۵/۵ - (۲ امتیاز)

رژیم کتوژنیک برای کودکان ؟ رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است؟

من در همین ابتدا دوست دارم یک جواب مشخص به این سوال بدهم که رژیم کتوژنیک مناسب چه سنی است و در ادامه این مقاله مطالب کاملتری در خصوص اینکه آیا رژیم کتوژنیک در کودکان و نوجوانان قابل استفاده است؟ آیا کتو برای این گروه بی خطر است؟ رژیم کتوژنیک چیست؟ موارد استفاده آن در صرع کودکان چگونه است و اینکه آیا برای کودکان و نوجوانان جهت کاهش وزن بی خطر است؟

در حقیقت رژیم کتوژنیک در کودکان به شرط این مجاز است که کودک مبتلا به صرع باشد و گرنه برای کاهش وزن توصیه نمیشود اما اگر میخواهید بدانید آیا رژیم کتوژنیک مناسب شما است یا نه خواندن مقاله زیر را توصیه می کنم:

رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

رژیم کتوژنیک یکی از داغترین مدهای غذایی

به احتمال زیاد، شما در مورد رژیم کتوژنیک چیزهایی شنیده اید. این رژیم محبوب گرچه یک رژیم کاملاً علمی است، امروزه در بین عامه مردم به واسطه اثرات آن در کاهش وزن سریع و تبلیغات زیاد حتی از طرف افراد مشهور، محبوب شده است، با این اوصاف ممکن است، والدین کودکان و نوجوانان چاق نیز برای کاهش وزن، ترغیب به استفاده از رژیم کتو شوند.

اما آیا رژیم کتوژنیک برای کودکان و نوجوانان بی خطر است؟

بسیاری از پزشکان و متخصصان رژیم درمانی معتقدند که مطالعات بیشتری لازم است تا تعیین شود آیا رژیم کتوژنیک یک روش بی خطر برای کاهش وزن در مدت زمان طولانی است یانه. لذا بسیاری از آنان این روش را برای کاهش وزن کودکان و نوجوانان توصیه نمی کنند مگر اینکه به دلایل پزشکی مجبور به استفاده از این رژیم شوند.

رژیم کتوژنیک در کودکان و نوجوانان سایت آردایت رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک در ابتدا در حدود سال ۱۹۲۰ به عنوان درمانی برای صرع معرفی شد. اما اخیراً، رژیم کتوژنیک به یک رژیم غذایی محبوب برای کاهش وزن تبدیل شده است. این رژیم، یک رژیم غذایی پرچرب و بسیار کم کربوهیدرات، با مقادیر متوسط ​​پروتئین است.

افرادی که از این رژیم استفاده می کنند غذاهایی با چربی بالاتر می خورند و غذاهای پروتئینی را محدود نمی کنند. نمونه هایی از غذاهای معمول در کتو عبارتند از کره، روغن، آووکادو، خامه، پنیر پرچرب، گوشت، سوسیس، ماهی و تخم مرغ است. سبزیجات برگ دار و سایر سبزیجات رنگارنگ نیز بخشی از رژیم کتو هستند. در رژیم کتو غلات، نان، برنج، ماکارونی، میوه ها و قندها حذف می شود.

به طور معمول در رژیم اصلی کتوژنیک، به ازاء هر ۱ گرم کربوهیدرات و پروتئین، ۳-۴ گرم چربی مصرف می شود. این بدان معناست که تا حدود ۹۰٪ کالری از چربی، ۶-۸٪ از پروتئین و ۲-۴٪ از کربوهیدرات تأمین می شود. آنچه رژیم کتوژنیک سنتی را از رژیم اتکینز اصلاح شده، متمایز می کند ، توجه دقیق به مصرف غذا و کالری کل است.

هدف رژیم کتوژنیک

هدف این رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات این است که بدن را در حالت کتوز قرار دهد. به طور معمول، کربوهیدرات هایی که می خورید به قندی به نام گلوکز تجزیه می شوند، که بدن از آن به عنوان انرژی استفاده می کند. اما وقتی کربوهیدرات را محدود می کنید، بدن به اندازه کافی گلوکز تولید نمی کند. وقتی این اتفاق می افتد، بدن از چربی، ماده ای به نام اجسام کتونی برای منبع انرژی خود تولید می کند. وقتی مقادیر زیادی کتون در خون وجود داشته باشد، بدن در حالت کتوز قرار دارد.
در این حال بدن فکر می کند در حالت قحطی است، بنابراین به عنوان منبع انرژی از چربی استفاده می کند و این بخشی از دلیل کاهش وزن در رژیم کتوژنیک است.

رژیم کتوژنیک در کودکان رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

با این وجود چرا رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن در کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود؟

رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن در کودکان توصیه نمی شود زیرا کربوهیدرات را به طور زیادی محدود می کند. اما کودکان برای نیاز های ذهنی و جسمی به کربوهیدرات نیاز دارند. کودکانی که از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده می کنند معمولاً باید حدود ۱۳۰ گرم کربوهیدرات در روز (تقریباً معادل ۴۵-۶۵٪ کل کالری روزانه) مصرف کنند، در حالی که در رژیم کتو کربوهیدرات، تقریباً به ۲۰-۳۰ گرم در روز محدود می شود.

منابع کربوهیدرات، انرژی و مواد مغذی مهمی را برای بدن فراهم می کنند. کودکان برای رشد و نمو، انجام تکالیف، کتاب خواندن و بیرون رفتن و بازی به کربوهیدرات ها احتیاج دارند.
همچنین غذاهای سرشار از کربوهیدرات، فیبر دارند که به احساس سیری کمک کرده و به کنترل وزن یا کاهش وزن کمک می کنند. فیبر موجود در سبزیجات، میوه ها و غلات کامل به حفظ قند خون و جلوگیری از یبوست کمک می کند.

عوارض جانبی رژیم کتوژنیک برای کودکان و نوجوانان

هنگامی که بدن وارد مرحله کتوز می شود، کودکان (و بزرگسالان) ممکن است عوارض جانبی اولیه ای را احساس کنند، از جمله:
یبوست
اسهال
خستگی
تحریک پذیری
حالت تهوع
استفراغ
عوارض جانبی به این دلیل اتفاق می افتد که بدن فکر می کند گرسنه است.
علاوه بر این، رژیم کتوژنیک ممکن است بر تمرکز تأثیر بگذارد، باعث کمبودهای تغذیه ای شود و منجر به افزایش کلسترول و چربی، پوکی استخوان، افزایش اسید اوریک خون و سنگ کلیه شود. برخی از خانواده ها متوجه تغییرات خلقی مانند بیش فعالی یا تحریک پذیری کودکانی که این رژیم را به عنوان درمان، که در ادامه میآید، می شوند.

رژیم کتوژنیک و صرع

رژیم کتوژنیک برای اولین بار در دهه ۱۹۲۰ به عنوان درمانی برای صرع ایجاد شد. امروزه، در موارد خاص، پزشکان ممکن است رژیم کتوژنیک را برای کنترل تشنج در کودکان مبتلا به صرع، اسپاسم و سایر انواع اختلالات توصیه کنند. تحقیقات در مورد تأثیر این رژیم غذایی بر سایر بیماری ها و اغلب در بزرگسالان، در بسیاری از شرایط از جمله بیماری آلزایمر، پارکینسون، سرطان ها و دیابت نوع ۲ در حال انجام است.

قبل از شروع رژیم کتو، پزشک آزمایشات کاملی را بررسی می کند و تمام عوامل را نیز در نظر می گیرد. انواع و مقدار غذاها با دقت انتخاب و کنترل می شوند. بیماران از نزدیک با یک متخصص تغذیه مشورت می کنند. البته همه بیماران مبتلا به اختلالات تشنجی کاندیداهای مناسبی برای رژیم کتوژنیک نیستند. بنابراین همیشه باید ابتدا با پزشک مشورت کرد.

رژیم کتوژنیک در صرع کودکان رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

چه زمانی باید از رژیم کتوژنیک برای کنترل تشنج کودکان استفاده شود؟

برخی از کودکان مبتلا به صرع ممکن است دچار تشنج های ناتوان کننده باشند، که می تواند کیفیت زندگی آنها را به شدت کاهش دهد و از مشارکت در فعالیت های مدرسه و اجتماعی جلوگیری کند. کنترل تشنج اولین قدم برای کمک به کودکان مبتلا به صرع برای رسیدن به زندگی طبیعی است.

در این شرایط رژیم کتوژنیک ممکن است به عنوان یک گزینه درمانی ارائه شود، بخصوص هنگامی که دارو موثر نیست. رژیم کتوژنیک باید پس از استفاده ناموفق از دو داروی ضد تشنج و باید تحت نظارت دقیق یک تیم پزشکی مجرب از جمله یک متخصص تغذیه آغاز و ادامه یابد.

رژیم کتوژنیک برای هر کودک متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد:

سن و وزن کودک
عادات غذایی کودک و خانواده
میزان کالری و درشت مغذی ها

غذاهایی که چربی ها، پروتئین و کربوهیدرات های محاسبه شده را تأمین می کنند.

این رژیم غذایی بجز صرع در بعضی بیماران دیگر نیز مناسب باشد.

رژیم کتوژنیک می تواند برای انواع تشنج و صرع موثر باشد. برخی دیگر از اختلالات خاص که اغلب به رژیم غذایی پاسخ می دهند شامل اسپاسم نوزادان، صرع میوکلونیک-آستاتیک، سندرم دراوت، سندرم Doose ، سندرم Rett ، ناهنجاری مهاجرت نورونی ، کمبود GLUT-1 و کمپلکس توبروس اسکلروزیس است.

رژیم کتوژنیک در درمان اسپاسم شیرخواران

آکادمی مغز و اعصاب آمریکا و انجمن عصب شناسی کودکان هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) را به عنوان اولین خط درمان اسپاسم نوزادان توصیه می کنند. هدف این دارو متوقف کردن اسپاسم نوزادان به طور کامل و بهبود EEG غیر طبیعی است. در برخی موارد، متخصصان مغز و اعصاب کودکان، داروی تشنج vigabatrin را به ویژه برای بیماران مبتلا به توبروس اسکلروزیس تجویز می کنند. هر دو دارو به خوبی کار می کنند، اما اگر این داروها جواب ندهند، رژیم کتوژنیک می تواند به ویژه در اوایل دوره اختلال، مفید باشد.

رژیم کتوژنیک در درمان تشنج کودکان چقدر خوب کار می کند؟

مطالعات متعددی نشان داده است که رژیم کتوژنیک باعث بهبود تشنج در بسیاری از کودکانی می شود که تشنج توسط دارو کنترل نشده است یا قادر به تحمل عوارض جانبی داروهایشان نیستند، اگرچه برای هر کودکی موثر نیست.

بیش از نیمی از کودکانی که رژیم می گیرندمیزان تشنج ها حداقل ۵۰ درصد کاهش می یابد. فقط پس از یک هفته، رژیم کتو می تواند نتایج خودش را نشان دهد، اما تأثیر آن در اغلب موارد ممکن است چند هفته تا چندین ماه نیز طول بکشد. اگر رژیم غذایی، تشنج را با موفقیت کنترل کند، ممکن است چندین سال (معمولاً ۲ سال) تحت نظارت تیم مراقبت بهداشتی کودک ادامه یابد. بسیاری از کودکانی که رژیم کتوژنیک دارند همچنان به مصرف داروهای تشنج ادامه می دهند اما معمولاً ​​به داروی کمتر نیاز دارند.

ملاحظات ویژه برای خانواده های که کودکان آنها قرار است رژیم کتوژنیک بگیرند:

این رژیم اغلب در ۱-۲ هفته اول در یک بیمارستان یا کلینیک آغاز می شود. در روز اول ، یک سوم کل کالری، روز دوم؛ دو سوم و در روز سوم ۱۰۰ ٪ کالری داده می شود.
در زمان بستری بودن، ممکن است از محلولهایی (فرمولا) که حاوی همه مواد مغذی لازم برای رژیم کتو است در هفته اول استفاده شود، و پس از آن بطور تدریجی غذاها جایگزین شوند.
کودک و والدین کاملاً باید در مورد رژیم غذایی آموزش ببینند و اطلاعات لازم قبل از بازگشت به خانه به آنها داده شود.

برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی رژیم کتوژنیک زمان بر است. این امر به مرور در برنامه خانوادگی قرار می گیرد و با سازگار شدن با روال جدید و تمرین، اجرای آن راحت تر می شود. تمام غذاها باید روزانه وزن شوند و هر وعده غذایی باید به طور کامل خورده شود.
رژیم غذایی خصوصاً برای کودک خردسال بسیار محدود کننده است. نوع غذا و مقدار غذا باید کنترل شود. برخی از کودکان ممکن است در مدرسه احساس انزوا کنند، زیرا آنها نمی توانند غذاهای معمولی بخورند. البته بسیاری از افراد این مشکل را به مراتب بهتر از تشنج مکرر می دانند.

متخصص تغذیه در این راه منبع خوبی برای شما خواهد بود و می تواند به شما کمک کند که غذاهایی که فرزندتان دوست دارد انتخاب کنید. در نهایت کودکانی که رژیم کتوژنیک دارند باید از نزدیک تحت نظر پزشک باشند. این چیزی نیست که بخواهید خودتان امتحان کنید.

رژیم کتوژنیک در کودکان و نوجوانان آردایت رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

آیا والدینی که کودکان آنها رژیم کتوژنیک داشته اند به والدین دیگر آن را توصیه می کنند؟

در یک مطالعه با طول پیگیری ۳ تا ۶ ساله روی ۱۵۰ کودک مبتلا به صرع که رژیم کتوژنیک داشتند؛ از والدین آنها پرسید: “آیا شما این رژیم را به شخص دیگری توصیه می کنید؟”
اکثریت قریب به اتفاق (۹۰٪) والدین گفتند که این رژیم کار می کنند. حتی اگر رژیم کتو بسیار محدودکننده، زمان بر و سخت است. اکثر والدین گفتند که مزایای آن از عوارض آن بیشتر است. بسیاری از والدین در این مطالعه بیشتر در مورد عوارض جانبی داروها نگران بودند و از یک گزینه جایگزین خوشحال بودند.

آیا رژیم های غذایی دیگری نیز بجز کتوژنیک برای تشنج وجود دارد؟

سایر رژیم های غذایی خاص عبارتند از: رژیم اتکینز اصلاح شده، شاخص گلیسمی پایین و رژیم کتوژنیک MCT نیز ممکن است برای بعضی از کودکان به جای رژیم کتوژنیک استفاده شود.

بنابراین متوجه شدیم که این رژیم در کودکان فقط در موارد ضروری بایستی تجویز شود.

اما راهکارهای سالم برای کاهش وزن به جای کتوژنیک برای بچه ها چیست؟

متخصصان تغذیه برای کودکان و نوجوانانی که دچار وزن اضافه یا چاق هستند، توصیه می کنند که عادات سالم را در رژیم و سبک زندگی خود رعایت کنند.

هفت نکته که در این خصوص توصیه می شود:

۱- یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید.
مطابق دستورالعمل های بشقاب من یا هرم غذایی، غذاهای مغذی و متنوعی برای کودکان در نظر بگیرید. چه وزن کودک زیاد باشد چه کم، حداقل کار این است که تمام مواد مغذی بدن او را تأمین کنید.

۲- غذاهای فرآوری شده و غذاهای حاوی قند اضافه شده را محدود کنید.
این غذاها شامل نوشابه، نوشیدنی های شیرین، کلوچه، آب نبات، چیپس، دسر و … هستند.

۳- میان وعده های مغذی انتخاب کنید.
مطمئن شوید که کودکان فقط در هنگام گرسنگی مواد غذایی مصرف کنند اما گزینه های سالم را انتخاب کنید. میان وعده ها را کوچکتر اما در چند میان وعده و چند گروه غذایی تقسیم کنید. به عنوان مثال، سبزیجات و میوه.

۴- مثبت باشید و حقایق را به کودک خود بگویید.
به کودک خود توضیح دهید که غذاهای سالم برای رشد، سالم بودن و حفظ انرژی در طول روز مهم هستند. به عنوان مثال به زبان خود به آنها بگویید؛ شما بایستی میوه و سبزیجات بخورید زیرا کمک می کنند در مدرسه تمرکز کنید، انرژی می دهند تا بازی کنید و در کل احساس بهتری داشته باشید.

۵- روی عدد وزن تمرکز نکنید.
کودکان از هر نظر و اندازه متفاوت هستند. آنچه مهم است چگونگی عملکرد بدن، احساس و سلامتی کودک است.

۶- غذاهای جدید را به طور متناوب مجدداً ارائه دهید.
حتی اگر کودک یک سال قبل غذاهای مغذی و سالم خاصی را دوست نداشت، آنها را دوباره به او پیشنهاد دهید. سلیقه کودکان با رشد آنها تغییر می کند.

۷- کودکان و نوجوانان را به انتخاب فعالیتی که دوست دارند ترغیب کنید.
بجز پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری؛ کودک را به هر فعالیت بدنی که دوست دارد تشویق کنید. حتی اگر فرزند شما بازی های ویدیویی دوست دارد بازی های را بگیرید که به فعالیت بدنی احتیاج دارد. ورزش مورد علاقه خودش را پیدا کنید. موسیقی بگذارید و برقصید، احتمالاً آنها نیز از این حرکت لذت می برند، و شما را دنبال می کنند.

خلاصه:

در این مقاله من در مورد رژیم کتوژنیک مطالب زیادی عنوان کردم اما نکته در این بود که این رژیم جهت کاهش وزن در هر سنی مناسب نیست و در کودکان توصیه نمی شود.

سایر مقالاتی که تا کنون در این سایت نوشته ام:

آیا رژیم کتوژنیک باعث اسهال میشود

رژیم کتوژنیک برای چه سنی مناسب است

رژیم کتوژنیک برای چه کسانی مناسب است

در رژیم کتوژنیک چه چیزهایی نباید خورد

رژیم کتوژنیک برای چه افرادی مناسب نیست

بی خوابی در رژیم کتوژنیک ؛ اختلالات خواب در کتو

غذاهای کتویی ایرانی ؛ دستور پخت غذاهای کتوژنیکی

لبنیات در رژیم کتوژنیک

کتوراش چیست

رژیم کتوژنیک pdf

رژیم کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک در سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS

عوارض رژیم کتوژنیک 

علائم ورود به کتوز

میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک چقدر است؟

چگونه رژیم کتوژنیک را شروع کنیم؟ یک راهنمای ساده برای مبتدیان

رژیم کتوژنیک گیاهی

چرا در رژیم کتو وزن کم نمیکنم

مصرف استویا در رژیم کتوژنیک

ورزش در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در کبد چرب 

رژیم کتوژنیک در دیابت

رژیم کتوژنیک توسط متخصص تغذیه

رژیم اتکینز

میوه های مجاز در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک در دوران شیردهی

رژیم کتوژنیک از نظر دکتر کرمانی

کله پاچه در رژیم کتوژنیک

بهترین روغن برای رژیم کتوژنیک

کاربرد پودر تارتار در رژیم کتوژنیک