بررسی اجمالی

Aleve یکی از برندهای داروی بدون نسخه ناپروکسن سدیم ۲۲۰ میلی گرم (میلی گرم) است. انواع مختلفی از دردهای خفیف را درمان می کند. ممکن است برای درمان سردرد، دردهای قاعدگی، آرتریت، دردهای عضلانی، دندان درد، کمردرد و حتی تب خفیف مصرف کرده باشید. با این حال، اگر Aleve را مصرف کنید، ممکن است تعجب کنید که چه کار دیگری در بدن شما انجام می دهد.

اگرچه Aleve می تواند تسکین دهنده باشد، اما می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند. برخی از این عوارض جانبی ممکن است فقط در اثر مصرف کوتاه مدت رخ دهند. استفاده طولانی مدت از Aleve همچنین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند. برخی از افراد به دلیل شرایط پزشکی خاصی که دارند در معرض خطر بیشتری از عوارض جانبی Aleve هستند.

در اینجا آنچه باید در مورد نحوه عملکرد Aleve و عوارض جانبی که می تواند ایجاد کند، می دانیم.

Aleve یا ناپروکسن سدیم ۲۲۰ میلی گرم، نسخه بدون نسخه ناپروکسن سدیم ۲۷۵ میلی گرمی است که فقط با نسخه در دسترس است. Aleve ارتباط نزدیکی با پایه ناپروکسن ۲۵۰ میلی گرمی دارد، همچنین فقط با نسخه.

هم Aleve و هم نسخه های مشابه آن متعلق به دسته ای از داروها به نام داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) هستند. این داروها با جلوگیری از تولید پروستاگلاندین در بدن، درد و تب را کاهش می دهند. پروستاگلاندین ها موادی هستند که بدن شما هنگام آسیب دیدن بافت های بدن تولید می کند. این مواد در بسیاری از اثرات التهاب از جمله تورم، تب و درد نقش دارند.

بیشتر بخوانید
علت این درد شکم و آروغ چیست؟

مهار تولید پروستاگلاندین ها در بدن می تواند به جلوگیری از درد و سایر اثرات مرتبط با التهاب کمک کند. اما همچنین می تواند با برخی از عملکردهای دیگر تداخل داشته باشد.

پروستاگلاندین ها به طور طبیعی به محافظت از معده در برابر آسیب کمک می کنند. هنگامی که Aleve تولید پروستاگلاندین شما را کاهش می دهد، می تواند باعث شود:

 • دل درد
 • یبوست
 • اسهال
 • گاز
 • سوزش سردل
 • حالت تهوع یا استفراغ

هر چه سن شما بیشتر باشد یا هر چه مدت بیشتری از Aleve استفاده می کنید، احتمال این اثرات بیشتر است.

عوارض جانبی جدی تر عبارتند از:

 • ورم
 • خون ریزی
 • زخم ها
 • پارگی در معده، روده کوچک یا روده بزرگ

این اثرات می تواند کشنده باشد و می تواند بدون هشدار رخ دهد. اگر در حین مصرف Aleve متوجه معده درد شدید یا مدفوع خونی یا سیاه و سفید شدید، مصرف دارو را قطع کرده و فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. برای کاهش خطر عوارض جانبی دستگاه گوارش، از کمترین دوز موثر برای کوتاه ترین زمان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
همانژیوم

Aleve همچنین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد. شما ممکن است متوجه هیچ نشانه ای از افزایش فشار خون خود نشوید. و اگر در حال حاضر فشار خون بالا دارید، مصرف Aleve ممکن است آن را بدتر کند. اگر فشار خون بالا دارید، قبل از استفاده از Aleve باید با پزشک خود صحبت کنید.

Aleve همچنین می تواند توانایی لخته شدن خون شما را کاهش دهد. این می تواند منجر به خونریزی شود. اگر قصد دارید به زودی جراحی کنید، قبل از استفاده از Aleve با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده طولانی مدت از Aleve می تواند قلب شما را سخت تر کند. Aleve باعث می شود آب را در خود نگه دارید، که باعث افزایش بار روی قلب شما می شود. این کار اضافی می تواند به سیستم قلبی عروقی شما فشار وارد کند و گاهی منجر به حمله قلبی یا سکته شود. این خطرات در دوزهای بالاتر حتی اگر هیچ بیماری قلبی یا خطر بیماری قلبی نداشته باشید، بیشتر است. اگر دارید با ۹۱۱ یا خدمات اورژانس محلی تماس بگیرید:

 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • لکنت زبان
 • ضعف در بازوها یا پاهای شما

اینها نشانه های سکته مغزی یا حمله قلبی هستند. اگر Aleve مصرف می‌کنید و افزایش وزن یا تورم غیرقابل توضیحی دارید، به‌ویژه در پاها و پاها، فوراً با پزشک خود صحبت کنید. اینها ممکن است نشانه های نارسایی قلبی باشد. برای کاهش خطر مشکلات قلبی، از کمترین دوز برای کمترین زمان استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
آیا شیر خشک سویا برای کودک شما بی خطر است؟

پروستاگلاندین ها فشار را در کلیه های شما حفظ می کنند تا این اندام ها بتوانند مایعات بدن شما را فیلتر کنند. کاهش سطح پروستاگلاندین ها در اثر مصرف Aleve می تواند باعث مشکلاتی در عملکرد کلیه شود. ممکن است متوجه احتباس مایعات یا تغییراتی در میزان ادرار خود شوید. اگر در حین مصرف Aleve متوجه این تغییرات شدید، مصرف آن را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید.

افراد با شرایط پزشکی خاص ممکن است عوارض جانبی بیشتری از Aleve نسبت به سایر افراد تجربه کنند. این شرایط عبارتند از:

 • سابقه زخم معده یا خونریزی معده
 • بیماری کلیوی
 • بیماری قلبی
 • بیماری کبد

اگر هر یک از این شرایط را دارید، قبل از استفاده از Aleve با پزشک خود صحبت کنید. پزشک ممکن است داروی دیگری را برای جلوگیری از عوارض پیشنهاد کند.

برای اکثر مردم، Aleve یک درمان موثر برای درد و تب خفیف، به ویژه برای استفاده کوتاه مدت است. عوارض جانبی ممکن است رخ دهد، اما در بیشتر موارد عوارض خفیف هستند. به طور معمول، عوارض جانبی شدیدتر با استفاده طولانی همراه است. اما، مانند هر دارویی، اگر شرایط پزشکی دارید، داروهای دیگری مصرف می‌کنید یا به سادگی مطمئن نیستید که باید آن را مصرف کنید، با پزشک خود صحبت کنید.