۸ نکته رژیم غذایی برای کمک به مبارزه با اندومتریوز

تخمین زده می شود که اندومتریوز از هر ۱۰ زن در سراسر جهان یک نفر را تحت تاثیر قرار دهد ( ۱ و ۲ ).

این یک بیماری است که سیستم تولید مثل را درگیر می کند که در آن بافت آندومتر مانند در خارج از رحم در مناطقی مانند تخمدان ها، شکم و روده رشد می کند. به طور معمول، بافت آندومتر فقط در داخل رحم یافت می شود ( ۱ ).

علائم شامل پریودهای دردناک و خونریزی شدید، درد هنگام مقاربت، حرکات دردناک روده و ناباروری است.

علت آندومتریوز ناشناخته است و در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد.

8 Diet Tips to Help Fight Endometriosis

با این حال، برخی از غذاها ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش یا کاهش دهند، و برخی از زنان متوجه می شوند که ایجاد تغییرات در رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم کمک کند.

در اینجا ۸ تغییر رژیم غذایی وجود دارد که ممکن است به مدیریت اندومتریوز کمک کند.

۱. مصرف چربی های امگا ۳ خود را افزایش دهید

چربی های امگا ۳ چربی های سالم و ضد التهابی هستند که در ماهی های چرب و سایر منابع حیوانی و گیاهی یافت می شوند.

انواع خاصی از چربی ها، مانند روغن های گیاهی حاوی چربی های امگا ۶، ممکن است درد و التهاب را افزایش دهند. با این حال، اعتقاد بر این است که چربی‌های امگا ۳ اثر معکوس دارند و به عنوان بلوک‌های سازنده مولکول‌های کاهش‌دهنده التهاب و درد بدن شما عمل می‌کنند ( ۳ ).

با توجه به اینکه اندومتریوز اغلب با افزایش درد و التهاب همراه است، داشتن نسبت بالای امگا ۳ به امگا ۶ در رژیم غذایی ممکن است به ویژه برای زنان مبتلا به این بیماری مفید باشد ( ۱ ).

علاوه بر این، نشان داده شده است که نسبت بالای امگا ۳ به امگا ۶ از بقای سلول های آندومتر در مطالعات لوله آزمایش جلوگیری می کند. شواهد اولیه نشان می دهد که چربی های امگا ۳ ممکن است در وهله اول به جلوگیری از کاشت سلول های آندومتر کمک کنند ( ۱ ، ۴ ، ۵ ، ۶ ).

علاوه بر این، یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که زنانی که بیشترین میزان چربی‌های امگا ۳ را مصرف می‌کنند، در مقایسه با زنانی که کمترین مقدار را مصرف می‌کنند، ۲۲ درصد کمتر به آندومتریوز مبتلا می‌شوند ( ۴ ، ۷ ).

در نهایت، محققان دریافته اند که مصرف مکمل های روغن ماهی حاوی چربی های امگا ۳ ممکن است به طور قابل توجهی علائم و درد قاعدگی را کاهش دهد ( ۳ ، ۸ ).

با این حال، شواهد قطعی نیست. سایر مطالعات مشاهده ای هیچ ارتباطی بین مصرف چربی و خطر ابتلا به اندومتریوز پیدا نکرده اند ( ۴ ).

با این وجود، چه ماهی‌های چرب بیشتری بخورید یا مکمل‌های امگا ۳ مصرف کنید، افزایش مصرف این چربی‌ها یکی از ساده‌ترین تغییرات غذایی است که می‌توانید برای مبارزه با درد و التهاب ناشی از آندومتریوز انجام دهید.

خلاصه: چربی های امگا ۳ دارای خواص ضد التهابی هستند و نشان داده شده است که به کاهش درد پریود کمک می کنند. علاوه بر این، مصرف بالای چربی امگا ۳ با کاهش خطر ابتلا به اندومتریوز مرتبط است.

۲. از چربی های ترانس اجتناب کنید

در سال های اخیر، چربی های ترانس به دلیل ناسالم بودن بدنام شده اند.

تحقیقات نشان داده است که چربی های ترانس سطح کلسترول LDL “بد” را افزایش می دهند و کلسترول HDL “خوب” را کاهش می دهند، بنابراین خطر بیماری قلبی و مرگ را افزایش می دهند ( ۹ ).

چربی‌های ترانس زمانی ایجاد می‌شوند که چربی‌های غیراشباع مایع با هیدروژن ریخته می‌شوند تا جامد شوند. تولیدکنندگان معمولاً چربی‌های ترانس تولید می‌کنند تا به محصولات خود ماندگاری طولانی‌تری داشته باشند و بافت قابل پخش‌تری داشته باشند.

بیشتر بخوانید
هماتوم پستان چیست؟

این باعث می شود آنها برای استفاده در انواع اقلام سرخ شده و فرآوری شده مانند کراکر، دونات، سیب زمینی سرخ شده و شیرینی ها مناسب باشند.

با این حال، از سال ۲۰۱۸، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) چربی های ترانس را در تمام محصولات غذایی به دلیل خطری که برای سلامتی ایجاد می کند، ممنوع خواهد کرد. تا آن زمان، عاقلانه است که از محصولات حاوی چربی ترانس خودداری کنید.

به ویژه، زنان مبتلا به اندومتریوز باید از آنها اجتناب کنند. یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که زنانی که بیشترین میزان چربی‌های ترانس را مصرف می‌کنند، ۴۸ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به آندومتریوز هستند ( ۷ ).

یک مطالعه به هیچ وجه قطعی نیست، اما اجتناب از چربی‌های ترانس توصیه خوبی است.

با مطالعه برچسب می توانید متوجه شوید که یک محصول دارای چربی ترانس است یا خیر. هر چیزی که حاوی چربی های هیدروژنه جزئی باشد حاوی چربی ترانس نیز می باشد.

خلاصه: چربی های ترانس که در برخی از غذاهای فرآوری شده یافت می شوند، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهند. برخی شواهد همچنین نشان داده اند که ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش دهند.

۳. مصرف گوشت قرمز را کاهش دهید

گوشت قرمز، به ویژه گوشت قرمز فرآوری شده، با افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری ها مرتبط است. در واقع، جایگزینی گوشت قرمز با منبع پروتئین دیگری ممکن است التهاب را بهبود بخشد، که اغلب با اندومتریوز همراه است ( ۱۰ ، ۱۱ ).

علاوه بر این، یک مطالعه مشاهده‌ای نشان داد که زنانی که گوشت و ژامبون بیشتری می‌خورند، در مقایسه با کسانی که گوشت یا ژامبون کم مصرف می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به اندومتریوز هستند ( ۴ ).

با این حال، دو مطالعه دیگر نتوانستند همان نتیجه را بیابند ( ۴ ).

برخی شواهد نشان می دهد که مصرف زیاد گوشت قرمز ممکن است با سطوح بالاتر استروژن در خون مرتبط باشد ( ۱۲ و ۱۳ ).

از آنجایی که اندومتریوز یک بیماری وابسته به استروژن است، سطوح بالاتر استروژن در خون ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد ( ۱۴ ).

در حال حاضر تحقیقات کافی در مورد گوشت قرمز و اندومتریوز برای ارائه یک توصیه محکم وجود ندارد.

حتی اگر شواهد فعلی متناقض است، برخی از زنان ممکن است از کاهش مصرف گوشت قرمز سود ببرند.

خلاصه: در برخی از مطالعات، گوشت قرمز با خطر بالاتر آندومتریوز مرتبط است. همچنین ممکن است منجر به افزایش سطح استروژن شود.

۴. مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات کامل بخورید

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل مملو از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند.

پر کردن بشقاب خود با ترکیبی از این غذاها تضمین می کند که رژیم غذایی شما مملو از مواد مغذی ضروری است و دریافت کالری های خالی را به حداقل می رساند.

این غذاها و فواید آنها ممکن است به ویژه برای مبتلایان به اندومتریوز مهم باشد.

در واقع، مصرف زیاد فیبر ممکن است سطح استروژن را کاهش دهد ( ۱۵ ).

این بدان معناست که خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا ممکن است یک استراتژی عالی برای زنان مبتلا به اندومتریوز باشد.

میوه ها، سبزیجات و غلات کامل بهترین منابع فیبر رژیمی هستند. این غذاها همچنین آنتی اکسیدان هایی را فراهم می کنند که ممکن است به مبارزه با التهاب نیز کمک کند.

یک مطالعه نشان داد که زنان مبتلا به اندومتریوز که به مدت چهار ماه از یک رژیم غذایی با آنتی اکسیدان بالا پیروی می کردند، ظرفیت آنتی اکسیدانی افزایش یافته و نشانگرهای استرس اکسیداتیو را کاهش دادند ( ۱۶ ، ۱۷ ).

بیشتر بخوانید
گزینه های درمان ناباروری

مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل های آنتی اکسیدانی به طور قابل توجهی درد مرتبط با اندومتریوز را کاهش می دهد ( ۱۸ ).

یک مطالعه مستقیماً رابطه بین آندومتریوز و خوردن میوه و سبزیجات سبز را بررسی کرد. این نشان داد که مصرف بیشتر این غذاها با خطر کمتر این بیماری همراه است ( ۱۹ ).

با این حال، یافته ها سازگار نبوده است. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف زیاد میوه با افزایش خطر ابتلا به اندومتریوز مرتبط است ( ۲۰ ).

یک توضیح ممکن این است که خوردن میوه بیشتر اغلب با افزایش مصرف آفت کش همراه است. انواع خاصی از آفت کش ها ممکن است اثرات مشابه استروژن داشته باشند که به نوبه خود می تواند بر اندومتریوز تأثیر بگذارد ( ۴ و ۲۰ ).

بدون تحقیقات بیشتر، نمی توان با اطمینان گفت که مصرف میوه و سبزیجات چگونه بر اندومتریوز تأثیر می گذارد. با این حال، شواهد فعلی نشان می دهد که پیروی از یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل ممکن است یک استراتژی خوب باشد.

خلاصه: میوه ها، سبزیجات و غلات کامل مملو از فیبر رژیمی هستند که ممکن است به کاهش غلظت استروژن در بدن کمک کند. آنها همچنین ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها را فراهم می کنند که ممکن است به مبارزه با درد و استرس اکسیداتیو کمک کند.

۵. کافئین و الکل را محدود کنید

متخصصان بهداشت اغلب توصیه می کنند که زنان مبتلا به اندومتریوز مصرف کافئین و الکل خود را کاهش دهند.

چندین مطالعه نشان داده اند که زنان مبتلا به آندومتریوز تمایل به مصرف مقادیر بیشتری الکل نسبت به زنان بدون این بیماری دارند ( ۲۰ ، ۲۱ ، ۲۲ ).

با این حال، این ثابت نمی کند که مصرف زیاد الکل باعث آندومتریوز می شود. به عنوان مثال، ممکن است به این معنا باشد که زنان مبتلا به آندومتریوز تمایل به نوشیدن الکل بیشتری در نتیجه این بیماری دارند.

علاوه بر این، چندین مطالعه دیگر هیچ ارتباطی بین مصرف الکل و اندومتریوز پیدا نکرده اند ( ۱۹ ، ۲۱ ، ۲۳ ، ۲۴ ).

به طور مشابه، ارتباط بالقوه با کافئین نامشخص است.

در حالی که چند مطالعه نشان داده اند که مصرف کافئین یا قهوه با خطر بالاتر آندومتریوز مرتبط است، یک بررسی بزرگ نشان داد که مصرف کافئین خطر ابتلا به این بیماری را افزایش نمی دهد ( ۴ ، ۲۵ ).

با وجود این نتایج، مصرف الکل و کافئین هر دو با افزایش سطح استروژن، پروتئینی که استروژن را در سراسر بدن انتقال می‌دهد، مرتبط بوده است ( ۲۵ ، ۲۶ ، ۲۷ ).

اگرچه شواهد روشنی وجود ندارد که کافئین یا الکل را با خطر یا شدت آندومتریوز مرتبط کند، اما برخی از زنان هنوز ترجیح می دهند این مواد را کاهش دهند یا از رژیم غذایی خود حذف کنند.

خلاصه: برخی تحقیقات نشان می دهد که کافئین و الکل ممکن است خطر ابتلا به اندومتریوز را افزایش دهند. همچنین، مصرف زیاد کافئین ممکن است سطح استروژن را افزایش دهد. در حالی که این شواهد به هیچ وجه قطعی نیست، برخی از زنان هنوز ترجیح می دهند مصرف خود را کاهش دهند.

۶. غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید

به حداقل رساندن مصرف غذاهای فرآوری شده ایده خوبی برای تقریباً هر کسی است، و انجام این کار ممکن است به مدیریت اندومتریوز نیز کمک کند.

غذاهای فرآوری شده اغلب سرشار از چربی های ناسالم و قند هستند، مواد مغذی ضروری و فیبر کمی دارند و ممکن است باعث افزایش درد و التهاب شوند ( ۲۱ ، ۲۸ ).

بیشتر بخوانید
هنگام تعویض قرص های ضد بارداری چه انتظاری باید داشت؟

چربی های امگا ۶ موجود در روغن های گیاهی، مانند ذرت، پنبه دانه و روغن بادام زمینی، می توانند درد، گرفتگی رحم و التهاب را افزایش دهند ( ۳ ).

از سوی دیگر، چربی های امگا ۳ موجود در ماهی، گردو و کتان ممکن است به کاهش درد، گرفتگی و التهاب کمک کند ( ۳ ، ۸ ).

در نتیجه، محدود کردن مصرف غذاهایی مانند شیرینی، چیپس، کراکر، آب نبات و غذاهای سرخ شده ممکن است به کاهش درد ناشی از آندومتریوز کمک کند.

برای تأثیر بیشتر، غذاهای فرآوری شده را با غذاهایی که احتمالاً به مدیریت اندومتریوز کمک می کنند، جایگزین کنید، مانند ماهی های چرب، غلات کامل یا میوه ها و سبزیجات تازه.

خلاصه: غذاهای فرآوری شده دارای مواد مغذی و فیبر کم هستند و اغلب حاوی چربی های ناسالم و قندهای اضافه هستند که هر دو باعث التهاب و درد می شوند.

۷. یک رژیم غذایی بدون گلوتن یا کم FODMAP را امتحان کنید

برخی رژیم های غذایی ممکن است به کاهش علائم اندومتریوز کمک کند.

رژیم غذایی فاقد گلوتن

رژیم غذایی بدون گلوتن اغلب برای افرادی که بیماری سلیاک یا حساسیت خاصی به گلوتن ندارند توصیه نمی شود. محدود کننده است و می تواند فیبر و مواد مغذی کمی داشته باشد، در حالی که نشاسته تصفیه شده بالایی دارد.

با این حال، شواهدی وجود دارد که رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است برای افراد مبتلا به اندومتریوز مفید باشد.

یک مطالعه روی ۲۰۷ زن مبتلا به درد شدید آندومتریوز نشان داد که ۷۵٪ از آنها پس از ۱۲ ماه رژیم غذایی بدون گلوتن، کاهش قابل توجهی در درد تجربه کردند ( ۲۹ ).

این مطالعه شامل گروه کنترل نمی‌شد، بنابراین نمی‌توان اثر دارونما را در نظر گرفت.

با این وجود، مطالعه دیگری روی ۳۰۰ زن نتایج مشابهی را نشان داد و شامل یک گروه کنترل نیز شد. یک گروه فقط دارو مصرف کردند، در حالی که گروه دیگر دارو مصرف کردند و از رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کردند ( ۳۰ ).

در پایان مطالعه، گروهی که رژیم غذایی بدون گلوتن را دنبال کردند، کاهش قابل توجهی در درد لگن را تجربه کردند.

رژیم غذایی کم FODMAP

رژیم غذایی کم FODMAP ممکن است برای زنان مبتلا به اندومتریوز نیز مفید باشد.

این رژیم غذایی برای تسکین علائم روده در بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) طراحی شده است. این امر مستلزم پرهیز از غذاهای حاوی FODMAP است، اصطلاحی که مخفف الیگو، دی و مونوساکاریدها و پلی الهای قابل تخمیر است.

باکتری های روده FODMAP ها را تخمیر می کنند و در نتیجه گازی تولید می شود که باعث درد و ناراحتی در مبتلایان به IBS می شود ( ۳۱ ).

یک مطالعه بر روی افراد مبتلا به IBS یا IBS و آندومتریوز نشان داد که یک رژیم غذایی با FODMAP کم علائم IBS را در ۷۲٪ از کسانی که هم اندومتریوز و هم IBS داشتند، در مقایسه با ۴۹٪ در افراد مبتلا به IBS به تنهایی بهبود می بخشد ( ۳۲ ).

هم رژیم بدون گلوتن و هم رژیم کم FODMAP می تواند محدود کننده باشد و مدیریت آن تا حدودی دشوار است. با این حال، ممکن است علائم آندومتریوز را تسکین دهند.

اگر تصمیم دارید یکی از این رژیم‌ها را امتحان کنید، بهتر است با یک متخصص تغذیه ملاقات کنید تا برنامه‌ای درست کنید که برای شما مناسب باشد.

خلاصه: چند مطالعه نشان داده اند که یک رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است به کاهش علائم اندومتریوز کمک کند، در حالی که یک رژیم غذایی کم FODMAP ممکن است علائم IBS را در زنان مبتلا به آندومتریوز و IBS کاهش دهد.

۸. سویا ممکن است مفید باشد

برخی از رژیم های اندومتریوز توصیه می کنند سویا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. این به این دلیل است که سویا حاوی فیتواستروژن است که ترکیبات گیاهی است که می تواند استروژن را تقلید کند.

بیشتر بخوانید
الکتروجراحی اندومتریوز: روش، بهبودی

با این حال، تا حد زیادی ناشناخته است که چگونه فیتواستروژن ها بر اندومتریوز تأثیر می گذارد.

برخی شواهد نشان می دهد که آنها ممکن است مضر باشند. یک مطالعه نشان داد که خطر ابتلا به اندومتریوز در زنانی که در دوران نوزادی با شیر خشک سویا تغذیه می‌شدند، بیش از دو برابر زنانی بود که در دوران نوزادی از شیر خشک سویا تغذیه نمی‌شدند ( ۳۳ ).

علاوه بر این، چند مطالعه حیوانی و گزارش موردی زنان مبتلا به اندومتریوز، اثرات منفی مرتبط با مصرف مکمل های سویا را گزارش کرده اند ( ۳۴ ، ۳۵ ، ۳۶ ، ۳۷ ).

با این حال، بسیاری از مطالعاتی که مصرف سویا در رژیم غذایی در زنان مبتلا به اندومتریوز را مورد بررسی قرار داده اند، دقیقاً برعکس آن را یافته اند.

یک مطالعه نشان داد که مصرف سویا با خطر اندومتریوز مرتبط نیست و سه مطالعه دیگر نشان دادند که مصرف سویا خطر یا شدت آن را کاهش می‌دهد ( ۳۸ ، ۳۹ ، ۴۰ ، ۴۱ ).

جالب توجه است، فیتواستروژنی به نام پورارین در حال حاضر در مطالعات حیوانی به عنوان یک درمان بالقوه برای اندومتریوز مورد بررسی قرار گرفته است ( ۴۲ ، ۴۳ ).

محققان پیشنهاد کرده‌اند که به جای افزایش اثرات مشابه استروژن در بدن، فیتواستروژن‌ها اثر معکوس دارند و اثرات استروژن را مسدود می‌کنند و اندومتریوز را کاهش می‌دهند ( ۴ ، ۴۰ ، ۴۴ ، ۴۵ ).

به طور کلی، استروژن به گیرنده های سلولی که بافت های شما را می سازند، متصل می شود.

اثرات فیتواستروژن ها ضعیف تر از خود استروژن است. بنابراین استدلال این است که وقتی استروژن‌های گیاهی به گیرنده‌های استروژن متصل می‌شوند، گیرنده‌های اشغال نشده کمتری برای استروژن وجود دارد که بتواند روی آنها عمل کند. این ممکن است منجر به اثر ضد استروژن در بدن شود.

به نظر می رسد شواهد کمی که وجود دارد این نظریه را تایید می کند. با این حال، قبل از نتیجه گیری در مورد اثرات سویا و سایر فیتواستروژن ها بر آندومتریوز، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه: برخی منابع توصیه می کنند از مصرف سویا اجتناب کنید، اما مشخص نیست که آیا این توصیه خوبی است یا خیر. در حالی که برخی شواهد نشان می دهد که سویا ممکن است اثرات منفی بر اندومتریوز داشته باشد، مطالعات دیگر نشان داده اند که خطر ابتلا به اندومتریوز را کاهش می دهد.

خلاصه

هیچ درمانی برای آندومتریوز وجود ندارد و درمان های جراحی یا پزشکی موثرترین روش های مدیریت این بیماری هستند.

با این حال، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی یک رویکرد مکمل است که ممکن است به برخی از زنان کمک کند تا علائم خود را مدیریت کنند.

به خاطر داشته باشید که همانطور که علائم بیماری از فردی به فرد دیگر متفاوت است، درمان هایی که برای یک زن بهترین نتیجه را دارند ممکن است برای زن دیگر مناسب نباشند.

وقت خود را صرف آزمایش با نکات بالا کنید تا روش مناسب خود را بیابید.

منبع

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه