آیا تا به حال به این فکر کرده اید که دقیقاً از زندگی چه می خواهید؟ شاید این اولین قدم را به سوی خودشناسی برداشته باشید، اما مسیری را برای رسیدن به اهداف اصلی خود کشف نکرده باشید.

رویاها، ارزش های شخصی، استعدادها، حتی ویژگی های شخصیتی شما ممکن است همیشه در عجله زندگی روزمره اهمیت چندانی نداشته باشند. اما آگاهی از این ویژگی‌ها می‌تواند به شما بینش زیادی نسبت به درونتان بدهد.

قطعا اولویت های روزانه مهم هستند. اما زندگی ای که چیزی بیش از یک سری حرکت های مشابه نیست، معمولاً لذت زیادی را به همراه ندارد.

9 نکته برای کمک به شما برای شروع خود یابی Journeyhealthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

اگر به نقطه‌ای از زندگی رسیده‌اید که می‌پرسید: «واقعاً من کی هستم؟» برخی از خودشناسی می تواند به شما کمک کند تا خود را کمی بهتر بشناسید.

کشف خود ممکن است مفهومی بزرگ و ترسناک به نظر برسد، اما در واقع فقط فرآیندی از موارد زیر است:

 • بررسی زندگی شما
 • پی بردن به آنچه گم شده است
 • برداشتن گام در جهت تحقق

هیچ زمانی بهتر از زمان حال برای خودکاوشی وجود ندارد، بنابراین در اینجا چند نکته برای شروع شما وجود دارد.

با تجسم خود ایده آل خود شروع کنید

شاید زندگی شما بر اساس دستورالعمل‌هایی که والدین، معلمان، دوستان و دیگران توصیه کرده‌اند به آرامی پیش رفته باشد. اگر اینطور باشد، شاید به خود واقعی خود زیاد فکر نکرده باشید.

بسیاری از افراد در نهایت خود را با روابطشان با دیگران یا کارهایی که همیشه انجام داده‌اند تعریف می‌کنند، و هرگز امکان هیچ چیز متفاوتی را در نظر نمی‌گیرند.

با این حال، بدون داشتن ایده روشن از چیزهایی که برای شما یا شخصی که امیدوارید تبدیل شوید اهمیت دارد، به جای خودتان برای دیگران زندگی خواهید کرد.

نیازی نیست که با یک تصویر کامل شروع کنید – در نهایت، سفر شما به کشف این است که تصویر کامل چیست.

اما سعی کنید از خود چیزهایی مانند:

 • من از زندگی چه می خواهم؟
 • ۵ سال دیگر خودم را کجا ببینم؟ ۱۰؟
 • برای چی پشیمونم؟
 • چه چیزی باعث می شود به خودم افتخار کنم؟

پاسخ به این سؤالات می تواند نقطه شروعی برای شما باشد. اگر گیر کردید، می‌توانید به زمانی فکر کنید که احساس رضایت و خوشحالی می‌کردید و آنچه در آن نقش داشت را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
سیکلوتیمیا (اختلال سیکلوتیمیک) - علائم و علل

علایق خود را کشف کنید

اشتیاق به زندگی کمک می کند و آن را غنی و معنادار می کند.

شاید اشتیاق به کمک به دیگران شما را به رشته پزشکی راهنمایی کرده باشد، اما موقعیت فعلی شما در صورتحساب پزشکی کاملاً خواسته شما را برای ارائه مراقبت دلسوزانه برآورده نمی کند.

زندگی کردن با اشتیاق ممکن است شامل شناسایی شغلی باشد که واقعاً می خواهید و در مورد مراحل لازم برای تغییر شغل تحقیق کنید. یا شاید در حال بررسی راه هایی برای داوطلب شدن با مهارت های خود به عنوان یک پزشک خیابانی است.

به خاطر داشته باشید که احساسات همیشه نباید پیچیده باشند یا به علایق حرفه ای مرتبط باشند. به این فکر کنید که اوقات فراغت خود را به صورت روزانه صرف چه کاری می کنید. چه چیزی شما را هیجان زده می کند و به زندگی شما شادی می بخشد؟

حتی علایق مانند فیلم و موسیقی نیز می تواند بینش را ارائه دهد. وقت گذاشتن برای در نظر گرفتن چیزهایی که از آنها لذت می برید و بیشتر منتظر آن هستید می تواند به شما کمک کند راه هایی برای غنی سازی زندگی خود پیدا کنید.

چیزهای جدید را امتحان کن

شاید نتوانید بسیاری از علایق را نام ببرید. اشکالی ندارد! اگر مدت‌هاست که کارهای زیادی برای خود انجام نداده‌اید، ممکن است یادتان نرود از چه چیزی لذت می‌بردید.

