۵/۵ - (۱ امتیاز)

ریفید چیست؟

با توجه به محدودیت دریافت مواد غذایی در رژیم های کاهش وزن، بخصوص در رژیم های سخت و خیلی کم کالری، بسیاری از افراد نمی توانند به طور کامل رژیم خود را دنبال کنند. بنابراین ممکن است به دنبال داشتن روزهای ریفید یا تقلب در رژیم باشند.

روز ریفید در رژیم

روز ریفید در رژیم چیست و چه تفاوتی با روز و وعده تقلب دارد؟

بعضی افراد با آزاد گذاشتن یک روز در هفته، پایبندی بیشتری به رژیم را گزارش کرده اند. در واقع در این یک روز که به آن روز ریفید می گویند، فرد بعد از مدت زمانی که در نقصان کالری است، بطور برنامه ریزی شده مقداری کالری دریافتی خود را افزایش می دهد.

روز ریفید با تقلب متفاوت است، روز یا وعده تقلب، یک روز یا وعده با مصرف مواد غذایی بدون کنترل و برنامه ریزی است.

اما روزهای ریفید با برنامه ریزی و کنترل مصرف مواد غذایی است. در روز ریفید که یک یا دو روز در هفته است، دریافت میزان دقیق ​​کالری، نوع مواد غذایی و میزان درشت مغذی ها یعنی کربوهیدرات‌ها، چربی ها و پروتئین ها اهمیت دارد.

این میزان در هر فردی متفاوت است ولی بطور کلی در این روز، میزان دریافت کالری ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد، و عمده این افزایش کالری از کربوهیدرات‌ها تأمین می شود.

فواید داشتن روز ریفید در رژیم

گفته شده روز ریفید ممکن است باعث خنثی کردن اثرات منفی نقصان کالری در طول رژیم کاهش وزن، مانند پایین آمدن سطح هورمون ها، گرسنگی، بی حالی، خستگی و استپ یا توقف وزن شود.

حتی در ورزشکاران گذشته از وزن، اینکار با ذخیره گلیکوژن می تواند عملکرد ورزشی آنها را بهبود بخشد.

مکانسیم اثر داشتن روز ریفید در رژیم

با کاهش کالری و شروع  کاهش وزن و چربی بدن، میزان هورمون های دخیل در کنترل سوخت و ساز نیز تغییر می کند، در واقع بدن با اینکار می خواهد با محدودیت کالری بوجود آمده سازگاری پیدا کند.

این سازگاری تا حدی مسئول توقف کاهش وزن بعد از مدتی رژیم کاهش وزن است.

تغییرات هورمونی در این دوران باعث افزایش اشتها، کاهش متابولیسم و کاهش سطح انرژی می شود و نتیجه آن همان عوارضی است که بعد از مدتی بودن در نقصان کالری اتفاق می افتد و روند کاهش وزن را با مشکل روبرو می کند.

در طی این فرایند ، تغییرات هورمونی باعث افزایش میل و هوس به مواد غذایی می شود تا فرد را به سمت مصرف کالری بیشتر سوق دهد.

علاوه بر این، بدن با کاهش سطح انرژی خود، باعث می شود فرد تحرک کمتری داشته باشد و میزان کالری کمتری مصرف کند.

گفته شده این فرایند یک روند تکاملی است که به انسان کمک می کند در زمان قحطی یا گرسنگی زنده بمانند.

در رژیم کاهش وزن یکی از هورمونی هایی که کاهش می یابد، هورمون لپتین است، که توسط سلولهای چربی تولید می شود و در تنظیم اشتها و متابولیسم نقش دارد، روزهای ریفید با افزایش دریافت کربوهیدرات، ممکن است به طور موقت باعث افزایش تولید این هورمون و کاهش اثرات سازگاری بدن به نقصان کالری ​​شود، در نتیجه روند کاهش وزن ادامه پیدا کند.

معایب داشتن روز ریفید در رژیم

روز ریفید در ورزشکاران و بخصوص بدنسازان که مشکلی با کنترل دریافت غذایی خود ندارند ممکن است مناسب باشد. اما اکثر افرادی که با پرخوری مشکل دارند، ممکن است این کار باعث عدم اصلاح سبک پایدار تغذیه ای و حتی رها کردن کل رژیم شود، بخصوص زمانی که خود فرد و بدون نظارت قصد انجام اینکار را دارد.

داشتن یک برنامه غذایی روزانه و ساده برای اکثر افراد مشکل است، حال برنامه ریزی و کنترل اینکه در هفته دو روز نیز متفاوت مصرف کند و آن هم بشکل کاملاً حساب شده، تبعیت و ادامه رژیم را سخت تر خواهد کرد.

گفته شده روز ریفید باعث کاهش احتمال پرخوری، ارضا هوس ها و کاهش احساس محرومیت در رژیم های کاهش وزن می شود.

اما روز ریفید گرچه ممکن است از لحاظ روانی در بعضی افراد اثرات مثبتی داشته باشد اما باید توجه کنیم که احتمال پرخوری و رها کردن رژیم و نیز داشتن حس محرومیت بیشتر در رژیمهای سخت با محدودیت غذایی شدید یا حذف بعضی از گروههای غذایی وجود دارد.

بنابراین در یک رژیم اصولی با هدف ایجاد سبک تغذیه صحیح، ریفید نه تنها ممکن است کمک چندانی نکند بلکه خود عاملی برای شکست رژیم باشد.

مورد دیگراین است که تحقیقات زیاد و بلند مدت در این درباره صورت نگرفته است ومطالعات هم روی افرادی بوده که تحت نظر بوده اند و قابلیت تعمیم به جامعه بخصوص افرادی که با وزن و نوع تغذیه خود مشکل دارند نمی باشد.

علاوه بر این ، بدن انسان فوق العاده پیشرفته است و احتمالا با یک روز مصرف کالری اضافی یا نقصان کالری، تغییرات پایداری در متابولیسم رخ نمی دهد. از طرفی هر تغییری هم تحت تاثیرعوامل مهمی مثل ژنتیک و سن هستند.

نتیجه گیری

در تمام افراد دستیابی به وزن مناسب، نکات و عوامل اساسی تر و مهمتری از جمله رژیم غذایی و فعالیت بدنی وجود دارد که پرداختن به آنها اهمیت خیلی بیشتری دارند. اما در صورتی که همه موارد کاملا درست و اصولی باشد، انجام راهکارهایی مثل داشتن روز ریفید آن هم بصورت کنترل شده و تحت نظر می تواند کمک کننده باشد.

منطقی است در روزی تقلب کنید که کالری بسیاری سوزاندهاید. این مسئله ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، اما اگر لپتین را زیر میکروسکوپ مشاهده کنید، دیگر چنین فکری نمی کنید.

روز چیت در رژیماین امر ممکن است هوشمندانه به نظر برسد اما اینطور نیست. متأسفانه ، تحقیقات علمی کمی دقیق برای تأیید این نظریه وجود دارد.

بشرطی که آدم دقیقا بدونه چقدر کالری باید مصرف کنه و دقیق هم محاسبه کنه.

دایت بریک چیستمطمئنم اگر کالری شماری تون دقیق باشه، نتیجه میگیرید. بنابراین اگر کربوهیدرات کمتری مصرف کنید، چربیهای بدنتان فرصت پیدا میکنند تا سریعتر تجزیه شوند و در نتیجه شما زودتر در مسیر لاغری قرار گیرید.

استراتژی دیگری که می تواند به نفع تلاش های رژیم شما باشد ، تمرکز فقط بر روی یک یا دو ماده غذایی تقلبی است ، به جای اینکه همه آنها را بطور همزمان در یک جا قرار دهید.

تقلب در رژیمبدینترتیب، وقتی درحال اجرای برنامهی رژیم غذایی کمکالری هستید، از تحلیل ماهیچههایتان پیشگیری میکنید. اگر تمایل به رعایت رژیم دارید، میتوانید با نوشیدن مقدار زیادی آب، مصرف مولتی ویتامین با کیفیت و خوردن مقدار زیادی سبزیجات و فیبر، خطر ابتلا به عوارض جانبی را کاهش دهید تا ویتامینها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی مانند بدن شما را تأمین کند.

لذا بسیاری از افراد از خوردن موز می ترسند، زیرا باور دارند که موز آنها را چاق می کند.

