علائم زایمان (افاسه شدن دهانه رحم) در دوران بارداری

زایمان کلمه دیگری برای روند طبیعی زایمان بدن شما است. با اولین انقباضات ثابت شما شروع می شود و از طریق زایمان هر دو جنین و جفت شما انجام می شود.

برخی از آنها علائم بسیار مشخصی از زایمان دارند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث شروع زایمان می شود یا چه زمانی شروع می شود، اما چندین تغییر هورمونی و فیزیکی به شروع زایمان کمک می کند.

روشن شدن در هنگام زایمان

به فرآیند نشستن یا پایین آمدن نوزاد در لگن درست قبل از زایمان، سبک شدن گفته می شود. از آن به عنوان “افتادن کودک” نیز یاد می شود.

 • روشن شدن می تواند چند هفته یا چند ساعت قبل از زایمان اتفاق بیفتد.
 • از آنجایی که رحم پس از روشن شدن، فشار بیشتری به مثانه وارد می‌کند، ممکن است نیاز به دفع ادرار بیشتر داشته باشید.
 • با این حال، اتاق اضافی در بالای شکم شما ممکن است تنفس را آسان تر کند و سوزش سر دل را تسکین دهد.

عبور از پلاگین مخاطی

پلاک مخاطی در دوران بارداری در دهانه رحم تجمع می یابد. هنگامی که دهانه رحم شروع به باز شدن گسترده تر می کند، مخاط به داخل واژن تخلیه می شود. ممکن است شفاف، صورتی یا کمی خونی باشد. این همچنین به عنوان “نمایش” یا “نمایش خونین” شناخته می شود. زایمان ممکن است بلافاصله پس از تخلیه مخاط یا ۱ تا ۲ هفته بعد شروع شود.

انقباضات زایمان

انقباضات، سفت شدن ماهیچه های رحم است. در هنگام انقباضات، شکم سفت می شود. بین انقباضات، رحم شل می شود و شکم نرم می شود. احساس انقباض برای هر فردی متفاوت است و ممکن است از بارداری به بارداری دیگر متفاوت باشد.

 • انقباضات زایمان معمولاً باعث ناراحتی یا درد مبهم در پشت و پایین شکم، همراه با فشار در لگن می شود.
 • انقباضات در یک حرکت موج مانند از بالای رحم به سمت پایین حرکت می کنند.
 • برخی از زنان انقباضات را به عنوان دردهای شدید قاعدگی توصیف می کنند.
 • بر خلاف نادرست انقباضات زایمان یا انقباضات براکستون هیکس، انقباضات واقعی زایمان با تغییر وضعیت یا استراحت متوقف نمی شوند.
 • اگرچه ممکن است ناراحت کننده باشند، اما می توانید بین انقباضات آرام شوید.

اسهال

ممکن است متوجه شوید مدفوع شما شل یا آبکی است. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد، اما این ممکن است نشانه ای از فاصله ۲۴ تا ۴۸ ساعته زایمان باشد.

کمر درد

کمردرد در دوران بارداری شایع است. این می تواند به دلیل فشار اضافی روی عضلات پشت و شکم شما باشد یا فقط به دلیل تغییر وضعیت بدن باشد. بسته های گرما یا سرد و ماساژ اغلب کمک می کند.

بیشتر بخوانید
پریود در بارداری: آیا ممکن است؟

در حین کار یدی، ممکن است کمردرد و گرفتگی هایی داشته باشید که بهتر نمی شوند یا از بین نمی روند. همچنین می تواند بخشی از انقباضات شما باشد. درد معمولا از پشت شما شروع می شود و سپس به جلوی بدن شما منتقل می شود.

کاهش وزن

در حالی که باردار هستید، ممکن است به نظر برسد که هرگز افزایش وزن را متوقف نخواهید کرد. اما بسیاری از افراد باردار در روزهای منتهی به زایمان در واقع چند پوند از دست می دهند.

غریزه تودرتو

برخی از آنها کمی قبل از آمدن نوزاد خود را برای آماده شدن می بینند. که به عنوان غریزه لانه سازی شناخته می شود.

 • ممکن است پس از هفته ها احساس خستگی بیشتر و بیشتر، ناگهان انرژی شدیدی را تجربه کنید.
 • ممکن است تمایل به خرید، آشپزی یا تمیز کردن خانه داشته باشید.
 • مراقب باشید زیاده روی نکنید. زایمان انرژی زیادی خواهد گرفت
فعالیت نوزاد

ممکن است کودک شما با نزدیک شدن به شروع زایمان کمتر حرکت کند، اما به پزشک خود اطلاع دهید. گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک مشکل باشد، نه نشانه اولیه زایمان.

گرفتگی و کمر درد

ممکن است تشخیص انقباض سخت باشد، به خصوص با اولین نوزاد شما. بسیاری از افراد باردار در قسمت پایین شکم احساس دردهای قاعدگی دارند. ممکن است همین طور بمانند یا بیایند و بروند. همچنین ممکن است دردی در ناحیه کمر داشته باشید که یا می ماند یا می آید و می رود.

مفاصل شل تر

اگر در حین پایان بارداری خود را در حال «چرخ زدن» می بینید، این فقط بدن شماست که برای کار پیش رو آماده می شود. هورمونی به نام ریلکسین باعث شل شدن آن می شود رباط ها اطراف لگن شما تا راحت تر عبور کند.

آب شکستن

پارگی غشای آمنیوتیک (کیسه پر از مایعی که نوزاد را در دوران بارداری احاطه کرده است) ممکن است قبل از رفتن به بیمارستان اتفاق بیفتد.

 • ممکن است مانند فوران ناگهانی مایع یا چکه‌ای از مایع باشد که به طور پیوسته نشت می‌کند.
 • این مایع معمولاً بی بو است و ممکن است شفاف یا به رنگ نی به نظر برسد.
 • اگر “آب” شما می شکند، زمان وقوع این اتفاق، میزان ترشح مایع و ظاهر مایع را یادداشت کنید. این جزئیات را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. آنها به شما توصیه می کنند که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید.
 • همه افراد باردار هنگام زایمان دچار شکستگی آب نمی شوند. در بسیاری از مواقع، پزشک آن را پاره می کند غشای آمنیوتیک در بیمارستان.
محو کردن

بیشتر بخوانید
عوارض قرص فت فیس برای بارداری

در طول زایمان، دهانه رحم کوتاهتر و نازک می شود تا در اطراف سر کودک شما کشیده و باز شود. کوتاه شدن و نازک شدن دهانه رحم را افاسمان می گویند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند به شما بگوید که آیا در طول معاینه لگن تغییراتی در دهانه رحم وجود دارد یا خیر.

Effacement بر حسب درصد از ۰٪ تا ۱۰۰٪ اندازه گیری می شود. اگر تغییری در دهانه رحم وجود نداشته باشد، به عنوان ۰٪ از بین رفته است. وقتی دهانه رحم نصف ضخامت طبیعی باشد، ۵۰ درصد از بین می رود. وقتی دهانه رحم به طور کامل نازک شود، ۱۰۰٪ از بین می رود.

اتساع

به کشش و باز شدن دهانه رحم شما اتساع گفته می شود و بر حسب سانتی متر اندازه گیری می شود که اتساع کامل آن در ۱۰ سانتی متر است.

افاسه شدن و گشاد شدن نتیجه مستقیم رحم موثر است انقباضات. پیشرفت زایمان با میزان باز شدن و نازک شدن دهانه رحم اندازه گیری می شود تا به کودک شما اجازه عبور از واژن داده شود.

علاوه بر علائم فیزیکی، ممکن است علائم احساسی را تجربه کنید که می‌تواند نشانه‌هایی از زایمان باشد، از جمله:

 • نوسانات خلقی
 • اضطراب
 • تحریک پذیری
 • بی تابی
قبل از شروع زایمان “واقعی”، ممکن است درد زایمان “کاذب” داشته باشید که به آن نیز گفته می شود براکستون هیکس انقباضات این انقباضات نامنظم رحمی کاملا طبیعی هستند و ممکن است در سه ماهه دوم بارداری شما شروع شوند، اگرچه بیشتر در سه ماهه سوم بارداری شما رخ می دهد. آنها راه بدن شما برای آماده شدن برای “چیز واقعی” هستند.

انقباضات براکستون هیکس چه حسی دارد؟

انقباضات براکستون هیکس را می توان به عنوان سفت شدن شکم توصیف کرد که می آید و می رود. بر خلاف انقباضات واقعی زایمان، این انقباضات به هم نزدیک نمی شوند، با راه رفتن افزایش نمی یابند، مدت زمان آن افزایش نمی یابد و با گذشت زمان احساس قدرت بیشتری نمی کنند.

چگونه بفهمم که در حال زایمان واقعی هستم؟

برای اینکه بفهمید آیا انقباضاتی که احساس می کنید واقعی هستند یا خیر، سوالات زیر را از خود بپرسید.

ویژگی های انقباض آزمایشگاه کاذب کار واقعی
انقباضات چند وقت یکبار اتفاق می افتد؟ انقباضات اغلب نامنظم هستند و به هم نزدیک نمی شوند. انقباضات در فواصل زمانی منظم ایجاد می شوند و حدود ۳۰ تا ۷۰ ثانیه طول می کشند. با گذشت زمان، آنها به هم نزدیک تر می شوند.
آیا با حرکت تغییر می کنند؟ انقباضات ممکن است هنگام راه رفتن یا استراحت متوقف شوند. آنها حتی ممکن است در صورت تغییر موقعیت متوقف شوند. انقباضات با وجود حرکت یا تغییر موقعیت ادامه می یابد.
چقدر قوی هستند؟ انقباضات معمولا ضعیف هستند و خیلی قوی تر نمی شوند. یا ممکن است در ابتدا قوی باشند و سپس ضعیف تر شوند. انقباضات به طور پیوسته قدرت را افزایش می دهند.
درد را کجا احساس می کنید؟ انقباضات معمولا فقط در جلوی شکم یا ناحیه لگن احساس می شود. انقباضات معمولا از قسمت پایین کمر شروع شده و به سمت جلوی شکم حرکت می کنند.
زمانی که فکر می کنید در حال زایمان واقعی هستید، زمان انقباضات خود را شروع کنید. برای انجام این کار، زمان شروع و توقف هر انقباض را یادداشت کنید یا از کسی بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. زمان بین انقباضات شامل طول یا مدت انقباض و دقایق بین انقباضات (به نام فاصله) است. برخی از افراد از برنامه تایمر انقباضات برای پیگیری انقباضات خود استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید
سیر در دوران بارداری

انقباضات خفیف معمولاً با فاصله ۱۵-۲۰ دقیقه شروع می شوند و ۶۰-۹۰ ثانیه طول می کشند. انقباضات تا زمانی که کمتر از ۵ دقیقه از هم فاصله داشته باشند منظم تر می شوند. کار فعال (زمانی که باید به بیمارستان بیایید) معمولاً با انقباضات قوی مشخص می شود که ۴۵-۶۰ ثانیه طول می کشد و با فاصله ۳-۴ دقیقه رخ می دهد.

چگونه درد زایمان را کاهش دهیم

بهتر است اولین مرحله زایمان (به نام فاز نهفته) را در آسایش خانه خود طی کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است کمک کند:

 • حواس خود را پرت کنید. پیاده روی کنید یا فیلم تماشا کنید.
 • در یک وان گرم غوطه ور شوید یا از آن استفاده کنید دوش آب گرم. اما، اگر آب شما شکسته است، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید وان حمام کنید.
 • باقی مانده. اگر عصر است سعی کنید بخوابید یا چرت بزنید. شما باید انرژی خود را برای زایمان فعال ذخیره کنید.
 • حرارت اعمال کنید. برای کاهش علائم از کیسه حرارتی در قسمت پایین کمر یا شکم خود استفاده کنید.
 • ماساژ را امتحان کنید. از یک دوست یا شریک زندگی بخواهید که پشت یا پاهای شما را ماساژ دهد.
 • رایحه درمانی را امتحان کنید. در حالی که هیچ شواهد اثبات شده ای مبنی بر کمک به تسکین درد وجود ندارد، برخی افراد بوی روغن های ضروری گرم کننده را تسکین دهنده می دانند.
بیشتر بخوانید
آیا استفاده از فنیل افرین در دوران بارداری بی خطر است؟
وقتی مشکوک به زایمان واقعی هستید، با خود تماس بگیرید مراقبت های بهداشتی ارائه دهنده. همچنین تماس بگیرید:

 • اگر فکر می کنید آب شما شکسته است
 • اگر خونریزی دارید (بیشتر از لکه بینی)
 • اگر به نظر می رسد که کودک کمتر از حد معمول حرکت می کند
 • زمانی که انقباضات شما بسیار ناراحت کننده است و به مدت یک ساعت هر ۵ دقیقه یکبار می آید
 • اگر هر یک از علائم زایمان را دارید اما به هفته ۳۷ بارداری خود نرسیده اید. شما ممکن است قبل از زایمان شروع به زایمان کنید عزیزم آماده است و فورا به کمک پزشکی نیاز دارد.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما دستورالعمل های خاصی را در مورد اینکه چه زمانی باید برای مراجعه به بیمارستان آماده شوید به شما ارائه می دهد.

ممکن است طیف وسیعی از علائم فیزیکی و احساسی را در مراحل اولیه زایمان تجربه کنید. در اوایل، تا جایی که می توانید در خانه راحت باشید و به زمان بندی انقباضات خود ادامه دهید. هنگامی که شروع به انقباضات به مدت ۴۵-۶۰ ثانیه در هر ۳-۴ دقیقه کردید، وقت آن است که به بیمارستان بروید.

 • مدت زمان زایمان چقدر است؟

  به طور متوسط، زایمان برای اولین بار ۱۲ تا ۲۴ ساعت طول می کشد. برای بارداری های بعد از آن، زایمان اغلب کوتاه تر است و ممکن است ۸-۱۰ ساعت طول بکشد.

 • آیا انقباضات مکرر برکستون هیکس به این معنی است که زایمان به زودی نزدیک می شود؟

  خیر. انقباضات براکستون هیکس، انقباضات نادر رحمی است که ممکن است در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شما شروع شود. اگرچه ناراحت کننده است، اما در صورت تغییر وضعیت، احتمالاً این انقباضات متوقف می شوند. برخلاف انقباضات زایمان، شما باید بتوانید صحبت کنید و از میان آنها عبور کنید.

  شما انقباضات برکستون هیکس را در جلوی شکم خود احساس خواهید کرد، نه در قسمت پایین کمر، جایی که انقباضات واقعی زایمان را احساس خواهید کرد.

 • آیا می توانید بدون از دست دادن پلاک مخاطی خود زایمان کنید؟

  آره. برخی از افراد ممکن است بدون از دست دادن پلاک مخاطی خود زایمان کنند. برخی دیگر ممکن است ابتدا علائم متفاوت زایمان را قبل از از دست دادن پلاک مخاطی خود تجربه کنند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه