GHB یا گاما هیدروکسی بوتیرات

GHB (گاما هیدروکسی بوتیرات) دارویی است که معمولاً در صحنه رقص و مهمانی یافت می شود. این دارو به عنوان داروی «تجاوز به عنف خرما» شناخته می‌شود، زیرا مصرف‌کنندگان ممکن است متوجه نشوند که در یک مهمانی در نوشیدنی‌شان ریخته شود. خطر اصلی GHB ناشی از مصرف بیش از حد است که می تواند منجر به مرگ شود.

گاما هیدروکسی بوتیرات در ابتدا برای استفاده به عنوان بیهوشی ساخته شد. این یک مضعف کننده سیستم عصبی مرکزی است، به این معنی که فعالیت مغز را کند می کند و باعث ایجاد احساس آرامش و خواب آلودگی می شود.

آن را به عنوان مایعی با طعم تلخ یا شور که بی بو است یا بوی کمی دارد گرفته می شود. همچنین می توان آن را به صورت پودر یا قرص یافت. GHB معمولاً هیچ رنگی ندارد، اما می تواند یک نوشیدنی شفاف را کدر کند یا می تواند به رنگ آبی روشن باشد. معمولاً بلعیده می شود اما گاهی به صورت مقعدی تزریق یا وارد می شود.

همچنین به نام‌های G، GBH (آسیب شدید بدنی)، فانتزی، گاما جی، نیترو آبی و مایع E، اکستازی مایع، مایع X، جورجیا هوم بوی، صابون، اسکوپ، گیلاس مت و ماهی نیز شناخته می‌شود.

اگرچه GHB به دلیل اثراتی که دارد گاهی اوقات اکستازی مایع نامیده می شود، اما از نظر شیمیایی با داروی اکستازی (MDMA) مرتبط نیست.

بیشتر بخوانید
دوز آشواگاندا: چقدر باید در روز مصرف کنید؟

عوارض مصرف GHB چیست؟

اثرات GHB حدود ۵ تا ۲۰ دقیقه پس از مصرف شروع می شود و می تواند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد. در ابتدا اثرات GHB مانند مسمومیت با الکل است، مانند کاهش بازداری ها و اختلال در گفتار. افراد ممکن است احساس اعتماد به نفس، هیجان زده یا ناراحت کنند. آنها همچنین ممکن است ریسک کنند یا به گونه ای رفتار کنند که معمولاً این کار را نمی کنند، حس لامسه قوی داشته باشند یا بخواهند رابطه جنسی داشته باشند.

علائم ترک ممکن است در افرادی که برای مدت طولانی از GHB استفاده کرده اند رخ دهد. علائم حدود ۶ تا ۷۲ ساعت پس از آخرین دوز شروع می شود و اغلب به مدت ۵ تا ۱۵ روز ادامه می یابد. آنها عبارتند از:

بیشتر بخوانید
دنوزوماب یا Xgeva: عوارض جانبی، هزینه، دوز، و...

GHB بر اساس موارد زیر می تواند افراد را به طور متفاوت تحت تأثیر قرار دهد:

 • چقدر می گیرند
 • چقدر قوی است
 • قد و وزن آنها
 • سلامت عمومی آنها
 • خلق و خوی آنها
 • تجربیات قبلی آنها با GHB
 • آیا آنها داروهای دیگر را همزمان مصرف می کنند

درباره اینکه چگونه مواد مخدر و الکل می توانند بر سلامت شما تأثیر بگذارند، از جمله اینکه کجا می توانید کمک و حمایت کنید، بیشتر بیاموزید.

چه چیزی ممکن است با GHB اشتباه کند؟

کاربران ممکن است ناهماهنگ، سرگیجه، فراموشکار، احساس بیماری و استفراغ شوند. آنها ممکن است دچار سردرد، لرزش، اسهال یا بی اختیاری ادرار، سیاهی یا تناسب، احساس سردرد و ناهماهنگی، گیج شدن یا توهم شوند. اگر GHB همراه با الکل مصرف شود، این اثرات زودتر ظاهر می شوند. اثرات آن تا ۴ ساعت باقی می ماند.

GHB با تجاوز جنسی و تجاوز جنسی مرتبط است. می‌توان آن را در نوشیدنی‌ها، به‌ویژه نوشیدنی‌های غیرشفاف و با طعم قوی استتار کرد و باعث می‌شود فردی که آن را مصرف کرده است نتواند بسیاری از اتفاقات رخ داده را به خاطر بیاورد.

بیشتر بخوانید
داروهای ضد احتقان برای درمان علائم آلرژی

مصرف بیش از حد GHB بسیار آسان است، به خصوص اگر با الکل مصرف شود. حتی مقادیر کم می تواند باعث مصرف بیش از حد برخی افراد شود. نشانه هایی که یک فرد در مصرف بیش از حد GHB مصرف کرده است عبارتند از:

 • آنها را نمی توان بیدار کرد
 • آنها نامنسجم هستند
 • توهم دارند
 • آنها عرق می کنند، استفراغ می کنند یا تنفس آنها نامنظم یا کم عمق است
 • آنها نمی توانند تحمل کنند
 • تشنج عضلانی دارند
 • ضربان قلب آنها کند و نامنظم است
 • تنفس آنها کند یا نامنظم است
 • آنها خاموشی یا از دست دادن حافظه دارند

مصرف بیش از حد می تواند باعث تشنج، یا سکته مغزی یا ایست قلبی شود که منجر به کما و مرگ شود. اگر فکر می‌کنید فردی در مصرف GHB بیش از حد مصرف کرده است، با تریپل صفر (۰۰۰) آمبولانس تماس بگیرید. افسران آمبولانس مجبور نیستند با پلیس تماس بگیرند.

درباره داروهای مهمانی، از جمله جایی که می توانید کمک و حمایت کنید، اطلاعات کسب کنید.

آیا GHB می تواند مشکلات طولانی مدت ایجاد کند؟

استفاده طولانی مدت از GHB می تواند باعث مشکلات حافظه، بیماری قلبی، توهم، اضطراب و مشکلات تنفسی شود.

بیشتر بخوانید
زوکلوپنتکسول (کلوپیکسول). عوارض جانبی زوکلوپنتیکسول

اگر از داروهای دیگر یا الکل همراه با GHB استفاده کنم، چه؟

مصرف GHB همراه با سایر مواردی که سیستم عصبی مرکزی را کند می کند، مانند الکل یا داروهای تجویزی خطرناک است. در صورت مصرف الکل، خطر مصرف بیش از حد آن افزایش می یابد.

اگر از GHB همراه با آمفتامین استفاده کنید، در معرض خطر تشنج هستید.

آیا می توانم به GHB وابسته شوم؟

مصرف کنندگان منظم GHB می توانند به سرعت نسبت به دارو تحمل کنند. این بدان معناست که آنها به مقدار بیشتری از دارو نیاز دارند تا اثرات مشابهی داشته باشند.

همچنین ممکن است به GHB وابسته شود، به این معنی که مردم زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد دارو و تلاش برای دریافت آن می کنند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه