رفلکس وازوواگال چیست؟

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که عرق کنید و احساس کنید که در حین مدفوع از حال می‌روید یا احساس می‌کنید با دیدن خون از حال می‌روید؟ ممکن است عصب واگ شما این احساس را ایجاد کرده و بدن شما را تحریک کند وازوواگال واکنش رفلکس یا وازوواگال

زور زدن در حین اجابت مزاج و دیدن خون از محرک های رایج هستند. استرس و ایستادن طولانی مدت نیز همینطور است. هر یک از اینها می تواند شما را دچار یک غش به نام سنکوپ وازوواگال کند، و چند علامت هشدار دهنده وجود دارد که منجر به آن می شود.

این مقاله رفلکس وازوواگال بدن شما، عواملی که باعث ایجاد آن می شود و اقداماتی که می توانید برای جلوگیری یا به حداقل رساندن این دوره ها انجام دهید، توضیح می دهد.

بررسی اجمالی

رفلکس وازوواگال یک پاسخ خودکار است که عصب واگ شما را تحریک می کند. این می تواند بر سیستم عصبی مرکزی و محیطی و همچنین سیستم قلبی عروقی شما تأثیر بگذارد. هنگامی که عصب واگ تحریک می شود، پیامی به مغز می فرستد که ممکن است باعث کاهش ناگهانی فشار خون و ضربان قلب شما شود. این می تواند باعث شود احساس ضعف کنید.

رفلکس وازوواگال چیست؟

کلمه وازوواگال دو قسمت از بدن شما را که باعث پاسخ می شوند توصیف می کند: “vaso” به رگ های خونی شما و “vagal” به عصب واگ شما اشاره دارد.

بیشتر بخوانید
فهرستی از داروهای رایج دمانس

علائم رفلکس وازوواگال

اگر عصب واگ به طور ناگهانی تحریک شود، پاسخ رفلکس خودکار است. ممکن است چندین تغییر در بدن رخ دهد. اینها می تواند علائم هشدار دهنده اولیه طلسم غش باشد که باعث می شود شما موقتاً هوشیاری خود را از دست بدهید.

 • سرگیجه یا احساس ضعف یا سبکی سر
 • به طور ناگهانی احساس گرما و تعریق می کنید یا انگار پوست سرد و لطیفی دارید
 • تاری دید یا دید تونلی (سیاهی در اطراف بینایی شما)
 • احساس تهوع
 • در گوش شما زنگ می زند
 • رنگ پریده شدن

علائم وازوواگال گاهی اوقات می تواند ناشی از بیماری دیگری باشد. اگر آنها را تجربه کردید به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگویید تا بتوانید ارزیابی مناسبی دریافت کنید.

علل

رفلکس وازوواگال لزوما غیر طبیعی نیست و مسیرهای عصبی درگیر به احتمال زیاد در همه وجود دارد. برخی از دانشمندان بر این باورند که این پاسخ با تکامل انسان و شروع به ایستادن در حالت عمودی ایجاد شد. تفاوت اکنون این است که برخی افراد بیشتر مستعد تحریک غیرارادی رفلکس هستند.

یک مطالعه نشان می دهد که ۴۲٪ از زنان و ۳۲٪ از مردان حداقل یک رویداد سنکوپ وازوواگال را تا سن ۶۰ سالگی تجربه می کنند. بر اساس آن مطالعه، برخی از افراد بیشتر از دیگران تمایل به غش دارند.

در برخی موارد، ممکن است یک بیماری زمینه ای مانند یک بیماری عصبی (که بر مغز یا اعصاب تاثیر می گذارد) وجود داشته باشد که می تواند باعث شود فرد این علائم را تجربه کند.

بیشتر بخوانید
دلیریوم (علل، علائم و درمان)

طبق گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، غش کردن که یک رویداد محرک نداشته باشد نیز ممکن است نشانه ای از یک مشکل قلبی باشد. با این حال، یافتن دلیل خاصی برای این قسمت غیرمعمول نیست.

محرک های احتمالی عبارتند از:

 • سریع بلند شد
 • ایستادن برای مدت طولانی
 • نخوابیدن کافی
 • کم آبی بدن
 • بیش از حد گرم شدن
 • استرس عاطفی
 • ترس
 • دیدن خون

زور زدن هنگام اجابت مزاج و علائم مربوط به سندرم روده تحریک پذیر نیز ممکن است رفلکس وازوواگال را تحریک کند.

رفتار

اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما شرایط خاصی را که باعث غش کردن شما می‌شود شناسایی کند، درمان بر رسیدگی به آن مشکل متمرکز خواهد شد. به عنوان مثال، ممکن است برای اصلاح مشکل ریتم قلب به داروها یا روش هایی نیاز باشد.

اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما هیچ تشخیص پزشکی برای توضیح علائم شما پیدا نکرد، ممکن است از پیروی از برخی توصیه های اولیه خودمراقبتی بهره مند شوید. برای سنکوپ، توصیه می شود تمام تلاش خود را انجام دهید تا از چیزهایی که ممکن است باعث ایجاد رفلکس وازوواگال شوند، اجتناب کنید.

نکاتی برای کنترل محرک ها

زمانی که علائم سنکوپ را تجربه می کنید می توانید کارهایی را انجام دهید. سعی کنید پاهای خود را روی هم قرار دهید و ماهیچه های دست، بازو و ساق پا را سفت کنید. همچنین می توانید به آرامی سر خود را به سمت زمین پایین بیاورید تا فشار خون خود را تثبیت کنید.

بیشتر بخوانید
سرگیجه - علائم و علل

اگر استرس یک محرک است، خود را تا حد امکان آرام نگه دارید. اگرچه دوره‌های استرس می‌توانند ترسناک باشند، می‌توانید از صحبت‌های آرام‌بخش با خود و تمرین‌های ذهنی بیش از بدن استفاده کنید تا به خود کمک کنید دوره‌های استرس‌زا را پشت سر بگذارید و از وحشت جلوگیری کنید. همچنین به خود یادآوری کنید که علائم شما برطرف می شود.

همچنین می‌توانید از این واقعیت اطمینان پیدا کنید که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما را معاینه کرده و هر گونه علت جدی‌تری را برای علائم شما رد کرده است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

غش معمولاً اورژانسی نیست. اگر مکرراً غش می کنید، سابقه خانوادگی سنکوپ دارید، در حین ورزش غش می کنید، یا در هنگام غش دچار تپش قلب یا درد قفسه سینه می شوید، باید توسط پزشک معاینه شوید.

خلاصه

رفلکس وازوواگال یکی از علل شایع غش است. عصب واگ به قلب و عروق خونی متصل است. اگر تحریک شود، می تواند فشار خون و ضربان قلب شما را کاهش دهد و باعث احساس ضعف شود. صرف نظر از اینکه هوشیاری خود را از دست می دهید یا نه، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم وازوواگال خود و آنچه که ممکن است باعث ایجاد دوره های شما شود صحبت کنید. در بیشتر موارد، پاسخ طبیعی است، اما آنها ممکن است آزمایشاتی را توصیه کنند تا ببینند آیا دلیل پزشکی پشت آن وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید
سندرم گرستمن (علائم و درمان)

غش شایع هستند و اغلب توسط محرک های بی گناه ایجاد می شوند که ممکن است بتوانید آنها را کنترل کنید. به آن علائم هشدار دهنده اولیه توجه کنید و تمام تلاش خود را برای جلوگیری از غش کردن انجام دهید. با این حال، اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، مهم است که برای رد یک بیماری جدی به پزشک خود مراجعه کنید.

سوالات متداول

  • آیا سنکوپ وازوواگال جدی است؟

   سنکوپ وازوواگال خود به طور کلی مضر نیست. با این حال، ممکن است هنگام غش به خود آسیب برسانید یا ممکن است در زمان بدی مانند هنگام رانندگی رخ دهد و باعث تصادف شود.

  • آیا سنکوپ وازوواگال از بین می رود؟

   سنکوپ وازوواگال معمولاً یک بار اتفاق می‌افتد و از بین می‌رود، اما اگر دوباره در معرض محرک‌ها قرار بگیرید ممکن است عود کند. برخی از افراد فقط یک قسمت در طول زندگی دارند در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین قسمت داشته باشند.

   Source link

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه