یوهمبین یک مکمل غذایی محبوب است که از پوست درخت همیشه سبز آفریقایی تهیه می شود.

معمولا برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود. همچنین به یک روند رو به رشد در میان بدنسازان برای کمک به کاهش چربی تبدیل شده است.

با وجود محبوبیت آن، برخی از خطرات وجود دارد که ممکن است بخواهید قبل از مصرف این مکمل از آنها آگاه باشید.

این مقاله هر آنچه را که باید در مورد یوهیمبه و فواید، کاربردها و خطرات احتمالی آن بدانید را ارائه می دهد.

یوهمبین چیست و چگونه کار می کند؟

یوهمبین یک مکمل گیاهی است. سابقه طولانی استفاده در طب سنتی غرب آفریقا برای بهبود عملکرد جنسی دارد.

Yohimbe: مزایا، موارد استفاده و عوارض جانبی

اخیراً، یوهمبین به عنوان یک مکمل غذایی با طیف گسترده ای از کاربردهای رایج فروخته شده است. آنها از درمان شرایط پزشکی مانند اختلال نعوظ تا ترویج کاهش وزن را شامل می شوند.

این مکمل از پوست یک درخت همیشه سبز که در غرب و مرکز آفریقا یافت می شود، به نام Pausinystalia johimbe.

اغلب به شکل کپسول یا قرص فروخته می شود و به عنوان عصاره پوست یوهیمبه یا یوهیمبین، ماده فعال در پوست یوهیمبه فروخته می شود. بسیاری بر این باورند که یوهیمبین با مسدود کردن گیرنده هایی در بدن به نام گیرنده های آلفا-۲ آدرنرژیک عمل می کند.۱).

این گیرنده ها نقش مهمی در مهار نعوظ دارند. بنابراین تصور می شود که یوهیمبین با مسدود کردن گیرنده های مسئول جلوگیری از نعوظ به تسکین اختلال نعوظ کمک می کند.۲).

یوهیمبین همچنین ممکن است باعث آزاد شدن اکسید نیتریک شود. این می تواند منجر به گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون به اندام های تناسلی شود.۲).

خلاصه: یوهمبین یک مکمل گیاهی است که برای درمان اختلال نعوظ و کاهش وزن استفاده می شود. روش اصلی عملکرد یوهیمبه در بدن، مسدود کردن گیرنده های آلفا-۲ آدرنرژیک است.

یوهمبین می تواند به اختلال نعوظ کمک کند

یوهیمبه بیشتر به دلیل توانایی قوی خود در تسکین اختلال نعوظ شناخته شده است، اما بسیاری تعجب می کنند که آیا شواهدی پشت این ادعا وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید
آیا کشش آلت تناسلی کارساز است؟

بررسی هفت مطالعه کنترل شده نشان می دهد که این ادعا ممکن است درست باشد. در این مطالعه، یوهیمبین به وضوح در درمان اختلال نعوظ مؤثرتر از دارونما بود.۳).

یکی از مطالعات در این بررسی، اثرات یوهیمبین را بر روی ۸۲ جانباز مرد مبتلا به اختلال نعوظ بررسی کرد.۴).

پس از یک ماه درمان، ۳۴ درصد از بیمارانی که یوهیمبین مصرف می کردند حداقل بهبود نسبی در علائم داشتند، در حالی که ۲۰ درصد از بیماران نعوظ کامل و طولانی را گزارش کردند. تنها ۷ درصد از جانبازان دارونما بهبودی را گزارش کردند.

با این حال، سازمان‌هایی مانند انجمن اورولوژی آمریکا، یوهیمبین را برای درمان اختلال نعوظ توصیه نمی‌کنند، زیرا شواهد کافی و پتانسیل برای عوارض جانبی وجود ندارد.۵).

خلاصه: مطالعات نشان داده اند که مصرف یوهیمبین در درمان اختلال نعوظ موثرتر از دارونما است. با این حال، سازمان های پزشکی به دلیل شواهد ناکافی و عوارض جانبی احتمالی، تمایلی به توصیه مکمل ندارند.

نتایج کاهش وزن متفاوت است

مکمل های یوهیمبه نیز در بازار موجود است تا به کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن کمک کند.

توانایی یوهیمبین در مسدود کردن گیرنده های آلفا-۲ آدرنرژیک واقع در سلول های چربی، در تئوری می تواند منجر به افزایش کاهش چربی و کاهش وزن شود. چندین مطالعه کنترل شده این را ارزیابی کرده اند و نتایج متفاوتی یافته اند.

یک مطالعه اثرات یوهیمبین را بر روی ۲۰ زن چاق که به مدت سه هفته رژیم غذایی ۱۰۰۰ کالری مصرف کردند، مورد بررسی قرار گرفت. زنانی که یوهیمبین مصرف می کنند به طور قابل توجهی بیشتر از آنهایی که دارونما مصرف می کنند وزن کم کردند – ۷.۸ پوند (۳.۶ کیلوگرم) در مقابل ۴.۹ پوند (۲.۲ کیلوگرم)۶).

یوهیمبین همچنین در فوتبالیست های نخبه مورد مطالعه قرار گرفته است و مشخص شده است که چربی بدن را در طی سه هفته ۱.۸ درصد کاهش می دهد. هیچ تغییر قابل توجهی در گروه دارونما مشاهده نشد (۷).

بیشتر بخوانید
خواص جینسینگ برای سلامتی

از سوی دیگر، دو مطالعه کنترل‌شده اضافی به این نتیجه رسیدند که یوهیمبین تأثیر قابل‌توجهی بر کاهش وزن یا کاهش چربی ندارد.۸، ۹).

قبل از اینکه یوهیمبه برای استفاده گسترده به عنوان مکمل کاهش وزن توصیه شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

خلاصه: برخی از مطالعات نشان داده اند که مصرف یوهیمبین منجر به کاهش وزن بیشتر و کاهش چربی بدن می شود. با این حال، مطالعات دیگر هیچ تاثیری پیدا نکرده اند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا یوهیمبه یک مکمل کاهش وزن موثر است مورد نیاز است.

خطرات احتمالی مصرف یوهیمبه

یوهیمبین به عنوان یک داروی نسخه ای به نام یوهیمبین هیدروکلراید برای درمان اختلال نعوظ در دسترس است. با این حال، مکمل‌هایی که به‌عنوان عصاره پوست یوهیمبی یا هیدروکلراید یوهیمبین فروخته می‌شوند نیز به راحتی بدون نسخه در دسترس هستند.

نگرانی اصلی برای یوهیمبه به عنوان یک مکمل غذایی، برچسب نادرست محصول و عوارض جانبی بالقوه جدی است. به این دلایل، مکمل‌های یوهیمبه در بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، کانادا و بریتانیا ممنوع هستند.۱۰).

گزارش های برچسب گذاری نادرست

از آنجایی که مکمل های غذایی به شدت توسط اداره داروی فدرال (FDA) تنظیم نمی شوند، هیچ تضمینی وجود ندارد که محصولی که دریافت می کنید دقیقاً همان چیزی باشد که روی برچسب است.

محققان دانشکده پزشکی هاروارد ۴۹ مکمل مختلف یوهیمبه را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که ۷۸ درصد از آنها به وضوح میزان یوهیمبین را در محصول نشان نمی دهند.۱۱).

علاوه بر این، مکمل هایی که محتوای یوهیمبین را نشان می دادند نادرست بودند. مقادیر واقعی یوهیمبین در مکمل ها از ۲۸% تا ۱۴۷% از آنچه روی برچسب ذکر شده است متغیر است.

این بسیار آزاردهنده است زیرا شما را در معرض خطر مصرف دوز بالاتر از آنچه در نظر داشتید از این مکمل قرار می دهد که می تواند منجر به عوارض جانبی مضر شود.

بیشتر بخوانید
آیا خوردن ماهی خام بی خطر و سالم است؟

اثرات نامطلوب یوهمبین

مصرف این مکمل ها با خطر چندین عارضه جانبی بالقوه خطرناک همراه است.

یک مطالعه تمام موارد گزارش شده به سیستم کنترل سم کالیفرنیا را در رابطه با اثرات نامطلوب مکمل های حاوی یوهیمبین بررسی کرد.۱۲).

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده شامل ناراحتی گوارشی، افزایش ضربان قلب، اضطراب و فشار خون بالا است. بسیاری از افراد حتی رویدادهای تهدید کننده زندگی از جمله حمله قلبی، تشنج و آسیب حاد کلیه را تجربه کرده اند.

البته لازم به ذکر است که بسیاری از این موارد حاصل محصولاتی است که علاوه بر یوهیمبه حاوی چندین ماده دیگر نیز می باشد که ممکن است در ایجاد عوارض نامطلوب نقش داشته باشد.

خلاصه: مصرف مکمل‌های یوهیمب خطرات بالقوه‌ای دارد، از جمله برچسب‌گذاری نادرست محصول و اثرات نامطلوب.

آیا باید یوهیمبه را بگیری؟

تعدادی از افراد هستند که نباید yohimbe مصرف کنند.

افرادی که سابقه بیماری قلبی، فشار خون بالا یا پایین، بیماری کلیوی، بیماری کبد و بیماری روانی دارند، نباید یوهیمب مصرف کنند.۱۰).

زنان باردار و کودکان زیر ۱۸ سال نیز باید از مصرف یوهیمبه خودداری کنند.

اگر اختلال نعوظ دارید و در تلاش برای کاهش علائم هستید، در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید. داروهای ایمن‌تر و مؤثرتر ساخته شده‌اند، بنابراین پزشکان اکنون یوهیمبین هیدروکلراید را کمتر تجویز می‌کنند.

شواهد فعلی برای اثرات یوهیمبه بر کاهش وزن قطعی نیست. تغییرات زیادی در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش وزن ایجاد کنید.

به طور کلی، به دلیل شیوع برچسب های نادرست و عوارض جانبی بالقوه، ممکن است به طور کامل از این مکمل اجتناب شود.

اگر همچنان تصمیم به مصرف مکمل های یوهیمبه دارید، از یک شرکت معتبر خرید کنید. مطمئن شوید که محصول از نظر کیفیت و ایمنی تست شده است و به وضوح نشان دهید که چه مقدار یوهیمبین در آن وجود دارد.

بیشتر بخوانید
پلانتین یا موز پختنی- شبیه موز و فواید آن برای سلامتی

هیچ دستورالعمل استانداردی برای دوز مکمل های یوهیمبه وجود ندارد. برخی منابع پیشنهاد می کنند که بیش از ۳۰ میلی گرم یوهیمبین هیدروکلراید در روز یا حدود ۱۰ میلی گرم سه بار در روز مصرف نکنید.۱۰).

سایر مطالعات ۰.۰۹ میلی گرم / پوند / روز (۰.۲۰ میلی گرم / کیلوگرم / روز) در شرکت کنندگان در مطالعه استفاده شد. این معادل ۱۵ میلی گرم در روز برای یک بزرگسال ۱۶۵ پوندی (یا ۶۵ کیلوگرمی) است (۱۳، ۱۴).

خلاصه: به دلیل برچسب نادرست و عوارض جانبی بالقوه، ممکن است بی‌خطرتر از مصرف یوهیمبه اجتناب کنید. اگر همچنان یوهیمبه مصرف می‌کنید، حتماً محصولی از یک برند معتبر پیدا کنید که از نظر کیفیت و ایمنی آزمایش شده باشد.

 خلاصه

یوهمبین یک مکمل گیاهی محبوب موجود در بازار برای حمایت از اختلال نعوظ و بهبود ترکیب بدن و کاهش وزن است.

یوهیمبین ماده فعال اصلی مکمل های یوهیمبه است و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می تواند به طور موثر اختلال نعوظ را بهبود بخشد. با این حال، به نظر می رسد تحقیقات در مورد کاهش وزن و ترکیب بدن نتایج متفاوتی را گزارش می دهد.

مطالعات چندین مورد از برچسب های نادرست روی محصولات yohimbe را نشان داده است. ناگفته نماند که مصرف این محصول با خطر برخی عوارض جانبی بالقوه مضر همراه است.

به دلیل این موارد، ممکن است بی خطرترین باشد که از مصرف این مکمل به طور کامل اجتناب کنید، یا حداقل مطمئن شوید که محصولی را از یک شرکت معتبر خریداری می کنید.