آیا سینه های نامتقارن نشانه سرطان است؟

ماموگرافی سالانه یا دوسالانه برای سلامت پستان زنان ضروری است زیرا علائم اولیه سرطان یا ناهنجاری ها را تشخیص می دهد. یک ناهنجاری رایج که در نتایج ماموگرافی مشاهده می شود، عدم تقارن سینه است.

عدم تقارن سینه معمولاً جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر تنوع زیادی در عدم تقارن وجود داشته باشد یا تراکم سینه شما به طور ناگهانی تغییر کند، این می تواند نشانه سرطان باشد.

علت عدم تقارن سینه چیست؟

عدم تقارن سینه زمانی اتفاق می‌افتد که یک سینه دارای اندازه، حجم، موقعیت یا فرم متفاوت از دیگری باشد.

عدم تقارن سینه بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود سینه‌های یک زن از نظر اندازه یا حجم تغییر کند، از جمله ضربه، بلوغ و تغییرات هورمونی.

عدم تقارن سینه

بافت سینه شما می تواند در زمان تخمک گذاری تغییر کند و اغلب احساس پری و حساسیت بیشتری می کند. معمولاً سینه ها بزرگتر به نظر می رسند زیرا در واقع از احتباس آب و جریان خون رشد می کنند. با این حال، در طول چرخه قاعدگی، آنها به اندازه طبیعی باز می گردند.

بیشتر بخوانید
چه زمانی تخمک گذاری می کنم، چگونه بدانم و چه احساسی دارد؟

یکی دیگر از دلایل نامتقارن بودن سینه ها وضعیتی به نام هیپرتروفی جوانی سینه است. اگرچه نادر است، اما می تواند باعث شود که یک سینه به طور قابل توجهی بزرگتر از دیگری شود. با جراحی می توان آن را اصلاح کرد، اما ممکن است منجر به تعدادی از مسائل روانی و ناامنی شود.

عدم تقارن سینه و نتایج ماموگرافی

معمولا اندازه دو سینه متفاوت است، اما معمولاً از نظر تراکم و ساختار مشابه هستند. پزشکان از ماموگرافی، نوعی معاینه پستان، برای ارزیابی ساختار داخلی سینه استفاده می کنند.

اگر ماموگرافی شما نشان می دهد که سینه های متراکم نامتقارن دارید، در صورت یافتن توده، تفاوت در تراکم را می توان به یکی از چهار دسته طبقه بندی کرد:

  1. عدم تقارن. سینه های شما فقط با استفاده از یک برجستگی ارزیابی می شوند. این تصاویر به دلیل تک بعدی بودن قابل اعتماد نیستند. رویت ساختارهای متراکم روی سینه ممکن است دشوار باشد. اگر پزشک شما ضایعه یا ناهنجاری را پیدا کند، آزمایش تصویربرداری سه بعدی دیگری را درخواست خواهد کرد.
  2. عدم تقارن جهانی این یافته نشان می دهد که در یک سینه حجم یا تراکم بیشتری نسبت به دیگری وجود دارد. یافته های عدم تقارن جهانی معمولاً نتیجه تغییرات هورمونی و تغییرات طبیعی است. اگر توده ای پیدا شود، پزشک شما تصویربرداری اضافی را درخواست می کند.
  3. عدم تقارن کانونی این تصاویر تراکم را در دو نمای ماموگرافی نشان می دهند، اما پزشک شما نمی تواند به طور کامل تشخیص دهد که آیا این توده واقعی است یا خیر. آنها برای رد توده های سرطانی یا غیر طبیعی، تصویربرداری و ارزیابی بیشتری را درخواست خواهند کرد.
  4. توسعه عدم تقارن این نوع عدم تقارن نشان دهنده تغییر قابل توجهی بین امتحانات گذشته و فعلی است. تراکم ممکن است جدید باشد یا افزایش یافته باشد. این یافته ها برای ایجاد ظن نسبت به سلول های بالقوه بدخیم کافی است.
بیشتر بخوانید
6 راه برای مدیریت درد فیبرومیالژیا با استفاده از اصول پزشکی سبک زندگی

تست اضافی

اگر ماموگرافی شما نشان دهنده عدم تقارن باشد، پزشک شما به تصاویر اضافی نیاز دارد تا تشخیص دهد که آیا تغییر شکل یا تراکم طبیعی است یا خیر.

اولین قدم این است که تصاویر ماموگرافی گذشته را برای تغییر شکل یا تراکم مقایسه کنید. اگر هرگز سینه‌های نامتقارن نداشته‌اید یا عدم تقارن شما به مرور زمان افزایش یافته است، پزشک آزمایش‌های اضافی را درخواست می‌کند.

سونوگرافی سینه

ممکن است پزشک شما سونوگرافی سینه را درخواست کند. این روش به تشخیص یافته های غیر طبیعی از تصاویر مبهم ماموگرافی کمک می کند. سونوگرافی سینه از امواج صوتی استفاده می کند که تصاویری از ساختار داخلی سینه شما تولید می کند.

بیشتر بخوانید
چگونه بر اضطراب غلبه کنیم - توسط زنانی که دارند

تصاویر سونوگرافی پستان می تواند به تعیین اینکه آیا توده خوش خیم است، کیست پر از مایع است یا به طور بالقوه یک تومور سرطانی است. در برخی موارد، یک جرم می تواند هم جامد و هم پر از مایع باشد.

ام آر آی سینه

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) سینه آزمایشی است که برای کمک به تشخیص سرطان سینه یا سایر ناهنجاری ها استفاده می شود. در حالی که در برخی موارد این آزمایش پس از تایید بیوپسی انجام می شود، ام آر آی سینه را می توان در کنار ماموگرافی برای غربالگری سرطان سینه استفاده کرد.

این به طور خاص برای زنان با خطر بالای ابتلا به سرطان سینه ناشی از سابقه خانوادگی یا وراثت مفید است.

بیوپسی

اگر نتایج آزمایش تصویربرداری شما غیرطبیعی باشد، یا اگر پزشک مشکوک باشد که این ناهنجاری سرطانی است، قدم بعدی انجام بیوپسی است. در طی این روش، بخشی از بافت سینه آسیب دیده برای آزمایش های بیشتر و بررسی سرطان برداشته می شود.

بیشتر بخوانید
5 علت غلبه استروژن و نحوه معکوس کردن آن

اگر بیوپسی منفی شد، پزشکان معاینه منظم پستان را برای نظارت بر هرگونه تغییر توصیه می کنند. اگر بیوپسی مثبت شد، پزشک در مورد گزینه های درمانی با شما صحبت خواهد کرد.

چشم انداز

عدم تقارن سینه یک ویژگی رایج برای زنان است و اغلب جای نگرانی نیست. با این حال، اگر اندازه سینه‌های شما تغییر کند یا تغییر تراکم در طول زمان بزرگ‌تر شود، این تغییرات می‌تواند نشان‌دهنده مشکلی باشد.

تحقیقات هنوز در مورد رابطه بین سینه های نامتقارن و خطر سرطان در حال انجام است. برخی مطالعات نشان داده است که زنان مبتلا به سرطان سینه نسبت به زنان سالم، عدم تقارن سینه بیشتری همراه با سایر عوامل خطر مانند وراثت و سن دارند. تحقیقات بیشتر هنوز مورد نیاز است.

اگر به دلیل سابقه خانوادگی مستعد ابتلا به سرطان هستید یا اگر متوجه تغییرات نامنظم در سینه خود شدید، باید نگرانی ها و گزینه های خود را با پزشک خود در میان بگذارید.
Source link