تأثیر تعامل سالمندان و کودکان و مزایای آن

گاهی عدم ارتباط بین گروه‌های سنی مختلف، تفاوت‌ها را تشدید می‌کند. این تفاوت‌ها تحت تأثیر تعاملات بین سالمندان و کودکان کاهش می‌یابد یا حتی ناپدید می‌شوند. از طرفی ارتباط بین نسل‌های مختلف برای هر یک از آنها سودمند است. بیشتر اوقات، تأثیرات تعامل بین بزرگسالان و کودکان مثبت است و بر رشد فردی و گروهی تأثیر می‌گذارد. مراکز نگهداری از کودکان را می‌توان از طریق مدیریت زمان مناسب و نیروی انسانی مناسب با سالمندان مرتبط کرد. نتیجه این روابط بین نسلی بهبود روابط بین مردم و آینده بهتر برای جامعه است. در این مقاله به بررسی تأثیر تعاملات بین سالمندان و کودکان می‌پردازیم.

مزایای پرستار کودک

خانه محیطی امن برای رشد و تربیت کودک محسوب می‌شود؛ بنابراین با داشتن دانش کافی در مورد مزایای پرستار کودک در خانه، می‌توانید بهترین پرستار کودک را تا جایی که ممکن است استخدام کنید. پرستار کودک فردی است که تمام شرایط لازم برای نگهداری از کودک را دارد و می‌تواند به عنوان بهترین مراقب کودک محسوب شود.

از ویژگی های پرستار کودک خوب می‌توان به این نکته اشاره کرد که پرستار به مشکلات شخصی کودک رسیدگی می‌کند، در کارهای روزانه خانه، آموزش در خانه ماهر و مسلط است و غالباً در مواقعی که کودک از خانواده دور است از او مراقبت می‌کند.

اگر خانواده شاغلی هستید و در ساعات خاصی از شبانه روز به پرستار در منزل نیاز دارید، یا کودک شما دچار اضطراب، استرس، شب ادراری و … است و به مشاور نیاز دارد. شما می‌توانید برای حل این مشکلات با استخدام پرستار کودک به همه کارهای خود برسید.

اگر از کودک در خانه نگهداری شود، آرامش خاطر به والدین می‌دهد که این نیز یکی از مزایای داشتن پرستار کودک در خانه است. کودکان در خانه در آسایش و دور از مشکلات اجتماعی که ممکن است در مهدکودک به وجود بیاید بزرگ می‌شود، یکی از مزیت‌های استخدام پرستار انعطاف پذیری پرستار در منزل است؛ زیرا گاهی اوقات ممکن است والدین بر اثر تصادف یا حوادثی مانند این موارد به مشکل برخورد کنند در نتیجه بهتر است ساعات کار پرستار را تغییر داد یا برای مادام العمر پرستار تعیین کرد.

فواید تعامل با کودکان برای سالمندان

این روزها نمی‌توان به کسی اعتماد کرد. به خصوص در مورد بچه‌های کوچک، موضوع بسیار پیچیده است. یک پرستار کودک در منزل از یک شرکت خدماتی معتبر استخدام کنید. این شرکت‌ها کارت شناسایی و کارت پزشکی متقاضی را بررسی می‌کنند.

بسیار مهم است که بدانید سابقه کاری پرستار فرزندتان در گذشته چگونه بوده است و چرا شغل قبلی خود را ترک کرده است. داشتن تجربه مفید نشانه خوبی است، اما کافی نیست. خیلی چیزهای دیگر وجود دارد که یک فرد معمولی را به یک پرستار بچه حرفه ای تبدیل می‌کند. برخی از موارد بهتر است از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها به جای پرستار کمک بگیریم. از فواید تعامل کودکان با سالمندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به روز شدن اطلاعات

یکی از دلایلی که افراد مسن احساس پیری می‌کنند؛ آشنا نبودن با تکنولوژی و مسائل جهانی است. وقتی یک پیرمرد در خانه سالمندان تلویزیون را تقریباً بدون درک موضوعات مختلف روشن می‌کند، احساس شخصی را دارد که دیگر در این دنیا نمی‌تواند از چیزی سر در بیاورد و برای داشتن یک زندگی عادی هم حتی پیرتر است.

در عین حال، ورود یک یا چند کودک از نسل جدید و تعامل بین سالمندان و کودکان می‌تواند تأثیر خوبی بر روی حال و احوال سالمند بگذارد. کودکان از سرعت یادگیری بالایی برخوردار هستند و از آنجایی که از تکنولوژی امروزی آگاهی دارند، می‌توانند به بزرگترهای خود آموزش دهند. در این زمان حتی نیاز به استخدام پرستار سالمند نیست.

 • افزایش طول عمر و سلامت جسمانی

تأثیر رابطه بین سالمندان و کودکان بعد فیزیکی نیز دارد. ارتباط با نسل جدید باعث بهبود انتظارات از آینده و همچنین اثرات مثبت روانی و عاطفی آن می‌شود. مراقبت از کودکان یا بازی با آنها نیاز به حرکت و فعالیت بدنی دارد، این حرکت به بهبود گردش خون در بدن کمک می‌کند و پیری اندام ها را کند می‌کند.

به علاوه ورزش باعث تولید هورمون سروتونین می‌شود که خاصیت ضد افسردگی دارد و شروع علائم افسردگی را کند می‌کند. در نتیجه رابطه بین سالمندان و کودکان فواید جسمی و روحی زیادی دارد.

فواید تعامل با سالمندان برای کودکان

سالمندان سال‌ها سابقه کار در یک شغل و احتمالاً تجربه تربیت فرزندان زیادی را دارند. این تجربیات می‌تواند مبنای بسیاری از خاطرات خوش باشد. یکی از راه های یادگیری بدون ملاقات، گوش دادن به داستان های افراد مختلف در مورد زندگی شان است. کودکان با نشستن در پای صحبت های بزرگسالان می‌توانند داستان های متفاوتی در مورد موضوعات مختلف بیاموزند.

یکی از مشکلاتی که برای کودکان بسیار جذاب است، داستان های تاریخی است. به عنوان مثال، خاطرات فردی که سابقه حضور در جنگ را داشته یا در دوران کودکی شاهد سختی‌های شدید بوده است، منبع خوبی برای سرگرمی کودکان است و موضوعی عالی برای تعطیلات روز بعد به آنها می‌دهد.

فواید مشترک تعامل سالمندان و کودکان

از مزایای متقابل تعامل بین بزرگسالان و کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پر شدن اوقات فراغت

با تعطیلی مدارس، اوقات فراغت بچه هایی که به مهدکودک یا مدرسه می‌رفتند بیشتر می‌شود و باید راهی پیدا کنیم که آرام آرام این زمان را پر کنیم. از طرفی سالمندان بعد از بازنشستگی تقریباً کاری جز فعالیت های روزمره ندارند، در اینجا تأثیر تعامل بین کودکان و سالمندان بیشتر از قبل به چشم می‌خورد.

با توجه به اینکه والدین کودکان بیشتر روز را در محل کار می‌گذرانند، خانه مکان مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت کودکان در نظر گرفته می‌شود. آن‌ها در کنار پدربزرگ‌ها و مادربزرگ های خود به قصه های قدیمی گوش می‌دهند، از گیاهان مراقبت می‌کنند و با آن‌ها ساعت های خوبی را می‌گذرانند.

 • بهبود روابط عاطفی

پیری معمولاً با کاهش توانایی های بدنی همراه است. از سوی دیگر، بازنشستگان به دلیل پایان یافتن روزهای کاری، احساس مفید بودن کمتری دارند. مراقبت از کودکان و نوزادان، نظارت بر رشد آنها و دانستن اینکه کودکان به آنها وابسته هستند باعث ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس در بزرگسالان می‌شود و دیگر نیازی به استفاده از خدمات پرستاری در منزل نیست.

از طرفی به دلیل گذراندن وقت با کودکان، زمان کمتری به تنهایی سپری می‌شود. حضور در اجتماع و دوری از انزوا به بهبود روحیه و روابط عاطفی افراد مسن کمک می‌کند. تبادل دو طرفه عشق و محبت باعث افزایش حس امید به زندگی در سالمندان می‌شود که این امر بر تعامل بین سالمندان و کودکان نیز تأثیر می‌گذارد.

نیاز های عاطفی سالمندان

کسانی که وارد میانسالی می‌شوند، بحران های زیادی را تجربه می‌کنند. بسیاری از این بحران ها را می‌توان با رفع نیازهای عاطفی سالمندان مدیریت کرد. ماهیت این نیازها و خواسته ها را نمی‌توان به سختی برآورده کرد. تمایلات عاطفی سالمندان بسیار ساده و عادی است. با این حال، گاهی پرستار سالمند در منزل و اطرافیانشان این روندها را نادیده می‌گیرند.

توجه داشته باشید که بیشتر سالمندان این نیازها را بیان نمی‌کنند. خویشتن‌داری آنها باعث می‌شود اطرافیان فکر کنند همه چیز خوب و تحت کنترل است. اگر فرد مسن تری در اطراف خود دارید، به او اطمینان دهید که از بیان نیازهای خود ترسی نداشته باشد.

برای اینکه بتوانید رفتار بهتری داشته باشید و این نیازها را کنترل کنید، باید نیازهای آنها را به خوبی بشناسید.

 • نیاز به مهر و محبت در سالمند

دوران سالمندی زمانی است که باید سرشار از عشق باشد. در این زمان احساس آرامش و صمیمیت با عزیزان برایشان بسیار خوشایند است. برخی از سالمندان از افسردگی و تنهایی رنج می‌برند؛ زیرا از دوران کودکی خود زمان زیادی را با دوستان سپری کرده اند. با پاسخ های ساده می‌توانید درک عمیق‌تری به آنها بدهید.

 • حضور در جمع های صمیمی خانواده

حضور در جمع های صمیمی خانواده احساس افسردگی و تنهایی را از بین می‌برد. در این شرایط سالمندان احساس می‌کنند مورد قبول اطرافیان خود هستند و سالمندی آنها را به افراد ناخواسته تبدیل نکرده است. از طرفی دیدن جمعیتی گرم و پرشور باعث افزایش هورمون‌های شادی و ثبات ذهنی بزرگسالان می‌شود. همچنین، همیشه عشق را نشان دهید. ابراز محبت به آنها باعث خوشحالی آنها می‌شود.

 • هدیه دادن از طرف کودکان به سالمندان

دادن هدایای کوچک و سوغاتی به سالمندان می‌تواند آنها را بسیار خوشحال کند. اطمینان حاصل کنید که جنبه‌های مالی هدایا هرگز برای آنها ارزشی ندارد و هدیه دادن هر چند کوچک یا کم ارزش باشد باعث شادی زیادی در آن‌ها می‌شود. آنها با دریافت هدیه احساس می‌کنند هنوز برای اطرافیانشان ارزشمند هستند.

 • گفت و گو با سالمندان

با افزایش سن و زمانی که سالمند به خدمات پرستاری در منزل تهران نیاز پیدا می‌کند ممکن است غمگین شود. این کج خلقی ها ناخواسته است و گاهی باعث می‌شود نتوانند آن گونه که می‌خواهند به اطرافیان خود محبت کنند. در این شرایط بسیاری از فرزندان ممکن است به خاطر ناراحتی از آنها فاصله بگیرند. اما این راه حل درستی نیست. دوری از سالمندان باعث می‌شود که آنها روز به روز از احساسات مثبت دور شوند و کج خلقی های آنها عمیق تر شود. فقط گاهی با آنها صحبت کنید تا متوجه شوید چگونه این مکالمات کوتاه آنها را شاد و بشاش می‌کند.

 • انجام بازی‌های خانوادگی با کودکان

بازی‌های گروهی به خودی خود سرگرم کننده هستند. با تقسیم این شادی با سالمندان می‌توانید انرژی زیادی دهید. احساس تعلق و محبت آنها افزایش می‌یابد. از طرفی بازی برای تقویت ذهنی و حسی آنها بسیار مفید است.

برای رشد، تکامل و سلامت کودکان چه انتظاری باید داشت؟

رشد یک کودک سالم که عمدتاً به سلامت والدین و ژنتیک آنها مربوط می‌شود، در واقع قبل از لقاح شروع شده و تا زمان لقاح کامل و تولد ادامه می‌یابد. در این مدت البته مراقبت از کودک از جنین و مراقبت‌های زایمان از مادر با هم تداخل زیادی دارند.

پس از زایمان، موارد جدید و مهمی مانند شیردهی، تست‌های غربالگری نوزاد و ایمنی در خواب باید در نظر گرفته شود. به زودی زمان معاینات پزشکی و واکسیناسیون فرا می‌رسد. بعد از همه اینها مسائل دیگری مانند زمان و نحوه آشنایی کودک با غذای جامد، آموزش توالت و زمان مراجعه به دندانپزشک وجود دارد.

با در نظر گرفتن اهمیت بهداشت و سلامت کودکان به راحتی می‌توان مراحل کلاسیک رشد و تکامل را تشخیص داد، اما این مراحل با ادامه رشد و تکامل کودک قطعی نیستند. کودک در دوران نوزادی و اوایل کودکی به طور چشمگیری تغییر می‌کند. در یک چشم به هم زدن، یک نوزاد به یک کودک نوپا تبدیل شده و در کمتر از یک دهه وارد بزرگسالی می‌شود. پس باید گفت زندگی هر فرد دورانی پرمشغله و چالش برانگیز هم برای کودک و هم برای والدین است.

ارتباط سالمندان با کودکان

رابطه بین سالمندان و کودکان یکی از شیرین‌ترین روابطی است که می‌تواند سلامت روان و کیفیت زندگی هر دو را تحت تأثیر قرار دهد. از زمان‌های قدیم، مراقبت از کودک در سراسر جهان به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده و جذاب برای سالمندان در نظر گرفته شده است. بسیاری بر این باورند که کودک از پدر و مادر خود هم برای پدربزرگ و مادربزرگش شیرین تر است. شاید به همین دلیل است که آن‌ها زیباترین و فراموش نشدنی ترین روابط انسانی را تشکیل می‌دهند.

 • تأثیرات نگهداری از کودک

در تئوری، مراقبت از کودک می‌تواند اثرات مثبت و منفی بر سلامت سالمندان داشته باشد. در پدربزرگ و مادربزرگ‌هایی که از کودکان مراقبت می‌کنند، احتمال افزایش استرس ناشی از مسئولیت‌ها و انتظارات بالا می‌رود، اما از طرف دیگر، گذراندن اوقات فراغت با کودکان، پاداش عاطفی قابل توجهی به قهرمان ما می‌دهد و حجم حرکت روزانه و فعالیت فکری را بیشتر می‌کند. همچنین مراقبت از کودکان باعث تعامل بیشتر سالمندان با کودکان شده و می‌تواند شادی و نشاط بیشتری را در زندگی هر دو به ارمغان بیاورد و دیگر نیازی به پرستار سالمند در منزل در کرج نباشد.

 • یادگیری و آموزش

بچه‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد پیشینه و ریشه و داستان‌های تاریخی خود از بزرگترها بیاموزند. همچنین ملاقات با قهرمانان بر رفتار و ارزش های کودکان تأثیر زیادی می‌گذارد. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با گذراندن وقت با کودکان امید بیشتری به زندگی پیدا می‌کنند و به خود امیدوار می‌شوند که هنوز قدرت و فرصت هایی برای یادگیری و نگهداری از عزیزانشان دارند.

 • نقش سالمندان در نگهداری از کودکان

رابط بین کودکان و سالمندان تأثیر زیادی بر سلامت روان هر دو می‌گذارد. مثلاً بهتر است اجازه دهیم بچه‌های بزرگتر با پدر بزرگ و مادربزرگشان به سفر بروند تا وقت بیشتری را با هم سپری کنند یا در کودکی و بزرگسالی کارهای کوچکی مانند خوردن چای، چیدن میز شام به آنها بدهیم. فرزندان و والدینمان را تشویق کنیم همدیگر را در آغوش بگیرند، زیرا با این کار لحظه ای جادویی برای آن‌ها رقم می‌زنیم و تجربه ای را در خاطره فرزندمان می‌نویسیم که هرگز از بین نمی‌رود. ما باید باور داشته باشیم که هر سالمندی می‌تواند با مشارکت فعال فرزندانش در برنامه‌های مراقبتی به نتایج مثبتی برای خود و خانواده اش برسد. پس در بیشتر این موارد به این باور باید برسیم که سالمند ما هم می‌تواند در نقش یک پرستار کودک در منزل تهران به خوبی از کودکان نگهداری کند.

 • راهکارهایی برای گذران وقت سالمندان با کودکان
 • پازل: حل پازل یک چالش متقابل برای سالمند و کودک است و همچنین سرگرم کننده خواهد بود. پازل‌ها همه جا هستند و هر کودکی در هر سنی می‌تواند لذت کامل کردن یک پازل را با بزرگ‌ترهای خود به اشتراک بگذارد.
 • کتاب خواندن: پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند برای کودکان کتاب بخوانند یا در انجام تکالیف به آنها کمک کنند. جوانان همچنین می‌توانند روزنامه‌ها یا مقالات مورد علاقه سالمندان را با صدای بلند برای آن‌ها بخوانند.
 • تماشای فیلم: بدون شک سالمندان از دوران جوانی همراه با فرزندان خود فیلم‌های قدیمی بسیاری را تماشا می‌کند که به او حس نوستالژی خوبی می‌دهد. کودکان همچنین می‌توانند کارتون‌ها یا فیلم‌های جدید مورد علاقه خود را با پدربزرگ و مادربزرگ خود به تماشا بنشینند و نهایت لذت را ببرند.
 • شجره نامه: ترسیم شجره نامه و تزیین آن می‌تواند برای دو هدف مهم باشد، زیرا علاوه بر آموزش تاریخچه خانواده به کودک و زنده کردن خاطرات گذشته، روز شیرینی را نیز در ذهن کودک و سالمند رقم می‌زند.
 • فعالیت‌های هنری: فعالیت‌هایی مانند گوش دادن به موسیقی و نقاشی می‌تواند سرگرمی خوبی برای بچه‌ها و حتی قهرمانان زندگی آنها باشد.
 • مدیریت ارتباطات از طریق اینترنت: ما نباید اجازه دهیم محدودیت زمانی یا مکانی باعث شود تا سالمندان از دیدن کودکان خود محروم شوند. منابع آنلاین و دیجیتال یک راه عالی برای اتصال چندین نسل است. از کودکان خردسال بخواهید نحوه استفاده از اینترنت را به بزرگترها بیاموزند تا اعضای خانواده بتوانند رابطه نزدیکی با هم داشته باشند.
لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
بیشتر بخوانید
افتادن در سالمندان - علل، درمان و پیشگیری
دیدگاهتان را بنویسید