شیر و عسل

شیر و عسل

آیا مخلوط کردن عسل و شیر مفید است؟

ترکیب عسل و شیر می تواند چندین فایده داشته باشد. حتی به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان انواع شرایط مورد استفاده قرار می گیرند.

شیر و عسل ممکن است کیفیت خواب را بهبود ببخشند.

بسیاری از افراد برای افزایش کیفیت خواب، یک لیوان شیر گرم همراه با عسل درست قبل از خواب می نوشند. در واقع شیر و عسل مواد مغذی دارند که به نظر می رسد بر خواب تأثیر مفید می گذارند.

غذاهای حاوی تریپتوفان، سروتونین و ملاتونین ممکن است باعث بهبود وضعیت خواب شوند. همچنین نشان داده شده است، افزودن آلفا لاکتالبومین به رژیم غذایی می تواند کیفیت خواب بزرگسالان را بهبود بخشد. لذا شیر به عنوان یک عامل بهبود دهنده خواب توصیه می شود.

عسل نیز اثرات مفیدی بر بدن و سیستم فیزیولوژیکی دارد. عسل می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد. گلوکز می تواند جذب تریپتوفان را در مغز بهتر کند و به نظر می رسد که طعم شیرین عسل می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.

در مطالعه ای در ایران روی ۶۸ بیمار بستری مبتلا به بیماری قلبی در بخش مراقبت قلب یک بیمارستان در سمنان، وضعیت خواب آنها با استفاده از پرسشنامه خواب ریچاردز-کمپل  (Richards–Campbell) در محدوده ۰ تا ۱۰۰ نمره، اندازه گیری شد. سپس بیماران به طور تصادفی به دو گروه مداخله و کنترل تقسیم شدند. به بیماران گروه مداخله دو بار در روز و به مدت سه روز مخلوط شیر و عسل دادند. اما بیماران گروه کنترل تحت مراقبت معمول قرار گرفتند. در روز سوم، کیفیت خواب بیماران در دو گروه مجدداً اندازه گیری شد. نتایج نشان داد اختلاف معنی داری در نمره خواب در روز اول بین دو گروه وجود نداشت، اما در روز سوم، اختلاف معنی داری در نمره خواب بین گروه مداخله و گروه کنترل وجود داشت. بنظر مخلوط شیر و عسل وضعیت خواب بیماران را بهبود می بخشد.

بعلاوه، چندین مطالعه اشاره کرده اند که هر دو، شیر و عسل، بصورت جداگانه می توانند خواب را بهبود بخشند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف ۱۰ گرم یا حدود نصف قاشق غذاخوری عسل ۳۰ دقیقه قبل از خواب باعث بهبود کیفیت خواب و کاهش سرفه شبانه در ۳۰۰ کودک مبتلا به عفونت های تنفسی می شود. به همین ترتیب، یک مطالعه بر روی ۴۲۱ فرد مسن نشان داد که کسانی که به طور منظم شیر یا محصولات لبنی ​​مصرف می کنند مشکلات خواب کمتری دارند.

شیر و عسل باعث سلامت و استحکام استخوان ها می شوند.

شیر یک منبع عالی کلسیم که یک ماده مغذی مهم در سلامت استخوان است، می باشد. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن شیر می تواند تراکم مواد معدنی استخوان را بهبود بخشد و ممکن است با کاهش خطر پوکی استخوان و شکستگی ارتباط داشته باشد.

ترکیب شیر با عسل می تواند این فواید را حتی بیشتر کند. در حقیقت، یک بررسی گزارش داد که عسل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد می تواند به سلامت استخوان کمک کند. یک بررسی دیگر روی ۹ مطالعه نشان داد که مکمل عسل می تواند برخی از اثرات منفی مرتبط با ورزش را روی استخوان کاهش دهد در حالی که فاکتورهای ساخت استخوان را افزایش دهد.

شیر و عسل می توانند به سلامت قلب کمک کنند.

شیر و عسل هر کدام، چندین فایده برای قلب و عروق دارند. نشان داده شده است که شیر میزان کلسترول خوب (HDL) را افزایش می دهد، HDL یک فاکتور محافظتی در برابر بیماری های قلبی محسوب می شود. شیر همچنین حاوی پتاسیم است که یک ماده مغذی مهم در کاهش سطح فشار خون است.

در همین حال، مطالعات نشان می دهد که عسل می تواند سطح چربی، کلسترول کل و کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد که همه اینها باعث کاهش خطر بیماری های قلبی می شوند. حتی ممکن است چند مارکر التهابی که می توانند در بیماری های قلبی نقش داشته باشد را کاهش دهد.

مضرات شیر و عسل

اگرچه شیر و عسل ممکن است چندین فایده داشته باشد، اما چند اشکال وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. مثلاً اگر فردی دچار عدم تحمل لاکتوز است یا به لبنیات حساسیت دارد، مصرف شیر برای او خوب نیست. در بعضی افراد مصرف لبنیات همچنین می تواند باعث افزایش برخی بیماری های پوستی از جمله آکنه و اگزما شود.

همچنین لازم به یادآوری است که عسل دارای قند و کالری زیادی است. مصرف مقادیر زیاد قند می تواند باعث افزایش وزن، بیماری های قلبی، دیابت و مشکلات کبدی شود. عسل همچنین برای کودکان زیر ۱۲ ماه نامناسب است، زیرا حاوی باکتری هایی است که می توانند باعث یک بیماری جدی و به طور بالقوه تهدید کننده زندگی یعنی بوتولیسم نوزادان شود.

علاوه بر این، گرم کردن عسل در دمای بالا می تواند باعث ایجاد هیدروکسی متیل فورفورال (HMF) شود، این ترکیب در صورت مصرف زیاد می تواند اثرات منفی بر سلامتی بگذارد.

خلاصه

شیر و عسل می تواند فواید متعددی از جمله، بهبود خواب، افزایش سلامت و استحکام استخوان و بهبود فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری های قلبی داشته باشد اما شیر ممکن است خطر ابتلا به برخی بیماری های پوستی را در بعضی افراد افزایش دهد و برای برخی از افراد نامناسب باشد. عسل همچنین دارای قند و کالری زیادی است و می تواند سطح HMF در آن هنگام گرم شدن افزایش یابد. علاوه بر این، برای کودکان زیر ۱۲ ماه نامناسب است. بنابراین، بهتر است میزان مصرف خود را تعدیل کنید و از گرم کردن آن در دمای بالا خودداری کنید.

Fakhr-Movahedi A, Mirmohammadkhani M, Ramezani H. Effect of milk-honey mixture on the sleep quality of coronary patients: A clinical trial study. Clinical nutrition ESPEN. 2018 Dec 1;28:132-5.

Cohen HA, Rozen J, Kristal H, Laks Y, Berkovitch M, Uziel Y, Kozer E, Pomeranz A, Efrat H. Effect of honey on nocturnal cough and sleep quality: a double-blind, randomized, placebo-controlled study. Pediatrics. 2012 Sep 1;130(3):465-71.

Kitano N, Tsunoda K, Tsuji T, Osuka Y, Jindo T, Tanaka K, Okura T. Association between difficulty initiating sleep in older adults and the combination of leisure-time physical activity and consumption of milk and milk products: a cross-sectional study. BMC geriatrics. 2014 Dec 1;14(1):118.

Kamaruzzaman MA, Chin KY, Mohd Ramli ES. A Review of Potential Beneficial Effects of Honey on Bone Health. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. 2019 Sep 19;2019.

Hills SP, Mitchell P, Wells C, Russell M. Honey supplementation and exercise: a systematic review. Nutrients. 2019 Jul;11(7):1586.

Juhl CR, Bergholdt HK, Miller IM, Jemec GB, Kanters JK, Ellervik C. Dairy intake and acne vulgaris: a systematic review and meta-analysis of 78,529 children, adolescents, and young adults. nutrients. 2018 Aug;10(8):1049.

Yuan X, Huang X, Wang B, Huang YX, Zhang YY, Tang Y, Yang JY, Chen Q, Jian D, Xie HF, Shi W. Relationship between rosacea and dietary factors: A multicenter retrospective case–control survey. The Journal of dermatology. 2019 Mar;46(3):219-25.

Chiu CY, Yang CH, Su KW, Tsai MH, Hua MC, Liao SL, Lai SH, Chen LC, Yeh KW, Huang JL. Early-onset eczema is associated with increased milk sensitization and risk of rhinitis and asthma in early childhood. Journal of Microbiology, Immunology and Infection. 2019 May 8.

عکس از freepik – www.freepik.com

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه به شیوه‌ای متفاوت ارائه می‌شود. لطفاً جهت اطلاع از چگونگی و شرایط رژیم آنلاین، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.