N-استیل سیستئین (NAC) یک فرم مکمل از سیستئین، یک اسید آمینه ضروری شرطی است. NAC فواید سلامتی زیادی دارد، از جمله پر کردن آنتی اکسیدان ها و تغذیه مغز شما.

NAC “شرط ضروری” در نظر گرفته می شود زیرا بدن شما می تواند آن را از اسیدهای آمینه دیگر تولید کند. این تنها زمانی ضروری می شود که دریافت متیونین و سرین در رژیم غذایی کم باشد.

سیستئین در اکثر غذاهای پر پروتئین مانند مرغ، بوقلمون، ماست، پنیر، تخم مرغ، تخمه آفتابگردان و حبوبات یافت می شود.

مصرف سیستئین و NAC کافی به دلایل مختلف سلامتی، از جمله پر کردن قوی ترین آنتی اکسیدان در بدن، گلوتاتیون، مهم است. این اسیدهای آمینه همچنین به شرایط مزمن تنفسی، باروری و سلامت مغز کمک می کنند.

9 مزیت برتر NAC (N-Acetyl Cysteine)healthline.comhttps://www.healthline.com › nac-...

در اینجا ۹ مزیت اصلی NAC برای سلامتی آورده شده است.

۱. ضروری برای ساخت آنتی اکسیدان قوی گلوتاتیون

NAC در درجه اول به دلیل نقش آن در تولید آنتی اکسیدان ارزشمند است. همراه با دو اسید آمینه دیگر – گلوتامین و گلیسین – NAC برای ساخت و پر کردن گلوتاتیون ضروری است.

گلوتاتیون یکی از مهم ترین آنتی اکسیدان های بدن شما است – ترکیباتی که به خنثی کردن رادیکال های آزاد که می توانند به سلول ها و بافت ها آسیب برسانند، کمک می کند. آنتی اکسیدان ها به حمایت از سیستم ایمنی طبیعی بدن و فرآیندهای دفع سموم کمک می کنند. تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف آنتی اکسیدان می تواند خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن از جمله بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد. (۱، ۲).

NAC به جبران گلوتاتیون، که مسلما قوی ترین آنتی اکسیدان بدن شما است، کمک می کند. بنابراین، ممکن است به بهبود شرایط مختلف سلامت کمک کند.

۲. به سم زدایی برای جلوگیری یا کاهش آسیب کلیه و کبد کمک می کند

NAC نقش مهمی در فرآیند سم زدایی بدن شما دارد. می تواند به جلوگیری از عوارض جانبی قرار گرفتن در معرض سموم محیطی کمک کند (۳).

پزشکان به طور منظم NAC داخل وریدی را به افرادی که بیش از حد استامینوفن دارند برای جلوگیری یا کاهش آسیب کلیه و کبد تجویز می کنند.۴). NAC به دلیل مزایای آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای سایر بیماری های کبدی کاربرد دارد.

NAC به سم زدایی بدن شما کمک می کند و می تواند مصرف بیش از حد استامینوفن را درمان کند.

۳. ممکن است شرایط سلامت روان و اختلال مصرف مواد را بهبود بخشد

NAC به تنظیم سطح گلوتامات، مهم ترین انتقال دهنده عصبی مغز کمک می کند. در حالی که گلوتامات برای فعالیت منظم مغز مورد نیاز است، کاهش بیش از حد گلوتامات و گلوتاتیون می تواند باعث آسیب مغزی شود.

بیشتر بخوانید
کاهو چند کالری دارد؟

این ممکن است به شرایط سلامت روانی مانند اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) و اختلال مصرف مواد کمک کند.۵، ۶، ۷).

برای افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و افسردگی، NAC ممکن است به کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهد که ممکن است در درمان OCD متوسط ​​تا شدید نقش داشته باشد.۸، ۹).

به همین ترتیب، یک مطالعه حیوانی نشان داد که NAC ممکن است اثرات نامطلوب اسکیزوفرنی، مانند گوشه گیری اجتماعی، بی تفاوتی، و کاهش دامنه توجه را به حداقل برساند.۱۰).

NAC ممکن است در مدیریت اختلالات مصرف مواد نیز کاربرد داشته باشد. به عنوان مثال، مطالعات اولیه نشان می دهد که NAC ممکن است مصرف حشیش و نیکوتین و هوس را کاهش دهد.۱۱، ۱۲).

با تنظیم سطح گلوتامات در مغز، NAC ممکن است علائم بیماری های روانی را کاهش دهد و مصرف مواد و هوس را کاهش دهد.

۴. به تسکین علائم بیماری های تنفسی کمک می کند

NAC می تواند علائم بیماری های تنفسی را با عمل به عنوان یک آنتی اکسیدان و خلط آور تسکین دهد و مخاط را در مجاری هوای شما شل کند.

به عنوان یک آنتی اکسیدان، NAC به جبران سطح گلوتاتیون در ریه ها کمک می کند و التهاب لوله های برونش و بافت ریه را کاهش می دهد.

افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) آسیب اکسیداتیو طولانی مدت و التهاب بافت ریه را تجربه می کنند که باعث انقباض راه های هوایی می شود و منجر به تنگی نفس و سرفه می شود.

برخی از مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل های NAC می تواند به بهبود علائم COPD، تشدید و کاهش ریه کمک کند.۱۳، ۱۴).

افراد مبتلا به برونشیت مزمن نیز می توانند از NAC بهره مند شوند. برونشیت زمانی اتفاق می افتد که غشاهای مخاطی در مجاری برونش ریه شما ملتهب شده، متورم می شود و راه های هوایی به ریه ها را می بندد.۱۵).

NAC با نازک کردن مخاط در لوله های برونش و افزایش سطح گلوتاتیون، ممکن است به کاهش شدت و دفعات خس خس سینه، سرفه و حملات تنفسی کمک کند.

علاوه بر تسکین COPD و برونشیت، NAC ممکن است سایر شرایط ریه و دستگاه تنفسی – مانند فیبروز کیستیک، آسم و فیبروز ریوی – و همچنین علائم احتقان بینی و سینوس را به دلیل آلرژی یا عفونت بهبود بخشد.۱۶).

ظرفیت آنتی اکسیدانی و خلط آور NAC می تواند عملکرد ریه را با کاهش التهاب و شکستن مخاط بهبود بخشد.

۵. با تنظیم گلوتامات و پر کردن گلوتاتیون، سلامت مغز را تقویت می کند

توانایی NAC برای پر کردن گلوتاتیون و تنظیم سطح گلوتامات مغز می تواند سلامت مغز را تقویت کند.

بیشتر بخوانید
کولین ماده مغذی که باید درباره آن بدانید

انتقال دهنده عصبی گلوتامات در طیف وسیعی از عملکردهای یادگیری، رفتار و حافظه نقش دارد، در حالی که آنتی اکسیدان گلوتاتیون به کاهش آسیب اکسیداتیو سلول های مغز مرتبط با پیری کمک می کند.

از آنجایی که NAC به تنظیم سطح گلوتامات و پر کردن گلوتاتیون کمک می کند، ممکن است برای افرادی که دارای شرایط سلامتی هستند که بر مغز و حافظه تأثیر می گذارد مفید باشد.۴).

بیماری آلزایمر باعث کاهش قدرت یادگیری و حافظه می شود. مطالعات حیوانی نشان می دهد که NAC ممکن است از دست دادن توانایی تفکر در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.۵، ۱۷).

بیماری پارکینسون با زوال سلول هایی که انتقال دهنده عصبی دوپامین را تولید می کنند مشخص می شود. هم آسیب اکسیداتیو به سلول ها و هم کاهش توانایی آنتی اکسیدانی در ایجاد این بیماری نقش دارند.

به نظر می رسد مکمل های NAC هم عملکرد دوپامین و هم علائم بیماری مانند لرزش را بهبود می بخشد.۵).

در حالی که NAC ممکن است سلامت مغز را بهبود بخشد، تحقیقات انسانی بیشتری برای نتیجه‌گیری قطعی مورد نیاز است.

NAC با کمک به پر کردن آنتی اکسیدان گلوتاتیون و تنظیم گلوتامات، پتانسیل درمان شرایطی مانند بیماری آلزایمر و بیماری پارکینسون را دارد.

۶. ممکن است باروری را در مردان و زنان بهبود بخشد

در برخی موارد، NAC برای بهبود باروری مردان نشان داده شده است.

تقریباً ۱۵ درصد از تمام زوج هایی که برای باردار شدن تلاش می کنند تحت تأثیر ناباروری قرار دارند. تقریباً در نیمی از این موارد، ناباروری مردان عامل اصلی کمک کننده است.۱۸). بسیاری از مسائل ناباروری مردان زمانی افزایش می‌یابد که سطح آنتی اکسیدان برای مقابله با تشکیل رادیکال‌های آزاد در سیستم تولید مثل کافی نباشد.۱۹).

یکی از شرایطی که به ناباروری مردان کمک می کند، واریکوسل است – زمانی که سیاهرگ های داخل کیسه بیضه به دلیل آسیب رادیکال های آزاد بزرگ می شوند. در یک مطالعه، ۳۵ مرد مبتلا به واریکوسل روزانه ۶۰۰ میلی گرم NAC را به مدت ۳ ماه پس از جراحی دریافت کردند. ترکیبی از جراحی و مکمل NAC باعث بهبود یکپارچگی مایع منی و میزان بارداری شریک به میزان ۲۲ درصد در مقایسه با گروه کنترل شد.۲۰).

بیشتر بخوانید
فیبر رژیمی و فیبر عملکردی چیستند؟

علاوه بر این، NAC ممکن است باروری را در زنان مسن‌تر و مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) با القا یا افزایش چرخه تخمک‌گذاری بهبود بخشد، اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.۲۱).

NAC ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو که به سلول های تولید مثلی آسیب می زند یا از بین می برد، به بهبود باروری در مردان کمک کند. همچنین ممکن است به باروری در زنان مبتلا به PCOS کمک کند.

۷. ممکن است قند خون را با کاهش التهاب در سلول های چربی تثبیت کند

قند خون بالا و چاقی به التهاب در بافت چربی کمک می کند.

این می تواند به گیرنده های انسولین آسیب برساند یا از بین ببرد و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.۲۲).

مطالعات حیوانی نشان می دهد که NAC ممکن است قند خون را با کاهش التهاب در سلول های چربی و در نتیجه بهبود مقاومت به انسولین تثبیت کند.۲۳).

هنگامی که گیرنده های انسولین دست نخورده و سالم هستند، قند را به درستی از خون شما حذف می کنند و سطح آن را در محدوده طبیعی نگه می دارند.

با کاهش التهاب در بافت چربی، NAC ممکن است مقاومت به انسولین را کاهش دهد و تنظیم قند خون را بهبود بخشد، اما تحقیقات مبتنی بر انسان وجود ندارد.

۸. ممکن است خطر بیماری قلبی را با جلوگیری از آسیب اکسیداتیو کاهش دهد

آسیب اکسیداتیو به بافت قلب اغلب منجر به بیماری قلبی، ایجاد سکته مغزی، حملات قلبی و سایر شرایط شدید می شود. NAC ممکن است خطر بیماری قلبی را با کاهش آسیب اکسیداتیو به بافت‌های قلب کاهش دهد.۲۴).

مطالعات نشان می دهد که NAC ممکن است از عملکرد قلب و سلامت قلب در افراد مبتلا به دیابت و کسانی که پس از برخی جراحی های قلب بهبود می یابند، محافظت کند.۲۵، ۲۶).

NAC می تواند آسیب اکسیداتیو به قلب شما را کاهش دهد، که به نوبه خود می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد.

۹. توانایی افزایش سطح گلوتاتیون ممکن است عملکرد ایمنی را بهبود بخشد

NAC و گلوتاتیون نیز برای سلامت سیستم ایمنی مفید هستند.

تحقیقات در مورد بیماری های خاص مرتبط با کمبود NAC و گلوتاتیون نشان می دهد که مکمل NAC ممکن است عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشد – و به طور بالقوه آن را بازیابی کند.۲۷، ۲۸).

توانایی NAC برای افزایش سطح گلوتاتیون ممکن است عملکرد ایمنی را بهبود بخشد.

دوز

هیچ توصیه غذایی خاصی برای سیستئین وجود ندارد زیرا بدن شما می تواند مقادیر کمی از آن تولید کند.

بیشتر بخوانید
آب پرتقال: حقایق تغذیه ای، کالری و فواید

برای اینکه بدن شما آمینو اسید سیستئین را بسازد، به مقادیر کافی فولات، ویتامین B6 و ویتامین B12 نیاز دارید. این مواد مغذی را می توان در لوبیا، عدس، اسفناج، موز، سالمون و ماهی تن یافت.

در حالی که بیشتر غذاهای غنی از پروتئین – مانند مرغ، بوقلمون، ماست، پنیر، تخم مرغ، تخمه آفتابگردان و حبوبات – حاوی سیستئین هستند، برخی از افراد برای افزایش دریافت سیستئین، NAC را مکمل می کنند.

NAC به عنوان یک مکمل خوراکی فراهمی زیستی پایینی دارد، به این معنی که بدن شما آن را به خوبی جذب نمی کند. توصیه مکمل روزانه پذیرفته شده ۶۰۰-۱۸۰۰ میلی گرم NAC است.۲۹).

NAC را می توان به صورت داخل وریدی یا خوراکی، به عنوان اسپری آئروسل، یا به صورت مایع یا پودر تجویز کرد.

خوردن غذاهای با پروتئین بالا می تواند اسید آمینه سیستئین را برای بدن شما فراهم کند، اما می توانید NAC را به عنوان مکمل برای کمک به درمان برخی بیماری ها نیز مصرف کنید.

اثرات جانبی

NAC هنگامی که به عنوان یک داروی تجویزی ارائه شود احتمالاً برای بزرگسالان بی خطر است.

با این حال، مقادیر زیاد ممکن است باعث تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست شود. استنشاق محلول های NAC می تواند باعث تورم در دهان، آبریزش بینی، خواب آلودگی و گرفتگی قفسه سینه شود.

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا مصرف داروهای رقیق کننده خون نباید NAC مصرف کنند زیرا ممکن است لخته شدن خون را کند کند.۳۰).

NAC بوی نامطبوعی دارد که مصرف آن را سخت می کند. اگر تصمیم به مصرف آن دارید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

در حالی که NAC به عنوان یک داروی تجویزی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در صورت استنشاق می تواند باعث تهوع، استفراغ، و اختلالات گوارشی و همچنین مشکلات دهان شود.

خلاصه

NAC چندین نقش مهم در سلامت انسان ایفا می کند.

این ماده که به دلیل توانایی خود در پر کردن سطوح آنتی اکسیدان گلوتاتیون مشهور است، انتقال دهنده عصبی مهم گلوتامات را نیز تنظیم می کند. علاوه بر این، NAC به سیستم سم زدایی بدن شما کمک می کند.

این عملکردها مکمل‌های NAC را به یک گزینه درمانی مناسب برای چندین بیماری تبدیل می‌کند.

برای تعیین اینکه آیا NAC ممکن است برای سلامتی شما مفید باشد یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

Source link