یک راه خوب برای شروع فهمیدن این موضوع؟ کاری جدید و کاملا متفاوت انجام دهید. تا زمانی که به آن ضربه نزنید، نمی دانید از چه چیزی لذت می برید، درست است؟

شاید شما همیشه به فعالیت های هنری علاقه داشته اید، اما پس از کلاس سرامیک کالج هیچ تلاشی نکرده اید. برای کلاس های آموزش بزرگسالان رایگان یا کم هزینه، کتابخانه محلی یا سایر مراکز اجتماعی خود را بررسی کنید.

اگر نمی توانید شخصاً به کلاس بروید، آموزش های آنلاین را امتحان کنید. آنها ممکن است کاملاً یکسان نباشند، اما اغلب می توانند آنقدر به شما آموزش دهند که بدانید آیا می خواهید به دنبال این سرگرمی باشید یا خیر.

کاوش سرگرمی‌های جدید، به‌ویژه سرگرمی‌هایی که قبلاً هرگز امتحان نکرده‌اید، گاهی اوقات می‌تواند کمی سخت به نظر برسد، به‌خصوص اگر به سراغ گزینه‌های ماجراجویانه‌تر بروید.

اگر عصبی هستید، سعی کنید به این فکر کنید که بعد از آن چقدر احساس غرور و موفقیت خواهید کرد. علاوه بر آموزش بیشتر در مورد خودتان، خطرات ایمن ممکن است عزت نفس شما را افزایش دهد.

مهارت های خود را ارزیابی کنید

اکثر مردم مهارت خاصی برای چیزی یا چیزهای دیگر دارند – کاردستی، بهبود خانه، آشپزی یا هر تعداد مهارت دیگر. به عنوان بخشی از فرآیند کشف خود، ممکن است کمی زمان بگذارید تا توانایی های منحصر به فرد خود و نحوه استفاده از آنها را در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث تحریک پذیری می شود؟

شاید دوستانتان همیشه از شما می خواهند که برای مهمانی هایشان برنامه ریزی کنید یا همسایگانتان مرتباً از شما نکات باغبانی را می خواهند. اگر این مهارت‌ها چیزی است که می‌توانید خودتان را در حال رشد تصور کنید، چرا آنها را به‌کار نگیرید؟

استفاده از مهارت های خود آنها را تقویت می کند، که می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد. اعتماد به نفس بیشتر، به نوبه خود، می تواند شما را تشویق کند که به کشف این استعدادها، همراه با استعدادهای دیگری که قبلاً متوجه آن نشده اید، ادامه دهید.

آنچه را که در مورد خود ارزش قائل هستید شناسایی کنید

ارزش‌های شخصی شما، یا ویژگی‌های خاصی که از نظر شما مهم‌ترین و معنادار هستند، می‌توانند چیزهای زیادی در مورد طبیعت شما به شما بگویند. این ارزش‌ها می‌توانند به نشان دادن زندگی شما و همچنین رفتاری که از دیگران انتظار دارید کمک کنند.

ارزش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • صداقت
 • رحم و شفقت – دلسوزی
 • وفاداری
 • خلاقیت
 • شجاعت
 • هوش

روشن کردن این ارزش‌ها می‌تواند به شما کمک کند مطمئن شوید که در حال انجام آن‌ها هستید. اگر هیچ وقت برای کشف اصولی که به نظرتان ارزشمندتر است وقت نگذارید، ساختن این بخشی از فرآیند خودیابی می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

از خود سوال بپرسید

وقتی پاسخ می خواهید، با چند سوال شروع کنید.

 • چرا کارهایی را که انجام می دهم انجام می دهم؟
 • چه چیزی مرا هدایت می کند؟
 • چه چیزی را از دست داده ام؟
 • انتخاب های من چه تأثیری بر زندگی ای که می خواهم دارد؟
بیشتر بخوانید
چرا ما خواب می بینیم، کابوس ها، و رویاهای شفاف

سپس، این سوالات را در تمام زمینه های زندگی خود به کار ببرید.

با این حال، احساس نکنید که نیازی به پاسخ فوری ندارید. کشف خود زمان می برد و بسیار مفید است که به جای درک اولین چیزی که به ذهنتان می رسد، پاسخ های خود را با دقت در نظر بگیرید.

مهمتر از همه، با خودتان صادق باشید. اگر نمی توانید پاسخ خوبی بدهید، به این معنی نیست که شکست خورده اید. اما نشان می دهد که برخی از تغییرات ممکن است کمک کند.

چیز جدیدی یاد بگیرید

یادگیری زمانی بهترین نتیجه را دارد که به عنوان یک فرآیند مادام العمر تلقی شود.

اگر همیشه می خواستید در مورد چیزی خاص بیشتر بدانید، برای مطالعه آن وقت بگذارید. کتاب‌ها، کتاب‌های راهنما یا ابزارهای آنلاین می‌توانند چیزهای زیادی را به شما آموزش دهند، به خصوص اگر می‌خواهید مهارت‌های فنی را توسعه دهید یا مفاهیم تاریخی یا علمی را مطالعه کنید.

برنامه‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا هر چیزی از مدیتیشن گرفته تا زبان‌های خارجی را شروع کنید، بنابراین اگر علاقه‌ای دارید، آن را جستجو کنید – به احتمال زیاد یک برنامه یا وب‌سایت رایگان برای آن اختصاص داده شده است.

در پایان، چه شرکت در کلاس را انتخاب کنید، چه از فردی در جامعه یاد بگیرید یا مهارت جدیدی را به خود بیاموزید، گسترش دانش خود همیشه یک حرکت عاقلانه است.

نگه داشتن یک مجله

اگر در دوران نوجوانی یک دفتر یادداشت می کردید، ممکن است به یاد بیاورید که چگونه به شما کمک کرد رویاها و احساسات خود را کشف کنید. عادت به روزنامه نگاری (یا وبلاگ نویسی) دوباره می تواند به شما کمک کند دوباره با خودتان ارتباط برقرار کنید و درباره شخصی که تبدیل شده اید بیشتر بدانید.

یک ژورنال می تواند به تأمل در خود کمک کند، اما می تواند هدف عملی تری نیز داشته باشد. می توانید از ژورنال خود برای پرسیدن سوالات و پاسخ به آنها استفاده کنید یا هر یک از نکات بالا را عمیق تر بررسی کنید.

ژورنال نویسی همچنین می تواند به شما کمک کند الگوهایی را که مدام در زندگی شما ظاهر می شوند را پیگیری کنید. یادگیری بیشتر در مورد الگوهای غیرمفید می تواند نقش اساسی در فرآیند خودیابی داشته باشد. وقتی می دانید چه چیزی کار نمی کند، می توانید تعمیر آن را شروع کنید.

نوشتن نقطه قوت شما نیست؟ این فقط خوب است. به سادگی یادداشت هر چیزی که به ذهنتان می رسد می تواند سودمند باشد.

بیشتر بخوانید
راهنمای مبتدیان برای خواندن زبان بدن

اگر تمایل بیشتری به هنر دارید، یک دفتر خاطرات نقاشی یا نوع دیگری از مجله هنری نیز می تواند به شما کمک کند تا احساسات و اهداف خود را کشف کنید. به سادگی قلم را روی کاغذ قرار دهید، آینده ایده آل خود را تصور کنید و ببینید چه چیزی به وجود می آید.

همچنین ممکن است بخواهید “تمرین سنگ قبر” را امتحان کنید، تکنیکی که در روان درمانی استفاده می شود. این شامل نوشتن چه چیزی برای شما مهم است و چه چیزی برای آن ایستاده اید – و اساساً، آنچه می خواهید روی سنگ قبر شما ظاهر شود.

با یک درمانگر صحبت کنید

زمانی که فرآیند خودیابی بسیار زیاد به نظر می رسد و نمی دانید از کجا شروع کنید، درمان می تواند فضای امنی را برای دریافت راهنمایی های دلسوزانه فراهم کند.

برای بهره مندی از حمایت حرفه ای، نیازی به تجربه علائم سلامت روان ندارید. درمانگران به افراد کمک می‌کنند تا طیف وسیعی از مسائل، از جمله شفاف‌سازی اهداف، تغییرات شغلی و مسائل هویتی را مرتب کنند.

تمایل به یادگیری بیشتر در مورد خود ممکن است به اندازه کافی برای درمان مهم به نظر نرسد، اما اگر احساس ناراحتی یا نامطمئنی می کنید، درمان کاملاً می تواند سودمند باشد.

در اینجا نحوه شروع به کار آمده است.

خلاصه

فرآیند کشف خود برای هرکس متفاوت به نظر می رسد، اما به طور کلی چیزی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. شما تا حدودی شروعی جهشی دارید زیرا از قبل حداقل کمی درباره خود می دانید. اما هنوز هم به زمان و صبر نیاز دارد، درست مانند شناختن شخص دیگری.

شما مسئول سفر هستید، اما نترسید که از مسیر اصلی خارج شوید. هرچه از طریق خودکاوشی زمین بیشتری را بپوشانید، بیشتر در مورد خودتان کشف خواهید کرد.