سمیت داروهای و مکمل های گیاهی

سمیت کبدی ناشی از داروها و مکمل های گیاهی

بیشترین درصد افراد با آسیب کبدی ناشی از داروهای گیاهی در مرحله اول در بدنسازان و در مرحله بعد در افرادی که جهت کاهش وزن از این داروها استفاده می کنند دیده میشود.

 مکمل‌های گیاهی به دلیل طبیعی بودن، از محبوبیت زیادی برخوردار بوده و توسط مردم مفید و بی خطر تلقی می شوند. بنابراین مصرف آنها در تمام دنیا رو به افزایش است.

حتی در آمریکا بیش از ۶۰٪ از بیماران از داروهای گیاهی و مکمل های غذایی که دارای ترکیبات “طبیعی” هستند استفاده می کنند.

اگرچه بیماران آنها را طبیعی و در نتیجه بی خطر می دانند، گزارش های زیادی از سمیت کبدی ناشی از داروهای گیاهی ثبت شده است. به این سمیت که اصطلاحاً “مسمومیت کبدی ناشی ازمکمل گیاهی و غذایی” گفته می شود به موازات افزایش مصرف این مکمل‌ها در جهان رو به افزایش است و از سمیت کبدی ناشی از داروها بیشتر است.

اصولاً تولید این مکمل‌ها تحت نظارات دقیق مثل سایر داروها نیستند. یعنی شرکت‌ها در تهیه آنها نیازی به اثبات ایمنی و کارآئی آنها و تاییده FDA  ندارند. بخصوص در ایران که به لطف طب سنتی بوفور تولید و یافت می شود.

تصور مردم این است گیاهان چون طبیعی هستند، یعنی مواد شیمیایی ندارند. در حقیقت تمام مواد از مواد (پیوندهای) شیمیایی تشکیل شده اند، گیاهان نیز حاوی تعداد زیادی مواد شیمیایی اند، که اثر بسیاری از این مواد تشکیل دهنده ناشناخته مانده اند یا اثر آنها بسته به زمان وسال رشد ، ارتفاع یا موقعیت جغرافیایی و… در یک محصول مشابه متفاوت هستند.

از سوئی دیگر این محصولات چه توسط انسان کشت شده باشند، چه در طبیعت بطور خودرو رشد کرده باشند، ممکن است آلوده به سموم ، فلزات سنگین مانند سرب، جیوه و آرسنیک، میکروب‌ها و قارچ های سمی باشند.

همچنین معمولاً در داروهای گیاهی چندین گیاه که اثرات  مشابه ای دارند با هم ترکیب و در یک محصول ارائه می کنند که این ممکن است اثرات ناخواسته ای بر بدن داشته باشد. مثلاً عمده داروهای طب سنتی که روی برچسب آنها تا ده گیاه هم ذکر می کنند و حتی در ادامه ( و… ) می آورند که حتی معلوم نیست حاوی چه موادی است.

گذشته از این بسیاری از داروهای غیر مجاز حاوی موادی هستند که در واقع گیاهی نیستند و مثلاً کورتون ها؛ و روی محصول قید نشده اند.

البته ناگفته نماند که در علم پزشکی نوین مواد شیمیایی موثر این گیاهان جداسازی و با دوز دقیق و آزمایشات فراوان تولید و تجویز می شود  بیش از ۱۰۰ داروی گیاهان دارویی گرفته شده است. مثلاً آسپرین ، کوئینین ، مرفین و سایر مواد مخدر ، آتروپین ، وینبلاستین ، وینکروستین ، کلشیسین ، افدرین ، پاپاورین ، رسپین ، تاکسول ، و بسیاری موارد دیگر

بنابراین نه تنها این محصولات بی خطر نیستند بلکه می توانند خطرات بیشتری نسبت به داروهایی تایید شده و تحت نظارت داشته باشند.

منبع:

۱.Schoepfer AM, Engel A, Fattinger K, Marbet UA, Criblez D, Reichen J, Zimmermann A, Oneta CM. Herbal does not mean innocuous: ten cases of severe hepatotoxicity associated with dietary supplements from Herbalife® products. Journal of hepatology. 2007 Oct 1;47(4):521-6.

۲.Andrade RJ. Landscape of liver injury from herbal and dietary supplements in Europe, Latin America, and Asia. Clinical liver disease. 2019 Aug;14(2):49.

۳.Navarro VJ, Barnhart H, Bonkovsky HL, Davern T, Fontana RJ, Grant L, Reddy KR, Seeff LB, Serrano J, Sherker AH, Stolz A. Liver injury from herbals and dietary supplements in the US Drug‐Induced Liver Injury Network. Hepatology. 2014 Oct;60(4):1399-408.

۴.Avigan MI, Mozersky RP, Seeff LB. Scientific and regulatory perspectives in herbal and dietary supplement associated hepatotoxicity in the United States. International journal of molecular sciences. 2016 Mar;17(3):331.

۵.Zheng EX, Navarro VJ. Liver injury from herbal, dietary, and weight loss supplements: a review. Journal of clinical and translational hepatology. 2015 Jun 28;3(2):93.

۶.Bunchorntavakul C, Reddy KR. Herbal and dietary supplement hepatotoxicity. Alimentary pharmacology & therapeutics. 2013 Jan;37(1):3-17.

در سایت آر دایت رژیم غذایی توسط متخصص تغذیه ارائه می شود. لطفاً جهت اطلاع از شرایط رژیم، کلیک نمایید…

در صورتی که هر گونه سوالی دارید می توانید از طریق تلگرام، اینستاگرام یا واتساپ با ما در تماس باشید و یا درخواست مشاوره رایگان دهید.

ثبت نام

همین حالا جهت دریافت رژیم آنلاین ثبت نام کنید.

جهت تکمیل پرسشنامه رژیم آنلاین کلیک کنید.
ثبت نام