Femara چیست؟
Femara یک داروی تجویزی با نام تجاری است که برای درمان سرطان سینه در زنان* که یائسه شده اند تأیید شده است. Femara برای زنان مبتلا به انواع خاصی از سرطان پستان زودرس یا پیشرفته تجویز می شود. در سرطان پستان اولیه، سرطان از سینه یا غدد لنفاوی زیر بغل پخش نشده است. اما با سرطان پیشرفته پستان، سرطان به نواحی یا غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است (به نام سرطان پستان پیشرفته موضعی)، یا به سایر نقاط بدن گسترش یافته است (به نام سرطان سینه متاستاتیک). Femara به روش های زیر برای سرطان پستان اولیه HR + استفاده می شود:
 • درمان کمکی. برای این استفاده، Femara داده می شود تا به کاهش خطر بازگشت سرطان سینه پس از درمان با جراحی کمک کند.
 • درمان کمکی طولانی مدت برای این استفاده، Femara برای کمک به کاهش خطر بازگشت سرطان سینه پس از درمان با جراحی و ۵ سال تاموکسیفن (دیگر داروی سرطان) تجویز می‌شود.
Femara به روش های زیر برای سرطان سینه پیشرفته که یا HR+ است یا وضعیت گیرنده هورمونی آن مشخص نیست استفاده می شود:
 • درمان خط اول با درمان خط اول، Femara اولین دارویی است که برای درمان سرطان پیشرفته پستان داده می شود.
 • درمان خط دوم با درمان خط دوم، Femara برای درمان سرطان پیشرفته پستان پس از اینکه درمان های قبلی موثر نبود، داده می شود. برای این استفاده، Femara می‌تواند سرطان پیشرفته سینه را که پس از درمان‌های دیگر عود کرده یا گسترش یافته است، درمان کند.
* جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

جزئیات دارو

Femara حاوی داروی لتروزول است. این یک هورمون درمانی برای سرطان سینه است. این نوع درمان ها استروژن را از تشویق سلول های سرطان سینه به رشد جلوگیری می کند. به طور خاص، Femara نوعی هورمون درمانی به نام مهارکننده آروماتاز ​​است. این کار با کاهش میزان استروژنی که بدن شما تولید می کند عمل می کند. Femara به صورت قرص هایی است که از راه دهان مصرف می شود. این در یک قدرت موجود است: ۲.۵ میلی گرم.

اثربخشی برای سرطان سینه

برای اطلاعات در مورد اثربخشی Femara، بخش “مصرف Femara” را در زیر ببینید.

استفاده خارج از برچسب برای ناباروری

Femara همچنین برای درمان ناباروری بدون برچسب استفاده می شود. استفاده خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان بیماری دیگر استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این استفاده از Femara، به بخش “استفاده خارج از برچسب Femara برای ناباروری” در زیر مراجعه کنید.
Femara عمومی
قرص فمارا حاوی داروی فعال لتروزول است. اشکال عمومی Femara موجود است. یک داروی ژنریک یک کپی دقیق از یک داروی با نام تجاری است. ژنریک به اندازه داروی اصلی بی خطر و موثر در نظر گرفته می شود. و ژنریک ها نسبت به داروهای مارک دار قیمت کمتری دارند.
عوارض جانبی Femara
Femara می تواند عوارض جانبی خفیف یا جدی ایجاد کند. لیست های زیر حاوی برخی از عوارض جانبی کلیدی است که ممکن است در حین مصرف Femara رخ دهد. این لیست ها همه عوارض جانبی احتمالی را شامل نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی احتمالی Femara، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما نکاتی را در مورد نحوه مقابله با هر گونه عوارض جانبی که ممکن است آزاردهنده باشد به شما ارائه دهند. توجه: سازمان غذا و دارو (FDA) عوارض جانبی داروهایی را که آنها تایید کرده اند را پیگیری می کند. اگر می‌خواهید یک عارضه جانبی که با Femara داشته‌اید را به FDA گزارش دهید، می‌توانید این کار را از طریق MedWatch انجام دهید .

عوارض جانبی خفیف

عوارض جانبی خفیف Femara که بیشتر شایع هستند* می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • گرگرفتگی
 • پوست برافروخته
 • افزایش تعریق
 • درد مفاصل
 • ضعف
 • ادم (تورم)، احتمالاً در مچ پا یا پاهای شما
 • سردرد
 • سرگیجه
 • درد استخوان
عوارض جانبی خفیف Femara که کمتر رایج هستند ** می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • خستگی
 • حالت تهوع
 • خونریزی واژینال یا لکه بینی
 • تغییرات در خلق و خوی شما
* در بیش از ۲۰٪ از افراد در مطالعات بالینی رخ داده است ** در ۲۰٪ یا کمتر از افراد در مطالعات بالینی رخ داده است. بیشتر این عوارض جانبی ممکن است در عرض چند روز یا چند هفته از بین بروند. اما اگر شدیدتر شدند یا از بین نرفتند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

عوارض جانبی جدی ناشی از Femara شایع نیست، اما ممکن است رخ دهد. اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی که در زیر در قسمت «جزئیات عوارض جانبی» با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است، عبارتند از:
 • کاهش تراکم مواد معدنی استخوان (استخوان های ضعیف)
 • افزایش سطح کلسترول
 • واکنش آلرژیک شدید

جزئیات عوارض جانبی

ممکن است تعجب کنید که هر چند وقت یکبار عوارض جانبی خاصی با این دارو رخ می دهد . در اینجا جزئیاتی در مورد چندین مورد از عوارض جانبی این دارو وجود دارد.

کاهش تراکم مواد معدنی استخوان

فمارا ممکن است باعث کاهش تراکم معدنی استخوان (استخوان های ضعیف) در برخی افراد شود. Femara، که با کاهش سطح استروژن شما عمل می کند، برای زنانی که یائسه شده اند تجویز می شود. استروژن به قوی نگه داشتن استخوان ها کمک می کند. اما پس از یائسگی، سطح استروژن کاهش می یابد که می تواند استخوان های شما را ضعیف کند. و از آنجایی که Femara همچنین سطح استروژن شما را کاهش می دهد، دارو می تواند به این اثر بیفزاید. این امر خطر شکستگی استخوان را در طول درمان با فمارا افزایش می دهد. برای اطلاع از اینکه این عارضه جانبی چند بار در مطالعات بالینی رخ داده است، به اطلاعات تجویز دارو مراجعه کنید . اگر سؤال یا نگرانی در مورد این عارضه جانبی بالقوه دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. اگر از Femara استفاده می کنید، پزشک ممکن است بخواهد تراکم استخوان شما را اندازه گیری کند. این به آنها اجازه می دهد تا میزان استحکام استخوان های شما را بررسی کنند. اگر استخوان‌های شما در طول درمان ضعیف شوند، پزشک ممکن است برای شما دارویی تجویز کند تا به تقویت استخوان‌های شما کمک کند. همچنین مواردی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش از دست دادن استحکام استخوان در حین مصرف Femara انجام دهید. اگر سؤالی در مورد تأثیر Femara بر تراکم استخوان دارید، با پزشک خود صحبت کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

واکنش آلرژیک

مانند بسیاری از داروها، برخی از افراد ممکن است پس از مصرف Femara دچار واکنش آلرژیک شوند. اما مشخص نیست که چند بار این اتفاق در افرادی که از Femara استفاده می کنند رخ می دهد. علائم یک واکنش آلرژیک خفیف می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • بثورات پوستی
 • خارش
 • گرگرفتگی (گرمی و قرمزی در پوست شما)
واکنش آلرژیک شدیدتر نادر است اما ممکن است. علائم یک واکنش آلرژیک شدید می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • تورم زیر پوست، به طور معمول در پلک ها، لب ها، دست ها یا پاها
 • تورم زبان، دهان یا گلو
 • مشکل در تنفس
اگر واکنش آلرژیک شدید به Femara دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با ۹۱۱ تماس بگیرید.

خستگی یا سرگیجه

برای برخی افراد، Femara ممکن است باعث خستگی یا سرگیجه شود. برای اطلاع از اینکه این عوارض جانبی چند بار در مطالعات بالینی رخ داده اند، به اطلاعات تجویز دارو مراجعه کنید . اگر در مورد این عوارض جانبی بالقوه سؤال یا نگرانی دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. اگر در حین مصرف Femara دچار خستگی یا سرگیجه شدید، از رانندگی و کار با سایر ماشین‌ها خودداری کنید. تا زمانی که ندانید دارو بر شما تأثیر می گذارد، نباید رانندگی کنید یا با ماشین آلات کار کنید. و با پزشک خود در مورد راه هایی برای کمک به بهبود سطح انرژی خود در طول درمان صحبت کنید.

افزایش یا کاهش وزن

وزن بدن شما ممکن است در حین مصرف Femara تغییر کند. در طی مطالعات بالینی ، افزایش وزن و کاهش وزن در افرادی که از Femara برای درمان سرطان سینه استفاده کردند، گزارش شد. هر دو درمان سرطان و سرطان اغلب می توانند باعث تغییر در اشتها و وزن بدن شوند. اگر سؤال یا نگرانی در مورد تغییرات وزن خود دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض پس از قطع Femara

توقف درمان با فمارا باعث ایجاد عوارض جانبی شناخته شده نیست. و نیازی به قطع تدریجی این دارو نیست. در شرایط خاصی، اگر Femara برای شما کار خود را متوقف کرده باشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف دارو را متوقف کنید تا “پاسخ ترک” ایجاد شود. این پاسخ یک تغییر هورمونی است که در اثر توقف Femara ایجاد می شود. در این مورد، توقف Femara گاهی اوقات می تواند سرطان سینه شما را بهبود بخشد، نه اینکه عوارض جانبی ایجاد کند. با این حال، این رویکرد درمانی خاص برای همه مناسب نیست. اگر پزشک شما فکر می کند که Femara برای شما کار نمی کند، با او در مورد اینکه آیا توقف درمان می تواند برای شما مفید باشد صحبت کنید.
استفاده خارج از برچسب Femara برای ناباروری
سازمان غذا و دارو (FDA) داروهای تجویزی مانند Femara را برای درمان برخی از بیماری ها تایید می کند. اما گاهی اوقات از Femara برای سایر شرایط خارج از برچسب استفاده می شود. استفاده خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان یک بیماری دیگر استفاده می شود. از Femara خارج از برچسب برای درمان ناباروری در زنان استفاده می شود.* عمدتاً زمانی استفاده می شود که ناباروری به دلیل مشکلات تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان ها) ایجاد شود. شایع ترین علت مشکلات تخمک گذاری که منجر به ناباروری می شود، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. اما از Femara نیز گاهی برای درمان ناباروری استفاده می شود که علت مشخصی ندارد. در تمام این موارد از Femara برای درمان ناباروری از طریق القای (باعث) تخمک گذاری استفاده می شود. برای این استفاده، چند روز پس از شروع قاعدگی فمارا مصرف خواهید کرد. انجام این کار به طور موقت سطح استروژن شما را کاهش می دهد. این به غده هیپوفیز شما سیگنال می دهد که هورمون هایی به نام هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئین کننده (LH) ترشح کند. این هورمون ها تخمک را در تخمدان شما تحریک می کنند تا بالغ شود و از تخمدان شما آزاد شود. فمارا اینگونه باعث تخمک گذاری می شود. این استفاده از دارو را القای تخمک گذاری می نامند. اگر قبل از مصرف Femara در حال تخمک گذاری هستید، این دارو ممکن است باعث شود که تخمک های بیشتری نسبت به حد معمول بالغ شده و از تخمدان شما آزاد شود. این وضعیت تحریک بیش از حد تخمدان کنترل شده یا تخمک گذاری فوق العاده نامیده می شود. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد. † سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که باعث مشکلات هورمونی، پریودهای نامنظم یا پریود و کیست در تخمدان ها می شود. اغلب اوقات زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک طبق معمول تخمک گذاری نمی کنند، بنابراین برای باردار شدن مشکل دارند.

اثربخشی برای ناباروری

مصرف Femara می تواند به شما در باردار شدن در صورت تلاش برای باردار شدن (TTC) با داشتن رابطه جنسی یا استفاده از تلقیح داخل رحمی (IUI) کمک کند . اما میزان موفقیت واقعی Femara برای رسیدن به بارداری یا تولد زنده به عوامل بسیاری بستگی دارد. این شامل:
 • علت ناباروری شما
 • سن شما
 • آیا از Femara با سایر درمان های باروری استفاده می کنید
اگر بدن شما از قبل تخمک گذاری نکرده باشد، احتمال موفقیت شما با درمان ناباروری با Femara بیشتر است. برای اطلاع از اینکه Femara در مطالعات بالینی چقدر برای ناباروری موثر بوده است، به اطلاعات تجویز دارو مراجعه کنید . اگر سؤال یا نگرانی در مورد استفاده از Femara برای ناباروری دارید، با پزشک خود صحبت کنید. دستورالعمل های بین المللی لتروزول (داروی فعال در Femara) را به عنوان یک درمان موثر برای ناباروری توصیه می کنند.

دوز برای ناباروری

دوز معمول Femara برای القای تخمک گذاری ۲.۵ میلی گرم خوراکی یک بار در روز به مدت ۵ روز است. ممکن است پزشک از شما بخواهد که مصرف دارو را در روز سوم یا پنجم سیکل قاعدگی شروع کنید. (روز ۱ سیکل قاعدگی شما اولین روز پریود است.) اگر هنگام شروع Femara پریود نمی شوید، پزشک شما زمان شروع مصرف دارو را توصیه می کند. گاهی اوقات پزشک ممکن است به شما توصیه کند که دوز بالاتری از Femara مانند ۵ میلی گرم یا ۷.۵ میلی گرم در روز به مدت ۵ روز مصرف کنید. بالاترین دوز Femara برای درمان باروری مشخص نشده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ به استفاده از دوزهای بالاتر از دوز استاندارد فعلی برای درمان ناباروری پرداخت. اما برای دانستن اینکه آیا دوزهای بالاتر Femara موثرتر از دوزهای پایین تر هستند، تحقیقات بیشتری لازم است. مطمئن شوید که همیشه دوز Femara را که توسط پزشک تجویز شده است مصرف کنید.

عوارض جانبی هنگام استفاده از Femara برای ناباروری

نمونه هایی از عوارض جانبی خفیف و جدی که ممکن است هنگام استفاده از Femara برای ناباروری رخ دهد عبارتند از:
 • سرگیجه
 • خستگی
 • گرگرفتگی
 • حساسیت سینه
 • نوسانات خلقی
 • عرق شبانه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • لکه بینی (خونریزی خفیف واژینال بین پریودها)
 • کیست های تخمدان
 • به ندرت، سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS)، که زمانی رخ می دهد که تخمک های بیش از حد معمول در تخمدان شما رشد کند.

نحوه مصرف Femara برای ناباروری

شما معمولاً یک بار در روز به مدت ۵ روز پس از شروع چرخه قاعدگی، Femara را به صورت خوراکی مصرف خواهید کرد. ممکن است پزشک از شما بخواهد که Femara را در روزهای ۳ تا ۷ سیکل یا روزهای ۵ تا ۹ سیکل مصرف کنید. تخمک گذاری بین ۵ تا ۱۰ روز پس از مصرف آخرین قرص Femara رخ می دهد. پزشک شما معمولاً استفاده از آزمایش پیش بینی تخمک گذاری را توصیه می کند تا به شما کمک کند بدانید چه زمانی در شرف تخمک گذاری هستید. پزشک شما همچنین به شما توصیه می کند که در صورت تلاش برای بارداری طبیعی (TTC) چه زمانی باید رابطه جنسی را شروع کنید. یا اگر از IUI استفاده می‌کنید، پزشک به شما توصیه می‌کند که چه زمانی باید برای لقاح مصنوعی به کلینیک بروید.

بهترین زمان مصرف Femara برای ناباروری چه زمانی است؟

شما می توانید Femara را در هر زمانی از روز مصرف کنید. اما سعی کنید در هر ۵ روزی که دارو را مصرف می کنید، آن را تقریباً در همان زمان مصرف کنید.

چه مدت می توانید Femara را برای درمان باروری مصرف کنید؟

اکثر پزشکان Femara را برای بیش از شش دوره درمان تجویز نمی کنند. این به این دلیل است که اگر پس از شش دوره درمانی باردار نشده اید، این احتمال وجود دارد که این دارو برای شما کارساز نباشد. اگر پس از شش دوره درمان با Femara باردار نشدید، با پزشک خود در مورد گزینه های دیگر برای درمان ناباروری صحبت کنید.

فمارا در مقابل کلومید

Femara حاوی داروی فعال لتروزول است، در حالی که Clomid حاوی داروی فعال کلومیفن است. کلومید متوقف شده است، اما نسخه های عمومی کلومیفن هنوز در دسترس هستند. فمارا و کلومیفن هر دو برای القاء (باعث) تخمک گذاری در زنان* که برای باردار شدن مشکل دارند استفاده می شوند. برای این زنان، ناباروری ممکن است ناشی از مشکلات مربوط به تخمک گذاری باشد، یا ممکن است علت واضحی نداشته باشد (به نام ناباروری غیرقابل توضیح). برای این منظور از Femara خارج از برچسب استفاده می شود. (مصرف خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای یک بیماری تایید شده است برای درمان بیماری دیگر استفاده می شود.) با این حال، کلومیفن برای درمان ناباروری در زنان مورد تایید FDA است. فمارا و کلومیفن به روش های کمی متفاوت در بدن شما برای تحریک تخمک گذاری عمل می کنند. اما هر دو دارو معمولاً به مدت ۵ روز در شروع چرخه قاعدگی مصرف می شوند. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

اثربخشی فمارا و کلومیفن

اینکه فمارا یا کلومیفن برای شما موثرتر است ممکن است به علت ناباروری شما بستگی داشته باشد. اما مطالعاتی که این دو دارو را با هم مقایسه کرده اند، نتایج کمی متفاوت پیدا کرده است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که Femara نسبت به کلومیفن در درمان ناباروری در زنان مبتلا به PCOS موثرتر است. مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۹ همچنین نشان داد که Femara نسبت به کلومیفن در درمان ناباروری در زنان مبتلا به PCOS موثرتر است. بررسی دیگری در سال ۲۰۱۹ نشان داد که Femara و کلومیفن به طور مشابه در درمان ناباروری غیرقابل توضیح مؤثر هستند. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

روش های جایگزین برای ناباروری

داروهای زیادی برای درمان ناباروری در دسترس هستند. برخی از داروها، مانند کوریوگونادوتروپین آلفا (Ovidrel)، تخمک گذاری را تحریک می کنند (درست مانند Femara). اما سایر داروها مانند پروژسترون (پرومتریوم) باعث قاعدگی (قاعدگی) می شوند. و داروهای دیگری برای درمان ناباروری استفاده می شود که کارهای دیگری را در بدن شما انجام می دهد. اگر می خواهید درباره گزینه های درمانی ناباروری بیشتر بدانید، با پزشک خود صحبت کنید.
Femara استفاده می کند
سازمان غذا و دارو (FDA) داروهای تجویزی مانند Femara را برای درمان برخی از بیماری ها تایید می کند. Femara یک هورمون درمانی است که برای درمان انواع خاصی از سرطان سینه در زنان* که یائسه شده اند تأیید شده است. هورمون‌درمانی‌ها از استروژن جلوگیری می‌کنند تا سلول‌های سرطان سینه را تشویق به رشد کنند. به طور خاص، Femara نوعی هورمون درمانی به نام مهارکننده آروماتاز ​​است. این کار با متوقف کردن آنزیمی (نوعی پروتئین) به نام آروماتاز ​​به طور معمول کار می کند. این آنزیم اصلی ترین راه تولید استروژن در بدن شما پس از یائسگی است. Femara برای درمان انواع خاصی از سرطان پستان زودرس و پیشرفته تایید شده است. برای اطلاعات بیشتر به بخش‌های «Femara برای سرطان پیشرفته پستان» و «Femara برای درمان کمکی سرطان پستان اولیه» در زیر مراجعه کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

Femara برای سرطان پیشرفته سینه

Femara برای درمان سرطان سینه پیشرفته که گیرنده هورمونی مثبت (HR+) است، مورد تایید FDA است. در سرطان پیشرفته پستان، سرطان به نواحی نزدیک یا غدد لنفاوی (که سرطان پستان پیشرفته موضعی نامیده می شود) گسترش یافته است، یا به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است (به نام سرطان سینه متاستاتیک). سرطان سینه HR+ توسط هورمون ها از جمله استروژن به رشد تشویق می شود. برای سرطان پیشرفته پستان، Femara در درجه اول برای سرطان سینه که به عنوان HR+ شناخته می شود استفاده می شود. اما از آنجایی که بیشتر سرطان‌های سینه HR+ هستند، از Femara می‌توان برای درمان سرطان پستان پیشرفته که وضعیت HR آن مشخص نیست نیز استفاده کرد. Femara در روش های زیر برای درمان سرطان پیشرفته پستان استفاده می شود:
 • درمان خط اول با درمان خط اول، Femara اولین دارویی است که برای درمان سرطان پیشرفته پستان داده می شود.
 • درمان خط دوم با درمان خط دوم، Femara برای درمان سرطان پیشرفته پستان پس از اینکه درمان های قبلی موثر نبود، داده می شود. برای این استفاده، Femara می‌تواند سرطان پیشرفته سینه را که پس از درمان‌های دیگر عود کرده یا گسترش یافته است، درمان کند.

اثربخشی برای سرطان سینه پیشرفته

مشخص شده است که Femara در درمان سرطان پیشرفته سینه موثر است. در واقع، مهارکننده‌های آروماتاز ​​مانند Femara در دستورالعمل‌های فعلی برای افراد مبتلا به سرطان سینه +HR توصیه می‌شود. برای اطلاعات در مورد نحوه عملکرد دارو در مطالعات بالینی، به اطلاعات تجویز Femara مراجعه کنید .

Femara برای درمان کمکی سرطان پستان اولیه

Femara برای درمان کمکی سرطان پستان اولیه که گیرنده هورمونی مثبت است (HR+) مورد تایید FDA است. در سرطان پستان اولیه، سرطان از سینه یا غدد لنفاوی زیر بغل پخش نشده است. سرطان سینه HR+ توسط هورمون ها از جمله استروژن به رشد تشویق می شود. درمان کمکی سرطان سینه درمانی است که برای کاهش خطر عود سرطان پس از جراحی انجام می شود. برای این استفاده، معمولاً به مدت ۵ سال پس از جراحی برای برداشتن سرطان، دارو را مصرف خواهید کرد. Femara همچنین مورد تایید FDA برای درمان کمکی طولانی مدت سرطان پستان HR+ است. برای این استفاده، شما معمولاً به مدت ۵ سال پس از مصرف تاموکسیفن به مدت ۵ سال پس از جراحی برای برداشتن سرطان، از Femara استفاده می کنید. با پزشک خود در مورد مدت زمان مصرف Femara برای درمان کمکی سرطان سینه صحبت کنید. پزشک به شما کمک می کند تا خطرات و مزایای بالقوه مصرف Femara را برای مدت طولانی ارزیابی کنید. خطرات درمان طولانی مدت ممکن است شامل ضعیف شدن استخوان ها یا افزایش سطح کلسترول باشد.

اثربخشی برای درمان کمکی سرطان پستان اولیه

مشخص شده است که Femara در درمان سرطان پستان اولیه موثر است. در واقع، مهارکننده‌های آروماتاز ​​مانند Femara در دستورالعمل‌های فعلی برای افراد مبتلا به سرطان سینه +HR توصیه می‌شود. برای اطلاعات در مورد نحوه عملکرد دارو در مطالعات بالینی، به اطلاعات تجویز Femara مراجعه کنید .

کاربردهای خارج از برچسب Femara

علاوه بر موارد ذکر شده در بالا، Femara ممکن است بدون برچسب استفاده شود. استفاده از داروی خارج از برچسب زمانی است که دارویی که برای یک بار مصرف تایید شده است برای داروی دیگری که تایید نشده استفاده می شود. در زیر نمونه هایی از کاربردهای خارج از برچسب Femara آورده شده است.

Femara برای ناباروری در زنان

Femara برای درمان ناباروری مورد تایید FDA نیست، اما گاهی اوقات از آن برای این منظور در زنان بدون برچسب استفاده می شود. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

Femara برای ناباروری در مردان

Femara برای درمان ناباروری در مردان تایید نشده است . علاوه بر این، یک مطالعه کوچک نشان داد که Femara ممکن است در درمان ناباروری در مردانی که هم چاقی و هم سطح تستوسترون پایین دارند، موثر باشد. اگر علاقه مند به استفاده از Femara برای این منظور هستید، با پزشک خود صحبت کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مرد” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

Femara برای PCOS

Femara برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) تایید نشده است. اما گاهی اوقات این دارو بدون برچسب برای درمان ناباروری در زنان مبتلا به PCOS استفاده می شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک وضعیتی است که باعث مشکلات هورمونی، پریودهای نامنظم یا پریود و ایجاد کیست در تخمدان ها می شود. اغلب اوقات افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مثل همیشه تخمک گذاری نمی کنند، بنابراین برای باردار شدن مشکل دارند. Femara باعث تحریک تخمک گذاری می شود و می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از Femara برای درمان ناباروری، به بخش “استفاده خارج از برچسب Femara برای ناباروری” در بالا مراجعه کنید. اگر می خواهید در مورد استفاده از Femara برای این منظور بدانید، با پزشک خود صحبت کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

فمارا برای آندومتریوز

Femara برای درمان اندومتریوز تایید نشده است. اما گاهی اوقات این دارو بدون برچسب در افراد مبتلا به این بیماری استفاده می شود. با آندومتریوز، بافتی شبیه به بافت پوششی رحم در سایر قسمت‌های بدن شما رشد می‌کند. این وضعیت می تواند بسیار دردناک شود و ممکن است در برخی افراد منجر به ناباروری شود. برخی تحقیقات در سال ۲۰۱۱ نشان داد که Femara می تواند به مدیریت درد مربوط به اندومتریوز کمک کند. گاهی اوقات از Femara برای این منظور در زنان* که با سایر درمان های اندومتریوز موفقیت آمیز نبوده اند، استفاده می شود. این معمولاً در ترکیب با یک هورمون پروژسترون برای این استفاده استفاده می شود. همچنین گاهی اوقات از Femara بدون برچسب برای درمان ناباروری در زنان مبتلا به اندومتریوز استفاده می شود. Femara باعث تحریک تخمک گذاری می شود و می تواند شانس باردار شدن شما را افزایش دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از Femara برای ناباروری، به بخش “استفاده خارج از برچسب Femara برای ناباروری” در بالا مراجعه کنید. اگر می خواهید در مورد استفاده از Femara برای این اهداف بدانید، با پزشک خود صحبت کنید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.
هزینه فمارا
مانند تمام داروها، هزینه Femara می تواند متفاوت باشد. قیمت واقعی که می پردازید به طرح بیمه، موقعیت مکانی و داروخانه ای که استفاده می کنید بستگی دارد. برنامه بیمه شما ممکن است از شما بخواهد که قبل از تأیید پوشش Femara، مجوز قبلی دریافت کنید. این بدان معنی است که قبل از اینکه شرکت بیمه دارو را پوشش دهد، پزشک و شرکت بیمه باید در مورد نسخه شما با شما در ارتباط باشند. شرکت بیمه درخواست را بررسی می کند و به شما و پزشکتان اطلاع می دهد که آیا طرح شما Femara را پوشش می دهد یا خیر. اگر مطمئن نیستید که نیاز به دریافت مجوز قبلی برای Femara دارید، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید.

کمک مالی و بیمه ای

اگر برای پرداخت هزینه Femara به حمایت مالی نیاز دارید، کمک در دسترس است. برای یافتن برنامه هایی که ممکن است به کاهش هزینه Femara شما کمک کند، از ابزار کمک پزشکی بازدید کنید .
فمارا و بارداری
Femara نباید در دوران بارداری مصرف شود. این به این دلیل است که هم مطالعات حیوانی و هم گزارش‌های مربوط به استفاده توسط زنان باردار* نشان می‌دهد که Femara ممکن است باعث مشکلاتی در رشد جنین (همچنین نقص مادرزادی) و سقط جنین شود. همچنین، به خاطر داشته باشید که Femara برای درمان سرطان سینه در زنانی که هنوز یائسگی را سپری نکرده‌اند، تایید نشده است. اگر فکر می کنید باردار هستید یا علائم بارداری دارید، قبل از شروع مصرف Femara به پزشک خود اطلاع دهید. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

اثر Femara بر بارداری زمانی که از آن برای ناباروری غیرقابل استفاده استفاده می شود

هنگامی که Femara بدون برچسب برای درمان ناباروری استفاده می شود، این دارو خطر نقص مادرزادی یا سقط جنین را افزایش نمی دهد. این خطرات را تنها در صورتی دارد که در دوران بارداری مصرف شود. (با استفاده بدون برچسب، دارویی که برای درمان یک بیماری تایید شده است برای درمان بیماری دیگر استفاده می شود.) هنگامی که فمارا را برای القای (باعث) تخمک گذاری مصرف می کنید، دارو طی چند روز پس از قطع مصرف از بدن شما پاک می شود. این بدان معنی است که Femara دیگر در بدن شما در زمان تخمک گذاری یا بارداری وجود نخواهد داشت. اگر در مورد خطرات استفاده از Femara در بارداری سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
فمارا و پیشگیری از بارداری
فمارا اگر در دوران بارداری مصرف شود، می تواند باعث مشکلاتی در رشد جنین شود (که به آن نقص مادرزادی نیز می گویند) و سقط جنین. اگر از نظر جنسی فعال هستید و شما یا شریک زندگیتان ممکن است باردار شوید، در حین استفاده از Femara با پزشک خود در مورد نیازهای کنترل بارداری خود صحبت کنید.
فمارا و شیردهی
مشخص نیست که آیا Femara به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. اما این دارو می تواند برای کودکی که آن را در شیر مادر مصرف می کند مضر باشد. به همین دلیل، در حین مصرف فمارا، نباید شیر دهید. و باید حداقل تا ۳ هفته پس از آخرین دوز دارو از شیردهی خودداری کنید. اگر شیر می دهید، قبل از شروع مصرف Femara با پزشک خود صحبت کنید.
دوز Femara
دوز Femara که پزشک شما تجویز می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این شامل:
 • وضعیتی که برای درمان آن از Femara استفاده می کنید
 • کبد شما چقدر خوب کار می کند
اطلاعات زیر دوزهایی را که معمولاً استفاده می شود یا توصیه می شود توصیف می کند. با این حال، مطمئن شوید که دوز تجویز شده توسط پزشک را برای شما مصرف کنید. پزشک شما بهترین دوز را متناسب با نیاز شما تعیین خواهد کرد.

اشکال و قوت های دارویی

Femara به صورت قرص ۲.۵ میلی گرمی که از راه خوراکی مصرف می شود عرضه می شود.

دوز برای سرطان سینه

دوز معمول Femara برای درمان سرطان سینه یک قرص خوراکی یک بار در روز است. اگر مشکلات کبدی دارید، ممکن است پزشک مصرف یک قرص را یک روز در میان توصیه کند. در هر صورت، پزشک شما مدت زمان ادامه مصرف Femara را توصیه می کند.

دوز برای درمان کمکی سرطان سینه

دوز معمول Femara برای درمان کمکی سرطان سینه یک قرص خوراکی یک بار در روز است. اگر مشکلات کبدی دارید، ممکن است پزشک مصرف یک قرص را یک روز در میان توصیه کند. باید تا زمانی که پزشکتان توصیه کرده است به مصرف Femara ادامه دهید.

اگر یک دوز را فراموش کنم چه؟

اگر یک نوبت از Femara را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید، مگر اینکه تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده باشد. در این صورت، فقط دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و دوز بعدی خود را طبق برنامه مصرف کنید. دو دوز را با هم مصرف نکنید تا دوز فراموش شده را جبران کنید. برای اطمینان از اینکه یک نوبت را فراموش نمی کنید، یک یادآوری را در تلفن خود تنظیم کنید. تایمر دارو نیز ممکن است مفید باشد.

آیا نیاز به استفاده طولانی مدت از این دارو دارم؟

Femara به عنوان یک درمان طولانی مدت برای سرطان سینه استفاده می شود. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که Femara برای شما بی‌خطر و موثر است، احتمالاً آن را طولانی‌مدت مصرف خواهید کرد.
سوالات متداول در مورد Femara
در اینجا به برخی از سوالات متداول درباره Femara پاسخ داده شده است.

آیا فمارا یک داروی شیمی درمانی است؟

نه، Femara یک داروی شیمی درمانی نیست. شیمی درمانی داروهای سنتی مورد استفاده برای درمان سرطان را توصیف می کند. این داروها بر تمام سلول های بدن شما که به سرعت در حال تکثیر هستند (سلول های بیشتری می سازند) تأثیر می گذارد. سلول های سرطانی به سرعت تکثیر می شوند، اما برخی از سلول های سالم بدن شما نیز به سرعت تکثیر می شوند. این بدان معناست که شیمی درمانی می تواند هم سلول های سرطانی و هم سلول های سالم را تحت تاثیر قرار دهد. در عوض، Femara یک هورمون درمانی است. با کاهش سطح استروژن در بدن شما کار می کند. این به کند کردن رشد و گسترش سرطانی که توسط استروژن تشویق می شود، کمک می کند.

Femara چه مدت در سیستم شما باقی می ماند؟

پس از قطع مصرف دارو، Femara حدود ۱۰ روز در بدن شما باقی می ماند.

آیا با قطع مصرف Femara علائم ترک را خواهم داشت؟

نه، احتمالا این کار را نخواهید کرد. علائم ترک عوارض جانبی هستند که می توانند با قطع مصرف دارویی که بدن شما به آن وابسته شده است رخ دهد. (با وابستگی، بدن شما به دارو نیاز دارد تا مانند همیشه عمل کند.) قطع کردن Femara باعث ایجاد علائم ترک نمی شود. اگر بعد از قطع Femara سوالی در مورد علائم دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
جایگزین های Femara
داروهای دیگری نیز در دسترس هستند که می توانند سرطان سینه را درمان کنند. برخی ممکن است برای شما مناسب تر از دیگران باشند. اگر علاقه مند به یافتن جایگزینی برای Femara هستید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد داروهای دیگری که ممکن است برای شما خوب عمل کنند به شما بگویند. نمونه هایی از داروهای دیگری که ممکن است برای درمان سرطان سینه استفاده شوند عبارتند از:
 • هورمون درمانی، غیر از Femara، مانند:
  • تاموکسیفن (Soltamox)
  • آناستروزول (آریمیدکس)
  • اگزمستان (آروماسین)
  • fulvestrant (Faslodex)
  • تورمیفن (فارستون)
 • درمان های هدفمند مانند:
  • اورولیموس (Afinitor)
  • abemaciclib (Verzenio)
  • پالبوسیکلیب (Ibrance)
  • ریبوسیکلیب (کیسکالی)
 • شیمی درمانی (داروهای سنتی مورد استفاده برای درمان سرطان)، مانند:
  • دوکسوروبیسین (آدریامایسین)
  • اپی روبیسین (Ellence)
  • پاکلیتاکسل (آبراکسان)
  • دوستاکسل (Taxotere)
  • کپسیتابین (Xeloda)
  • سیکلوفسفامید
Femara چگونه کار می کند
Femara برای درمان انواع خاصی از سرطان سینه در زنان* که قبلاً یائسگی را پشت سر گذاشته اند تأیید شده است. * جنسیت و جنسیت در طیف ها وجود دارد. استفاده از اصطلاح “مونث” در این مقاله به جنسیت تعیین شده در بدو تولد اشاره دارد.

در سرطان سینه چه اتفاقی می افتد؟

سرطان سینه زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های بافت سینه شما سریع‌تر از حد معمول شروع به رشد و تکثیر کنند. یکی از محرک های احتمالی این رشد غیرطبیعی سلول، هورمون استروژن است. سرطان های سینه که توسط هورمون هایی مانند استروژن تحریک می شوند، گیرنده هورمونی مثبت (HR+) نامیده می شوند. این سرطان ها را می توان با هورمون درمانی که با کاهش سطح استروژن در بدن شما کار می کند، درمان کرد.

فمارا چه می کند؟

Femara یک هورمون درمانی است که برای سرطان سینه HR + استفاده می شود. این نوعی دارو به نام مهارکننده آروماتاز ​​است. فمارا با متوقف کردن عملکرد آنزیمی (نوعی پروتئین) به نام آروماتاز ​​مانند معمول عمل می کند. (آنزیم ها به انجام واکنش های شیمیایی در بدن شما کمک می کنند.) آنزیم آروماتاز ​​به ساخت استروژن از هورمون های دیگر به نام آندروژن کمک می کند. یکی از نمونه های آندروژن، هورمون تستوسترون است. پس از یائسگی، تخمدان های شما دیگر استروژن تولید نمی کنند. در آن نقطه، آنزیم آروماتاز ​​مسیر اصلی است که بدن شما از آن برای ساخت استروژن استفاده می کند. با متوقف کردن عملکرد آروماتاز، Femara مقدار استروژن را در بدن شما کاهش می دهد. این امر مانع از استروژن می شود که قادر به تحریک سلول های سرطان سینه برای رشد و تکثیر باشد.

چقدر طول می کشد تا کار کند؟

Femara به زودی پس از شروع مصرف آن شروع به کار می کند. اما نمی توانید متوجه کارکرد آن در بدن خود شوید. پزشک شما ممکن است هر از چند گاهی آزمایشاتی را برای بررسی و بررسی اینکه آیا دارو برای شما موثر است یا خیر تجویز کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای بررسی اینکه آیا تومورهای سرطانی شما در حال کوچک شدن هستند یا خیر، درخواست کنند.
نحوه مصرف Femara
شما باید Femara را طبق دستور پزشک خود یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مصرف کنید.

چه زمانی مصرف شود

برای درمان سرطان سینه، معمولاً یک بار در روز از Femara استفاده می کنید. اما اگر مشکلات کبدی دارید، ممکن است پزشک توصیه کند که دارو را یک روز در میان مصرف کنید. می توانید دوز خود را در هر زمانی از روز مصرف کنید. اما سعی کنید همیشه هر روز ساعت مشخصی داشته باشید. برای اطمینان از اینکه یک نوبت را فراموش نمی کنید، یک یادآوری را در تلفن خود تنظیم کنید. تایمر دارو نیز ممکن است مفید باشد.

مصرف فمارا با غذا

می توانید Femara را با یا بدون غذا مصرف کنید.

آیا می توان Femara را له کرد، شکافت یا جوید؟

خیر، قرص فمارا باید به طور کامل بلعیده شود. آنها را نباید له کرد، شکافت یا جوید. اگر در بلعیدن قرص Femara مشکل دارید، با پزشک یا داروساز خود در مورد راه هایی صحبت کنید که به شما کمک می کند تا داروی خود را راحت تر مصرف کنید.
فمارا و الکل
الکل برای تعامل با Femara شناخته شده نیست. با این حال، اگر متوجه شدید که Femara به شما سردرد می دهد یا باعث سرگیجه، حالت تهوع یا خستگی شما می شود، نوشیدن الکل ممکن است این عوارض جانبی را بدتر کند. هنگام مصرف Femara باید از نوشیدن مقادیر زیاد الکل خودداری کنید. این به این دلیل است که نوشیدن الکل زیاد می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد، که قبلاً با دارو افزایش یافته است. (در پوکی استخوان، استخوان های ضعیف و نازکی دارید.) همچنین شایان ذکر است که الکل برای افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه شناخته شده است. اما مشخص نیست که آیا نوشیدن الکل بعد از تشخیص سرطان سینه می تواند سرطان شما را بدتر کند یا احتمال عود پس از درمان را افزایش دهد. اگر الکل می نوشید و نگران این هستید که چگونه ممکن است بر وضعیت شما تأثیر بگذارد، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند به شما توصیه کنند که در طول درمان با Femara چه مقدار الکل برای شما بی خطر است.
تعاملات فمارا
Femara می تواند با برخی از داروهای دیگر تداخل داشته باشد. همچنین می‌تواند با برخی مکمل‌ها و همچنین برخی غذاها تداخل داشته باشد. فعل و انفعالات مختلف می تواند اثرات متفاوتی ایجاد کند. به عنوان مثال، برخی از تداخلات می تواند در نحوه عملکرد دارو اختلال ایجاد کند. سایر تداخلات می توانند عوارض جانبی را افزایش دهند یا آنها را شدیدتر کنند.

فمارا و سایر داروها

در زیر لیستی از داروهایی وجود دارد که می توانند با Femara تداخل داشته باشند. این لیست ها شامل تمام داروهایی که ممکن است با Femara تداخل داشته باشند، نیست. قبل از مصرف Femara، با پزشک و داروساز خود صحبت کنید. در مورد تمام داروهای تجویزی، بدون نسخه و سایر داروهایی که مصرف می کنید به آنها بگویید. همچنین در مورد ویتامین ها، گیاهان و مکمل هایی که استفاده می کنید به آنها بگویید. به اشتراک گذاری این اطلاعات می تواند به شما کمک کند از تعاملات احتمالی جلوگیری کنید. اگر سؤالی در مورد تداخلات دارویی دارید که ممکن است روی شما تأثیر بگذارد، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

داروهایی که نباید با فمارا مصرف شوند

در حین مصرف Femara نباید از داروهای زیر استفاده کرد:
 • تاموکسیفن . شما نباید Femara را با تاموکسیفن، که یکی دیگر از داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان سینه است، مصرف کنید. مصرف این داروها با هم می تواند Femara کمتر موثر باشد.
 • داروهایی که حاوی استروژن هستند . شما نباید هیچ دارویی حاوی استروژن را همراه با Femara مصرف کنید. مصرف Femara با این داروها می تواند Femara را کم اثر کند. نمونه هایی از داروهای حاوی استروژن عبارتند از:
  • درمان جایگزینی هورمونی (HRT)
  • محصولات استروژن واژینال، مانند کرم ها، قرص ها، شیاف ها و حلقه ها
  • برخی داروهای ضد بارداری مانند قرص ها ، چسب ها و حلقه واژن

فمارا و گیاهان و مکمل ها

هیچ گیاه یا مکملی وجود ندارد که به طور خاص با Femara تداخل داشته باشد. با این حال، این امکان وجود دارد که برخی از استروژن های گیاهی (به نام فیتواستروژن) باعث کاهش اثربخشی Femara شود. فیتواستروژن ها مکمل هایی هستند که از گیاهان تهیه می شوند. برخی از زنان از آنها برای کمک به مدیریت علائم یائسگی مانند گرگرفتگی استفاده می کنند. همیشه قبل از استفاده از هر گونه گیاه دارویی یا مکمل در حین مصرف Femara با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
اقدامات احتیاطی فمارا
قبل از مصرف Femara، با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا عوامل دیگری بر سلامت شما تأثیر می گذارد، ممکن است Femara برای شما مناسب نباشد. این شامل:
 • آلرژی به Femara. اگر قبلاً نسبت به لتروزول (داروی فعال موجود در Femara) یا به هر یک از مواد غیر فعال Femara واکنش آلرژیک داشته اید، نباید از Femara استفاده کنید. اگر در مورد حساسیت دارویی خود مطمئن نیستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • مشکلات کبدی فمارا توسط کبد از بدن شما پاک می شود. اگر سیروز (اسکار کبد) یا مشکلات شدید کبدی دارید، ممکن است به دوز کمتری از Femara نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که Femara را یک روز در میان مصرف کنید، نه هر روز طبق معمول. قبل از شروع Femara در مورد هرگونه سابقه مشکلات کبدی با پزشک خود صحبت کنید.
 • سطح کلسترول بالا. Femara می تواند سطح کلسترول شما را افزایش دهد. به همین دلیل، هنگام مصرف دارو، آزمایش خون برای بررسی سطح کلسترول خود خواهید داشت. اگر کلسترول شما خیلی بالا رفت، ممکن است برای کاهش آن به دارو نیاز داشته باشید.
 • پوکی استخوان. مصرف Femara می تواند استخوان های شما را ضعیف کند. این می تواند باعث پوکی استخوان جدید یا بدتر شود (استخوان های ضعیف و نازک). همچنین می تواند خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. در حین مصرف Femara، پزشک ممکن است تراکم مواد معدنی استخوان شما را اندازه گیری کند. اگر در حال حاضر به پوکی استخوان یا عوامل خطر ابتلا به این بیماری مبتلا هستید، ممکن است به دارو برای کمک به محافظت از استخوان های خود در طول درمان با فمارا نیاز داشته باشید. (این عوامل خطر شامل سابقه خانوادگی پوکی استخوان، فعالیت بدنی محدود، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و دریافت نکردن کلسیم یا ویتامین D کافی است.)
 • بارداری. اگر باردار هستید از Femara استفاده نکنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری، به بخش “فمارا و بارداری” در بالا مراجعه کنید.
 • شیر دادن. در صورت شیردهی از Femara استفاده نکنید. برای اطلاعات بیشتر، به بخش «فمارا و شیردهی» در بالا مراجعه کنید.
توجه: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات منفی بالقوه Femara، به بخش “عوارض جانبی Femara” در بالا مراجعه کنید.
مصرف بیش از حد فمارا
مصرف بیش از دوز توصیه شده Femara ممکن است در برخی افراد منجر به مصرف بیش از حد شود. اما به طور قطع مشخص نیست که چه علائمی ممکن است از مصرف بیش از حد داشته باشید.

در صورت مصرف بیش از حد مصرف چه باید کرد

اگر فکر می کنید بیش از حد از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. یا فورا به نزدیکترین اورژانس بروید.
فمارا انقضا، ذخیره سازی و دفع
هنگامی که Femara را از داروخانه دریافت می کنید، داروساز تاریخ انقضا را به برچسب روی بطری اضافه می کند. این تاریخ معمولاً ۱ سال از تاریخ مصرف دارو است. تاریخ انقضا تضمین می کند که دارو در این مدت موثر است. موضع فعلی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) پرهیز از استفاده از داروهای تاریخ مصرف گذشته است. اگر داروی استفاده نشده ای دارید که تاریخ انقضا آن گذشته است، با داروساز خود در مورد اینکه آیا ممکن است همچنان بتوانید از آن استفاده کنید یا خیر صحبت کنید.

ذخیره سازی

مدت زمانی که یک دارو خوب بماند می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد، از جمله نحوه و مکان نگهداری دارو. قرص های فمارا باید در دمای اتاق (۷۷ درجه فارنهایت/۲۵ درجه سانتیگراد) در یک ظرف محکم در بسته نگهداری شوند. از نگهداری این دارو در مناطقی که ممکن است مرطوب یا مرطوب شود، مانند حمام خودداری کنید.

دسترس

اگر دیگر نیازی به مصرف فمارا ندارید و داروی باقی مانده دارید، مهم است که آن را با خیال راحت دور بریزید. این به جلوگیری از مصرف تصادفی دارو توسط دیگران از جمله کودکان و حیوانات خانگی کمک می کند. همچنین به جلوگیری از آسیب رساندن به محیط زیست کمک می کند. وب سایت FDA چندین نکته مفید در مورد دفع دارو ارائه می دهد. همچنین می توانید از داروساز خود اطلاعاتی در مورد نحوه دور انداختن داروی خود بخواهید. سلب مسئولیت: مدیکال نیوز تودی تمام تلاش خود را به کار گرفته است تا مطمئن شود که همه اطلاعات از نظر واقعی درست، جامع و به روز هستند. با این حال، این مقاله نباید به عنوان جایگزینی برای دانش و تخصص یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارای مجوز استفاده شود. همیشه باید قبل از مصرف هر دارویی با پزشک یا متخصص مراقبت های بهداشتی دیگر مشورت کنید. اطلاعات دارویی موجود در اینجا ممکن است تغییر کند و در نظر گرفته نشده است که تمام موارد استفاده، دستورالعمل‌ها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش‌های آلرژیک یا عوارض جانبی را پوشش دهد. عدم وجود هشدارها یا سایر اطلاعات برای یک داروی معین نشان نمی دهد که دارو یا ترکیب دارو برای همه بیماران یا تمام موارد مصرف خاص بی خطر، مؤثر یا مناسب است.