سیگار در رژیم کتوژنیک

استعمال دخانیات در حال حاضر در جامعه ما رواج یافته است. تقریباً در هر گوشه خیابان می توانید فردی را ببینید که سیگاری روشن می کند. چه به جای صبحانه، چه در راه رفتن به محل کار یا در زمان استراحت ناهار، کسانی که سیگار کشیدن را شروع می کنند، بدون اینکه متوجه شوند، دفعات سیگار کشیدن را افزایش می دهند. شروع به عادی شدن می کند – یک عادت.

در گذشته، اثرات منفی ناشناخته بود. امروزه اینطور نیست. با این وجود، بسیاری از مردم چندین بار در روز دست به سیگار می زنند. این واقعا چقدر خطرناک است؟ و آیا روی رژیم کتوژنیک تاثیر می گذارد؟

آیا سیگار بر رژیم کتوژنیک تأثیر می گذارد؟

در پست امروز، ما در مورد سیگار در رژیم کتو صحبت خواهیم کرد، اینکه چگونه سیگار می تواند بر کتوز تاثیر بگذارد، و چگونه به طور کلی خطرناک است.

سیگار از چه چیزی ساخته شده است؟

اگر از کسی در خیابان بپرسید که سیگارش از چه چیزی ساخته شده است، احتمالاً می گوید تنباکو و نیکوتین.

نیکوتین علاوه بر ظاهری که در سیگار دارد  به عنوان حشره کش نیز استفاده می شود .اما این تنها چیزی نیست که در این ماده آشکار و افزودنی پنهان است! علاوه بر نیکوتین، مواد سرطان زا مانند نفتلیامین، کادمیوم، یورتان، دی بنزاکریدین، پلونیوم و وینیل کلرید و همچنین ماده بسیار سمی آرسنیک را خواهید یافت. علاوه بر این، آمونیاک، استون، متانول و تولوئن را در سیگار پیدا خواهید کرد.

با این حال، ممکن است حشره کش هایی مانند DDT و دافع پروانه ها مانند نفتالین و همچنین سیانید هیدروژن پیدا کنید.

بیشتر بخوانید
رژیم کتو اصلاح شده چیست؟

یک کوکتل سمی واقعی

با این حال مردم همه اینها را چندین بار در روز در بدن خود قرار می دهند!

چه اثراتی دارد؟

در واقع، هنگام سیگار کشیدن، مقدار نیکوتین موجود در آنقدر کافی نیست تا شما را فوراً به شکلی خطرناک مسموم کند. در واقع نیکوتین به تدریج باعث آسیب بیشتر و بیشتر می شود. سم بسیار قوی است و معمولا تا دیر نشده متوجه اثرات آن نمی شویم. اگر تنباکو را قورت دهید یا بخورید، می تواند کشنده باشد و با این کار کودکان و نوزادان به ویژه در معرض خطر هستند.

همانطور که احتمالا قبلاً می دانید، عوارض جانبی سیگار  بیماری های قلبی عروقی است . آسیب به رگ های خونی و کلسیفیکاسیون آنها نه تنها باعث  بدتر شدن محتوای اکسیژن خون می شود، بلکه گردش خون را نیز بدتر می کند . این منجر به  بدتر شدن شدید اکسیژن رسانی به اندام ها می شود . عواقب آن برای مثال  سکته مغزی، اختلالات کلی گردش خون یا حتی حمله قلبی است .

علاوه بر این، افرادی که به طور منظم سیگار می کشند یا در معرض دود هستند، یعنی افراد سیگاری غیر فعال، بسیار سریعتر پیر می شوند. پوست  تمایل به شل شدن دارد و چین و چروک زودتر ظاهر می شودزردی دندان ها و نوک انگشتان  نیز نشانه مصرف نیکوتین است. علاوه بر این، سیستم ایمنی به طور کلی ضعیف‌تر می شود که می‌تواند در سنین بالا مشکل‌ساز باشد.

با این حال، شناخته‌شده‌ترین آنها احتمالاً بیماری‌های ریه‌ها هستند که به وضوح با سیگار کشیدن ایجاد می‌شوند. خطر ابتلا به سرطان ریه در بین افراد سیگاری به طور قابل توجهی بیشتر از افراد غیر سیگاری است. سیگار کشیدن غیرفعال نیز در اینجا یک مشکل واقعی است. علاوه بر این، احتمال بروز برونشیت انسدادی مزمن بیشتر است، زیرا آلاینده های موجود در سیگار با کمک مژک ها، خودپاکسازی نایژه ها را مختل می کند و در نتیجه التهاب ها را سریعتر و راحت تر ایجاد می کند.

بیشتر بخوانید
7 بهترین پودر پروتئین کم کربوهیدرات مجاز در رژیم کتوژنیک

عامل دیگری که سیگار می تواند بر آن تأثیر بگذارد  متابولیسم قند است . مطالعات نشان داده است که مصرف سیگار تأثیر منفی قابل توجهی بر حساسیت سلول ها به انسولین دارد که خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

التهاب و آسیب به لثه و دندان شایع است. حفره ها شایع تر هستند، دندان ها زرد می شوند و اغلب می افتند. از سوی دیگر، لثه‌ها خون ضعیفی دارند که اغلب منجر به پوسیدگی یا التهاب می‌شود.

علاوه بر عوارض جانبی ذکر شده در بالا، اشکال دیگری از سرطان وجود دارد که برای مثال بر کبد، کلیه ها یا پانکراس تأثیر می گذارد.

در دوران بارداری، سیگار کشیدن به ویژه برای جنین مضر است. افزایش قابل توجهی در میزان ناهنجاری و مرگ و میر وجود دارد. زایمان زودرس، سقط جنین و مرده زایی غیر معمول نیست. به طور کلی، نوزادان اغلب از بدتر شدن رشد رنج می برند و به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان یا تنفسی را دارند.


آیا سیگار کشیدن بر کتوز تأثیر می گذارد؟

با رژیم کتوژنیک، کربوهیدرات ها به کمتر از ۵۰ گرم در روز کاهش می یابد، در حالی که مصرف چربی به شدت افزایش می یابد و به مصرف متوسط ​​پروتئین توجه می شود. این امر برای ورود به کتوز و متعاقباً حفظ آن ضروری است.

بیشتر بخوانید
آیا رژیم کتوژنیک باعث نفخ می شود؟

در ابتدا، ذخایر کربوهیدرات‌های باقی‌مانده خالی می‌شوند تا اینکه بدن بالاخره باید یاد بگیرد که چربی‌ها را به طور مؤثر به اجسام کتون تبدیل کند و در عوض از آنها به عنوان انرژی استفاده کند. هنگامی که این وضعیت متابولیک متابولیسم چربی به دست آمد، شما در کتوز هستید. این فرآیند شبیه به چیزی است که در طول یک روزه طولانی انجام می شود. در اصل، مکانیسم محافظتی بدن استخراج انرژی از ذخایر چربی برای زنده ماندن در روزهای سخت بود.

امروزه تغذیه کتوژنیک بر همین اصل استوار است تا به افراد کمک کند تا  احساس بهتری نسبت به زندگی داشته باشند و به راحتی چربی بسوزانند . دومی می تواند به کاهش دائمی وزن اضافی یا حفظ اندام شما کمک کند. علاوه بر این، مزایای بی شمار دیگری مانند بهبود توانایی های شناختی یا سطوح انرژی ثابت وجود دارد  .

همانطور که قبلا ذکر شد، مصرف تنباکو بر حساسیت سلول ها به انسولین تأثیر می گذارد و می تواند منجر به مقاومت شود که می تواند عواقب تهدید کننده زندگی داشته باشد. این می تواند یک مشکل جدی در یک رژیم غذایی سنتی باشد، که در آن بخش زیادی از غذای دریافتی را کربوهیدرات ها و قندها تشکیل می دهند.

با این حال، از آنجایی که رژیم کتوژنیک برای انرژی بر متابولیسم چربی و کمتر بر متابولیسم قند متکی است،  سیگار کشیدن تأثیر زیادی بر جذب مواد مغذی ندارد . تاکنون  هیچ ارتباطی بین کتوز و مصرف تنباکو پیدا نشده است . بنابراین تحت تأثیر دومی قرار نمی گیرد، بنابراین  سیگار کشیدن در طول رژیم کتوژنیک مشکلی ندارد .

بیشتر بخوانید
آنفولانزای کتوژنیک: علائم و نحوه خلاص شدن از شر آن

تنها چیزی که می تواند سیگار کشیدن را به یک امر نسبتاً ناخوشایند تبدیل کند، در مرحله اولیه رژیم کتوژنیک است. حالت تهوع و علائم کلی آنفولانزای کتو اولیه می تواند باعث ایجاد حس ناخوشایند در دهان شود.

نتیجه

سیگار کشیدن با اثرات بد بی شماری همراه است که می تواند به شدت زندگی را تهدید کند. با این وجود، بسیاری از ما هنوز تنباکو مصرف می کنیم و به تدریج بیمار می شویم.

حتی اگر کتوز با مصرف تنباکو مختل نشود و سیگاری‌ها بتوانند از رژیم کتوژنیک بهره ببرند، سیگار کشیدن در رژیم کتو مطمئناً توصیه نمی‌شود. اگر کسی جرات دارد قدم به سمت یک سبک زندگی سالم‌تر بردارد، چرا به سمت زندگی بدون دخانیات هم نرود؟

📢این مطلب توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک تهیه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

  • رژیم متناسب با شرایط شما
  • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
  • توضیحات کامل و مفصل صوتی
  • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
  • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «سیگار در رژیم کتوژنیک;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه