بهترین روش برای از بین بردن جای زخم و سوختگی کهنه و جدید با محصولات اسکارهیل

بهترین روش برای از بین بردن جای زخم و سوختگی کهنه و جدید با محصولات اسکارهیل

عمل‌های جراحی، حوادث خانگی، حوادث ورزشی یا تصادفات رانندگی غالباً باعث ایجاد جراحاتی مانند پارگی، کبودی، زخم و سوختگی می‌شود. زمانی که پوست آسیب دیده در حال بهبودی است ممکن است جای زخم‌های روی آن باقی بمانند. متناسب با ناحیه آسیب‌دیده و عمق جراحت، زخم‌ها به طور متفاوتی بهبود می‌یابند.درمان جای زخم غالباً باعث می‌شود که اسکارها رفع شوند و نتایج کاملاً چشمگیری روی پوست فرد ایجاد می‌کند. برای رفع جای زخم،سوختگی و جای جوش و … روش‌های متعدد جراحی و غیر جراحی وجود دارد که در ادامه یک روش غیر جراحی بسیار فوق العاده را خدمت شما معرفی می نماییم.

از بین بردن جای زخم کهنه

جای زخم چیست؟

جای زخم یا اسکار در نتیجه التیام زخم ایجاد شده و در واقع به محل جوش خوردن آن گفته می‌شود. وجود اسکار عموماً تاثیری بر سلامتی ندارد اما باقی ماندن آن روی پوست ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس شود. برطرف کردن این مشکل، فرایندی طولانی و زمان‌بر است و در برخی موارد ممکن است به طور کامل برطرف نشود.

تشکیل اسکار بخشی از روند بهبود آسیب‌دیدگی است. هنگامی که لایه میانی پوست ( درم ) آسیب می‌بیند، بدن به طور طبیعی رشته‌های کلاژنی را جهت ترمیم این آسیب تولید می‌کند و همین موضوع باعث ایجاد اسکار روی پوست می‌شود.

علت بروز اسکار چیست؟

ایجاد اسکار یک مرحله طبیعی از فرآیند ترمیم پوست به دنبال آسیب در نظر گرفته می شود. اسکار ناشی از فرآیند بیولوژیکی ترمیم زخم در پوست است. اکثر زخم ها و جوش ها، به جز موارد بسیار جزئی، منجر به درجاتی از جای زخم می شوند و آثاری از خود باقی می گذارند.ظاهر اسکار و درمان ویژه آن تابعی از عوامل مختلف بوده و عمق و اندازه زخم یا برش و محل آسیب در تعیین آن نقش دارد. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی انتخاب متد درمانی می توان به سن، وضعیت ژنتیکی و نژادی و جنسیت افراد اشاره کرد.

انواع مختلف زخم و اسکار:

• زخم های کلوئیدی:

این زخم ها در نتیجه عملکرد ترمیمی بیش از حد پوست ایجاد می شوند و ویژگی مشخصه آن ها این است که از ناحیه آسیب فراتر می روند. به مرور زمان کلوئیدها بزرگ تر شده و مسائل و مشکلات فراوانی از قبیل خارش و حساسیت را برای فرد ایجاد می کنند. درمان های روتین کلوئید شامل جراحی، تزریق استروئیدها و یا ورقه های سیلیکونی بوده و در موارد کوچک می توان از روش کرایوتراپی (فریز کردن زخم با نیتروژن مایع) نیز بهره برد. علاوه بر آن به منظور پیشگیری از بروز زخم های کلوئیدی می توانید از درمان فشاری یا پدهای ژله ای به همراه سیلیکون در ناحیه آسیب استفاده کنید. زخم های کلوئیدی بیشتر در افراد با پوست تیره و سبزه دیده می شوند.

• زخم های سفت شده یا کنتراکچر:

این نوع زخم ها اغلب به دنبال سوختگی پوست ایجاد می گردد و موجب ناتوانی در حرکت عضلات و عملکرد عصبی می شوند.

• زخم های هایپرتروفیک:

این زخم ها همانند زخم های کلوئیدی برجسته و قرمز هستند؛ اما تفاوت آن ها با کلوئید در این است که زخم های هایپرتروفیک از محدوده آسیب فراتر نمی روند.

چگونه جای سوختگی بر روی پوست به وجود می‌آید؟

زمانی که قسمتی از بدن بر اثر لمس کردن اجسام داغ، ریختن آب جوش و هر اتفاق ناگهانی دیگری دچار سوختگی می‌شود، سلول‌های پوست از بین می روند و به سرعت پوست آسیب‌ دیده و سوخته اقدام به تولید کلاژن که یک نوع پروتئین برای رویش مجدد سلول‌‌های پوستی است می‌کند و از این طریق پوست‌های آسیب‌ دیده را ترمیم و تقویت می‌کند. هنگامی که سوختگی پوست بهبود می‌یابد و ترمیم می‌شود به دلیل اینکه سلول‌های جدید جایگزین می‌شوند، نواحی آسیب دیده تغییر رنگ می‌دهد، پوست آن ضخیم می‌شود و اسکار جای زخم بر روی آن به وجود می‌آید.

در بعضی موارد این اسکارها با مرور زمان ترمیم می‌شوند و اثری از آن ها بر روی بدن نمی‌ماند اما در بعضی موارد تاثیر شدیدی بر روی بدن دارند که به راحتی محو و ناپدید نمی‌شوند و لازم است برای از بین بردن جای سوختگی پوست، درمان‌های مناسبی بر روی آن انجام بگیرد.

انواع سوختگی که اثری بر روی پوست بجا می گذارند:

سوختگی‌هایی که بر روی پوست ایجاد می‌‌شود هر کدام دلیل خاصی دارند و عوامل مختلفی ممکن است باعث بروز این عارضه شود که در اینجا به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

 • سوختگی بر اثر حرارت آتش

این نوع سوختگی از بیشترین و خطرناک‌ترین نوع سوختگی‌ها است که افراد زیادی در طول سال به آن دچار می‌شوند. این عارضه باعث از بین رفتن بافت سلول‌های پوستی می‌شود و نسبت به انواع دیگر، بیشترین اسکار را بر روی پوست بر جای می‌گذارد.

 • سوختگی الکتریکی

سوختگی الکتریکی بر اثر تماس پوست به صورت متناوب و یا مستقیم با جریان الکتریکی ایجاد می‌شود.

 • سوختگی شیمیایی

این نوع عارضه سوختگی، زمانی رخ می‌دهد که پوست فرد به صورت مستقیم با مواد شیمیایی مثل حلال‌ها، اسیدهای غلیظ و … تماس داشته باشد.

 • سوختگی بر اثر تابش

این عارضه زمانی رخ می‌دهد که فرد برای مدت زمان طولانی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرد. در مواردی نیز تشعشعات اشعه ایکس نیز باعث ایجاد این نوع سوختگی می‌شود. سوختگی تابشی معمولا رنگ پوست را تغییر می‌دهد و یا باعث ایجاد رنگدانه‌ها بر روی پوست می‌شود.

روش های مدرن و بروز در از بین بردن جای زخم و سوختگی:

وجود لکه‌های تیره و بر آمدگی ها روی پوست اعتماد ‌به ‌نفس افراد را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهد. این افراد به‌طور قطع روش‌های متعددی را برای از ‌بین‌ بردن جای زخم امتحان می‌کنند. مهم اینجاست که بدانیم کدام روش موثرتر واقع خواهد شد.در سنین پایین‌تر افراد کمتر با این مشکل مواجه می‌شوند. کلاژن موجود در پوست این افراد قوی و استوار در حال انجام وظیفه است و دائما به بهبود وضعیت پوست و بازسازی آن کمک می‌کند. کافی است کمی سن افراد بالاتر رود، دیگر رهایی از شر این لکه‌ها و بر آمدگی های پوستی امری دشوار خواهد بود.

روش‌های خانگی و کلینیکی متنوعی برای درمان جای زخم وجود دارد. مسلما در مراحل ابتدایی افراد به روش‌های درمان خانگی روی می‌آورند و پس از ناامید شدن از نتایج این روش سراغ روش‌های دیگر می‌روند.

در این بخش می‌خواهیم شما را با انواع مختلف روش‌های درمان جای زخم و سوختگی آشنا کنیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 • از بین بردن جای زخم با استفاده از سیلیکون‌ها

این روش یک روش غیرتهاجمی و کلینیکی است که نیازی به مراجعه به پزشک و ارائه نسخه ندارد. ژل و ورقه های سیلیکونی ( (Silicone Gel از تمامی داروخانه‌ها و فروشگاه ها قابل تهیه هستند و فروش بدون نسخه پزشک این محصول آزاد است.(برای خرید ژل ترمیم کننده و نوار سیلیکونی می توانید به سایت فروشگاه اینترنتی آیریک تجهیز مراجعه نمایید و پس از کسب اطلاعات از مشاوران آیریک تجهیز خریدی آسان و مطئن انجام دهید.) استفاده از ورقه‌های سیلیکونی هیچ عوارض جانبی برای اشخاص به ‌همراه ندارد. سیلیکون موجود در این ورقه‌ها در سطح مولکولی به بافت پوست متصل می‌شود و باعث ایجاد تحریک در سطح پوست و درنتیجه افزایش سطح فعالیت کلاژن‌ها می‌شوند.

تحریک کلاژن و افزایش فعالیت آن زمینه‌ساز بهبود و ترمیم پوست است. این ورقه‌های سیلیکونی به‌ دو شکل موجود هستند. برخی بصورت ژل و کرم سیلیکونی می باشد و برخی دیگر ورقه‌هایی چسبی هستند که یک طرف آن ها ژل و طرف دیگر حالت پارچه‌ای و چسبی دارد.این محصول باید ۱۲ ساعت در روز یا بیشتر روی پوست بماند. به‌طور میانگین افراد طی دو الی ۴ ماه شاهد نتایج قابل ملاحظه‌ای بوده‌اند. البته مدت زمان بهبود به عواملی چون جنسیت، سن‌وسال، نوع پوست، رنگ پوست و ناحیه آسیب‌دیده بستگی دارد.

یکی از بهترین و کم هزینه ترین روش درمان جای زخم و سوختگی می باشد که بهترین برند و محصول را به صورت جامع خدمت شما معرفی می نماییم.

یکی از کمپانی های مطرح دنیا در فرآوری محصولات های درمان آثار به جای مانده از آسیب های پوستی ، اسکارهیل آمریکا است. محصولات کمپانی اسکارهیل توسط متخصصین پوست و جراحان پلاستیک در بیش از ۶۰ کشور در سراسر جهان برای اسکارهای پس از عمل، اسکارهای هیپرتروفیک، کلوئیدها و سوختگی توصیه می شود.همه چیز از ۳۰ سال پیش شروع شد، زمانی که گروهی از افراد مشتاق به سلامت پوست دور هم جمع شدند. در مجموعه کمپانی Rejûvaskin آمریکا،اهمیت به داشتن پوستی سالم، بسیار مورد توجه است.هر یک از محصولات اسکارهیل نتیجه سال ها و سال ها تحقیق کارشناسی است.( خرید محصولات اسکارهیل scarheal)

خرید محصولات اسکارهیل

محصولات این کمپانی شامل سه محصول می شود:

هر سه محصول طی فرآیند از بین بردن جای زخم و سایر آسیب های پوستی استفاده می گردد. تکمیل دوره درمان بالاترین نرخ اثربخشی را محقق خواهد کرد.

 • ژل سیلیکونی رژواسیل :

ژل رژواسیل ،ژلی مؤثر با خاصیت درمانی ثابت شده در درمان انواع اثرات بجای مانده از زخم ها میباشد . ژل رژواسیل پس از مصرف لایه ای شفاف و غیر چسبنده تشکیل می دهد و موجب افزایش هیدراتاسیون بافت آسیب دیده و تسریع در بهبودی آن می شود .افزایش میزان رطوبت در بافت موجب کاهش آنژیوژنز ، کاهش تجمع رابطه های التهابی و کاهش سنتز کلاژن و گلیکوزامینوگلیکانها بیش از مقدار نرمال می شود و جهت بهبود جای زخم های کهنه و تازه بسیار مؤثر می باشد.

اثرات عملکردی این محصول آمریکایی شامل موارد زیر می شود:

۱. ظاهر اسکارها را کاهش می دهد:

قرمزی و تغییر رنگ اسکارهای جراحی و تروماتیک را کاهش می دهد. این محصول با فواید ترکیبی سیلیکون، اسکوالان، روغن امو و روغن شتر مرغ استرالیایی) و ویتامین C به نرم شدن و صاف کردن جای زخم های برجسته کمک می کند.

۲. خارش و ناراحتی را کاهش می دهد:

فرمولاسیون آن تسکین فوری خارش را فراهم می کند که با روند طبیعی بهبود اسکار همراه است. ژل سیلیکونی اثرات نامطلوب اسکار را کاهش می دهد.

۳. جهت استعمال موضعی:

شفاف، بی بو و غیر چسبنده است. پس از استفاده به سرعت خشک می شود و یک لایه شفاف سیلیکونی روی جای زخم شما ایجاد می کند. یک ژل قابل اعتماد برای درمان جای زخم است و اصلا احساس چربی نمی کند.

۴. مناسب برای اسکارهای صورت:

ژل رژواسیل به قدری ملایم است که می توان آن را روی اسکارهای صورت اعمال کرد. ممکن است به بهبود ظاهر اسکار آکنه بدون مسدود کردن منافذ کمک کند.

۵. ایمن برای کودکان:

فرمول منحصر به فرد آن برای کودکان ایمن و مناسب برای هر نوع پوستی است. حتی می توانید آن را روی پوست حساس فرزندتان بمالید تا به محو شدن جای زخم کمک کند.

مواد تشکیل دهنده کلیدی ژل رژواسیل:

سیلیکون مایع پزشکی،ویتامین سی،اسکوالن،روغن شترمرغ استرالیایی

موارد مصرف ژل رژواسیل:

 • مؤثر در نرم کردن و صاف کردن زخم های برجای مانده از جراحی( برجسته و فرو رفته)
 • اثرات برجای ماندهاز جوش ها( آکنه)
 • خطوط برجای مانده از حاملگی و چاقی
 • کاهش قرمزی و تغییر رنگ زخم
 • اثرات زخم های ناشی از ضربه
 • اثرات زخم های سوختگی

میزان استفاده و دوره درمان ژل رژواسیل:

ژل را روی جای زخم های تمیز و خشک بمالید و به آرامی ماساژ دهید. ۲-۳ بار در روز استفاده کنید. کوتاه ترین دوره درمان توصیه شده ۳۰ روز است، مناطق بزرگ یا اسکارهای قدیمی ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند.

موارد منع مصرف ژل رژواسیل:

 • برای زخم های باز قابل استفاده نیست. فقط به صورت موضعی قابل استفاده است.
 • از تماس با چشم و مخاط خودداری کنید. در صورت بروز ناراحتی یا راش، مصرف را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید.
 • کرم اسکار استاتیک :

کرم اسکار استاتیک محصول کمپانی اسکارهیل رژواسکین آمریکاست.همه چیز از ۳۰ سال پیش شروع شد، زمانی که گروهی از افراد مشتاق به سلامت پوست دور هم جمع شدند. در مجموعه کمپانی Rejûvaskin آمریکا،اهمیت به داشتن پوستی سالم، بسیار مورد توجه است.هر یک از محصولات اسکارهیل نتیجه سال ها و سال ها تحقیق کارشناسی است.کرم اسکاراستاتیک محصولی درمانی با اهداف مشخص و ثابت شده است.

مواد تشکیل دهنده کلیدی کرم اسکار استاتیک:

سیلیکون ، آنتی اکسیدان ها ،پلی پپتیدها ، عصاره پیاز، آلانتوئین، گل آرنیکا، کالاندولا

کرم اسکار استاتیک حاوی ۲۳ ترکیب در درمان جای زخم:

این کرم حاوی مواد تشکیل دهنده ای است که برای نرم و روشن کردن جای زخم شما طراحی شده است.اسکار استاتیک Scar esthetique تغییر رنگ در سطح سلولی را هدف قرار می دهد و با استفاده از ترکیبی منحصر به فرد از گیاهان، پلی پپتیدها، آنتی اکسیدان ها و سیلیکون از سلامت کلی پوست حمایت می کند.

تشریح عملکردی مواد تشکیل دهنده کلیدی:

 • ضد آکنه: فیتواسفینگوزین
 • آنتی اکسیدان: اسکوالن، عصاره پوست درخت کاج، یوبیکینون، عصاره دانه ویتیس وینیفرا (انگور)، عصاره گل کالندولا
 • مواد تشکیل دهنده ارتباط سلولی: پالمیتول الیگوپپتید، پالمیتول تتراپپتید-۷، رتینیل پالمیتات، فیتواسفینگوزین
 • ترکیبات مشابه ترکیبات طبیعی پوست: گلیسیرین، اسکوالن، هیالورونات سدیم، فسفولیپیدها، فیتولسفینگوزین
 • تسکین دهنده و ضد التهاب: گلوکونات مس، آلانتوئین، بیزابولول، عصاره گل کالندولا
 • ضد میکروبی/ضد باکتری: عصاره پیاز آلیوم سپا (پیاز)، عصاره دانه ویتیس وینیفرا (انگور)، فیتواسفینگوزین
 • آنتی اکسیدان: آسکوربیل پالمیتات
 • نرم کننده: دایمتیکون، تری گلیسیرید کاپریلیک/کاپریک، ستیل پالمیتات، ستیل الکل، اسکوالن، بوتیروسپرموم پارکی (شی باتر)، عصاره جلبک دریایی، فسفولیپیدها
 • مرطوب کننده / آبرسان: گلیسیرین، عصاره جلبک دریایی، هیالورونات سدیم

طریقه مصرف کرم اسکار استاتیک:

قبل از مصرف پوست را با آب و صابون شستشو داده و خشک نمائید سپس باید کرم را روزی ۳ تا ۴ بار بر روی اسکار ماساژ دهید. توجه شود که این کرم بر روی زخم های باز استفاده نشود و از تماس کرم با چشم و سایر بافتهای مخاطی خودداری گردد.

مدت زمان استفاده از کرم اسکار استاتیک:

دوره درمان با این محصول حداقل دو ماه است . اما در آثار قدیمی تا زمان بهبودی کامل و دلخواه، مصرف را ادامه دهید.

استفاده از کرم اسکاراستاتیک بر روی پوست چرب:

به دلیل استفاده از چربی طبیعی که کاملا مشابه چربی پوست است، استفاده بر روی پوست چرب بلامانع است.

ویژگی کرم اسکار استاتیک:

کرم سیلیکونی اسکار استاتیک اسکارهیل در درمان اسکارهای کلوئید، هایپرتروفیک، اسکارهای ناشی از عمل های جراحی، تروماتیک، سوختگی ها، اسکار جوش های پوستی، خطوط چاقی و بارداری و همچنین بعد از درمان با لیزر و جای عمل و جراحی بسیار موثر می باشد. (خرید کرم اسکاراستاتیک)

 • نوارهای سیلیکونی اسکار اف ایکس:

نوار های سیلیکونی پوششی نیمه تراوا برروی اسکار هستند که از پلیمری به نام”پلی دی متیل سیلوکسان(PDMS)” تشکیل شده اند و الاستیسیته آنها مشابه پوست است. از زمان کشف خواص درمانی سیلکون در سال ۱۹۸۲ نوار ها و پماد های سیلیکونی جهت کاهش اندازه، سفتی، قرمزی و خارش ناشی از اسکارهای هایپرتروفیک و نیز پیشگیری از بروز آنها به میزان وسیعی به کار رفته اند. تحقیقات نشان داده اند که که استفاده از ژل سیلیکون به تنهایی باعث ۲۲% بهبود ولی نوار سیلیکونی باعث ۸۲% بهبود در اسکار از لحاظ قرمزی، دردناکی، خارش و سفتی می شود.این نتایج، این مطلب را که اثر پوشش بروی اسکار می تواند اثر تقویت کننده ای دربهبود آن داشته باشد را تائید کرده و اذعان می کند که ژل سیلیکونی به تنهایی ممکن است به اندازه نوارهای سیلیکونی موثر نباشد.

نوارهای سیلیکونی Scar FX باعث نرم شدن ، ناپدید شدن و همچنین هم سطح شدن اسکار با پوست اطراف آن و همچنین کاهش مقدار Hyper Pigmentation سطح اسکار می گردد.نوآوری و ابداع کمپانی Scar Heal در تولید اشکال و اندازه های متفاوت نوارهای سیلیکونی باعث افزایش تأثیرات درمانی و همچنین کاهش هزینه های مربوط به درمان میشود .

نحوه عملکرد نوار سیلیکونی اسکار اف ایکس:

نوار های سیلیکونی Scar FX تبخیری به اندازه نصف تبخیر پوست را دارند و باعث بازگشت ۵۰% از بخار آب و گازکربنیک متصاعد شده از پوست گردیده و موجب ایجاد هایپوکسی در ناحیه میگردد لذا از طریق ایجاد محیطی مرطوب و بسته که فعالیت مویرگی را کم می کند عمل نموده و تولید کلاژن نامنظم توسط فیبروبلاست ها را کاهش داده و باعث کاهش هایپرتروفی ناحیه اسکار می شود.

در طول درمان اسکارها با نوارهای سیلکیونی Scar FX ، این نوارها باعث ترمیم لایه فوقانی از کار افتاده پوست اسکارهای هیپرتروفیک و کلوئید و همچنین کاهش فعالیت اضافی ماتریکس سازی بافتی در ناحیه اسکار می گردد.

ویژگی های نوارهای سیلکیونی Scar FX :

آثار زخم های کلوئیدی ، زخم های برجسته ، زخم های جراحی، زخم هایی که بر اثر ضربه ایجاد شده اند ، زخم های سوختگی و خطوط حاملگی و چاقی

روش استفاده از نوارهای سیلیکونی:

ابتدا روکش محافظ پلاستیکی دو طرف Scar FX را از آن جدا می کنیم و طرف چسبناک آن را بر روی اثر زخم می‌چسبانیم . برای حداکثر اثر بخشی ، بهتر است Scar FX در طول روز بین ۸ تا ۱۲ ساعت بر روی پوست چسبانده شود و در طی ساعات دیگر شبانه روز از کرم Scar Esthetique به تعداد ۳ الی ۴ بار استفاده گردد. در هنگام استفاده از این نوارها باید دقت شود که در حدود ۲ سانتی متر از اطراف اسکارپوشانده شود و همچنین از محکم کشیدن نوار بر روی پوست و ایجاد فشار به خاطر کشش آنها روی پوست خودداری شود چون ممکن است باعث قرمزی پوست شود و در مواردی درمان را با مشکل مواجه کند. درمان اسکارها با در نظر گرفتن اندازه آنها ممکن است ۶ ماه الی یکسال طول بکشد ولی در صورتی که از عمر اسکار زیاد نگذشته باشد و یا به منظور پیشگیری، ۸ تا ۱۲ هفته درمان برای بهبود اسکار کافی می باشد . نوارهای سیلکونی Scar FX زمانی که در شرایط مناسب نگهداری شوند برای ۲ ماه به طور کامل قابل استفاده هستند.

بهتر است این نوارها هر هفته یکبار به آرامی با آب و صابون معمولی شسته شوند و سپس با پارچه خشک شود تا مجددا قابل استفاده گردد به علت کاهش تدریجی خاصیت چسبندگی نوار سیلیکونی در طی مدت درمان ، ممکن است بعد از چندین روز لازم باشد که با چسب ضد حساسیت به سطح پوست چسبانده شود.

 • تزریق کورتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئیدها (Corticosteroids) حتما باید توسط پزشک متخصص صورت بگیرد. برخی از پزشکان این محلول را به‌صورت مستقیم به محل زخم‌های کلوئیدی یا هیپرتروفیکی تزریق می‌کنند.نحوه عملکرد این دارو به این شکل است که با شکست پیوندهای کلاژنی باعث کاهش عمق و ناحیه جراحت در زیر پوست می‌شوند. همچنین این ماده دارای خواص ضدالتهابی است که باعث کاهش درد، ورم و قرمزی ناشی از زخم می‌شود.

تاثیر تزریق کورتون بر جای زخم

اگر افرادی که سابقه جای زخم بر پوست خود دارند، نیاز به جراحی پیدا کنند، این امکان برایشان فراهم است که پیش از جراحی از پزشک خود بخواهند که محلول کورتیکواستروئید به ناحیه جراحت تزریق کند. این کار از ایجاد زخم‌های عمیق بر پوست جلوگیری می‌کند.به‌دلیل خاصیت ضدالتهابی که این دارو دارد از تورم، قرمزی و عفونت ناحیه جراحت جلوگیری می‌کند. درصورتی‌که پس از جراحی افراد دچار زخم‌های هیپرتروفیک یا کلوئیدی شوند، پزشک متخصص برای آنها تزریق کورتیکواستروئید تجویز می‌کند.

تزریق این ماده باید حداکثر ۵ مرتبه باشد و هر ۴ یا ۶ هفته یکبار صورت بگیرد. این تزریق ظرف مدت ۱۵ دقیقه به ‌طول می‌انجامد و اغلب نیازی به بیهوشی ندارد. لازم به ‌ذکر است اگر پس از تزریق محلول ناحیه زخم را به‌مدت چند دقیقه ماساژ دهید، باعث تحریک سریع‌تر بافت‌های کلاژنی می‌شوید. این‌ کار روند درمان شما را تسریع می‌بخشد.

 • رادیوتراپی یا پرتو درمانی

اگر افراد با استفاده از روش ژل‌های سیلیکونی یا تزریق کورتیکواستروئیدها نتیجه قابل قبولی دریافت نکنند، باید به روش رادیوتراپی یا پرتودرمانی خارجی روی آورند. در این روش با استفاده از پرتوهای متمرکز اشعه X بر سطح پوست باعث محدودیت در تولید سلول‌های جدید می‌شود.

اشعه ایکس قدرت نفوذ به نواحی عمقی پوستی را ندارد به ‌همین دلیل سلامت بافت سالم را تهدید نمی‌کند. پرتودرمانی یک روش بدون درد است که ظرف مدت ۱۰ دقیقه به اتمام می‌رسد. به ‌منظور تابش اشعه X پزشک نواحی اطرف زخم را با یک محافظ سربی می‌پوشاند که در معرض اشعه X قرار نگیرند.

پس از اتمام رادیوتراپی بهتر است روی ناحیه جراحت با یک باند استریل پوشانده شود که در معرض عفونت و نور خورشید قرار نگیرد. این روش ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از جراحی نیز برای جلوگیری از ایجاد جای زخم استفاده می‌شود و معمولا در یک یا دو دوره نتایج رضایت‌بخشی را عرضه داشته است.

 • لیزر درمانی

یکی دیگر از روش‌ها برای درمان جای زخم استفاده از روش لیزردرمانی است. این روش نسبت به روش پرتودرمانی از عوارض کمتری برخوردار است. همینطور نتایج رضایت‌بخش بیشتری از این روش گزارش شده است.لیزردرمانی روشی موثر در درمان جای زخم، لک‌های پوستی،سوختگی ، آکنه و برطرف‌کردن ناهمواری‌های سطح پوست است. در برخی نواحی ممکن است بنا به دلایلی پوست دچار کشش شده باشد. در درمان چنین معضلی نیز لیزردرمانی پیشتاز است.البته برای نتیجه‌بخشی سریع و مطلوب بهتر است درباره نوع و رنگ پوست خود اطلاعات کافی داشته باشید و مناسب‌ترین دستگاه را برای خود انتخاب کنید.

 • لیزر درمانی به روش IPL

لیزردرمانی پالس شدید نور یا همان IPL نسبت به سایر روش‌های لیزردرمانی قوی‌تر است. اساس کار این روش تابش متمرکز پرتوهای نوری به محل موردنظر است. در روش پالس شدید نور امواج نوری توسط یک دستگاه دستی روی محل مورد نظر تابانده می‌شود.

این امواج نوری باعث کاهش و کوچک‌شدن رگ‌های خونی در ناحیه جراحت می‌شوند. شواهد نشان داده است که طی دو الی سه جلسه این روش درمانی نتایج رضایت‌بخشی را به ‌همراه داشته است. نکته قابل توجه این است که پس از لیزر IPL ممکن پوست نواحی اطراف جراحت دچار کبودی شود که طی دو روز برطرف می‌شود. نگران نباشید. این عمل حتما باید توسط پزشک متخصص انجام شود.

تاثیر لیزر بر جای زخم

 • استفاده از لیزر فرکشنال RF

یکی ‌دیگر از روش های کلینیکی برای از بین بردن جای زخم استفاده از لیزر RF است. در این روش از لیرز فرکشنال RF برای ایجاد حرارت در ناحیه آسیب‌دیده و تحریک کلاژن‌سازی استفاده می‌شود. کلاژن‌های جدید تولید شده تاثیر مستقیم و موثری در روند ترمیم و بهبود پوست دارند.

برای نتیجه‌گیری از این روش لازم است که حداقل ۳ مرتبه درمان با امواج رادیویی صورت گیرد. این ۳ مرتبه باید طی چند ماه اجرا شود. پس از هرجلسه ممکن است پوست ناحیه تحت درمان دچار قرمزی خفیفی شود که نهایتا دو روز بعد رفع خواهد شد.

 • استفاده از لیزر CO2 فرکشنال

در این روش با استفاده از یک پرتوی پرانرژی از نور، لایه‌برداری و ترمیم ناحیه آسیب‌دیده صورت می‌گیرد. پرتوهای تابشی از لیزر CO2 به پرتوهای میکروسکوپی مشهورند. این پرتوها باریک هستند و تنها ناحیه موردنظر را در معرض تابش قرار می‌دهند و به بافت اطراف ناحیه جراحت آسیبی نمی‌رسانند.برای استفاده از این روش لازم است که به پزشک متخصص مراجعه کنید. ابتدا موضع موردنظر توسط پزشک بی‌حس می‌شود. سپس با دستگاه لیزر دستی پرتوهای CO2 به محل جراحت تابیده می‌شود. به‌طور معمول طی ۵ الی ۷ روز روند بهبود در ناحیه آسیب‌دیده مشاهده خواهد شد.

بهتر است در دوره درمان بهداشت این ناحیه به‌خوبی حفظ شود که دچار عفونت نشود. برای خروج از منزل نیز لازم است که از کرم‌های ضدآفتاب با SPF30 به بالا استفاده شود. در برخی موارد نیز این روش عوارضی داشته است که ایجاد لک یا سوختگی دائمی از علائم این عوارض است.

 • استفاده از روش میکرونیدلینگ

یکی از روش‌های مدرن برای درمان جای زخم و لک‌های پوستی استفاده از روش میکرونیدلینگ است. این روش بروز تر و در عین حال کم هزینه‌تر از روش‌های لیزردرمانی است. اساس کار این روش استفاده از سوزن‌های چرخشی بسیار ریز در ناحیه آسیب‌دیده است.پزشک متخصص پیش از انجام عملیات باید ناحیه مورد نظر را بی‌حس کند. پس از بی‌حسی لازم است که اثرات کرم بی‌حسی از روی صورت پاک شود سپس عملیات درمان آغاز شود. در این روش از دستگاهی که شبیه به یک قلم لرزان است و سوزن‌های استریل ریزی در سری آن تعبیه شده است، استفاده می‌شود.ممکن است پس از اتمام عملیات ناحیه تحت درمان دچار خونریزی شود. پس از ضدعفونی کردن ناحیه موردنظر غافل نشوید. سوزن‌های ریز تعبیه شده در سری دستگاه باعث خونرسانی و تحریک کلاژن‌سازی در بافت آسیب‌دیده و در نتیجه بهبود آن می‌شوند.

 • تزریق ژل

یکی‌دیگر از روش‌های درمان جای زخم استفاده از فیلرهای ژل است. در نواحی از پوست که زخم یا آکنه وجود داشته باشد، ممکن است ناهمواری‌هایی نیز در سطح پوست ایجاد شود. استفاده از فیلرهای ژل باعث پوشش سطح ناهمواری می‌شود.این روش نیازی به دوره نقاهت ندارد و بلافاصله پس از تزریق ژل نتایج آن قابل مشاهده خواهد بود. درضمن لازم است سالی یکبار تزریق ژل در ناحیه آسیب‌دیده ترمیم شود.

 • پیوند پوست

پیوند پوست یک روش جراحی و تهاجمی برای از‌بین‌بردن جای زخم محسوب می‌شود. در این روش از پوست خود فرد برای پیوند به ناحیه آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اغلب از پوست پشت گوش فرد برای پیوند به پوست سایر نقاط بهره‌گیری می‌شود.استفاده از این روش تنها درصورتی که سایر روش‌ها مفید و نتیجه‌بخش نباشند، پیشنهاد می‌شود. بهتر است در مراحل ابتدایی دست به دامن روش‌های جراحی برای از‌بین‌بردن جای زخم و لک از روی پوست خود نشوید.

 • روش پانچی

در روش پانچی که یک روش جراحی و تهاجمی محسوب می‌شود پزشک متخصص با استفاده از ابزار مخصوص بافت ناحیه آسیب‌دیده را جدا می‌کند. با جداسازی بافت آسیب‌دیده حفره‌ای در پوست ایجاد می‌شود که از طریق چسب‌های پیوندی ترمیم و بهبود می‌یابد.

البته در مراحل ابتدایی بهتر است از سایر روش‌های غیرتهاجمی برای درمان این امر استفاده شود.

چکیده مطلب:

هنگام انتخاب محصول و روش مناسب برای اسکار و جای سوختگی، نکته اصلی که باید از خود بپرسید این است که اسکار من چند ساله است و دوست دارم چه چیزی را در مورد جای زخم و سوختگی خود تغییر دهم؟

این را هم مد نظر داشته باشید که اول باید به سمت بهترین و غیر تهاجمی ترین درمان برای جای زخم و سوختگی خود برویم که طبق تحقیق و جمع آوری اطلاعات از بیماران روش سیلیکون تراپی غیر تهاجمی ترین و کم هزینه ترین راه درمان می باشد. که در بالا یکی از مطرح ترین و معتبرترین برندهای دنیا خدمت شما عزیزان معرفی و بررسی شد . حال اگر تصمیم به استفاده از برند اسکارهیل داشته باشید توصیه می شود:

اگر جای اسکار ایجاد شده از سوختگی کاملا بسته و بدون ترشح، جدید و یا برجسته شده است، ژل رژواسیل را استفاده کنید. اگر جای اسکار ایجاد شده توسط سوختگی قدیمی‌تر است و می‌خواهید تغییر رنگ را هدف قرار دهید و همچنین سلامت کلی پوست را حفظ کنید،کرم اسکار استاتیک را در برنامه قرار دهید . استفاده از نوار سیلیکونی اسکار اف ایکس در اسکار های جدید و قدیمی توصیه می شود و می تواند به تنهایی یا مکمل ژل و کرم شود.

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
اسکار آکنه: درمان، حذف، بهترین
دیدگاهتان را بنویسید