۹ علامت و نشانه هشدار دهنده اولیه دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ باعث می شود که سطح قند خون افراد بیش از حد بالا برود. علائم اولیه دیابت نوع ۲ شامل افزایش تشنگی، تکرر ادرار و خستگی است.


دیابت نوع ۲  یک بیماری شایع است. بیش از  ۳۷ میلیون نفر  در ایالات متحده به دیابت مبتلا هستند که ۹۰ تا ۹۵ درصد آنها دیابت نوع ۲ دارند.

شروع دیابت نوع ۲ می تواند تدریجی باشد و علائم در مراحل اولیه خفیف باشد. در نتیجه، بسیاری از افراد ممکن است متوجه این وضعیت نباشند.

در این مقاله به علائم و نشانه های اولیه دیابت نوع ۲ و اهمیت تشخیص زودهنگام آن می پردازیم. ما همچنین عوامل خطر برای ایجاد این بیماری را مورد بحث قرار می دهیم.

9 علامت و نشانه هشدار دهنده اولیه دیابت نوع 2medicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

علائم و نشانه های اولیه

نشانه  ها و علائم اولیه  دیابت نوع ۲ می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. تکرر ادرار

وقتی سطح قند خون بالاست، کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را با فیلتر کردن آن از خون خارج کنند. این می تواند منجر به این شود که فرد  به دفعات بیشتر ادرار کند ، به خصوص در شب.

۲. افزایش تشنگی

تکرر ادرار لازم برای حذف قند اضافی از خون می تواند منجر به از دست دادن آب اضافی بدن شود. با گذشت زمان، این می تواند باعث  کم آبی بدن و احساس تشنگی بیشتر از حد معمول  در فرد شود  .

۳. گرسنگی مکرر

افراد مبتلا به دیابت اغلب انرژی کافی از غذای خود دریافت نمی کنند.

دستگاه گوارش غذا را به قند ساده ای به نام گلوکز تجزیه می کند که بدن از آن به عنوان سوخت استفاده می کند. در افراد مبتلا به دیابت، مقدار کافی از این گلوکز از جریان خون به سلول های بدن منتقل نمی شود.

در نتیجه، افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، صرف نظر از اینکه اخیرا چقدر غذا خورده اند، اغلب احساس گرسنگی می کنند.

۴. خستگی

دیابت نوع ۲ می تواند بر سطح انرژی افراد تأثیر بگذارد و  باعث شود که آنها احساس خستگی  کنند.

خستگی ناشی از دیابت  به دلیل حرکت ناکافی قند از جریان خون به سلول های بدن رخ می دهد.

۵. تاری دید

قند بیش از حد در خون می تواند به رگ های خونی کوچک در چشم آسیب برساند که می تواند باعث  تاری دید شود . این می تواند در یک یا هر دو چشم رخ دهد.

سطح بالای قند خون نیز می تواند منجر به تورم عدسی چشم شود. این می تواند باعث تاری دید شود، اما با کاهش سطح قند خون بهبود می یابد.

اگر فرد مبتلا به دیابت بدون درمان رها شود، آسیب به این رگ‌های خونی می‌تواند  شدیدتر شود ، و در نهایت ممکن است از دست دادن دائمی بینایی رخ دهد.

۶. بهبود آهسته بریدگی ها و زخم ها

سطح بالای قند در خون می تواند به اعصاب و رگ های خونی بدن آسیب برساند که می تواند گردش خون را مختل کند. در نتیجه، حتی بریدگی ها و زخم های کوچک ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بهبود یابند.  کندی بهبود زخم  نیز خطر عفونت را افزایش می دهد.

۷. سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها

سطح بالای قند خون می تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و  به اعصاب آسیب برساند.. در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، این می تواند منجر به درد یا احساس گزگز یا بی حسی در دست ها و پاها شود.

این وضعیت به عنوان  نوروپاتی شناخته می شود . اگر فردی برای دیابت خود درمان نشود، می تواند به مرور بدتر شود و منجر به عوارض جدی تری شود.

۸. لکه های پوست تیره تر

لکه‌های پوست تیره‌تر که روی چین‌های گردن، زیر بغل یا کشاله ران ایجاد می‌شوند نیز می‌توانند  ناشی از دیابت باشند . این تکه ها ممکن است نرم و مخملی به نظر برسند.

این بیماری پوستی به نام  آکانتوز نیگریکانس شناخته می شود .

۹. خارش و عفونت های قارچی

قند اضافی در خون و ادرار غذای مخمر را فراهم می کند که می تواند منجر به عفونت شود.  عفونت‌های مخمری  معمولاً در نواحی گرم و مرطوب پوست مانند دهان، نواحی تناسلی و زیر بغل رخ می‌دهند.

نواحی آسیب دیده معمولاً خارش دارند، اما ممکن است فرد دچار سوزش، تغییر رنگ پوست و درد نیز شود.

اهمیت تشخیص زودهنگام

شناخت علائم اولیه دیابت نوع ۲ به فرد این امکان را می دهد که زودتر تشخیص و درمان را دریافت کند.

دریافت درمان مناسب، ایجاد تغییرات در شیوه زندگی و کنترل سطح قند خون می تواند سلامت و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد و  خطر عوارض را کاهش دهد  .

بدون درمان، سطوح بالای قند خون به طور مداوم می تواند منجر به عوارض شدید و گاهی تهدید کننده زندگی شود، از جمله:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی
 • مشکلات پا
 • بیماری کلیوی، که می تواند منجر به نیاز فرد به دیالیز شود
 • بیماری چشم یا از دست دادن بینایی
 • مشکلات جنسی

کنترل سطح قند خون برای جلوگیری از برخی از این عوارض بسیار مهم است. هر چه میزان قند خون طولانی‌تر کنترل نشود، خطر ابتلا به سایر مشکلات سلامتی بیشتر می‌شود.

دیابت درمان نشده  همچنین می تواند منجر به سندرم  هیپراسمولار هیپرگلیسمی (HHS) شود که باعث افزایش شدید و مداوم سطح قند خون می شود. یک بیماری یا عفونت معمولا باعث HHS می شود که می تواند نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. این عارضه ناگهانی افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.

عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲

هر کسی ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شود، اما برخی عوامل می توانند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهند. این عوامل خطر  عبارتند از : 

 • داشتن ۴۵ سال سن یا بیشتر
 • داشتن یک سبک زندگی بی تحرک
 • داشتن اضافه وزن یا چاقی
 • خوردن یک رژیم غذایی نامتعادل
 • داشتن سابقه خانوادگی دیابت
 • داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • داشتن سابقه پزشکی دیابت بارداری، بیماری قلبی یا سکته مغزی
 • داشتن پیش دیابت

دیابت و قومیت

شیوع دیابت در بین نژادها و قومیت ها متفاوت است. انجمن  دیابت آمریکا  میزان دیابت تشخیص داده شده زیر را در بزرگسالان در گروه های مختلف گزارش می دهد.

گروه شیوع دیابت
سرخپوست آمریکایی/بومی آلاسکا ۱۴.۵٪
سیاه غیر اسپانیایی ۱۲.۱٪
اسپانیایی ۱۱.۸٪
آسیایی آمریکایی ۹.۵٪
سفید غیر اسپانیایی ۷.۴٪

سوالات متداول

در زیر چند سوال متداول در مورد دیابت نوع ۲ وجود دارد.

دیابت نوع ۲ چه احساسی در فرد ایجاد می کند؟

هنگامی که فردی برای اولین بار به دیابت مبتلا می شود، ممکن است بیش از حد معمول احساس تشنگی، گرسنگی یا خستگی کند. همچنین ممکن است تاری دید و سبکی سر را تجربه کنند.

علائم بعدی می تواند باعث گزگز، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها شود.

سه علامت شایع دیابت تشخیص داده نشده چیست؟

شایع ترین علائم   دیابت شامل افزایش تشنگی، احساس خستگی، کاهش وزن و افزایش ادرار است.

اولین علائم هشدار دهنده دیابت نوع ۲ چیست؟

علائم اولیه دیابت نوع ۲ ممکن است خفیف باشد و ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. افراد ممکن است بیش از حد معمول احساس خستگی کنند یا متوجه افزایش سطح تشنگی، گرسنگی و ادرار شوند.

دیابت نوع ۲ معمولا از چه زمانی شروع می شود؟

دیابت نوع ۲  معمولاً در بزرگسالان بالای ۴۵ سال ایجاد  می شود، اما در بزرگسالان جوان، نوجوانان و کودکان شایع تر می شود. این وضعیت منحصر به افراد در محدوده سنی یا وزن خاصی نیست.

۱۰ علامت هشدار دهنده دیابت نوع ۲ چیست؟

ده علامت هشداردهنده بالقوه دیابت عبارتند از: خستگی، افزایش ادرار، افزایش تشنگی، افزایش گرسنگی، تاری دید، بهبود آهسته زخم، عفونت های قارچی، خارش، لکه های پوست تیره تر، و بی حسی، گزگز یا درد در دست ها و پاها.

افراد چگونه با دیابت نوع ۲ برخورد می کنند؟

مدیریت دیابت نوع ۲ ممکن است شامل بررسی های منظم با یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشد که ممکن است انسولین تجویز کند یا تغییرات سبک زندگی را توصیه کند، مانند ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل، حفظ وزن متوسط، کاهش استرس، و نظارت بر سطح قند خون.

خلاصه

دیابت نوع ۲ یک بیماری شایع است که باعث افزایش سطح قند خون می شود. علائم و نشانه های اولیه می تواند شامل  خستگی  و گرسنگی، تکرر ادرار، افزایش تشنگی، مشکلات بینایی، کندی بهبود زخم و عفونت های قارچی باشد.

هر کسی که علائم و نشانه‌های احتمالی دیابت را تجربه می‌کند باید برای ارزیابی با پزشک تماس بگیرد، به‌ویژه اگر عوامل خطر دیگری برای ایجاد این بیماری داشته باشد. تشخیص زودهنگام و درمان دیابت نوع ۲ می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و خطر عوارض شدید را کاهش دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه