورد آنوناسین نگران هستید یا به بیماری پارکینسون یا سایر بیماری های سیستم عصبی مبتلا هستید، بهتر است از cherimoya اجتناب کنید.

چگونه چریمویا بخوریم

Cherimoya را می توان در بسیاری از خواربارفروشی ها و فروشگاه های مواد غذایی بهداشتی یافت اما بسته به موقعیت مکانی شما ممکن است در دسترس نباشد.

باید در دمای اتاق نگهداری شود تا نرم شود، سپس تا ۳ روز در یخچال نگهداری شود.

برای تهیه چریمویا پوست و دانه ها را جدا کرده و دور بریزید، سپس با چاقوی خرد کن میوه را برش دهید و میوه را تکه تکه کنید.

طعم چریمویا در سالاد میوه، با ماست یا بلغور جو دوسر، یا با اسموتی یا سس سالاد مخلوط می شود. شما همچنین می توانید cherimoya سرد شده را مانند کاستارد میل کنید، میوه را از وسط نصف کنید، سپس گوشت آن را با قاشق جدا کنید.

خلاصه

چریمویا – همچنین به عنوان سیب کاستارد شناخته می شود – میوه ای شیرین و گرمسیری با بافت خامه ای است.

مملو از مواد مغذی مفیدی است که ممکن است از خلق و خو، ایمنی و هضم شما حمایت کند.

با این حال، چریمویا حاوی مقادیر کمی از ترکیبات سمی است – به ویژه در پوست و دانه ها. برای مصرف ایمن چریمویا ابتدا پوست آن را جدا کرده و دانه ها را جدا کنید.

این میوه منحصر به فرد می تواند افزودنی عالی برای یک رژیم غذایی متعادل و غنی از مواد مغذی باشد.

Source link