روز تقلب در رژیم

آنها غذاهای مختلفی می خوردند ولی از اهداف برنامه غذایی هفتگی خود فاصله نمی گرفتند. موز فواید شگفت آوری دارد که خلاصه کردن همه آنها در چند جمله دشوار است.

با دنبال کردن همه چیز و کنترل میزان غذا و کالری در یافتی در مدت چند روز دلیلی وجود ندارد که یک روز را به خودم مرخصی ندهم و استراحت نکنم.

روز ازاد رژیمحذف شرم همراه با کلمه تقلب و تصمیم گیری از یک ذهنیت است که قضاوت نیست. یک روش اینه که روز تقلب نامحدود بسازید.

وعده تقلب در رژیم

خیلی از رژیمها بدون توجه به کالری دریافتی، یک روز کامل رو به عنوان روز آزاد اعلام میکنن.

روز آزاد در رژیم

در پایان هفته، برای محاسبهء کالری هفته آینده باید یکبار دیگه تمام این مراحل رو انجام بدید.

اگر کالری هفتگی رو بصورت مساوی بین روزهای هفته تقسیم کنید، رژیمتون یکرژیم سادهء کالری شماریمیشه. پس بهتر است در مواجهه با آن هفته ها تلاش و زحمت دوران رژیم را نادیده نگرفت و برنامه رژیمی را به یک مسیر صحیح هدایت کرد.

۵ الی ۲۵ میلی گرم از آن را ۱ الی ۲ بار در روز میل کنید.

بعضی ها فکر میکنند روز تقلب یعنی روزی که میتونن هررررچی دوست داشتن، هررررچقدر دوست داشتن بخورند!

آن ها پیشنهاد می دهند تا در برنامه رژیمی خود روزهایی را نیز به تقلب کردن اختصاص دهید و با این کار چربی های بدن تان را نابود کنید.

از توصیه آن ها تعجب نکنید در پشت این توصیه دلایل علمی جالبی وجود دارد که در این مقاله به صورت مفصل در مورد آن به بحث می پردازیم.

اگر از نوار جستجوی گوگل توی مرورگرتون استفاده میکنید، میتونید به گزینه های جستجوی روی مرورگرتون، دکمهء جدیدی اضافه کنید که اونهم کالری خوراکی ها رو براتون پیدا میکنه.

اگر متوجه شدید که احساس گرسنگی بیش از حد میکنید، ممکن است به کمی بیشتر تنوع و کربوهیدرات در رژیم غذایی خود نیاز داشته باشید.

نکتهء ۳ – ابزارهایی برای جستجوی راحتتر کالری مواد غذایی. جدولهای مختلفی برای میزان کالری هر خوراکی وجود داره. بعد هر ۱۰۰ گرم پلوی پخته بدون روغن رو ۱۳۰ کالری در نظر بگیرید و هر چقدر روغن موقع پخت اضافه کردید، به مجموع کالری برنج اضافه کنید.

هر قاشق روغن ۱۲۰ کالری. چون تمام قاشق و بشقابها و کف دستها یک اندازه نیستند. چونکه اون کالری میزان حداکثری برای یک پلوی پرروغن از نوع باسمتی هست.

به این ترتیب ، اگر بتوانید یک رژیم غذایی منظم را اجرا کنید و میزان کالری دریافتی را کاهش دهید ، ممکن است استراتژی تقلب مبتنی بر پاداش یا استراتژی روز ترفند موثر باشد.

به این ترتیب ، استراتژی تقلب سازگار است و می تواند در کنار بسیاری از الگوهای رژیم غذایی مختلف اجرا شود.

برای اکثر بدنسازان این مسئله پیش آمده که دقیقاً در میان اجرای یک رژیم موفقیت آمیز با کاهش فرآیند چربی سوزی روبرو شده اند و به جای چربی سوزی، شاهد نابودی عضلات بوده اند و خسته تر از همیشه حیران در جای خود باقی مانده اند.

یعنی تفاوت کالری های هرروز با هم زیاد باشه. اکثر کالری های اضافی «روز تقلب» باید از کربوهیدرات های مرکب نظیر جو دو سر، غلات، برنج، ماکارونی و سیب زمینی تأمین شود.

وقتی اکثر افرادی که رژیم غذایی دارند با افت فرآیند چربی سوزی مواجه می شوند، بلافاصله به کاهش بیشتر کالری مصرفی خود و افزایش زمانی می پردازند که صرف اجرای برنامه تمرینی می کنند.

معمولاً اکثر خوراکی توی جدول کالری هست. توی این جدولها معمولا کالری رو بر حسب هر ۱۰۰ گرم نوشته.

نقش اصلی این چیت ها تاثیر مثبت بر روان انسان است. آیا روز تقلب چیت دی (cheet day) واقعاً موثر است؟

اگر رژیم گیرنده بعد از روز کربوهیدرات خود تمرین سنگینی انجام دهد ، می توان یک روز تقلب چیت میل یا تغذیه کردن دوباره را موثرتر کرد.

یکی از لذتبخش ترین بخش های رژیم وعده تقلب (چیت میل یا چیت دی) آن است که همه ما منتظر میمانیم تا بتوانیم از وعده تقلب خود استفاده کنیم حال در این مقاله از سایت الف جیم میخواهیم به طور تخصصی بررسی کنیم که آیا ما اصلا در رژیم غذایی خود به چیت میل نیاز داریم یا نه !

لپتین از آن جهت حائز اهمیت است که انرژی شما را متعادل میسازد و به مغز سیگنالهایی را برای توقف خوردن در زمان لازم ارسال میکند (دیگر تکه بعدی کیک را لازم ندارم، ممنون).

مطالعهای که در سال ۱۹۸۶ انجام شده بود بیان میکند که در حقیقت پرخوری (اصطلاح علمی به معنی خوردن بیش از حد که از نظر برخی با “تقلب” مطابقت دارد) ارزش ندارد، چرا که فقط متابولیسم را بین ۳ تا ۱۰ درصد برای حداکثر ۲۴ ساعت افزایش میدهد.

با این حال، نقش لپتین در این میان جز دیگری بود. پس وقتی بعد از چند روز رعایت یک رژیم غذایی به صرف غذا بپردازید سطح لپتین منجر به افزایش متابولیسم و کاهش اشتها می شوند.

لپتین به عنوان هورمون اشتها شناخته می شود در حالی که گرلین تحریک کننده گشنگی است. البته ممکن است هورمون تیروئید T3 در این مهم نقش داشته باشد.

البته توجه داشته باشید که یک روز تقلب بدین معنی نیست که فرد مجاز خواهد بود به مصرف غذاهای چرب و شیرینی های پر کالری بپردازد.

اگر روز تقلبتون مهمونی بود، باید سعی کنید هرچی خوردید تا جای ممکن کالریشو دست بالا تقریب بزنید.

اگر حفظ رژیم در روزهای مهمونی براتون مهمه، فقط سعی کنید روزهای غیر مهمونی تا جای ممکن کمتر کالری بگیرید و بیشترش رو برای روز تقلب (مهمونی) صرفه جویی کنید.

اگر در وعده چیت دی افراط شود، روز تقلب باعث افزایش متابولیسم بدن شما نمی شود. شما کالری ها را کاهش می دهید و روز بعد کمتر خوابآلود هستید.

در حالی که طبق آخرین پژوهش ها علت این مسئله«لپتین» ذکر شده است. به جای این از خود بپرسید: دفعه بعد چه کاری را باید متفاوت انجام بدهید؟

چیت دی یعنی چه؟ علاوهبرآن، وقتی بدانید دقیقا چه میخواهید بخورید، اشتها و اشتیاقتان به غذا کم میشود. بنابراین، اگر میخواهید بدون انعکاسهای روانشناختی بخورید، به بدن خود گوش دهید.

بعلاوه ، اگر در طی وعده های تقلبی یا روزهای خود قادر به حفظ درجه ای از کنترل خود نباشید ، اگر در نهایت کالری بیشتری از حد لازم بخورید ، خطر لغو تلاش های قبلی کاهش وزن را دارید.

بنابراین فقط غذاهای خونگی ای که حوصله کنید و همه مواد اولیه ش رو وزن کنید، میشه کالریش رو محاسبه کرد.

مدیریت وزن و تغییرات ترکیب بدن فرآیندهای پیچیده ای هستند. زمانی که فردی در محدودیت کالری برای کاهش وزن به سر میبرد، بدن درنهایت خود را تطبیق میدهد.

بنابراین اگر هوس غذای خاصی کردید یک توصیه برای شما داریم: به عنوان مثال اگر دوست دارید دونات بخورید وعده کربوهیدرات بعد تمین خود را رها کرده و به جای آن دونات بخورید.

یعنی روزهایی که اشتهای زیاد برای خوردن ندارم و چیزی هوس نمیکنم و مهمونی هم نیستم، کمتر میخورم و اگر چیزی هوس کنم یا مهمونی برم بیشتر میخورم و تقلبم میشه.

می توانید به خوردن غذای سالم ادامه دهید و از مصرف غذاهایی که می دانید در کنترل خود در حالی که هنوز قوانین رژیم خود را کنترل می کنید ، مشکل دارید ، خودداری کنید.

در ادامه همراه ما باشید. وعده آزاد غذایی ما در رژیم می تواند به ما یادآوری کند که ما انسانیم با نقاط ضعف ها و ظرفیت های محدودمان .

همونطور که ما گرفتیم. اینه که یه راهنمای مبتدی و ساده در موردش نوشتم. یه عالمه جدول براتون میاره. اما یه خبر خیلی خوب برای پلوخورها!

اما به این خاطر که شما قبلا وارد فاز کتوسیس شدهاید قادر خواهید بود تا با سرعت بیشتری به این فاز بازگردید.

اما احتمال اینکه یک فرد معمولی به خاطر محدودیت مصرف کالری در یک هفته، چند کیلوگرم از وزنش کم شود،زیاد است.
یعنی هفته ای نیم تا یک کیلو کم کردم. میدونید که بدن به هر مقدار کالری ای که دریافت کنه بتدریج عادت میکنه و با کند کردن متابولیسم (ساز و کار تولید انرژی در بدن) خودش رو وفق میده و دائم روند کاهش وزن کند میشه تا جاییکه دیگه با وجود رژیم سفت و سخت کم کالری، وزن پایین نمیاد.

دایت بریک چیستمدیریت وزن و تغییرات ترکیب بدن فرآیندهای پیچیده ای هستند. همچنین مصرف میوه، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات پیچیده را فراموش نکنید.

ورزش می تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد که هورمون استرس بوده و همین، خودش عاملی برای کاهش وزن و چربی خواهد بود.

روز آزاد در رژیم

اما چون اکثر ما به این اندازه حرفه ای نیستیم و آن اندازه که خودمان فکر می کنیم سبک زندگی سالمی نداریم و ممکن است کالری بیشتر در یک روز باعث شود نتوانیم به هدفمان برسیم .

۶.۱ از آن طرف بام نیفتید! اما متاسفانه تا فردی می خواهد به تناسب اندام برسد و یا در کنار تمرینات ورزشی می خواهد از یک برنامه صحیح غذایی پیروی کند و به اصطلاح رژیم بگیرد ، برنج را از برنامه غذایی روزانه خود حذف می کند.

البته ورزش، بدن شما را عضلانی تر و لاغرتر می کند اما باید مراقب باشید که فقط به یک نقطه خاص فکر نکنید.

وعده تقلب در رژیمنخوردن زرده تخم مرغ اصلاً ایده خوبی نیست زیرا باعث می شود شما یک مواد مغذی مبارزه کننده با چربی را از دست بدهید که قطعاً نمی تواند تاثیر زیادی روی بدن تان داشته باشد.

تقلب در رژیمبرخی از مردم می توانند به طور موثر در برابر وسوسه مقاومت کنند و بدانند که روز تقلب آنها در راه است ، اما همه نمی توانند رفتارهای غذایی خود را به همان شیوه تنظیم کنند.

روز ازاد رژیم

روزهای تقلب میتوانند به تنظیم سطح «هورمون گرسنگی» کمک کنند. نتیجه اینکه به عنوان بخشی از برنامۀ تناسب اندام طولانی مدت با کالری مصرفی محدود، کاهش سطوح لپتین بدن ما و سیگنالهای گرسنگی میتوانند ما را به سوی انحراف از رژیم غذایی خود سوق دهند.

روز چیت در رژیم

زمانی که کاهش وزن زیادی را احساس می کنید و به یکباره این اتفاق رخ می دهد، ممکن است آب بدن تان کم شده باشد.

روز تقلب در رژیم

بهتر است برای کاهش وزن از رژیمی پیروی شود که روند تغذیهای اصولی را در اختیار قرار میدهد. بعضی از افراد برای لاغر شدن به سراغ قرص های رژیمی و لاغری می روند که قطعاً کار خطرناکی است.

قطعاً ورزش های معمولی هم می تواند باعث کاهش وزن شما شوند و نیازی به ورزش های شدید سخت و طاقت فرسا نیست.

وقتی سوخت و ساز تان متوقّف می شود، ادامه دادنِ کم کردن چربی سخت تر می شود؛ چون، حالا برای ادامه ی کم کردن چربی، باید کالری های باز هم کمتری بخورید.

اما یافته های دانشگاه کورنل (Cornell University) در سال ۲۰۱۵ نشان می دهند که، دوری از ترازو ممکن است بهترین رویکرد در کاهش وزن نباشد.

پس، برای اینکه راه تقلب در لاغر شدن را به شما نشان دهیم، مجموعه ای از قوانین کاهش وزن را گرد آورده ایم که، خواهش می کنیم از آنها پیروی نکنید!

فرهنگ رسانه های اجتماعی مرتبط با غذای تقلب یا رژیم های غذایی تقلب(cheet day) روزانه تأکید زیادی بر ظاهر دارد.

بسیاری از افراد باور دارند که خوردن چیز های مختلف در اول صبح تا آخر شب باعث افزایش سایز دور کمر می شود اما این قضیه صحت ندارد.

یک باور قدیمی وجود دارد که اگر هر چقدر خودتان را لاغر کنید، باز هم وزن طبیعی شما بر خواهد گشت.

اگر می خواهید وزن کم کنید، باید غذاهای مضر را کنار بگذارید. چون با اینکار شما یک روز کامل دارید غذاهای پرکالری میخورید و صد البته بعد از چنین روزی برگشتن به برنامه رژیمی خود کار سختتری خواهد بود.

هر رژیمی که شما را از انواع مختلفی از غذا ها به ویژه آن هایی که شما خیلی به آن ها اهمیت می دهید محروم سازد از شانس بالایی برای شکست برخوردار است.

بعضی از نوشیدنی هایی هستند که به پاکسازی کننده معروف بوده و سازندگان آن ها اعتقاد دارند که بدن شما را سم زدایی کرده و باعث کاهش وزن تان می شود اما این باور کاملاً غلط است.

اینجاست که بدن نیاز به یک شوک داره تا دوباره بیافته رو غلتک. به اعتقاد کارشناسان تغذیه در صورتیکه فردی سالم در طول روز احساس کرد که شادابی و نشاط خود را از دست داده است و بدون دلیل خاصی دچار خستگی ، بی حالی شده است، باید بداند که به طور حتم از تمامی مواد غذایی در برنامه غذایی خود استفاده نکرده و یا میزان کالری دریافتی اش کم بوده است و این یک هشدار بدن است که فرد باید جدی بگیرد و به تغذیه خود اهمیت بیشتری دهد.

مسعود روشنی، عضو دپارتمان تغذیه و مکمل فدراسیون بدنسازی به خبرنگار سایر حوزه های گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بدیهی است که اگر در دراز مدت از یک برنامه غذایی خاصی استفاده کنیم ، بدن به مرور به دریافت همان میزان کالری از انواع دسته های غذایی (چربی ،پروتئین، کربوهیدرات و میوه ها و سبزیجات) عادت می کند و فقط یک شوک تغذیه ای می تواند بدن را از این عادت دور کند و به فرد کمک کند تا به اهداف خود از داشتن این رژیم غذایی خاص برسد.

اما برعکس در رژیم درمانی به طور مثال فرد دچار دیابت و یا ام اس و یا نقرس هست و در تمام این موارد فرد مجاز به استفاده از تمامی گروه های غذایی (چربی ،پروتئین، کربوهیدرات و میوه ها و سبزیجات) نیست و کارشناس تغذیه و یا پزشک باید بعضی از این مواد غذایی را حذف و یا مصرف آن را به حداقل برساند.پس اینکه برای کاهش وزن برخی از مواد غذایی را خودسرانه حذف کنیم، کاری غیر اصولی و بیهوده انجام داده ایم و در نهایت سلامتی خود را به خطر انداخته ایم.

روشنی تاکید کرد: قطع کردن کربوهیدارات ها( سیب زمینی، نان ،برنج،جو ) از سفره غذایی یکی از اشتباهات بسیار رایج در بین اکثر مردم حتی برخی از ورزشکاران هست.زیرا حذف این مواد باعث می شود که فرد دچار سستی و بی حالی شود و در ادامه راه خود دچار مشکل شود.

این کار درواقع یک مکانیزم دفاعی است که در تلاش برای حفظ انرژی بدن انجام می شود.

زمانی که فردی در محدودیت کالری برای کاهش وزن به سر میبرد، بدن درنهایت خود را تطبیق میدهد. فرض کنید بطور معمول بدن در یک روز به ۲ هزار کالری نیاز دارید، شما باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر مصرف کنید، یعنی ۵۵۰۰ کالری تا نیم کیلو بر وزن تان افزوده شود و در عین حال هیچ فعالیت فیزیکی نیز نباید انجام دهید.

البته می توانید با خوردن مواد غذایی سالم و ورزش کردن خودتان را لاغر کنید اما فقط اینکه بخواهید روی یک نقطه تمرکز کنید و آن را لاغر کنید، تقریباً غیر ممکن است و کل بدنتان تغییر می کند.

اگر قصد دارید سریعتر چند کیلوگرم از وزن خود کم کنید، پس رژیم لاغری نظامی برایتان مناسب است.

تحقیقی جدیدتر نشان میدهد که روزهای چیت دی گاه و بیگاه ممکن است به کاهش وزن کمک کنند، امّا خوردن هر چند وقت و چه میزان غذا ممکن است کلید این موضوع باشد.

برای سهولت در رژیم گرفتن، همان چند وعده را بارها و بارها بخورید. این ایده که تمام هفته را رژیم بگیریم و مواظب کالری به کالری دریافتی خود باشیم و در نهایت آخر هفته را با یک وعده پر کالری خراب کنیم، خیلی وحشتناک به نظر می رسد.

فکر این که شما فقط یک روز در هفته میتوانید شیرینی یا غذای مورد علاقهتان را بخورید ممکن است باعث شکلگیری ذهنیت همه یا هیچ در شما شود.

زمانی که شما برای مدت زمان طولانی رژیم دارید، ممکن است میزان متابولیسم شما کاهش یابد. اما واقعیت این است که چیزهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به برنامه غذایی سالم خود متعهد باشید و همچنان وزن کم کنید.

نمی توانید این کار را انجام دهید. شما هم با دوستان تان تصمیم می گیرید که به یک اندام عالی برسید و وزن خود را کاهش دهید.

بسیاری از شما در مسیر کاهش وزن هستید و تلاش زیادی را انجام می دهید تا به درست ترین و سریع ترین روش ممکن بتوانید وزن خود را کاهش دهید اما ممکن است در این بین حرف هایی هم بشنوید که نمی دانید درست یا غلط است و شاید به اشتباه به بعضی از آن ها عمل کنید و باعث می شود که از هدف تان فاصله بگیرید.

تمام این نوشیدنی ها قند دارند که قند خون را بالا می برند و شاید برای بعضی از افراد برعکس عمل کرده و باعث اضافه وزنشان هم بشود.پس بهتر است به آن ها اعتماد نکنید.

رژیم غذایی شامل افراد سالمی می شود که با هدفی خاص می خواهند از برنامه غذایی خاصی پیروی کنند و ممنوعیت مصرف هیچ گونه مواد غذایی را ندارند.

باید توجه کرد رژیم غذایی با رژیم درمانی متفاوت است . نظریه ی پشت روز تقلب در رژیم غذایی این است که شما در طول هفته به رژیم غذایی خود پایبند هستید و هر زمان که غذایی شما را وسوسه کرد ، می دانید که یک روز در رژیم تان وجود دارد که در آن روز می توانید غذای مورد علاقه خودتان را بخورید.

اگر هر وعدهی گفتهشده در برنامه را به هر دلیلی تغییر میدهید، باید کالری آن را حساب کنید. آن ها یک گروه را با کاهش وزن سریع یعنی در ۱۲ هفته با گروهی با کاهش وزن تدریجی ۳۶ هفته ای مقایسه کردند و هیچ تفاوتی را بین دو گروه مشاهده کردند.

بعضی از افراد باور دارند که هر چقدر کاهش وزن تان تدریجی و آرام تر باشد، بازی را برده اید زیرا پایدارتر خواهد بود اما مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ به اثبات رساند که این قضیه حقیقت ندارد.

این مقدار غذا به نظر بسیار زیاد است اما توجه داشته باشید که هنوز سهم غذای روزانه خود را نخورده اید!

در بسیاری از رژیم های کاهش وزن که با موفقیت افراد روبرو بوده است،شاهد بودیم که یک روز را به خارج شدن از برنامه یکنواخت رژیم غذایی اختصاص داده اند،اما بسیاری از ما هنوز از این اتفاق هراس داریم و می ترسیم در صورت تقلب در رژیم غذایی دچار اضافه وزن شویم،حتی برخی معتقدند که یک وعده خارج از برنامه همیشگی کاهش وزن غذا خوردند و نیم کیلو چاق شدند.

بسیاری از افرادی که در مسیر کاهش وزن هستند؛ به سراغ نوشیدنی های بدون قند و بدون کالری می روند اما این نوشیدنی ها مواد ناشناخته ای درون خودشان دارند که سوخت و ساز شما را به هم می ریزد و باعث می شود تا بیش از حد تمایل به خوراکی دیگر پیدا کنید.

مهم نیست که آیا فقط یک روز در رژیم غذایی خود بوده اید. برای برخی افراد، روز تقلب نمایانگر استراحتی خوب از نظمی سخت است و به آنها در حفظ تعهد و انگیزه خود کمک میکند، درحالیکه برای برخی دیگر میتواند منجر به از دست رفتن کامل کنترل بر خود، کنار گذاشتن تمرین و برنامههای غذایی سالم بشود.

پس این شما و ۵ دلیل علمی که به شما خواهند گفت تقلب در رژیم غذایی می تواند به شما در رسیدن به اهداف تان کمک کند.

تحقیقات این موضوع را ثابت کرده اند که اینکه بعد از رسیدن به یک هدف یا انجام دادن یک کار مشخص به خود جایزه بدهید، می تواند یک استراتژی بی نقص باشد.

پس اکثر افراد بخصوص کسانیکه تمایل به کاهش وزن دارند باید دقت کنند که اگر به میزان کافی برنج و سایر کربوهیدرات ها را مصرف کنند، توان بالاتری برای انجام تمرینات ورزشی دارند و زمان بیشتری به فعالیت بدنی می پردازند و در نتیجه لاغرتر می شوند .در رژیم غذایی باید دقت کنیم که هیچ ماده غذایی (چربی ،پروتئین، کربوهیدرات و میوه ها و سبزیجات)از برنامه غذایی افراد حذف نشود.تنها در موارد خاص رژیم درمانی ما موظف هستیم بعنوان یک کارشناس تغذیه ماده غذایی را از برنامه غذایی افراد حذف و یا بسیار کم کنیم.

یکی دیگر از اشتباهاتی که در رژیم غذایی برای لاغر شدن انجام می دهند، این است که می خواهند با کاهش شدید کربوهیدرات به سرعت خودشان را لاغر کنند اما این موضوع غلط است.

اگرچه ۱۰۰ درصد دقیق نیست اما اصول پایه این است: برای آنکه بر وزن شما نیم کیلو اضافه شود باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از میزان کالری که روزانه می خورید و می سوزانید مصرف کنید.

در این قسمت از تناسب اندام نمناک قصد داریم چیزهایی را که در مورد کاهش وزن اشتباها به شما گفته اند و فقط شایعه هستند را به شما معرفی کنیم.

ریفید چیست
ریفید

ریفید


وعده تقلب در رژیم
روز تقلب در رژیم
دایت بریک چیست

روز ازاد رژیم
روز آزاد در رژیم
تقلب در رژیم
روز چیت در رژیم