ارتباط واکسن ب ث ژ (BCG) با کرونا ویروس

ارتباط واکسن ب ث ژ (BCG) با کرونا ویروس

با شیوع کرونا ویروس در کل دنیا،  مشاهده شده میزان تاثیر آن در کشورهای مختلف، متفاوت است. این تفاوت در ارتباط با اختلافات فرهنگی، سیاستهای پیشگیری و  زیرساخت های بهداشتی درمانی هستند.

اما در یک مطالعه جدید محققان بررسی کردند که آیا این تفاوت می تواند تا حدی با  واکسیناسیون همگانی ب ث  ژ  (BCG) توضیح داده شود.

واکسن ب ث ژ واکسنی است که با میکرب زنده ساخته شده و تا حدی در مقابل سل مصونیت ایجاد میکند.

 اینکار با استناد به این انجام شد که واکسن ب ث ژ می تواند باعث محافظت در برابر عفونت های تنفسی شود و مکانیسم های در رابطه با نقشی که در ایمنی ضد ویروسی می تواند داشته باشد.

مثلاً دیده شده کودکان واکسینه شده با ب ث ژ کاهش ۵۰٪ مرگ و میر ناشی از کاهش عفونت های تنفسی و خونی دارند.

از اواخر قرن ۲۰ ، که تعداد موارد سل کاهش یافته ، چندین کشورسیاست همگانی ب ث ژ را کنار گذاشتند.

در این مطالعه کشورها با سطح درآمد پایین بعلت استاندارهای پایین بهداشتی که باعث مخدوش شدن نتایج می شود، کنار گذاشته شد.

نتایج نشان داد؛ ۵ کشور که اصلاً واکسیناسیون همگانی نداشتند (آمریکا، هلند، ایتالیا، لبنان و بلژیک) میزان مرگ و میر بالاتری داشتند، نسبت به ۵۵ کشور دیگر که واکسیناسیون همگانی داشتند.

در این مطالعه زمان شروع واکسیناسیون نیز بررسی شد. نتایج نشان داد همبستگی معنی داری بین سال شروع واکسیناسیون همگانی ب ث ژ و میزان مرگ و میر وجود دارد.

یعنی مثلاً در این میان کشورهایی مثل ایران که دیر برنامه واکسیناسیون همگانی (از سال ۱۳۶۳) اجرا کرده بودند نیز مرگ میر بالاتری داشتندو در مقایسه با ژاپن که از سال ۱۳۲۶ شروع شده، نرخ مرگ و میر ۱۰۰ برابر کمتر و برزیل که از ۱۲۹۹ شروع کرده بود کمتر از این است .

در این مطالعه همچنین دیده شده واکسیناسیون ب ث ژ  باعث کاهش تعداد موارد کرونا ویروس همراه با کاهش عوارض و مرگ و میر می شود.

اگر چه نیاز به تحقیقات بیشتر است اما شاید واکسیناسیون ب ث ژ  (BCG) ابزاری جدید و  بالقوه در مبارزه با کرونا ویروس باشد.

دانلود مقاله انگلیسی

Correlation between universal BCG vaccination policy and reduced morbidity and mortality for COVID-19: an epidemiological study

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه به شیوه‌ای متفاوت ارائه می‌شود. لطفاً جهت اطلاع از چگونگی و شرایط رژیم آنلاین، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا جهت دریافت رژیم آنلاین ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه رژیم آنلاین کلیک کنید.
ثبت نام