مخاط خونین دارید؟ این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید


بوگرهای خونی، پوزه یا مخاط ممکن است به این معنی باشد که هوای خانه شما خیلی خشک است.

اعتبار تصویر:
پورنشای نوشابه/iStock/GettyImages

Boogers خونین دارید؟  این چیزی است که بدن شما سعی دارد به شما بگوید

سایه پوزه شما می تواند چیزهای زیادی را در مورد آنچه در داخل بینی شما اتفاق می افتد نشان دهد. به عنوان مثال، مخاط بینی سفید، زرد یا سبز می تواند به معنای سرماخوردگی یا عفونت باشد.

بنابراین، چه می شود اگر خرطوم شما با خون قرمز رگه شده باشد؟ در حالی که بیشتر موارد هولناک‌های خونین خیلی مهم نیستند، گاهی اوقات می‌توانند نشان‌دهنده چیز جدی‌تری مانند یک بیماری زمینه‌ای باشند.

اینجا، فیلیپ چن، MD، فارساستادیار گوش و حلق و بینی و راینولوژی در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو، شایع‌ترین دلایل خراشیدگی لکه‌دار شما را به اشتراک می‌گذارد و در صورت مشاهده خون در مخاط چه باید کرد.

هشدار

اگر بینی شما به شدت خونریزی می کند، انسداد بینی وجود دارد یا درد و/یا علائم صورت (علاوه بر خونریزی) برای هفته ها ادامه دارد، برای ارزیابی به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است نشانه های یک مشکل پزشکی جدی مانند دکتر چن می گوید یک تومور یا بیماری خود ایمنی.

۱. بینی خود را خیلی محکم باد کردید

دمیدن بیش از حد هونکر می تواند ترشحات خونی بینی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید
چه چیزی باعث سفتی عضلات می شود؟

به همین دلیل است: دکتر چن می گوید: “پوشش بینی بسیار ظریف است و خون بسیار قوی دارد.” او توضیح می دهد: «و هنگامی که بینی خود را به شدت باد می کنید، افزایش سریع و قابل توجهی در فشار خون وجود دارد. این افزایش ناگهانی فشار می تواند باعث پارگی یا پاره شدن برخی از رگ های خونی شکننده شود و در نتیجه مقدار کمی خون در مخاط ایجاد شود.

این غوغاهای خونین معمولاً زمانی اتفاق می‌افتند که بینی خود را زیاد باد می‌کشید یا مالش می‌دهید (بخوانید: زمانی که با سرماخوردگی یا آلرژی روبرو هستید).

رادرستش کندکتر چن می گوید: «به طور کلی، این یک وضعیت خطرناک یا نگران کننده نیست. او می گوید: برای ترمیم رگ های خونی شکسته (و کمک به جلوگیری از مشکلات بعدی)، سعی کنید مجرای بینی خود را با استفاده از مرطوب کننده، اسپری بینی سالین یا ژل های بینی نمکی مرطوب کنید. و در آینده کار را با دستمال‌ها راحت کنید (اگر می‌خواهید بوگرهای عمیق را از جای خود خارج کنید، راه‌های بهتری وجود دارد.)

۲. مجرای بینی شما خشک یا تحریک شده است

اگر در یک محیط خشک مانند یک بیابان زندگی می کنید (فکر کنید: فونیکس یا لاس وگاس)، ممکن است متوجه رگه های خون بیشتری در حفره خود شوید.

بیشتر بخوانید
آلرژی به انجیر: علل، علائم و درمان

دکتر چن می گوید بله، آب و هوای خشک باعث خشکی و تحریک بینی می شود. او می‌گوید که به این دلیل است که هر بار که نفس می‌کشیم، هوای خشک مخاط طبیعی را در بینی خشک می‌کند و در نهایت پوشش بینی را تحریک می‌کند.

دکتر چن می افزاید: «هوای خشک نیز می تواند از روشن کردن کولر و بدتر از آن بخاری رخ دهد. او می گوید: «به همین دلیل است که خونریزی بینی اغلب در فصل زمستان بیشتر است.

اگر هر روز صبح خون در بینی خود خشک شده است، احتمالاً هوای اتاق خواب شما خیلی خشک است.

رادرستش کن:دکتر چن می گوید، مجدداً، مرطوب کردن بینی با مرطوب کننده ها و اسپری ها یا ژل های بینی نمکی می تواند کمک کننده باشد.

۳. شما عفونت سینوسی دارید

عفونت سینوسی (که سینوزیت نیز نامیده می شود) می تواند علت مخاط زرشکی شما باشد. با توجه به کلینیک کلیولند.

دکتر چن می گوید و گاهی اوقات شما “خون در مخاط غلیظ (اغلب چرک) در محل عفونت سینوسی دارید.”

علاوه بر ترشحات بینی (که همچنین می تواند به رنگ زرد یا سبز باشد)، سایر علائم رایج سینوزیت طبق کلینیک کلیولند عبارتند از:

  • قطره بعد از بینی
  • گرفتگی بینی
  • فشار صورت (به ویژه در اطراف بینی، چشم ها و پیشانی)، سردرد و/یا درد در دندان ها یا گوش ها
  • هالیتوزیس (بوی بد دهان)
  • سرفه کردن
  • خستگی
  • تب
بیشتر بخوانید
توده شکمی

رادرستش کن:طبق گفته کلینیک کلیولند، بسته به شدت، سینوزیت را می توان با داروهای ضداحتقان بدون نسخه، داروهای سرماخوردگی و آلرژی و همچنین شستشوی بینی نمکی (که به شستشوی مخاط غلیظ کمک می کند) درمان کرد.

اما اگر علائم شما بیش از ۱۰ روز ادامه داشته باشد، ممکن است پزشک شما نیاز به تجویز داروهای قوی تری مانند آنتی بیوتیک یا اسپری استروئیدی داخل بینی داشته باشد.

۴. داروهای خاصی مصرف می کنید

پوزه خونی نیز می تواند از عوارض مصرف برخی داروها باشد.

دکتر چن می گوید: «دارویی که خون را رقیق می کند و از لخته شدن جلوگیری می کند، می تواند منجر به پوسته های خونی شود. به عنوان مثال، آسپرین، داروهای ضد درد غیر استروئیدی، کلوپیدوگرل و کومادین همه در این دسته رقیق کننده خون قرار می گیرند.

علاوه بر این، برخی از مکمل های گیاهی مانند جینکو، روغن ماهی و جینسنگ نیز می توانند خطر خونریزی را افزایش دهند در حالی که اسپری های بینی مانند فلوتیکاسون می توانند خشک شوند. [and irritate] دکتر چن می‌گوید: مجرای بینی در برخی بیماران.

رادرستش کن:اگر مشکوک هستید که داروی شما مخاط شما را کمی خونی می کند، با پزشک خود صحبت کنید، که ممکن است بتواند یک جایگزین برای شما تجویز کند. و برای مدیریت علائم در این بین، بینی خود را مرطوب نگه دارید.

بیشتر بخوانید
آمبولی کلسترول در چشم شما چیست؟

۵. شما یک وضعیت سلامت زمینه ای دارید

اگرچه غیرعادی است، اما گاهی اوقات رگه‌های خونی ناشی از اختلالات خودایمنی نادر است.

دکتر چن می‌گوید: «برخی بیماری‌های خودایمنی مانند گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت (که قبلاً وگنر نامیده می‌شد) و سندرم شوگرن می‌توانند منجر به پوسته‌های ضخیم و خشک بینی شوند. وی توضیح می دهد: «این بیماران اغلب به دلیل آبیاری مداوم مخاط، رگه هایی از خون در پوسته ها دارند.

رادرستش کن:دکتر چن می گوید در حالی که این شرایط نسبتاً غیرمعمول هستند، اگر مشکلات دائمی بینی را تجربه کردید، به خصوص اگر سابقه خانوادگی بیماری خودایمنی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما می‌تواند یک ارزیابی مناسب برای رد کردن (یا تشخیص) هر گونه بیماری زمینه‌ای انجام دهد.Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه