ممکن است گلوکز را با نام دیگری بشناسید: قند خون. گلوکز کلید حفظ بدن شما در بهترین حالت کار است.

گلوکز چیست؟

هنگامی که سطح گلوکز شما به خوبی مدیریت می شود، اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. با این حال، هنگامی که آنها خیلی کم یا خیلی زیاد رشد می کنند، می توانند بر عملکرد روزمره بدن شما تأثیر بگذارند.

پس گلوکز دقیقا چیست؟

این ساده ترین نوع کربوهیدرات (کربوهیدرات) است که آن را مونوساکارید به معنای “یک قند” می کند.

سایر مونوساکاریدها عبارتند از فروکتوز، گالاکتوز و ریبوز. در این شکل، گلوکز رژیم غذایی و سایر کربوهیدرات ها در نهایت به گلوکز خون در بدن تبدیل می شوند.

What Is Glucose and What Does It Do? - Healthlinehttps://www.healthline.com › health

در کنار چربی و پروتئین، گلوکز یکی از منابع اصلی سوخت بدن است.

افراد می توانند گلوکز را از منابع پیچیده و ساده کربوهیدرات دریافت کنند. در زیر چند نمونه از هر کدام آورده شده است:

ساده مجتمع
نان سفید، برنج و پاستا برنج قهوه ای
آب نبات جو دوسر
جوش شیرین میوه
شربت سبزیجات
شکر سفره غلات کامل

کربوهیدرات ها بر اساس سرعت هضم قند توسط بدن، ساده یا پیچیده در نظر گرفته می شوند.

به گفته انجمن قلب آمریکا ، بدن کربوهیدرات های پیچیده را آهسته تر هضم می کند و منبع انرژی ثابت تری را تامین می کند. این آنها را به گزینه سالم تری تبدیل می کند.

سطوح گلوکز کنترل نشده ممکن است اثرات دائمی و شدید داشته باشد.

بدن چگونه گلوکز را پردازش می کند؟

بدن شما در حالت ایده آل از گلوکز چندین بار در روز استفاده می کند.

وقتی غذا می خورید، برای پردازش گلوکز و سایر کربوهیدرات ها به سرعت شروع به کار می کند. سپس، آنزیم ها با کمک پانکراس شروع به تجزیه آنها می کنند.

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۲۱ ، لوزالمعده، که هورمون هایی مانند انسولین را تولید می کند، برای نحوه برخورد بدن شما با گلوکز ضروری است . هنگامی که غذا می خورید، بدن به لوزالمعده می گوید که انسولین ترشح کند تا سطح قند خون در حال افزایش را مدیریت کند.

سپس عضلات، چربی و سایر سلول ها از گلوکز برای انرژی استفاده می کنند یا آن را به عنوان چربی برای استفاده بعدی ذخیره می کنند.

دیابت ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که پانکراس آنطور که باید انسولین تولید نمی کند. در این مورد، ممکن است برای پردازش و تنظیم گلوکز در بدن به کمک خارجی (تزریق انسولین) نیاز داشته باشید.

یک بررسی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد که دیابت ممکن است از مقاومت به انسولین نیز رخ دهد. این زمانی است که سلول های بدن انسولین را حس نمی کنند و قند زیادی در جریان خون باقی می ماند.

وقتی بدن آنطور که باید به انسولین پاسخ نمی‌دهد، از ورود گلوکز به سلول‌ها و استفاده برای انرژی جلوگیری می‌کند. سلول های شما با سیگنال دادن به ایجاد کتون پاسخ می دهند که در شب و هنگام روزه گرفتن یا رژیم گرفتن اتفاق می افتد.

طبق گفته انجمن دیابت آمریکا (ADA) با گذشت زمان، با مقاومت به انسولین، سطح انسولین شما ممکن است پایین بیاید . بدن شما همچنین ممکن است چربی را از سلول های چربی آزاد کند. علاوه بر این، کبد کتون های بیشتری آزاد می کند و pH خون شما را تا سطح اسیدی پایین می آورد.

به گفته ADA ، زمانی که بدن شما نمی تواند از گلوکز آنطور که نیاز دارد استفاده کند، تجمع کتون ها و تغییر pH خون ممکن است خطرناک شود . این رویداد به نام کتواسیدوز شناخته می شود. این یک عارضه شدید و تهدید کننده زندگی دیابت است که نیاز به درمان فوری پزشکی دارد.

رژیم کتوژنیک و دیابت

رژیم کتوژنیک محبوبیت زیادی پیدا کرده است، اما یک رژیم غذایی پزشکی با خطرات است. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ ، رژیم کم کربوهیدرات یا کتو ممکن است وزن بدن را کاهش دهد، اما افراد مبتلا به دیابت و مصرف برخی داروها ممکن است خطر ابتلا به کتواسیدوز را افزایش دهند.

همه ممکن است عوارض جانبی دیگری مانند کلسترول بالا را تجربه کنند که با بیماری های قلبی عروقی مرتبط است. بهتر است قبل از شروع هر گونه برنامه غذایی با پزشک خود صحبت کنید تا از عوارض جلوگیری کنید.

چگونه گلوکز خود را آزمایش می کنید؟

به گفته ADA ، نظارت بر سطح گلوکز برای افراد مبتلا به دیابت مهم است. نیازها و اهداف هر فرد مبتلا به دیابت باید تعیین کند که چقدر و چه زمانی سطح قند خون خود را چک می کند.

برای اینکه سطح گلوکز خود را بالا نگه دارید، با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی و چند بار باید سطح خود را چک کنید صحبت کنید. پزشک شما ممکن است توصیه کند سطوح زیر را بررسی کنید:

 • قبل و بعد از غذا
 • قبل و بعد از ورزش
 • در طول ورزش طولانی یا شدید
 • قبل از خواب
 • هنگام شروع داروهای جدید یا برنامه انسولین جدید
 • هنگام شروع یک برنامه کاری جدید
 • هنگام سفر در مناطق زمانی

صحبت با پزشک به تعیین اهداف سطح گلوکز کمک می کند زیرا به وضعیت شما و سایر عوامل مانند سن و سابقه سلامتی بستگی دارد.

موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی (NIDDK) می‌گوید آزمایش خون ساده یکی از رایج‌ترین روش‌های آزمایش گلوکز در خانه در هنگام زندگی با دیابت است. شما از گلوکز سنج استفاده می کنید:

 1. با استفاده از یک سوزن لانست کوچک، کنار نوک انگشت خود را سوراخ کنید تا یک قطره خون تولید شود.
 2. خون را روی نوار آزمایش بمالید.
 3. نوار را در یک متر قرار دهید.
 4. این متر نشان می دهد که در آن لحظه چقدر گلوکز در خون شما وجود دارد.

پایش مداوم گلوکز

هنگام مدیریت دیابت، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد استفاده از سیستم پایش مداوم گلوکز (CGM) صحبت کنید. این دستگاه به طور خودکار گلوکز شما را ۲۴ ساعت در روز ردیابی می کند.

این سنسور از یک حسگر کوچک که درست زیر پوست، معمولاً روی شکم یا بازو قرار می‌گیرد، استفاده می‌کند و خوانش‌ها را به مانیتور منتقل می‌کند. یک CGM به طور مداوم سطح گلوکز شما را بررسی و ثبت می کند و در صورت بالا یا پایین شدن آن به شما هشدار می دهد.

طبق NIDDK ، مزایای دستگاه عبارتند از:

 • نیاز به نوک انگشت کمتری دارد
 • به مدیریت بهتر گلوکز کمک می کند
 • منجر به موارد اضطراری کمتر می شود

طبق NIDDK ، اکثر افرادی که از CGM استفاده می کنند با دیابت نوع ۱ زندگی می کنند. اما متخصصان در حال کار بر روی این هستند که چگونه ممکن است به دیگران، مانند مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک کند.

سطح گلوکز مورد انتظار چقدر است؟

حفظ سطح گلوکز نزدیک به محدوده مورد انتظار برای حفظ بهترین عملکرد بدن شما حیاتی است. افرادی که مبتلا به دیابت هستند ممکن است نیاز به کوشش بیشتری داشته باشند.

یک بررسی در سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که سطح گلوکز خون کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر با معده خالی برای افراد بدون دیابت است. ۲ ساعت بعد از غذا باید کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همانطور که گفته شد، سطوح گلوکز هدف برای افراد مبتلا به دیابت متفاوت است، زیرا برای وضعیت فردی فرد تنظیم می شود. پزشک شما برای رسیدن به اهداف درمانی با شما همکاری خواهد کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) دلایل متعددی را پیشنهاد می کند که سطح قند خون ممکن است افزایش یابد. برخی از محرک ها عبارتند از:

 • آفتاب سوختگی: درد ناشی از آفتاب سوختگی باعث استرس می شود که ممکن است سطح گلوکز خون را افزایش دهد.
 • قهوه: حتی قهوه سیاه ممکن است باعث شود که نسبت به کافئین که باعث افزایش گلوکز خون می شود حساسیت بیشتری پیدا کنید.
 • نخوردن صبحانه: از دست دادن وعده غذایی صبحگاهی ممکن است قند خون شما را بعد از ناهار و شام افزایش دهد.
 • زمان روز: با ادامه روز، توانایی بدن برای مدیریت گلوکز دشوارتر می شود. در اوایل صبح، افزایش هورمون ها ممکن است باعث افزایش قند خون شود که به آن پدیده سپیده دم می گویند.
 • داروها: برخی داروها و اسپری های بینی ممکن است کبد شما را تحریک کند تا گلوکز بیشتری تولید کند یا از تولید انسولین جلوگیری کند.
 • استرس: نگرانی و فشار بیش از حد ممکن است سطح گلوکز خون را افزایش دهد.

اینها فقط چند محرک احتمالی هستند. بیماری و فعالیت دو مورد دیگر است. اگر احساس می‌کنید قند خونتان به خوبی کنترل نمی‌شود، سعی کنید برای کمک با پزشک خود صحبت کنید.

اگر سطح شما خیلی پایین یا خیلی بالا باشد چه باید کرد؟

قند خونی که خیلی پایین باشد هیپوگلیسمی و قند خون خیلی بالا هیپرگلیسمی نامیده می شود.

هیپوگلیسمی

سطح گلوکز زمانی که به زیر ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر می رسد بسیار پایین است. این وضعیت به عنوان هیپوگلیسمی نیز شناخته می‌شود و پتانسیل آن را دارد که بسیار جدی باشد.

علائمی وجود دارد که باید هنگام کاهش قند خون به دنبال آنها باشید. این شامل:

 • لرزش
 • خستگی
 • گیجی
 • اضطراب
 • تعریق

هیپوگلیسمی ممکن است در نتیجه مصرف بیش از دوز تجویز شده برخی از داروهای دیابت رخ دهد. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که کالری کمتری نسبت به نیاز روزانه خود مصرف کنید یا به مدت طولانی تر یا شدیدتر از حد معمول ورزش کنید.

در برخی موارد، ممکن است در افراد بدون دیابت نیز رخ دهد.

خوردن یک وعده غذایی یا نوشیدن آبمیوه ممکن است به افزایش سطح گلوکز کمک کند. پزشک شما ممکن است به ایجاد برنامه ای برای زمانی که سطح گلوکز شما خیلی پایین (و بالا) می رسد، از جمله همراه داشتن مکمل های گلوکز کمک کند.

در صورت عدم درمان، هیپوگلیسمی ممکن است کشنده باشد. در صورت بروز ممکن است نیاز به درمان اورژانسی داشته باشید.

هایپرگلیسمی

قند خون بالا به عنوان هایپرگلیسمی نیز شناخته می شود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بدن شما فاقد انسولین کافی باشد یا نتواند به درستی از آن استفاده کند.

ADA گلوکز خون بیش از ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر قبل از غذا را بالاتر از محدوده هدف می داند. ADA همچنین محدوده هدف ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر را حدود ۱ تا ۲ ساعت پس از خوردن غذا پیشنهاد می کند. شما باید با پزشک خود در مورد محدوده های هدف خاص خود صحبت کنید.

برخی از علائم هیپرگلیسمی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

 • سطح بالای گلوکز در ادرار
 • تکرر ادرار
 • افزایش تشنگی

محدوده منظم گلوکز خون شما به عوامل زیادی بستگی دارد. صحبت با پزشک برای اطمینان از اینکه در محدوده سالمی برای شما قرار دارید، بهترین است.

علاوه بر دیابت کنترل نشده، علل دیگری نیز برای هیپرگلیسمی وجود دارد. به عنوان مثال، طبق تحقیقات سال ۲۰۱۹ ، استرس و اضطراب ممکن است منجر به مدیریت ناسازگار دیابت شود . این می تواند منجر به افزایش گلوکز در خون شود.

فعالیت بدنی و رژیم غذایی نیز ممکن است به حفظ قند خون شما در محدوده هدف کمک کند. اما در شرایط خاص، ورزش مناسب نیست و ممکن است به انسولین نیاز باشد. با پزشک خود در مورد اینکه چگونه قند خون خود را به بهترین شکل مدیریت کنید صحبت کنید.

اگر سطوح شما تنظیم نشده باشد چه اتفاقی می افتد؟

با گذشت زمان، مدیریت ضعیف گلوکز بر بدن شما تأثیر منفی می گذارد. با سطوح بالای گلوکز خون، ممکن است شروع به تجربه موارد زیر کنید:

 • بی حسی و گزگز دست و پا
 • بیماری قلبی
 • کوری
 • عفونت های پوستی
 • درد مفاصل و اندام ها
 • کم آبی شدید
 • کما

سایر عوارض شدید شامل کتواسیدوز دیابتی و سندرم هیپراسمولار هیپرگلیسمیک است. هر دو شرایط مربوط به دیابت هستند.

وضعیتی که به عنوان ناآگاهی هیپوگلیسمی شناخته می شود ممکن است با اپیزودهای مکرر افت قند خون رخ دهد. این باعث می شود تا زمانی که قند خون بسیار پایین نیاید، متوجه علائم پایین بودن گلوکز خون نشوید.

وقتی خیلی کم شد، می توانید تجربه کنید:

 • از دست دادن هوشیاری
 • کما
 • مرگ

اگر مشکوک به دیابت هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم خود صحبت کنید.

چشم انداز

مانند بسیاری از شرایط پزشکی، مقابله با مشکلات گلوکز قبل از پیشرفت بیش از حد آسان تر است. به علاوه، سطح گلوکز سالم برای حفظ بهترین عملکرد بدن شما ضروری است.

یک رژیم غذایی مغذی و کامل، همراه با ورزش، بخشی از برنامه های پیشگیری و درمان در صورت امکان است. اما برای برخی افراد این کافی نیست.

افراد مبتلا به دیابت ممکن است در حفظ سطح گلوکز سالم و ثابت مشکل داشته باشند. اگر مبتلا به دیابت هستید، نظارت دقیق بر سطح گلوکز راهی موثر برای جلوگیری از عوارض است.

مدیریت دیابت ممکن است چالش برانگیز باشد اما ارزش تلاش را دارد.