علائم اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی نحوه تفکر، احساس و عمل شما را تغییر می دهد. این ممکن است شما را متفاوت از دیگران تحت تاثیر قرار دهد. علائم نیز می توانند بیایند و بروند. هیچ کس همیشه همه آنها را ندارد.

معمولاً بین ۱۶ تا ۳۰ سالگی شروع می شوند. مردان اغلب زودتر از زنان به آن مبتلا می شوند. اغلب اوقات قبل از شروع علائم آشکار، تغییر تدریجی در فرد ایجاد می شود. گاهی اوقات به این مرحله پرودروم گفته می شود.

زمانی که بیماری در اوج است و علائم شدید است، فرد مبتلا به اسکیزوفرنی نمی‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی ایده‌ها و تصوراتی که دارد واقعی هستند یا خیر. این اتفاق با افزایش سن کمتر اتفاق می افتد.

افراد مبتلا به این عارضه معمولاً تا زمانی که پزشک یا مشاور به آنها نگوید، از ابتلای خود به آن آگاه نیستند. آنها حتی متوجه نمی شوند که مشکلی جدی وجود دارد. اگر متوجه علائمی شوند، مانند ناتوانی در فکر کردن، ممکن است آن را به مواردی مانند استرس یا خستگی برسانند.

فلبیت

اگر نگران این هستید که شما یا شخصی که می شناسید علائم اسکیزوفرنی را نشان می دهد، با یک پزشک یا مشاور صحبت کنید.

علائم مثبت ایده‌ها، برداشت‌ها یا اعمال بسیار اغراق‌آمیز هستند که نشان می‌دهند فرد نمی‌تواند واقعیت را از آنچه نیست تشخیص دهد. در اینجا کلمه “مثبت” به معنای وجود (و نه عدم وجود) علائم است. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • توهمات افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است چیزهایی را بشنوند، ببینند، بو کنند یا حس کنند که هیچ کس دیگری انجام نمی دهد. انواع توهم در اسکیزوفرنی عبارتند از:
  • شنوایی. فرد اغلب صداهایی را در سر خود می شنود. آنها ممکن است عصبانی یا فوری باشند و از آنها بخواهند کارهایی انجام دهند. می تواند شبیه یک صدا یا چند صدا باشد. آنها ممکن است زمزمه کنند، زمزمه کنند، یا عصبانی و خواستار باشند.
  • دیداری. ممکن است شخصی نورها، اشیاء، افراد یا الگوها را ببیند. اغلب این عزیزان یا دوستانی هستند که دیگر در قید حیات نیستند. آنها همچنین ممکن است با درک عمق و فاصله مشکل داشته باشند.
  • بویایی و چشایی. این می تواند شامل بوها و مزه های خوب و بد باشد. ممکن است کسی باور کند که در حال مسموم شدن است و از خوردن امتناع کند.
  • لمسی. این احساس حرکت چیزهایی مانند دست یا حشرات را در بدن شما ایجاد می کند.
 • توهمات اینها باورهایی هستند که برای اکثر مردم عجیب به نظر می رسند و به راحتی می توان آنها را نادرست ثابت کرد. فرد آسیب دیده ممکن است فکر کند که شخصی در تلاش است مغز او را از طریق تلویزیون کنترل کند یا اینکه FBI قصد دارد آنها را دستگیر کند. آنها ممکن است باور کنند که شخص دیگری هستند، مانند یک بازیگر مشهور یا رئیس جمهور، یا اینکه قدرت های فوق العاده ای دارند. انواع هذیان عبارتند از:
  • توهمات جفا. این احساس که کسی شما را تعقیب می‌کند یا اینکه تحت تعقیب، شکار، فریب دادن یا فریب شما قرار گرفته‌اید.
  • هذیان های ارجاعی وقتی فردی معتقد است که اشکال عمومی ارتباط، مانند شعر ترانه یا ژست یک مجری تلویزیون، فقط برای او پیام خاصی است.
  • توهمات جسمی اینها روی بدن متمرکز می شوند. فرد فکر می کند یک بیماری وحشتناک یا مشکل سلامتی عجیبی مانند کرم های زیر پوستی یا آسیب ناشی از پرتوهای کیهانی دارد.
  • هذیانهای ارتومانی ممکن است شخصی متقاعد شود که یک سلبریتی عاشق اوست یا اینکه شریک زندگی او خیانت می کند. یا ممکن است فکر کنند افرادی که به آنها علاقه ای ندارند، آنها را دنبال می کنند.
  • توهمات مذهبی ممکن است کسی فکر کند که رابطه خاصی با یک خدا دارد یا اینکه توسط یک شیطان تسخیر شده است.
  • توهمات بزرگ آنها خود را یک چهره اصلی در صحنه جهانی می دانند، مانند یک سرگرم کننده یا یک سیاستمدار.
 • افکار آشفته و گفتار نامنظم. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در سازماندهی افکار خود مشکل دارند. وقتی با آنها صحبت می کنید ممکن است نتوانند آنها را دنبال کنند. در عوض، ممکن است به نظر برسد که آنها در حال منطقه بندی یا پرت شدن هستند. هنگامی که آنها صحبت می کنند، کلمات آنها ممکن است به هم ریخته و بی معنی باشد.
 • مشکل در تمرکز برای مثال، ممکن است فردی هنگام تماشای برنامه تلویزیونی، ردیابی آنچه را که در یک برنامه تلویزیونی می‌گذرد از دست بدهد.
 • اختلالات حرکتی برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است جهنده به نظر برسند. گاهی اوقات آنها همان حرکات را بارها و بارها انجام می دهند. اما گاهی اوقات ممکن است ساعت‌ها کاملاً بی حرکت بمانند، که کارشناسان آن را کاتاتونیک می‌نامند. برخلاف تصور رایج، افراد مبتلا به این بیماری معمولاً خشن نیستند.
بیشتر بخوانید
رفتارگرایی چیست؟
علائم منفی به فقدان یا فقدان عملکرد ذهنی طبیعی شامل تفکر، رفتار و ادراک اشاره دارد. ممکن است متوجه شوید:

 • عدم لذت. به نظر می رسد که فرد دیگر از هیچ چیز لذت نمی برد. یک دکتر این را آنهدونیا می نامد.
 • مشکل در گفتار. آنها ممکن است زیاد صحبت نکنند یا هیچ احساسی از خود نشان ندهند. پزشکان این را الوژیا می نامند.
 • صاف کردن: ممکن است به نظر برسد که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی دارای یک مورد وحشتناک از بلاها است. هنگامی که آنها صحبت می کنند، صدای آنها می تواند صاف به نظر برسد، گویی هیچ احساسی ندارند. آنها ممکن است به طور معمول لبخند نزنند یا در پاسخ به مکالمات یا اتفاقاتی که در اطرافشان رخ می دهد، احساسات معمول صورت خود را نشان ندهند. یک پزشک ممکن است این را صاف کردن عاطفی بنامد.
 • برداشت از حساب. این ممکن است شامل عدم برنامه ریزی با دوستان یا گوشه نشین شدن باشد. صحبت کردن با فرد ممکن است شبیه دندان کشیدن باشد: اگر می خواهید پاسخی داشته باشید، باید واقعا تلاش کنید تا آن را از او بیرون بیاورید. پزشکان به این بی تفاوتی می گویند.
 • مبارزه با اصول اولیه زندگی روزمره. آنها ممکن است حمام کردن یا مراقبت از خود را متوقف کنند.
 • بدون پیگیری افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در ماندن در برنامه یا اتمام کاری که شروع می کنند مشکل دارند. گاهی اوقات آنها اصلاً نمی توانند شروع کنند. یک پزشک ممکن است این را فرسودگی بنامد.
بیشتر بخوانید
تفاوت روانشناس آقا و خانم

افسردگی نیز برخی از علائم مشابه را دارد. تشخیص آنها به خصوص در نوجوانان دشوار است، زیرا حتی نوجوانان سالم نیز می توانند نوسانات عاطفی بزرگی بین اوج و فرود داشته باشند.

این علائم منعکس کننده میزان یادگیری، ذخیره و استفاده مغز فرد از اطلاعات است.

فرد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است با حافظه کاری خود مشکل داشته باشد. به عنوان مثال، آنها ممکن است نتوانند انواع مختلف حقایق را به طور همزمان پیگیری کنند، مانند شماره تلفن و دستورالعمل ها.

بیشتر بخوانید
بی تفاوتی چیست؟ علائم، علل و درمان

در کنار مشکل در توجه، سازماندهی افکار و تصمیم گیری برای آنها ممکن است سخت باشد.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید در مورد ریکی بدانید
دیدگاهتان را بنویسید