۹ مزیت بالقوه زردچوبه و کورکومین برای سلامتی

زردچوبه ممکن است چندین اثر مفید برای سلامتی داشته باشد. زردچوبه حاوی کورکومین است که ممکن است کمی کاهش وزن را افزایش دهد، التهاب را کاهش دهد، برخی از عوامل خطر بیماری قلبی را کاهش دهد و سایر فواید سلامتی را ارائه دهد. بیشتر بدانید


آیا مصرف زردچوبه بی خطر است؟ مطالعات نشان می دهد که بیشتر افراد می توانند با خیال راحت از مکمل های زردچوبه یا کورکومین استفاده کنند. با این حال، افراد مبتلا به شرایط پزشکی باید ابتدا با پزشک خود صحبت کنند. برخی از افراد، مانند کسانی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، باید به طور کامل از مصرف آن خودداری کنند. بیشتر بدانید


دوز زردچوبه و نکات مفید برای بهترین نتیجه، روزانه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم عصاره زردچوبه یا کورکومین را همراه با وعده های غذایی حاوی مقداری چربی مصرف کنید. اگر بیش از ۵۰۰ میلی گرم در روز مصرف می کنید، دوزها را بین صبح و عصر تقسیم کنید.


زردچوبه چیست؟

زردچوبه از گیاهی به نام Curcuma longa می آید که بومی هند و آسیای جنوب شرقی است. اگرچه از خانواده زنجبیل است، اما گاهی اوقات به عنوان زعفران هندی شناخته می شود.

ریشه زردچوبه به شکل پودری در می آید که رنگ طلایی پر جنب و جوش، طعم فلفلی و رایحه ای خاکی به کاری و دیگر غذاهای عجیب و غریب می بخشد.

زردچوبه حاوی مواد شیمیایی گیاهی (“مواد شیمیایی گیاهی”) به نام کورکومینوئید است که رنگ روشن آن را به ادویه می بخشد. ماده اصلی، کورکومین، “ماده فعال” زردچوبه در نظر گرفته می شود و با فواید سلامتی مرتبط است.

با این حال، ادویه زردچوبه تنها مقدار کمی کورکومین را تامین می کند. پودر زردچوبه خالص به طور متوسط ​​حاوی حدود ۳٪ کورکومین است و مخلوط کاری حتی کمتر است.

تخمین زده می شود که مردم هند تقریباً ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ میلی گرم زردچوبه و ۶۰ تا ۱۰۰ میلی گرم کورکومین در روز از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.

در سال های اخیر، فرمولاسیون های خاصی به نام “عصاره زردچوبه” ساخته شده است. این عصاره های بسیار غلیظ اغلب حاوی ۹۵ درصد کورکومین هستند. به عنوان مثال، یک کپسول ۵۰۰ میلی گرمی عصاره زردچوبه ممکن است ۴۷۵ میلی گرم کورکومین فراهم کند. همچنین می توانید مکمل های کورکومین ایزوله مصرف کنید.

اکثر محققان از عصاره زردچوبه یا کورکومین جدا شده برای آزمایش اثرات آن بر سلامتی استفاده می کنند. در این راهنما، فواید زردچوبه و کورکومین به جای یکدیگر مورد بحث قرار گرفته است.

در اینجا بررسی ما از ۹ کاربرد بالقوه زردچوبه است. روی موضوعی که به آن علاقه دارید کلیک کنید تا مستقیماً به آن بروید یا همه آنها را برای جامع ترین بررسی بخوانید.

 1. کاهش وزن
 2. التهاب
 3. سلامت قلب
 4. آرتروز
 5. کبد چرب
 6. قند خون
 7. درد عضلانی
 8. بیماری التهابی روده
 9. پوست

۱. آیا زردچوبه می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

مصرف زردچوبه یا کورکومین ممکن است اندکی کاهش وزن را افزایش دهد. با این حال، دور از قطعیت است.

در بررسی ۱۱ کارآزمایی بالینی، محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف کورکومین منجر به کاهش میانگین ۲.۵ پوند (۱.۱۴ کیلوگرم) در افرادی که اضافه وزن داشتند یا در معرض خطر بالای دیابت نوع ۲ بودند، شد.

تا کنون، تنها یک مطالعه کاهش وزن سریع با مکمل کورکومین را نشان داده است: یک کارآزمایی تصادفی در سال ۲۰۱۵ روی ۴۴ فرد مبتلا به سندرم متابولیک که قبلاً رژیم کاهش وزن داشتند.

در این مطالعه، شرکت کنندگان با مصرف یک رژیم غذایی کم کالری به مدت ۳۰ روز به طور متوسط ​​۳.۵ پوند (۱.۶ کیلوگرم) از دست دادند. پس از افزودن ۸۰۰ میلی گرم کورکومین به رژیم غذایی مشابه برای ۳۰ روز آینده، به طور متوسط ​​۹ پوند (۴.۱ کیلوگرم) و ۱.۶ اینچ (۴.۱ سانتی متر) از کمر خود کم کردند.

در اکثر کارآزمایی‌ها، محققان به افراد گفته‌اند که هنگام مصرف زردچوبه یا کورکومین هیچ تغییری در رژیم غذایی یا فعالیت بدنی معمول خود ایجاد نکنند. نتایج کاهش وزن از این مطالعات مختلط است.

در یک کارآزمایی، ۲۴۰ نفر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، ۱۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز یا دارونما مصرف کردند. پس از ۹ ماه، شرکت کنندگان در گروه کورکومین به طور متوسط ​​۸.۵ پوند (۳.۹ کیلوگرم) و ۱.۴ اینچ (۳.۶ سانتی متر) از کمر خود را از دست دادند. آنهایی که در گروه دارونما قرار داشتند کمی وزن اضافه کردند و سایز کمرشان را افزایش دادند.

کارآزمایی‌های دیگری که در آنها از افراد خواسته شد تغییراتی در رژیم غذایی معمول یا عادات ورزشی خود ایجاد نکنند، کاهش وزن را نشان داده‌اند، هرچند به میزان کمتر.

در برخی از مطالعات، افرادی که زردچوبه یا کورکومین مصرف کردند، علیرغم تغییرات مفید در برخی از نشانگرهای سلامت قلب، مانند تری گلیسیرید پایین، وزن کم نکردند.

این امکان وجود دارد که مصرف کورکومین به شما کمک کند تا مقدار کمی از وزن خود را کاهش دهید و اندازه کمر خود را کمی کاهش دهید. با این حال، به نظر نمی رسد که این برای همه اتفاق بیفتد، و مشخص نیست چه چیزی باعث می شود که این کار موثرتر باشد.

خوشبختانه، بسیاری از افراد می توانند بدون دارو یا مکمل ها وزن کم کنند. نکته کلیدی ایجاد تغییرات در سبک زندگی است که منجر به کاهش وزن موفقیت آمیز می شود. به عنوان مثال، شواهد قوی وجود دارد که نشان می دهد پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و اولویت دادن به غذاهای پر پروتئین می تواند به کاهش وزن کمک کند.

دوزهای معمول مورد استفاده در کارآزمایی هایی که کاهش وزن را ارزیابی کردند: ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

مصرف کورکومین یا زردچوبه ممکن است به طور بالقوه به کاهش وزن کمی کمک کند. با این حال، نتایج حاصل از آزمایشات متفاوت بوده است.


۲. آیا زردچوبه التهاب را کاهش می دهد؟

التهاب زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما یک عامل تحریک‌کننده – مانند ویروس، یک ترکش یا زخم باز را حس کند و با تقویت سیستم ایمنی از خود دفاع کند. این معمولا یک پاسخ ضروری کوتاه مدت است که به بدن شما کمک می کند تا با بیماری مبارزه کند و از آسیب بهبود یابد.

با این حال، در برخی موارد التهاب می تواند به دلیل استرس، بیماری یا عوامل سبک زندگی مزمن شود. التهاب پایدار و در سطح پایین با بیماری قلبی، دیابت، سرطان و سایر شرایط مرتبط است. تحت کنترل نگه داشتن التهاب ممکن است منجر به پیری سالم تر شود.

تحقیقات حیوانی و انسانی در طول دهه‌ها نشان می‌دهد که کورکومین ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. اخیراً، آزمایش‌های بالینی با کیفیت بالا اثرات ضد التهابی کورکومین را نشان داده‌اند.

در چندین کارآزمایی روی افراد مبتلا به بیماری مزمن، نشان داده شده است که کورکومین نشانگرهای التهاب را در خون کاهش می دهد، از جمله پروتئین واکنشی C (CRP)، اینترلوکین-۶ (IL-6)، و فاکتور نکروز تومور-α (TNF).

در سال ۲۰۱۵، محققان گزارش دادند که وقتی افراد مبتلا به سندرم متابولیک ۱۰۰۰ میلی گرم کورکومین به مدت هشت هفته مصرف کردند، سطح CRP خود را به طور متوسط ​​۲.۱۲ میلی گرم در دسی لیتر کاهش دادند. در مقابل، افرادی که دارونما مصرف کردند هیچ تغییری در CRP نداشتند.

با این حال، یک بررسی نشان داد که در برخی کارآزمایی‌ها، مصرف زردچوبه یا کورکومین CRP یا سایر نشانگرهای التهابی را در افرادی که آرتریت روماتوئید، بیماری کلیوی پیشرفته و بیماری قلبی داشتند، به شدت کاهش نمی‌دهد.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات نشانگرهای التهابی را ارزیابی کردند: ۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

تحقیقات تا به امروز نشان می دهد که مصرف کورکومین ممکن است به کاهش نشانگرهای التهابی در افراد مبتلا به بیماری متابولیک و سایر بیماری های مزمن در بسیاری از موارد، اما نه در همه موارد، کمک کند.


۳. آیا زردچوبه می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد؟

تحقیقات در مورد نقش کورکومین در سلامت قلب عمدتا مثبت است، اگرچه تا حدودی مختلط است.

عملکرد شریانی

شریان های سالم جریان خون ثابتی را تضمین می کنند که مواد مغذی ضروری، هورمون ها و سایر مواد را به عضلات، مغز و سایر اندام های شما می رساند. آسیب به لایه داخلی شریان ها – به دلیل قند خون بالا یا دلایل دیگر – نقش زیادی در بیماری قلبی دارد.

بر اساس تحقیقات با کیفیت بالا، کورکومین به محافظت از این لایه داخلی کمک می کند، که باعث می شود سرخرگ ها در هنگام عبور خون از آنها کاملاً باز بمانند.

در یک کارآزمایی ۱۲ هفته ای، عملکرد شریانی در بین زنان یائسه ای که یا روزانه ۱۵۰ میلی گرم کورکومین مصرف می کردند یا حداقل سه بار در هفته ورزش هوازی انجام می دادند، به طور یکسان بهبود یافت.

در یک کارآزمایی هشت هفته ای بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، مصرف ۳۰۰ میلی گرم کورکومین در روز منجر به بهبودهای مشابهی در عملکرد شریانی و نشانگرهای التهابی در مقایسه با مصرف یک داروی استاتین شد.

اگرچه کورکومین ممکن است سلامت شریان ها را بهبود بخشد، به نظر نمی رسد که کمک زیادی به کاهش فشار خون کند. دو مرور کارآزمایی‌های بالینی در سال ۲۰۱۹ نشان داد که کورکومین تأثیر کمی بر فشار خون کلی دارد.

خوشبختانه با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می توانید فشار خون خود را کاهش دهید.

لیپیدها

بسیاری از آزمایشات نشان می دهد که کورکومین می تواند به کاهش تری گلیسیرید در افراد مبتلا به سندرم متابولیک، دیابت نوع ۲ یا بیماری قلبی کمک کند.

کورکومین همچنین ممکن است کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را در برخی افراد کاهش دهد. در سال ۲۰۱۷، محققانی که هفت مطالعه را تجزیه و تحلیل کردند، به این نتیجه رسیدند که کورکومین ممکن است برای افرادی که در معرض خطر بیماری قلبی هستند و کلسترول LDL بالا دارند، مفید باشد.

یک بررسی جدیدتر نشان داد که کورکومین به طور قابل توجهی کلسترول LDL و تری گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ یا سندرم متابولیک کاهش می دهد. با این حال، نتایج به طور گسترده ای در بین مطالعات متفاوت بود. بهترین نتایج در کارآزمایی هایی مشاهده شد که در آن افراد حداقل ۳۰۰ میلی گرم کورکومین در روز به مدت هشت هفته یا بیشتر مصرف کردند.

با این حال، کورکومین ممکن است تمام نشانگرهای سلامت قلب را بهبود نبخشد.

به عنوان مثال، در یک مطالعه هشت هفته ای بر روی افراد مبتلا به سندرم متابولیک، همه شرکت کنندگان توصیه های بهداشتی عمومی دریافت کردند. کسانی که روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کورکومین مصرف می کردند، سطح کلسترول LDL خود را کاهش دادند. با این حال، تغییرات در سطوح LDL کوچک و متراکم – نوعی که قوی‌ترین ارتباط را با بیماری قلبی دارد – در بین افرادی که کورکومین مصرف می‌کردند و افرادی که دارونما مصرف می‌کردند مشابه بود.

