کرونا ویروس چقدر روی هر سطح فعال می ماند؟

کرونا ویروس چقدر روی هر سطح فعال می ماند

با توجه به اینکه هنوز دقیقاً مشخص نشده این کروناویروس جدید تا چه مدت روی سطوح فعال می ماند، مطالعات قبلی روی سایر کرونا ویروسها در تخمین مدت ماندگاری این ویروس کمک کننده است.

در یک مطالعه جدید، محققانی در آلمان، اطلاعات ۲۲ مطالعه در مورد کرونا ویروسها (مثلاً SARS و MERS) جمع آوری  و مقاله کردند (۱).

نتایج این مطالعه نشان داد:

بسته به نوع مواد و شرایط ، کرونا ویروسهای انسانی از ۲ ساعت تا ۹ روز می توانند فعال بمانند.

در دماهای حدود ۴ درجه سانتیگراد (یخچال)، ممکن است تا ۲۸ روز فعال بماند.

در دمای اتاق این ویروسها می توانند تا ۹ روز فعال باشند.

در دماهای ۳۰-۴۰ درجه سانتیگراد زودتر از بین می روند.

رطوبت بیشتر باعث ماندگاری بیشتر می شود؛ در دمای اتاق ، یکی از آنها که باعث سرماخوردگی می شود (HCoV-229E) در رطوبت ۵۰٪  زمان بیشتری فعال می ماند نسبت به رطوبت ۳۰٪.

البته هر نوعی از این ویروس متفاوت است، به عنوان مثال ، ویروس MERS به مدت ۴۸ ساعت بر روی سطح فولاد با دمای ۲۰ درجه سانتیگراد فعال می ماند. در صورتی که نوعی دیگر ( TGEV ) که حیوانی است در سطح مشابه و در همان درجه حرارت ، تا ۲۸ روز فعال است.

حتی سویه ها هم متفاوت است مثلاً دو سویه SARS در سطح کاغذ را بررسی کردند. یکی ۴-۵ روز زنده مانده بود و دیگری فقط ۳ ساعت.

اما بطور خلاصه : کورناویروسهای انسانی می توانند روی سطوح مختلف و در دمای اتاق تا ۹ روز فعال بمانند و در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد یا بیشتر مدت زمان ماندگاری کوتاهتری دارند.

همچنین اینکه چه مدت زمان لمس یک سطح باعث آلوده شدن دست می‌شود مشخص نیست اما برای مقایسه، برای ویروس آنفلوانزا A نشان داده شده که تماس ۵ ثانیه ای تا ۳۱.۶٪ بار ویروسی را به دستها منتقل می کند.

همچنین طبق گفته سازمان جهانی بهداشت ، کروناویروس جدید ممکن است فقط برای چند ساعت یا چند روز روی سطوح زنده بمانند ، وعوامل بسیاری در این امر تأثیر می گذارد ، از جمله مواد سطح و دما و رطوبت.

اما بتازگی مقاله ای در دست داوری است (هنوز چاپ نشده است)  ، که در آن محققان به بررسی ماندگاری این ویروس پرداخته اند (۲).

نتایج نشان داده این ویروس روی مس تا ۴ ساعت، روی مقوا ۱ روز و روی پلاستیک و استیل ۲ تا ۳ روز قابل تشخیص است.

نکات:

۱-عوامل محیطی مانند دما و رطوبت حتی مقدار ویروسی که یک سطح را آلوده می کند در این مدت تاثیر دارد که در این تحقیق بررسی نشده بود.

۲- علت اینکه در مقاله مروری قبل ذکر شده بود تا ۹ روز کرونا ویروس ها می توانند فعال بمانند ممکن است بخاطر مقدار ویروس بکار رفته روی سطح باشد (در اینجا ۱۰ به توان ۵ بوده اما در یکی از مقالات پست قبل ۱۰ به توان ۷ بوده).

نتیجه گیری:

با توجه به اینکه ماندگاری ویروس در هر سطح بستگی به جنس آن سطح، دما، رطوبت و مقدار ویروس دارد و هنوز کاملاً مشخص نشده این کرونا ویروس جدید تا چند مدت فعال می ماند، اولا که به اطلاعات غلطی که در این زمینه در فضای مجازی وجود دارد توجه نشود ودرثانی، در حال حاضر با توجه به شرایط توصیه می شود سطوح مشکوک مورد استفاده آلوده قلمداد شود و توصیه های بهداشتی مربوطه انجام شود.

دانلود مقاله اول

دانلود مقاله دوم

منبع:

۱.Kampf G, Todt D, Pfaender S, Steinmann E. Persistence of coronaviruses on inanimate surfaces and its inactivation with biocidal agents. Journal of Hospital Infection. 2020 Feb 6.

  1. Doremalen Nv, et al,. Aerosol and surface stability of HCoV-19 (SARS-CoV-2) compared to SARS-CoV-1

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه ارائه می شود. لطفاً جهت اطلاع از شرایط رژیم، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.