اثر فیبر رژیم غذایی در سرطان روده بزرگ

اثر فیبر رژیم غذایی در سرطان روده بزرگ

 

سرطان روده بزرگ یکی از چهار سرطان شایع در ایران است . گفته شده سالانه ۴ هزار نفر در ایران جان خود را بر اثر سرطان روده بزرگ از دست می دهند و ۷ هزار بیمار جدید به شمار مبتلایان در کشور افزوده می شود.

عوامل خطر بروز سرطان روده بزرگ به دو دسته عوامل غیر قابل تغییر یعنی سن ، نژاد ، ژنتیک ، سابقه خانواده ای ، تاریخچه داشتن سرطان و کولیت و عوامل خطر قابل اصلاح: یعنی سبک زندگی مثلاً مصرف سیگار و الکل ، فعالیت بدنی و رژیم غذایی تقسیم بندی می شوند.

رژیم غذایی نقش بسزائی در این بیماری دارد. در واقع اثر رژیم غذایی در بروز سرطان روده بزرگ ۳۰٪ – ۵۰٪ است. بیش از ۵۰ سال است که ارتباط دریافت کم غذاهای گیاهی یعنی غلات کامل، حبوبات، سبزیجات، میوه ها و مغزها با سرطان روده بزرگ نشان داده شده است.

یکی از عوامل مهم رژیم غذایی، فیبر رژیم غذایی است.

فیبرها در واقع کربوهیدراتهای دیواره سلولی گیاهی هستند که در بدن هضم و جذب نمی شوند.

 مطالعات زیادی نشان داده اند دریافت فیبر باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شوند.

فیبرها این اثرات را به طرق گوناگون اعمال می کنند:

۱-اثرات فیزیکوشیمیایی : فیبرها با جذب آب تشکیل ژل می دهند. این ژل ظرفیت نگه داشتن آب و توانایی اتصال به سایر مواد و دفع آنها را دارند.

هم خاصیت تشکیل ژل و هم ظرفیت نگهداری آب منجر به افزایش حجم مدفوع و نیز احساس سیری می شوند. بنابراین در کاهش وزن کمک کننده هستند.

فیبرها بر قابلیت هضم یا جذب مواد مغذی (به عنوان مثال ، گلوکز ، چربی‌ها و اسید صفراوی)  تأثیر می گذارند.

فیبرها تأثیر مثبتی بر سطح انسولین خون بعد از مصرف غذا و کاهش پاسخ قندی دارند. به عنوان مثال β- گلوکان در جو،  پاسخ قندی بعد از مصرف غذا را کاهش می دهد. همچنین با اتصال به اسید صفراوی باعث کاهش بازجذب آنها در روده می شوند که  این باعث کاهش سطح کلسترول سرم می شود.

۲- اثرات مربوط به تخمیر فیبرها در روده بزرگ توسط باکتری ها و تولید اسیدهای چرب کوتاه زنجیر. این اسیدهای چرب از طریق کاهش pH روده باعث مهار رشد عوامل بیماری زا و  بهبود میکروب های مفید روده  می‌شوند.

همچنین این اسیدهای چرب نه تنها به عنوان منبع اولیه برای سلولهای لوله گوارش هستند، بلکه در افزایش ایمنی نقش دارند درحالی که باعث القای مرگ سلول‌های سرطانی می شوند.

۳- اثر مستقیم بر سلولهای دیواره روده، سلولهای ایمنی و سلولهای سرطانی. بتازگی دیده شده که فیبرها قادرند بطور مستقیم به گیرنده های بخصوصی روی سطح سلول ها متصل شوند و باعث اثرات مفیدی شوند.

نتیجه گیری:

با توجه به افزایش بروز سرطان روده بزرگ، توصیه می شوند روزانه از منابع فیبر یعنی حبوبات، غلات سبوس دار، سبزیجات، میوه ها و مغزها استفاده شود.

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه به شیوه‌ای متفاوت ارائه می‌شود. لطفاً جهت اطلاع از چگونگی و شرایط رژیم آنلاین، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا جهت دریافت رژیم آنلاین ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه رژیم آنلاین کلیک کنید.
ثبت نام