ریزش مو بهعنوان عارضهٔ جانبی نوظهورِ مرتبط با آگونیستهای گیرندهٔ پپتید شبهگلوکاگون-۱ (GLP-1) برای کاهش وزن
در ماههای اخیر آلوپسی بهعنوان یک عارضهٔ جانبی نوظهورِ احتمالی در ارتباط با آگونیستهای گیرندهٔ GLP-1 که بهطور گسترده برای کاهش وزن تجویز میشوند گزارش شده است. این سیگنال ایمنی در ادامهٔ موج استفادهٔ گسترده از این داروها در درمان چاقی و اضافهوزن پررنگتر شده و توجه بالینی را برانگیخته است. اگرچه علائم گوارشی همچنان شایعترین عوارض گزارششده هستند، شمار فزایندهای از گزارشها رخداد ریزش مو را در بیماران دریافتکنندهٔ سمگلوتاید، لیراگلوتاید، تیرزپاتاید و دولاگلوتاید توصیف میکنند. این روند افزایشی میتواند بازتابی از آگاهی بیشتر بالینی و نیز حساسیت سیستمهای گزارشدهی نسبت به تظاهرهای درماتولوژیک باشد.
این مرور دامنهای با هدف همنهادسازی شواهد موجود دربارهٔ این ارتباط بالقوه انجام شد. رویکرد مرور دامنهای برای نقشهبرداری از ابعاد مسئله و تولید فرضیههای پژوهشی آینده مناسبتر از متاآنالیز کمی تشخیص داده شد. جستوجوی نظاممند منابع تا تاریخ ۲۴ مهٔ ۲۰۲۵ در پایگاههای PubMed، Scopus، Google Scholar، Cochrane و LILACS انجام شد. گسترهٔ پایگاههای جستوجوشده احتمال شمول مطالعات منتشرنشده در مجلات بالارده یا ادبیات خاکستری را افزایش داده است.