راهنمای کامل ما را بخوانید تا با روش های دیگر کاهش کلسترول آشنا شوید.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات در سلامت قلب را ارزیابی کردند: ۸۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

در چندین کارآزمایی نشان داده شده است که مصرف کورکومین باعث بهبود سلامت شریانی و کاهش تری گلیسیرید و کلسترول LDL می شود. با این حال، به نظر می رسد که کورکومین تأثیر کمی بر فشار خون و LDL متراکم و کوچک دارد.


۴. زردچوبه ممکن است علائم آرتریت را بهبود بخشد

آرتریت شامل التهاب مزمن مفصل است که ممکن است با درد و مشکل در حرکت همراه باشد.

شایع ترین نوع، آرتروز، گاهی اوقات به عنوان آرتریت “ساییدگی” شناخته می شود که با افزایش سن اتفاق می افتد. زانوها، لگن و گردن اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند، اگرچه ممکن است در هر مفصلی رخ دهد.

بر اساس بررسی‌های آزمایش‌های بالینی، مصرف عصاره زردچوبه یا کورکومین به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، مانند آسپرین یا ایبوپروفن، برای تسکین درد آرتریت مؤثر است.

یک کارآزمایی مزایای بیشتری برای مصرف کورکومین برای علائم آرتریت در مقایسه با مصرف دارو گزارش کرد.

در این مطالعه، ۱۳۹ فرد مبتلا به استئوآرتریت زانو ۱۵۰۰ میلی گرم کورکومین یا یک NSAID به مدت ۲۸ روز مصرف کردند. در پایان کارآزمایی، تسکین درد در بین هر دو گروه مشابه بود، اما گروه کورکومین در مقایسه با گروه NSAID عوارض جانبی گوارشی کمتری داشت. پاداش دیگر؟ آنها به طور متوسط ​​۲.۲ پوند (۱ کیلو) از دست دادند.

اگرچه مکمل کورکومین در افرادی که به بیماری خودایمنی معروف به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند چندان مورد مطالعه قرار نگرفته است، تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است برای این بیماری مفید باشد.

در یک کارآزمایی در سال ۲۰۱۷، افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که روزانه ۲۵۰ یا ۵۰۰ میلی گرم کورکومین به مدت سه ماه مصرف کردند، نسبت به افرادی که دارونما مصرف کردند، علائم خود را بهبود بخشیدند و نشانگرهای التهاب را کاهش دادند. یک آزمایش قبلی همچنین نشان داد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز به بهبود علائم آرتریت روماتوئید کمک می کند.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات علائم آرتریت را ارزیابی کردند: ۲۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

در کارآزمایی‌ها، مشخص شده است که کورکومین به اندازه داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای تسکین درد آرتروز مؤثر است. تحقیقات اولیه نشان می دهد که ممکن است برخی از علائم آرتریت روماتوئید را نیز بهبود بخشد.


۵. آیا زردچوبه برای بیماری کبد چرب مفید است؟

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) زمانی رخ می دهد که بدن چربی بیش از حد در کبد ذخیره کند. افراد مبتلا به NAFLD معمولا آنزیم های کبدی، سطح انسولین و نشانگرهای التهابی بالا دارند.

یک سوم افراد مبتلا به این بیماری در نهایت به آسیب شدید کبدی پیشرفت می کنند. افراد مبتلا به کبد چرب نیز شانس بسیار بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی دارند.
آیا مصرف زردچوبه یا کورکومین می تواند کمک کننده باشد؟

تحقیقات قوی نشان می دهد که مصرف زردچوبه یا کورکومین ممکن است سطح آنزیم های کبدی را در افراد مبتلا به NAFLD کاهش دهد.

بررسی ۹ کارآزمایی بالینی در سال ۲۰۲۰ نشان داد که کورکومین نه تنها سطح آنزیم های کبدی را کاهش می دهد، بلکه قند خون ناشتا، مقاومت به انسولین و اندازه دور کمر را در افراد مبتلا به NAFLD کاهش می دهد.

در یک بررسی کوچکتر از چهار کارآزمایی از سال ۲۰۲۰، افراد مبتلا به NAFLD که به مدت ۸ تا ۱۲ هفته کورکومین مصرف کردند، اندازه دور کمر خود را به طور متوسط ​​۰.۸ اینچ (۲.۱۲ سانتی متر) کاهش دادند. با این حال، در برخی از آزمایشات، اندازه دور کمر به طور قابل توجهی کاهش یافت، در حالی که برخی دیگر هیچ تغییری در اندازه کمر گزارش نکردند.

در یکی از معدود مطالعات کورکومین که تغییرات چربی کبد را در افراد مبتلا به NAFLD اندازه گیری کرد، شرکت کنندگانی که ۷۰ میلی گرم کورکومین در روز به مدت هشت هفته مصرف کردند، ۷۹ درصد کاهش چربی کبد را تجربه کردند، در حالی که افرادی که دارونما مصرف کردند، ۲۷.۵ درصد کاهش چربی کبد داشتند. چربی کبد

در مقابل، یک کارآزمایی جدیدتر نشان داد که مصرف روزانه ۱۵۰۰ میلی‌گرم کورکومین همراه با ایجاد تغییرات در سبک زندگی، چربی کبد یا سایر شاخص‌های سلامت کبد را به جز ایجاد تغییر در شیوه زندگی به تنهایی کاهش نمی‌دهد.

مانند بسیاری از تحقیقات در مورد کورکومین، نتایج در افراد مبتلا به NAFLD عمدتاً دلگرم کننده است اما در بین مطالعات کاملاً سازگار نیست.

با این حال، ایجاد تغییرات در سبک زندگی می تواند برای بیماری کبد بسیار مفید باشد. چه نوع سبک زندگی تغییر می کند؟ به عنوان یک مثال، نشان داده شده است که پیروی از یک رژیم غذایی کتو یا کم کربوهیدرات باعث بهبود – و در برخی موارد حتی معکوس – بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات علائم NAFLD را ارزیابی کردند: ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

تحقیقات قوی نشان می دهد که مصرف کورکومین ممکن است به طور بالقوه آنزیم های کبدی و نشانگرهای مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی کاهش دهد. با این حال، مشخص نیست که آیا با اضافه شدن به ایجاد تغییرات سبک زندگی، مزایای بیشتری را به همراه دارد یا خیر.


۶. آیا زردچوبه سطح قند و انسولین خون را کاهش می دهد؟

اگر دیابت دارید، کنترل سطح قند خون و انسولین می تواند خطر عوارضی مانند بیماری قلبی، بیماری کلیوی و از دست دادن بینایی را کاهش دهد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف زردچوبه یا کورکومین ممکن است هموگلوبین A1c (HbA1c) – یک معیار طولانی مدت برای کنترل قند خون – و سطح قند خون ناشتا را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد.

در یک مرور از ۱۱ کارآزمایی بالینی، مصرف کورکومین سطح قند خون افراد ناشتا را ۸.۸ میلی گرم در دسی لیتر (۰.۵ میلی مول در لیتر) و HbA1c آنها را به طور متوسط ​​۰.۵ درصد کاهش داد. با این حال، نتایج در بین کارآزمایی‌های مختلف متفاوت بود.

چندین کارآزمایی که مکمل کورکومین یا زردچوبه را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ آزمایش کردند، هیچ فایده ای برای سطح قند خون نداشتند، حتی اگر تری گلیسیرید و برخی دیگر از نشانگرهای سلامتی بهبود یافته باشند.

از آنجایی که کورکومین ممکن است به طور بالقوه قند خون را کاهش دهد، مهم است که در صورت مصرف انسولین یا داروهای محرک انسولین (مانند سولفونیل اوره) با پزشک خود در مورد مصرف آن صحبت کنید. ترکیب کورکومین با این داروها می تواند باعث کاهش بیش از حد قند خون شود.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز ممکن است سطح انسولین را کاهش دهد و مقاومت به انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بهبود بخشد. با این حال، مطالعات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.

برای کاهش سطح قند خون و انسولین چه کارهای دیگری می توانید انجام دهید؟ علم قوی تأیید می کند که خوردن یک رژیم غذایی کتو یا کم کربوهیدرات می تواند به طور قابل اعتمادی سطح قند خون و انسولین را در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کاهش دهد.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که قند خون و تغییرات انسولین را ارزیابی کردند: ۲۵۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

مصرف کورکومین ممکن است به طور بالقوه به کاهش سطح قند خون و انسولین در برخی افراد کمک کند. با این حال، نتایج کارآزمایی متفاوت بوده است.


۷. آیا زردچوبه می تواند درد عضلانی مرتبط با ورزش را کاهش دهد؟

ورزشکار جوان خوش تیپ در حین تمرین دچار آسیب فیزیکی از ناحیه شانه شد

شهرت زردچوبه برای کاهش التهاب باعث شده است که از آن برای جلوگیری از درد عضلانی پس از ورزش استفاده شود. بررسی‌های اخیر آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد که ممکن است در واقع به کاهش درد عضلانی پس از فعالیت بدنی کمک کند.

