روز ریفید در رژیم

روز ریفید در رژیم

با توجه به محدودیت دریافت مواد غذایی در رژیم های کاهش وزن، بخصوص در رژیم های سخت و خیلی کم کالری، بسیاری از افراد نمی توانند به طور کامل رژیم خود را دنبال کنند. بنابراین ممکن است به دنبال داشتن روزهای ریفید یا تقلب در رژیم باشند.

روز ریفید در رژیم چیست و چه تفاوتی با روز و وعده تقلب دارد؟

بعضی افراد با آزاد گذاشتن یک روز در هفته، پایبندی بیشتری به رژیم را گزارش کرده اند. در واقع در این یک روز که به آن روز ریفید می گویند، فرد بعد از مدت زمانی که در نقصان کالری است، بطور برنامه ریزی شده مقداری کالری دریافتی خود را افزایش می دهد.

روز ریفید با تقلب متفاوت است، روز یا وعده تقلب، یک روز یا وعده با مصرف مواد غذایی بدون کنترل و برنامه ریزی است.

اما روزهای ریفید با برنامه ریزی و کنترل مصرف مواد غذایی است. در روز ریفید که یک یا دو روز در هفته است، دریافت میزان دقیق ​​کالری، نوع مواد غذایی و میزان درشت مغذی ها یعنی کربوهیدرات‌ها، چربی ها و پروتئین ها اهمیت دارد.

این میزان در هر فردی متفاوت است ولی بطور کلی در این روز، میزان دریافت کالری ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش می یابد، و عمده این افزایش کالری از کربوهیدرات‌ها تأمین می شود.

فواید داشتن روز ریفید در رژیم

گفته شده روز ریفید ممکن است باعث خنثی کردن اثرات منفی نقصان کالری در طول رژیم کاهش وزن، مانند پایین آمدن سطح هورمون ها، گرسنگی، بی حالی، خستگی و استپ یا توقف وزن شود.

حتی در ورزشکاران گذشته از وزن، اینکار با ذخیره گلیکوژن می تواند عملکرد ورزشی آنها را بهبود بخشد.

مکانسیم اثر داشتن روز ریفید در رژیم

با کاهش کالری و شروع  کاهش وزن و چربی بدن، میزان هورمون های دخیل در کنترل سوخت و ساز نیز تغییر می کند، در واقع بدن با اینکار می خواهد با محدودیت کالری بوجود آمده سازگاری پیدا کند.

این سازگاری تا حدی مسئول توقف کاهش وزن بعد از مدتی رژیم کاهش وزن است.

تغییرات هورمونی در این دوران باعث افزایش اشتها، کاهش متابولیسم و کاهش سطح انرژی می شود و نتیجه آن همان عوارضی است که بعد از مدتی بودن در نقصان کالری اتفاق می افتد و روند کاهش وزن را با مشکل روبرو می کند.

در طی این فرایند ، تغییرات هورمونی باعث افزایش میل و هوس به مواد غذایی می شود تا فرد را به سمت مصرف کالری بیشتر سوق دهد.

علاوه بر این، بدن با کاهش سطح انرژی خود، باعث می شود فرد تحرک کمتری داشته باشد و میزان کالری کمتری مصرف کند.

گفته شده این فرایند یک روند تکاملی است که به انسان کمک می کند در زمان قحطی یا گرسنگی زنده بمانند.

در رژیم کاهش وزن یکی از هورمونی هایی که کاهش می یابد، هورمون لپتین است، که توسط سلولهای چربی تولید می شود و در تنظیم اشتها و متابولیسم نقش دارد، روزهای ریفید با افزایش دریافت کربوهیدرات، ممکن است به طور موقت باعث افزایش تولید این هورمون و کاهش اثرات سازگاری بدن به نقصان کالری ​​شود، در نتیجه روند کاهش وزن ادامه پیدا کند.

معایب داشتن روز ریفید در رژیم

روز ریفید در ورزشکاران و بخصوص بدنسازان که مشکلی با کنترل دریافت غذایی خود ندارند ممکن است مناسب باشد. اما اکثر افرادی که با پرخوری مشکل دارند، ممکن است این کار باعث عدم اصلاح سبک پایدار تغذیه ای و حتی رها کردن کل رژیم شود، بخصوص زمانی که خود فرد و بدون نظارت قصد انجام اینکار را دارد.

داشتن یک برنامه غذایی روزانه و ساده برای اکثر افراد مشکل است، حال برنامه ریزی و کنترل اینکه در هفته دو روز نیز متفاوت مصرف کند و آن هم بشکل کاملاً حساب شده، تبعیت و ادامه رژیم را سخت تر خواهد کرد.

گفته شده روز ریفید باعث کاهش احتمال پرخوری، ارضا هوس ها و کاهش احساس محرومیت در رژیم های کاهش وزن می شود.

اما روز ریفید گرچه ممکن است از لحاظ روانی در بعضی افراد اثرات مثبتی داشته باشد اما باید توجه کنیم که احتمال پرخوری و رها کردن رژیم و نیز داشتن حس محرومیت بیشتر در رژیمهای سخت با محدودیت غذایی شدید یا حذف بعضی از گروههای غذایی وجود دارد.

بنابراین در یک رژیم اصولی با هدف ایجاد سبک تغذیه صحیح، ریفید نه تنها ممکن است کمک چندانی نکند بلکه خود عاملی برای شکست رژیم باشد.

مورد دیگراین است که تحقیقات زیاد و بلند مدت در این درباره صورت نگرفته است ومطالعات هم روی افرادی بوده که تحت نظر بوده اند و قابلیت تعمیم به جامعه بخصوص افرادی که با وزن و نوع تغذیه خود مشکل دارند نمی باشد.

علاوه بر این ، بدن انسان فوق العاده پیشرفته است و احتمالا با یک روز مصرف کالری اضافی یا نقصان کالری، تغییرات پایداری در متابولیسم رخ نمی دهد. از طرفی هر تغییری هم تحت تاثیرعوامل مهمی مثل ژنتیک و سن هستند.

نتیجه گیری

در تمام افراد دستیابی به وزن مناسب، نکات و عوامل اساسی تر و مهمتری از جمله رژیم غذایی و فعالیت بدنی وجود دارد که پرداختن به آنها اهمیت خیلی بیشتری دارند. اما در صورتی که همه موارد کاملا درست و اصولی باشد، انجام راهکارهایی مثل داشتن روز ریفید آن هم بصورت کنترل شده و تحت نظر می تواند کمک کننده باشد.