همه نکاتی که باید درباره درمان کیست مویی بدانید!

درمان کیست مویی

کیست مویی کمر یکی از بیماریهای دردناک و آزار دهنده ناحیه مقعدی است. کیست توده ای برجسته یا حفره ای فرورفته است که در اثر برگشت مو به داخل پوست و تجمع عفونت ایجاد میشود.   این بیماری بیشتر مردان جوان را تحت تاثیر قرار می دهد اما امکان ایجاد آن در زنان نیز وجود دارد.

تنها راه درمان کیست مویی جراحی و تخلیه توده کیست است و این بیماری با دارو و درمان های خانگی برطرف نخواهد شد. در ادامه مفصلا به معرفی کیست مویی، عوامل ایجاد آن، راه های پیشگیری و درمان این بیماری می پردازیم؛

کیست مویی چیست؟

Pilonidal Sinus Treatments Brisbane — Dr Marjan (Jane) Ghadiri · Brisbane Bariatric Weight Loss Surgeon, General & Upper GI Surgeon

کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال (pilonidal sinus)، حفره ای عمیق است که زیر پوست اطراف و پایین تر از کمر ایجاد میشود. این حفره ممکن است با مو، عفونت و مواد زائد پر شود. در این صورت به شکل توده برجسته شبیه به آبسه مشاهده خواهد شد. این بیماری به تدریج پیشرفت کرده و عفونت آن شدت می یابد و ممکن است حفره عمیق تر شده و بافت های اطراف را هم تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین توصیه می شود سریع و قبل از پیشرفت بیماری برای درمان اقدامات موثر انجام شود.

علت کیست مویی چیست؟

این بیماری زمانی ایجاد می شود که مو در خلاف جهت طبیعی رشد کند، یعنی مو به داخل پوست بازگردد. نمی‌توان یک علت مشخص برای این بیماری تعیین کرد، معمولاً مجموعه‌ای از عوامل در طول زندگی باعث ایجاد این بیماری می شوند. به طور کلی عواملی که احتمال سایش پوست و برگشت مو به داخل پوست را افزایش می‌دهند باعث ایجاد این بیماری خواهند شد.

یکی از مواردی که در بررسی ها مشاهده شده این است که ژنتیک افراد و سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد. از دیگر عواملی که می‌تواند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد، می توانیم به این موارد اشاره کنیم؛

 • پرمویی و داشتن موهای ضخیم
 • نشستن طولانی مدت یا رانندگی های طولانی مدت
 • استفاده مداوم از لباس های تنگ و الیاف غیر طبیعی که امکان سایش پوست را افزایش می دهند.
 • اضافه وزن
 •  عوارض جراحی های ناحیه ی کمر و مقعد

نشانه ها و علائم کیست مویی

معمولا این بیماری، از همان ابتدا علائم و نشانه های را ایجاد می کند که بیماران نسبت به وجود این عارضه آگاه خواهد کرد. البته این علائم همراه با پیشرفت بیماری و افزایش عفونت شدت خواهند یا برخی از مهمترین علائم این بیماری به این شرح است؛

 • درد و سوزش شدید در ناحیه کمر
 • مشاهده یا لمس توده برجسته یا ناحیه فرو رفته
 • مشاهده آبسه یا یک جوش بزرگ عفونی
 • ترشحات عفونی و خونی از زخم
 • بوی بد کیست مویی
 • مشاهده ناحیه فرو رفته که ممکن است در آن مو باشد.

درمان کیست مویی

همانطور که اشاره کردیم، درمان این بیماری تنها از طریق روش‌های جراحی انجام میشود. زیرا هیچ دارو یا روش خانگی برای از بین بردن کیست مویی وجود نداشته و باید این حفره کیست به طور کامل تخلیه شود. در غیر این صورت مرتبا عود کرده و عفونت میکند.

برای جراحی این بیماری دو روش رایج وجود دارد.

درمان کیست مویی با لیزر

لیزر در حال حاضر موثرترین روش درمان این بیماری است. برای انجام لیزر درمانی بیمار نیازی به دریافت داروی بیهوشی یا بستری در بیمارستان ندارد زیرا تمام مراحل عمل جراحی به صورت سرپایی انجام میشود. این مورد می تواند هزینه های درمان را به شکل قابل توجهی کاهش دهد.

برای انجام جراحی کیست مویی با لیزر پزشک پس از تزریق بیحسی به موضع مورد نظر،حفره کیست را با اشعه لیزر برش داده و تخلیه میکند. جراحی با این روش باعث می‌شود، عفونت های احتمالی که به طور کامل تخلیه شده و از آسیب سایر نواحی و بافت‌های اطراف جلوگیری شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درمان کیست مویی با لیزر و هزینه لیزر کیست مویی به سایت کلینیک نوین مراجعه کنید.

عمل جراحی کیست مویی

یکی دیگر از روش های درمان جراحی به روش سنتی همان عمل جراحی در بیمارستان است. این جراحی برخلاف لیزر سرپایی نیست، پس بیمار باید حداقل یک شب قبل و یک شب بعد از جراحی را در بیمارستان بستری شود.

برای انجام این جراحی پزشک پس از تزریق داروی بیهوشی موضع کیست را با تیغ جراحی برش داده و کامل تخلیه می کند، ممکن است اندازه یک گردو تا یک پرتقال بزرگ تخلیه شود و سپس بافت ها به تدریج و در طی چندین ماه ترمیم میشود.

در مرحله بعد بسته به اندازه ی کیست مویی و محل قرارگیری آن ممکن است بافت جراحی شده بخیه زده شده و یا بدون بخیه و فقط توسط پانسمان پوشانده شود. ترمیم زخمی که به این روش جراحی شده ممکن است چندین ماه زمان نیاز داشته باشد. دوره نقاهت طولانی مدت و احتمال عود مجدد بیماری از عواملی است که بیماران معمولاً از آن شکایت دارند.

عوارض درمان نکردن کیست مویی

باید به سرعت بعد از مشاهده اولین علائم درمان شود. در غیر این صورت در طی مدتی کوتاه این بیماری پیشرفت کرده و عفونت گسترش می‌یابد و حتی بافت اطراف را هم تحت تاثیر قرار می دهد. عفونت باعث ایجاد آبسه شده و ممکن است در مراحل بعدی آبسه به فیستول تبدیل شود.

به علاوه ممکن است در صورت که بیمار برای مدت طولانی برای درمان بیماری مراجعه نکند، عفونت طولانی مدت ساختار سلول های پوست را تغییر دهد و بیماری های خطرناک دیگری مثل سرطان را در پی داشته باشد.

پیشگیری

از نکاتی که می تواند از ایجاد کیست مویی پیشگیری کند می توانیم به این موارد اشاره کنیم.

 • رعایت بهداشت زدودن موهای زائد.
 • استفاده از لباس های گشاد تر
 • استفاده از لباس هایی که با الیاف طبیعی پنبه و نخ تولید می شوند.
 • پرهیز از طولانی مدت نشستن

برچسب ها :
کیست مویی,سینوس پیلونیدال

۴/۵ - (۱ امتیاز)
بیشتر بخوانید
چه زمانی باید سپر را به جای تعمیر، تعویض کرد؟
دیدگاهتان را بنویسید