جالب توجه است، محققان ژاپنی که آزمایش‌های کوچکی را روی مردان جوان سالم انجام دادند، گزارش دادند که مصرف کورکومین هم قبل و هم بعد از ورزش ممکن است اثرات مفید متفاوتی داشته باشد.

در این کارآزمایی‌های ۲۰۱۹، مصرف روزانه ۱۸۰ میلی‌گرم کورکومین برای چند روز قبل از ورزش، نشانگرهای التهابی خون را کاهش داد. در مقابل، مصرف همان دوز کورکومین روزانه به مدت چند روز پس از ورزش، در مقایسه با مصرف دارونما، منجر به درد عضلانی کمتر و دامنه حرکتی بیشتر شد.

با این حال، در برخی کارآزمایی‌ها، کورکومین حتی در دوزهای بالا تأثیر کمی بر درد عضلانی مرتبط با ورزش داشت.

در یک کارآزمایی در سال ۲۰۱۷، ورزشکارانی که ۶۰۰۰ میلی گرم کورکومین را به مدت دو روز قبل و دو روز بعد از ورزش شدید مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که دارونما مصرف کردند، اندکی آسیب عضلانی کمتری تجربه کردند، اما درد عضلانی کاهش پیدا نکرد.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات علائم مرتبط با ورزش را ارزیابی کردند: ۱۸۰ تا ۶۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

تحقیقات نشان می دهد که مصرف کورکومین برای چند روز قبل از ورزش ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، در حالی که مصرف آن برای چند روز پس از ورزش ممکن است به کاهش درد عضلانی کمک کند. با این حال، این در هر آزمایشی نشان داده نشده است.


۸. زردچوبه ممکن است علائم بیماری التهابی روده را بهبود بخشد

بیمار سالمند بیمار با درد شکم، معده درد شدید، علائم بیماری دستگاه گوارش، روده، مشکلات گوارشی، اسهال، زن مسن از معده درد، روده تحریک پذیر، مسمومیت غذایی رنج می برد.

بیماری التهابی روده (IBD) وضعیتی در دستگاه گوارش است که منجر به درد شدید زیر شکم، اسهال، مدفوع خونی و سایر علائمی می شود که می تواند کیفیت زندگی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

دو شکل IBD عبارتند از کولیت اولسراتیو که روده بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد و بیماری کرون که می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، بیشتر روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد.

افراد IBD را با دارو، رژیم غذایی، مدیریت استرس و در برخی موارد جراحی درمان می کنند. هدف درمان بهبودی بالینی است، به این معنی که همه علائم یا برطرف شده یا به طور چشمگیری بهبود یافته است.

تحقیقات نشان می دهد که زردچوبه یا کورکومین ممکن است به تسکین علائم IBD و افزایش احتمال بهبودی در صورت ترکیب با درمان های معمولی کمک کند.

محققانی که بررسی‌های اخیر کارآزمایی‌های بالینی را بر روی بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو انجام دادند، دریافتند افرادی که کورکومین را همراه با مزالامین – یک داروی ضد التهابی مخصوص کولیت اولسراتیو – مصرف می‌کردند، سه تا هفت برابر بیشتر از کسانی که مسالامین را با مزالامین مصرف می‌کردند، بهبود می‌یافتند. یک دارونما

در یک کارآزمایی روی ۵۰ نفر که علائم کولیت اولسراتیو آنها با مسالامین بهبود نیافته بود، ۵۴ درصد از کسانی که ۳۰۰۰ میلی گرم کورکومین را به رژیم مزالامین خود اضافه کردند، بهبودی بالینی را تجربه کردند، که در هیچ یک از شرکت کنندگانی که دارونما مصرف کردند، رخ نداد.

یک بررسی اخیر از کارآزمایی‌های بالینی نشان داد که در حالی که کورکومین به نظر می‌رسد درمانی ایمن و مؤثر برای افراد مبتلا به کولیت اولسراتیو باشد، هنوز شواهد باکیفیت کافی برای حمایت از استفاده از آن در افراد مبتلا به بیماری کرون وجود ندارد.

اگرچه نتایج مکمل کورکومین در بیماران مبتلا به IBD دلگرم کننده است، اما بهبود در بین مطالعات ثابت نبوده است. بررسی کارآزمایی‌های بالینی در سال ۲۰۲۰ به این نتیجه رسید که نتایج ترکیبی ممکن است به دوزها، فرمول‌ها و مدت‌زمان درمان مرتبط باشد.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات علائم IBD را ارزیابی کردند: ۲۵۰ تا ۳۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

در چندین کارآزمایی نشان داده شده است که کورکومین به طور قابل توجهی علائم بیماری التهابی روده (IBD) را بهبود می بخشد. اگرچه مصرف کورکومین برای افراد مبتلا به IBD بی‌خطر به نظر می‌رسد، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین دوز مؤثر، فرمولاسیون و مدت درمان مورد نیاز است.


۹. آیا زردچوبه برای آکنه و سایر بیماری های پوستی مفید است؟

آکنه روی صورت خانم ها با بثورات پوستی، جای زخم و لکه هایی که به لوازم آرایشی حساسیت دارند

در طب سنتی هند، مانند آیورودا، زردچوبه برای قرن ها برای پانسمان زخم ها و درمان گزش، آکنه و سایر بیماری ها روی پوست استفاده می شده است.

شواهد اولیه از آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد که مصرف خوراکی زردچوبه یا کورکومین ممکن است برای برخی از بیماری‌های پوستی، از جمله پسوریازیس و لیکن پلان، یک بیماری خودایمنی التهابی پوست، مفید باشد.

در یک کارآزمایی ۱۲ هفته ای بر روی ۶۳ فرد مبتلا به پسوریازیس، کسانی که روزانه ۲۰۰۰ میلی گرم کورکومین را به درمان استاندارد اضافه کردند، کاهش چشمگیری در قرمزی، ضخامت و پوسته پوسته شدن پوست، همراه با کاهش نشانگرهای التهابی را تجربه کردند.

یک تیم تحقیقاتی کورکومین را بر روی ۲۰ فرد مبتلا به لیکن پلان دهان، یک بیماری التهابی مزمن که بر غشاهای مخاطی داخل دهان تأثیر می گذارد، آزمایش کردند. آنها دریافتند که مصرف روزانه ۶۰۰۰ میلی گرم کورکومین به مدت دو هفته منجر به بهبود قابل توجه علائم در مقایسه با مصرف دارونما شد.

اگرچه برخی از تحقیقات روی کورکومین برای درمان برخی بیماری‌های پوستی امیدوارکننده است، اما مطالعات زیادی انجام نشده است و آن‌هایی که وجود دارند نیز کوچک بوده‌اند. آزمایشات با کیفیت بالا بیشتری مورد نیاز است.

در این زمان، مصرف کورکومین برای آکنه فاقد شواهد است. با این حال، پیروی از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات ممکن است باعث تسکین جوش‌ها در برخی افراد شود.

دوزهای معمولی مورد استفاده در کارآزمایی هایی که تغییرات پوست را ارزیابی کردند: ۶۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز.

خلاصه

مصرف کورکومین ممکن است برای کاهش علائم پسوریازیس و لیکن پلان دهان مفید باشد. با این حال، آزمایش‌های باکیفیت بیشتری برای آزمایش اثرات آن بر این بیماری‌ها و سایر بیماری‌های پوستی مورد نیاز است.


زردچوبه برای اکثر افراد بی خطر است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) کورکومین را به عنوان “به طور کلی ایمن شناخته شده” (GRAS) تایید کرده است.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف زردچوبه یا کورکومین حتی در دوزهای بالا برای اکثر افراد بی خطر است.

در آزمایش‌های کوچک روی افراد مبتلا به سرطان، مصرف روزانه تا ۸۰۰۰ میلی‌گرم کورکومین به مدت سه ماه منجر به سمیت یا اثرات مضری نشد.

عوارض جانبی زردچوبه یا کورکومین غیر معمول و معمولا خفیف است. در برخی کارآزمایی‌ها، مصرف کورکومین – به‌ویژه دوزهای بیشتر از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در روز – منجر به اسهال و سردرد در تعداد کمی از افراد شد.

عوارض جانبی جدی بسیار نادر است. در یک مثال شدید، مردی که روزانه ۳۰۰۰ تا ۴۵۰۰ میلی‌گرم کورکومین مصرف می‌کرد، ریتم قلب غیرطبیعی داشت که پس از قطع مصرف مکمل برطرف شد.

علاوه بر این، چند گزارش موردی، افزایش آنزیم‌های کبدی و هپاتیت را در افرادی که روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۱۲۵ میلی‌گرم کورکومین به مدت یک تا پنج ماه مصرف کرده‌اند، توصیف می‌کند. در هر مورد، علائم پس از قطع مکمل برطرف شد.

برخی از افراد نباید زردچوبه یا کورکومین مصرف کنند، از جمله:

 • افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند یا دارای اختلالات خونریزی هستند
 • زنان باردار یا شیرده
 • افرادی که سابقه سنگ کلیه دارند
 • افرادی که سابقه بیماری کیسه صفرا دارند
 • افراد مبتلا به کم خونی فقر آهن

در صورت مصرف هر گونه دارویی، از جمله داروهای دیابت، مهم است که در مورد زردچوبه یا کورکومین با پزشک خود صحبت کنید.

علاوه بر این، برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد، باید حداقل دو هفته قبل از عمل، مصرف زردچوبه یا کورکومین را متوقف کنید.


دوز زردچوبه: چقدر مصرف شود؟

محققان از عصاره زردچوبه استفاده کرده اند که ۱۰۰ تا ۶۰۰۰ میلی گرم کورکومین در روز یا همان دوز کورکومین جدا شده را ارائه می دهد. با این حال، مطالعات همیشه یک اثر مرتبط با دوز ثابت را نشان ندادند.

در برخی موارد، دوزهای بالاتر نتایج بهتری را به همراه داشت، در حالی که در برخی دیگر، نتایج قابل مقایسه با دوزهای کمتر به دست آمد. جالب توجه است، دوزهای پایین تر کورکومین گاهی اوقات از دوزهای بالاتر بهتر عمل می کند.

همچنین، برخی از فرمول‌های کورکومین مورد استفاده در مطالعات طراحی شده‌اند تا جذب و استفاده از آن را برای بدن شما آسان‌تر کنند.

از آنجایی که به نظر می رسد عوارض جانبی در دوزهای بالاتر مکرر و شدیدتر است، بهتر است کمترین دوز موثر را مصرف کنید. اگر تصمیم به مصرف آن دارید، توصیه می کنیم روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی گرم عصاره زردچوبه یا کورکومین مصرف کنید .

نکات مهم:

 • اگر بیش از ۵۰۰ میلی گرم کورکومین در روز مصرف می کنید، دوزها را بین صبح و عصر تقسیم کنید. برای ۱۰۰۰ میلی گرم دوز روزانه کورکومین، ۵۰۰ میلی گرم در صبح با صبحانه و ۵۰۰ میلی گرم در عصر با شام مصرف می شود.
 • کورکومین محلول در چربی است. این بدان معناست که اگر آن را با یک وعده غذایی حاوی مقداری چربی مصرف کنید، بدن شما آن را بسیار بهتر جذب خواهد کرد. با این حال، شما به چربی زیادی نیاز ندارید. حدود یک قاشق غذاخوری روغن – یا چربی که به طور طبیعی در یک وعده گوشت قرمز، پنیر یا آجیل وجود دارد – مفید است.
 • پیپرین (فلفل سیاه) می تواند به بدن شما در استفاده موثرتر از کورکومین کمک کند. بسیاری از مکمل‌های زردچوبه و کورکومین، اما نه همه آن‌ها، حاوی پیپرین هستند که می‌توان آن را به‌صورت جداگانه به‌صورت کپسول‌های ۵ تا ۱۰ میلی‌گرمی نیز خریداری کرد.
 • مکملی را از یک شرکت معتبر انتخاب کنید که توسط کنوانسیون دارویی ایالات متحده (USP) یا NSF International آزمایش شده است. این اطلاعات را می توانید روی برچسب ظرف بیابید.

آیا باید زردچوبه بخورید یا کورکومین؟

مصرف زردچوبه یا کورکومین ممکن است برای بسیاری از شرایط مفید باشد. ممکن است باعث کاهش وزن، کاهش التهاب، کاهش قند خون و حتی کاهش تری گلیسیرید شود.

بسیاری از مطالعات تایید کرده اند که زردچوبه به طور کلی در اکثر افراد بی خطر است و به خوبی تحمل می شود. مصرف آن آسان است و عوارض جانبی کمی دارد. عصاره زردچوبه و کورکومین جدا شده نیز نسبتاً ارزان هستند.

با این حال، هیچ تضمینی وجود ندارد که اثرات مورد نظر شما را ارائه دهد.

حتما در مورد زردچوبه یا کورکومین با پزشک خود صحبت کنید، به خصوص اگر دارو مصرف می کنید یا یک بیماری مزمن یا بیماری دارید.

پیوند منبع

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه