روغن زیتون بعنوان روان کننده و لوبریکیت در رابطه برای سکس

یک روان کننده جنسی می تواند اصطکاک را کاهش داده و لذت جنسی را افزایش دهد. اگرچه روغن زیتون فواید دیگری برای سلامتی دارد، اما افراد باید از استفاده از آن به عنوان روان کننده جنسی خودداری کنند. روان کننده های مبتنی بر آب و سیلیکون ترجیح داده می شوند.

هنگامی که به دنبال روان کننده مناسب هستید، ممکن است فردی بخواهد از کاندوم استفاده کند. روغن زیتون پتانسیل حل کردن کاندوم های لاتکس را دارد که می تواند خطر عفونت و بارداری ناخواسته را افزایش دهد.

به همین دلیل استفاده از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی توصیه نمی شود.

در این مقاله، مفاهیم ایمنی استفاده از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی را مورد بحث قرار می دهیم. ما همچنین برخی از گزینه های جایگزین را فهرست می کنیم.

آیا می توانم از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کنم؟

روغن زیتون به عنوان روان کننده استفاده می شود
روغن زیتون ممکن است به کاندوم  آسیب برساند.

روغن زیتون یک مایع غلیظ و صاف است و افراد از نظر فنی می توانند از هر مایع یا ژلی به عنوان روان کننده جنسی استفاده کنند. با این حال، برخی از گزینه ها – از جمله روغن زیتون – ممکن است ایده آل نباشند.

مردم باید از استفاده از روغن زیتون خودداری کنند زیرا می تواند به کاندوم های لاتکس آسیب برساند. این آسیب می تواند باعث پاره شدن یا شکستن کاندوم شود و احتمال باردار شدن فرد یا ابتلا به عفونت مقاربتی (STI) را افزایش دهد.

روغن زیتون همچنین می تواند منافذ پوست را مسدود کند. منافذ مسدود شده می تواند باعث ایجاد جوش یا تحریک شود که ممکن است منجر به عفونت در داخل یا نزدیک واژن و مقعد شود.

بیشتر بخوانید
عفونت قارچی پس از رابطه جنسی: آنچه باید بدانیم

تمیز کردن بعد از رابطه جنسی نیز می تواند یک چالش باشد زیرا روغن زیتون محلول در آب نیست، به این معنی که حذف آن ممکن است طولانی تر باشد. روغن‌ها از هر نوع پتانسیل ایجاد لکه بر پارچه‌ها را دارند، بنابراین روغن زیتون ممکن است روی لباس‌ها و ملحفه‌ها اثر بگذارد.

مطالعات روی اثرات روغن زیتون بر بدن نیز نتایج متفاوتی را به همراه داشته است.

به عنوان مثال، برخی از مطالعات شواهدی پیدا کرده اند که نشان می دهد روغن زیتون دارای اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و محافظت از قلب است.

در یک مطالعه حیوانات در سال ۲۰۱۶ محققان دریافتند که روغن زیتون باعث بهبود زخم های فشاری در موش ها می شود. بر اساس این مقاله، روغن زیتون می تواند با کاهش آسیب اکسیداتیو و التهاب، بازسازی پوست را تقویت کند.

از سوی دیگر، نویسندگان الف مقاله مروری ۲۰۱۸ به یافته های مطالعه اشاره کرد که نشان می دهد روغن زیتون می تواند به لایه بیرونی پوست یا لایه شاخی پوست آسیب برساند. این لایه به عنوان یک مانع بین محیط خارجی و بدن عمل می کند.

چرا از روان کننده استفاده کنیم؟

بسیاری از افراد برای تقویت تجربه جنسی خود از روان کننده ها استفاده می کنند. روان کننده ها رطوبت را اضافه می کنند، که اصطکاک ناراحت کننده در طول رابطه جنسی را کاهش می دهد.

داشتن رابطه جنسی بدون روان کننده می تواند به پوشش اپیتلیال ظریف واژن و مقعد آسیب برساند و خطر عفونت را افزایش دهد.

اگرچه واژن به طور طبیعی در هنگام برانگیختگی روان کننده تولید می کند، بسیاری از زنان خشکی واژن را تجربه می کنند. عوامل متعددی می توانند در خشکی واژن نقش داشته باشند، مانند:

 • قبل از یائسگی یا یائسگی
 • عوارض جانبی داروها، مانند کنترل بارداری هورمونی
 • کم آبی بدن
 • شرایط پزشکی خاص
 • تحت شیمی درمانی
 • سیگار کشیدن
بیشتر بخوانید
چه کنیم که به زگیل تناسلی مبتلا نشویم

استفاده از روان کننده می تواند تجربه جنسی کلی فرد و به طور بالقوه شریک جنسی را نیز بهبود بخشد. با این حال، در نظر گرفتن خطرات استفاده از محصولاتی که سازندگان به صراحت برای این منظور قصد نداشتند، ضروری است. برخی از روان کننده ها می توانند تعادل pH طبیعی را تغییر دهند که می تواند منجر به عفونت شود.

جایگزین، گزینه ها

جایگزین های روان کننده بهتر شامل محصولات روان کننده شخصی و ژل های طبیعی مبتنی بر آب است.

مردم می توانند از بین طیف گسترده ای از روان کننده ها انتخاب کنند. بهترین محصول روان کننده به ترجیح افراد و اینکه آیا از کاندوم یا سایر روش های مانع استفاده می کند یا خیر بستگی دارد.

روان کننده های مبتنی بر آب

روان کننده های مبتنی بر آب به کاندوم های لاتکس آسیب نمی رسانند. با این حال، آنها سریعتر از محصولات روغنی خشک می شوند.

هنگام انتخاب یک روان کننده مبتنی بر آب، افراد باید مواد تشکیل دهنده را از نظر وجود هرگونه آلرژن بالقوه بررسی کنند.

با توجه به مطالعه حیوانات در سال ۲۰۱۵ روان کننده های مبتنی بر آب با غلظت نمک بالا (هیپراسمولار) می توانند به سلول های پوشاننده راست روده آسیب برسانند. این آسیب سلولی ممکن است خطر عفونت و انتقال STI را افزایش دهد.

با این حال، نویسندگان این مطالعه به این نتیجه رسیدند که روان کننده های مبتنی بر آب هیپراسمولار خطر انتقال HIV را افزایش نمی دهد.

بیشتر بخوانید
خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی چه چیزی میخواهید بدانید

در یک کوچک مطالعه ۲۰۱۸ محققان مشاهده کردند که استفاده از روان کننده هایپراسمولار منجر به تغییراتی در ترکیب باکتریایی در رکتوم شد، اما بر غلظت پروفیلاکسی قبل از مواجهه – درمانی پیشگیرانه برای افراد با احتمال بالای ابتلا به HIV – در میان مردان بالغ تأثیری نداشت.

مردم می توانند از میان طیف وسیعی از روان کننده های مبتنی بر آب انتخاب کنند.

روان کننده مبتنی بر سیلیکون

روان کننده های مبتنی بر آب و سیلیکون نسبت به روغن زیتون ایمن تر هستند.

کاندوم های از پیش روان کننده معمولا از روان کننده های مبتنی بر سیلیکون استفاده می کنند زیرا به لاتکس آسیب نمی رسانند.

این محصول همچنین نسبت به روان کننده های مبتنی بر آب دوام بیشتری دارد و آن را به انتخابی محبوب برای بسیاری از افراد تبدیل می کند.

با این حال، روان کننده های مبتنی بر سیلیکون به سختی از پارچه شسته می شوند، زیرا با آب واکنش نشان نمی دهند. این روان کننده ها همچنین ممکن است مدتی طول بکشد تا از واژن و مقعد خارج شوند که در صورت گیر افتادن باکتری در روان کننده می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

روان کننده های دیگری که باید از آنها اجتناب کنید

به طور کلی، مردم باید از استفاده از هر چیزی که سازندگان قصد ندارند به عنوان روان کننده جنسی عمل کنند، خودداری کنند. با این حال، محصولات طبیعی با محتوای آب بالا – مانند ژل آلوئه ورا – می توانند جایگزین موثری برای روان کننده های شخصی باشند.

سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می کند افرادی که از کاندوم های لاتکس بدون روغن استفاده می کنند از هرگونه روان کننده های روغنی یا مواد حاوی چربی یا گریس اجتناب کنند. این مواد می توانند کاندوم های لاتکس را ضعیف کنند.

بیشتر بخوانید
اگر تراجنسیتی یا غیر دودویی هستید، باید درباره کنترل بارداری بدانید

مردم همچنین باید سعی کنند از استفاده از این محصولات به عنوان روان کننده های جنسی خودداری کنند:

 • وازلین
 • روغن های پخت و پز
 • روغن نارگیل
 • روغن بچه
 • کره لبنیات
 • کرم های صورت و لوسیون های بدن

خلاصه

روغن زیتون ممکن است برای استفاده به عنوان روان کننده جنسی ایمن و موثر به نظر برسد. با این حال، استفاده از روغن زیتون به این روش توصیه نمی شود.

روغن زیتون می تواند به کاندوم های لاتکس آسیب برساند که می تواند باعث شکستن یا پاره شدن آنها شود. همچنین می تواند عملکرد سد طبیعی پوست را تضعیف کند و منافذ را مسدود کند، که ممکن است منجر به جوش و عفونت شود. روغن ها همچنین آب را دفع می کنند و تمیز کردن و شستن آن ها از پارچه را دشوار می کند.

از نظر فنی می توان از روغن زیتون به عنوان روان کننده جنسی استفاده کرد. با این حال، جایگزین های بهتر شامل آب با کیفیت بالا یا روان کننده های مبتنی بر سیلیکون است.

مردم می توانند از بین طیف گسترده ای از روان کننده های شخصی ایمن و موثر در فروشگاه ها یا آنلاین انتخاب کنند.

Source link

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه دربارهٔ «روغن زیتون بعنوان روان کننده و لوبریکیت در رابطه برای سکس;

 1. سلام ا دکتر میشود از روغن زیتون برای کوچکی ا استفاد کرد از شما رهنمایم کنید متشکرم

  پاسخ
 2. سلام وقت بخیر ایا از روغن زیتون برای بزرگ کردنالت تناسلی استفاد کرد من الت کوپی دارم رنج میبرم ۰۹۹۳۲۵۵۸۴۳۹

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه