سقط جنین بدون خونریزی: علائم و تشخیص

در بیشتر مواقع، خونریزی اولین علامت سقط جنین است. با این حال، سقط جنین می تواند بدون خونریزی اتفاق بیفتد یا علائم دیگری در ابتدا ظاهر شوند.

بسیاری از زنان اصطلاح سقط جنین را به سقط جنین ترجیح می دهند. از دست دادن بارداری بیشتر در هفته های اول بارداری رخ می دهد و با پیشرفت بارداری این خطر به طور پیوسته کاهش می یابد.

مهم است که به یاد داشته باشید که علائم بارداری با گذشت زمان تغییر می کند. این تغییرات همیشه نشانه از دست دادن بارداری نیست.

هر کسی که معتقد است حاملگی خود را با خونریزی یا بدون خونریزی از دست داده است، باید به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

سقط جنین بدون خونریزی: علائم و تشخیصmedicalnewstoday.comhttps://www.medicalnewstoday.com › ...

چه زمانی از دست دادن بارداری بدون خونریزی رخ می دهد؟

از دست دادن بارداری همیشه با خونریزی همراه نیست. در واقع، یک زن ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکند و تنها زمانی متوجه از دست دادن آن شود که پزشک نتواند ضربان قلب را در طول یک  سونوگرافی معمول تشخیص دهد .

خونریزی در دوران بارداری زمانی رخ می دهد که رحم خالی می شود. در برخی موارد، جنین می میرد اما رحم خالی نمی شود و زن خونریزی نخواهد داشت.

برخی از پزشکان از این نوع سقط جنین به عنوان سقط جنین یاد می کنند. از دست دادن ممکن است برای چندین هفته بدون توجه باقی بماند و برخی از زنان به دنبال درمان نباشند.

طبق  گزارش انجمن بارداری آمریکا ، بیشترین تلفات در ۱۳ هفته اول بارداری اتفاق می افتد. در حالی که تخمین زده می شود ۱۰ تا ۲۵ درصد از تمام حاملگی های شناخته شده با از دست دادن بارداری به پایان می رسد، از دست دادن در سه ماهه دوم بسیار نادر است.

علائم فراتر از خونریزی

برخی از زنان هیچ علامت خارجی از دست دادن بارداری ندارند. هنگامی که از دست دادن در اوایل رخ می دهد، یک زن ممکن است علائم کمی از بارداری داشته باشد، که می تواند تشخیص از دست دادن را دشوارتر کند.

تجربه تغییرات در علائم بارداری در طول زمان، به ویژه در انتقال از سه ماهه اول به دوم، طبیعی است. این تغییرات معمولاً نشان دهنده از دست دادن بارداری نیست.

برخی از علائم هشدار دهنده از دست دادن بارداری بدون خونریزی عبارتند از:

 • کاهش ناگهانی علائم بارداری
 • تست های بارداری  که نتیجه منفی نشان می دهد
 • حالت تهوع، استفراغ یا  اسهال
 • کمر درد

اگر بارداری پیشرفت کرده باشد، حرکت جنین ممکن است به طور قابل توجهی کند شود یا متوقف شود.

تشخیص

بیشتر زنان زمانی که دچار خونریزی می شوند به دنبال درمان سقط جنین هستند. هنگامی که خونریزی وجود ندارد، پزشک ممکن است تنها در طی یک اسکن معمول، از دست دادن را تشخیص دهد.

همچنین ممکن است پزشک به دلیل نشانه‌های دیگری مانند کاهش سطح هورمون‌های بارداری یا کاهش غیرمعمول سایر علائم بارداری، به از دست دادن مشکوک شود.

آزمایش خون می تواند سطح هورمون ها را تعیین کند، که می تواند به ارزیابی احتمال از دست دادن بارداری کمک کند. برای تشخیص قطعی از دست دادن، پزشک باید یک سونوگرافی برای بررسی ضربان قلب انجام دهد.

ضربان قلب تا هفته ۶.۵ تا ۷ بارداری رشد نمی کند   ، بنابراین عدم وجود ضربان قلب قبل از این زمان نشان دهنده از دست دادن نیست.

برای تأیید از دست دادن بارداری، پزشک ممکن است اسکن را در چند روز انجام دهد.

برای تعیین دلیل از دست دادن، پزشک ممکن است آزمایش ژنتیک، اسکن سونوگرافی بیشتر یا آزمایش خون را نیز توصیه کند.

همان آزمایشاتی را که پزشک دستور می دهد انجام دهید.

درمان

هدف از درمان برداشتن جنین و بافت از رحم و جلوگیری از عوارضی مانند عفونت رحم است. گزینه های درمانی متنوعی وجود دارد و یک پزشک یا ماما می تواند بهترین گزینه را راهنمایی کند.

هنگامی که از دست دادن بارداری بدون خونریزی رخ می دهد، اغلب بی خطر است که چند هفته قبل از درمان صبر کنید، زیرا ممکن است رحم خود به خود خالی شود.

هنگامی که این اتفاق می افتد، یک زن می تواند منتظر خونریزی باشد که شامل عبور بافت است. این معمولاً کمتر از یک هفته طول می‌کشد و ممکن است گرفتگی نیز همراه با آن باشد.

اگر رحم خالی نشود، یا اگر زنی نمی خواهد صبر کند، رایج ترین گزینه های درمانی عبارتند از:

 • دارویی که آزاد شدن جنین را تشویق می کند
 • یک روش جراحی به نام اتساع و کورتاژ

پزشک ممکن است داروهای ضد درد را برای کاهش گرفتگی ناشی از آن توصیه کند. انواع بدون نسخه اغلب موثر هستند. اگر آنها مؤثر نباشند، پزشک می تواند چیز قوی تری تجویز کند.

در موارد نادر، از دست دادن بارداری منجر به عفونت رحم می شود که نیاز به درمان دارد.

توجه به سلامت روان  هنگام انتخاب یک دوره درمانی ضروری است  . بسیاری از زنان به دنبال از دست دادن بارداری احساس غم و اندوه زیادی می کنند. احساس گناه و  اضطراب  نیز پاسخ های رایجی هستند.

گروه های درمانی و حمایتی می توانند کمک کنند. برخی از زنان نیز ممکن است از استفاده از داروهای ضد اضطراب یا  ضد افسردگی سود ببرند  .

علل

بسیاری از زنان نگران از دست دادن بارداری خود هستند. در بیشتر موارد، این نادرست است و ضرر خارج از کنترل شخص است.

شایع ترین علت سقط   جنین یک ناهنجاری کروموزومی است که زنده ماندن نوزاد را غیرممکن می کرد.

علل کمتر رایج  عبارتند از :

 • عفونت ها
 • بیماری ها
 • صدمات جسمی
 • ناهنجاری در رحم یا سایر اندام های تناسلی
 • شرایط پزشکی درمان نشده، مانند  دیابت  یا نارسایی کلیه
 • پولیپ یا چسبندگی رحم
 • اندومتریوز

زمان بهبودی

زمان بهبودی مرتبط با از دست دادن بارداری به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه چقدر در طول بارداری بوده است.

برای اکثر زنان، زمان بهبودی فیزیکی نسبتاً کوتاه است. زنانی که تحت عمل جراحی برداشتن جنین قرار می‌گیرند، ممکن است پس از قطع خونریزی، هیچ علامت فیزیکی نداشته باشند.

کسانی که عوارضی مانند عفونت رحم را تجربه می کنند، می توانند انتظار زمان بهبودی طولانی تری داشته باشند.

با این حال، اثرات عاطفی از دست دادن بارداری می تواند بسیار طولانی تر باقی بماند. برخی از زنان برای یک عمر غمگین هستند. برخی دیگر پس از باردار شدن نوزاد دیگر احساس بهتری دارند.

هیچ جدول زمانی استاندارد، هیچ راه درستی برای سوگواری، و هیچ راه درستی برای احساس از دست دادن بارداری وجود ندارد.

بسیاری از زنان متوجه می شوند که صحبت با عزیزان، پیوستن به یک گروه حمایتی و ملاقات با یک درمانگر متخصص در از دست دادن بارداری کمک می کند.

مطالعه‌ای  در سال ۲۰۱۶ نشان داد که زنان می‌توانند با خیال  راحت در طول چرخه‌ای که به دنبال از دست دادن بارداری رخ می‌دهد، دوباره باردار شوند. در واقع، محققان دریافتند که احتمال باردار شدن ممکن است پس از از دست دادن کمی بیشتر باشد. زنانی که آماده تلاش مجدد هستند نباید احساس کنند که باید منتظر بمانند.

چشم انداز

به دنبال از دست دادن بارداری، بسیاری از زنان نگران هستند که نتوانند دوباره باردار شوند. با این حال، ضرر و زیان رایج است و مسائل مسئول اغلب تکرار نمی شوند.

هیچ راه درستی برای پاسخ به از دست دادن بارداری وجود ندارد. بسیاری از مردم برای غصه خوردن به زمان نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر می خواهند بلافاصله دوباره تلاش کنند.

به همین ترتیب، ضرر و زیان می تواند به طرق مختلف رخ دهد. برخی از آنها فاقد علائم فیزیکی هستند، در حالی که برخی دیگر دردناک هستند و نیاز به جراحی دارند.

کار با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی قابل اعتماد می تواند به یک زن کمک کند تا با اثرات فیزیکی و عاطفی ناشی از از دست دادن بارداری مقابله کند.

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه