برای اولین بار امکان آنالیز دقیق و تخصصی رژیم غذایی در سایت آر دایت بصورت آنلاین فراهم شد.

آنالیز رژیم غذایی

آنالیز رژیم غذایی چیست و چه فایده ای دارد؟

 برای درک بهتر این موضوع بایستی ابتدا رژیم غذایی مناسب را تعریف کرد.

در واقع از چندین نظر می‌توان رژیم غذایی مناسب را تعریف کرد و مفاهیم مختلفی برای آن در نظر گرفت. که ممکن است در بعضی از این مفاهیم، اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد، مثلاً ممکن است افرادی گیاهخواری را رژیم مناسب بدانند و عده‌ای رژیم کم چرب و دیگران رژیم کم کربوهیدرات.

 اما مهمترین مفهوم و شاخصه رژیم غذایی مناسب که تقریباً تمام افراد به آن متفق القول هستند و گذشته از نوع رژیم، بر آن تأکید می‌کنند این است که رژیم غذایی مناسب بایستی حاوی مقادیر مناسبی کالری، درشت مغذی (کربوهیدرات، پروتئین و چربی) و ریز مغذی های (ویتامین‌ها و مواد معدنی) مورد نیاز بدن بر اساس سن، جنس و تمامی شرایط فرد باشد.

به بیان دیگر چیزی که در علم تغذیه کاملاً پذیرفته شده و همه به آن اعتقاد دارند این است که هر فرد نیازمند مقدار مشخصی انرژی و مواد مغذی برای حفظ و رسیدن به سلامتی است.

مثلاً بسیار واضح است که یک فرد با سطح فعالیت پایین مقدار انرژی (کالری) خیلی کمتری نسبت به یک فرد ورزشکار با زندگی فعال دارد.

علاوه بر میزان مناسب انرژی، میزان مناسبی مواد مغذی نیز برای هر فرد مورد نیاز است. برای روشن شدن بیشتر این موضوع به ذکر یک مثال ساده اکتفا می‌شود که می‌توان این مثال را به سایر مواد مغذی تعمیم داد.

در این مثال میزان دریافت مرجع غذایی (RDA) برای آهن بر حسب میلی گرم در روز در سنین مختلف و در دو جنس آورده می‌شود. بدیهی است برای حفظ سلامتی بایستی میزان دریافت آهن از رژیم غذایی به این مقادیر نزدیک باشد وگرنه مصرف کمتر یا بیشتر در دراز مدت بر سلامت تأثیر گذار است.

۱ تا ۳ سال: ۷

۴ تا ۸ سال: ۱۰

۹تا ۱۳ سال ۸

۱۴ تا ۱۸ برای پسران: ۱۱

۱۴ تا ۱۸ برای دختران :۱۵

۱۸ سال به بالا برای مردان:۸

۱۸ سال تا ۵۰ سال برای زنان: ۱۸

بالای ۵۰ سال برای زنان: ۸

خانمهای باردار: ۲۷

بنابراین واضح است که رژیم غذایی فقط در نظر گرفتن میزان انرژی (کالری) مصرفی و حتی فقط درشت مغذی‌ها نیست، بلکه هر سه مورد مهم هستند یعنی کالری، درشت مغذی ها و ریز مغذی ها.

 در بیشتر رژیم‌ها بخصوص جهت کاهش وزن، تنها به کاهش کالری دریافتی تکیه می‌شود. شاید شما نیز از این روش‌های غیر اصولی که بخصوص بصورت رژیم آنلاین ارائه می‌شود، اطلاع داشته باشید که حتی مثلاً عنوان می کنند نوع غذا را خود فرد مشخص کند و برای او مقدار مصرف بر اساس کالری مورد نیاز، ارسال می شود. که این رژیم از رژیم‌های کاملاً خیلی اصولی است و به زبان ساده تنها می گویند “کمتر بخور” ولی متاسفانه به لطف تبلیغات و شاید عدم اطلاع مردم، خیلی هم مورد استقبال است.

از سوئی دیگر خیلی از افراد بدلایل مختلف علاقه مند هستند که بدانند رژیم غذایی شان حاوی چقدر از این موارد (کالری، درشت مغذی ها و ریز مغذی ها) است، مثلاً:

افرادی که زیر نظر یک متخصص در  رژیم  هستند.

افرادی که خودشان یک رژیم غذایی به هر شکل دارند.

افرادی که بدلیل بیماری‌های خاص برایشان مهم است. (مثلاً در بیماری‌های کلیوی و متابولیک تنظیم دقیق رژیم غذایی بسیار حیاتی است)

افراد ورزشکار،

حتی والدینی که نگران دریافت مناسب فرزند خود هستند …

لذا برای اولین بار در سایت آردایت خدمتی جدید ایجاد شده که شما می توانید از کفایت رژیم غذایی خود بطور خاص و تخصصی مطلع شوید.

روش کار به این شکل است که شما رژیم خود را در سایت ثبت می کنید سپس مقادیر زیر بطور دقیق به شما گزارش خواهد شد:

کل کالری

درشت مغذی ها: پروتئین، چربی، کربوهیدرات

چربی ها: کلسترول، اسید چرب اشباع،  اسید چرب تک غیر اشباع، اسید چرب چند غیر اشباع، اولئیک اسید، لینولئیک اسید، لینولنیک اسید، امگا۳ EPA، امگا ۳ DHA

مواد معدنی: سدیم، پتاسیم، آهن، کلسیم، منیزیوم، فسفر، روی، مس، منگنز، سلنیوم، فلوئور، کروم،ید، مولیبدن

ویتامین ها: ویتامین آ، بتاکاروتن، ویتامین ای، تکوفرول، ویتامن ب۱، ویتامین ب۲، ویتامین ب۳، ویتامین ب ۶، اسید فولیک، ویتامین ب ۱۲، پنتاتونیک اسید، بیوتین، ویتامین سی، ویتامین د، ویتامین کا

فیبرها:  فیبر محلول، فیبر نا محلول، فیبر غیرقابل هضم،

قندها:   گلوکز ، گالاکتوز، فروکتوز، ساکاروز، لاکتوز، مالتوز

اسیدهای آمینه: تریپتوفان، ترئونین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، متیونین، سیستئین، فنیل آلانین، تیروزین، والین، آرژنین، هیستیدین، آلانین، آسپارتیک اسید، گلوتامیک اسید، گلیسین، پرولین، سرین

جهت ورود به فرم درخواست آنالیز رژیم کلیک کنید:

ثبت نام آنالیز رژیم
ثبت نام آنالیز رژیم

نمونه خام جواب گزارش آنالیز رژیم غذایی به صورت زیر است. البته توصیه های لازم جهت رفع مشکلات رژیم داده خواهد شد.

آنالیز رژیم غذایی
آنالیز رژیم غذایی
آنالیز رژیم غذایی
آنالیز رژیم غذایی
آنالیز رژیم غذایی