پسوریازیس اریترودرمیک: علائم، تشخیص و موارد دیگر

مقابله با پلاک های خارش دار به اندازه کافی سخت است، اما این نسخه تهاجمی از این بیماری، تحریک را چندین درجه افزایش می دهد. ما علائم، محرک‌ها و درمان‌ها و مسیر احساس راحتی دوباره را توضیح می‌دهیم.

نمایی از بازوهای مرد مبتلا به پسوریازیس اریترودرمیک

اگر تا به حال نام پسوریازیس اریترودرمیک را نشنیده اید، این شما را خوش شانس می کند. این شکل از پسوریازیس نام پیچیده ای دارد – و این بیماری خود بسیار پیچیده و بسیار جدی است.

Namita V. Joshi، MD، از سیستم سلامت آتلانتیک در موریستاون، نیوجرسی، می گوید: «این نوع پسوریازیس می تواند تهدید کننده زندگی باشد، و مهم است که در هنگام شعله ور شدن فورا به پزشک مراجعه کنید. به گفته بنیاد ملی پسوریازیس ، پسوریازیس اریترودرمیک بسیار نادر است و تنها ۲ درصد از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد . معمولاً نزدیک به ۹۰ درصد بدن را در یک راش قرمز که شبیه سوختگی است می پوشاند.

پسوریازیس اریترودرمیک می تواند مانند یک قطار باری ایجاد شود یا به تدریج در طول زمان ایجاد شود. برخی از افراد در نواحی محدودی از بدن پسوریازیس دارند، سپس شدیدتر می شود. برای افراد دیگر، پسوریازیس جدید است و فوراً در تمام بدن پخش می شود.

این عارضه مردان را بیشتر از زنان مبتلا می کند ، معمولاً در افرادی که قبلاً نوعی پسوریازیس دارند رخ می دهد و به عنوان واکنشی به یک محرک قابل شناسایی ایجاد می شود. صرف نظر از زمان و چگونگی بروز آن، پسوریازیس اریترودرمیک بسیار جدی است.

چه چیزی باعث پسوریازیس اریترودرمیک می شود؟

مانند همه انواع پسوریازیس، پسوریازیس اریترودرمیک ناشی از یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی طبق برنامه عمل نمی کند. این اختلال داخلی باعث ایجاد التهاب در بدن می شود و سلول های پوست را تحریک می کند تا با سرعت تار رشد کنند و روی سطح پوست تجمع کنند.

این همه غوغا چگونه به نظر می رسد: لکه های قرمز و پوسته پوسته که مشخصه این بیماری هستند. و بسته به نوع پسوریازیس شما می توانند در چندین ناحیه از بدن ظاهر شوند. علائم معمولاً به سمت جزر و مد می روند و زمانی که در حال “جریان” هستند، یا بهتر است بگوییم، شعله ور می شوند، معمولاً به دلیل محرک هایی است که شرایط را برای خروج از خواب زمستانی تحریک می کند.

نمای نزدیک از پسوریازیس

اینجا جایی است که پسوریازیس اریترودرمیک می تواند تصویر شود. طبق کلینیک کلیولند، از هر سه نفری که به پسوریازیس اریترودرمیک مبتلا می‌شوند، یک نفر در حال حاضر مبتلا به پسوریازیس پلاکی است، که شایع‌ترین نوع آن است – و به طور کلی وقتی به پسوریازیس فکر می‌کنید، چه چیزی ممکن است تصور شود. (فکر کنید: لکه هایی به نام پلاک که معمولاً روی آرنج، زانو، پوست سر و پشت شما ظاهر می شود.)

بیشتر بخوانید
آیا پسوریازیس من بر بارداری تأثیر می گذارد؟

اگرچه نادر است، اما پسوریازیس اریترودرمیک می تواند توسط عوامل متعددی ایجاد شود که به طور کلی باعث بدتر شدن پسوریازیس می شوند. این شامل:

 • قطع ناگهانی برخی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها یا سرکوب کننده های ایمنی
 • بیماری هایی مانند ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)، لوسمی، لنفوم سلول T و نقرس
 • استفاده بیش از حد از داروهایی مانند استروئیدهای موضعی یا رتینوئیدها
 • پسوریازیس با کنترل ضعیف
 • واکنش به داروهایی مانند پنی سیلین، باربیتورات ها یا سولفونامید
 • آفتاب سوختگی شدید
 • فشار

رابطه خاصی بین HIV و پسوریازیس اریترودرمیک وجود دارد. دکتر داولوی می گوید: «اچ آی وی می تواند پسوریازیس اریترودرمیک را تحریک کند. می‌تواند باعث پسوریازیس جدیدی شود که اریترودرمی است، یا می‌تواند باعث تشدید پسوریازیس طولانی مدت و تبدیل شدن به اریترودرمی شود.

به همین دلیل، ما اغلب آزمایش خون انجام می دهیم تا HIV را به عنوان یک علت احتمالی جستجو کنیم، زیرا ممکن است بیمار نداند که به عفونت مبتلا شده است و پسوریازیس ممکن است نشانه آن باشد. اگرچه پسوریازیس اریترودرمیک در بیماران HIV بیشتر از جمعیت عمومی شایع نیست، مطالعات نشان می دهد که می تواند به عنوان اولین تظاهر عفونت HIV ظاهر شود .

وقتی کسانی که سابقه پسوریازیس دارند به طور ناگهانی علائم بدتری را تجربه می کنند که در سراسر بدن گسترده می شود، ارزش بررسی وجود HIV را دارد.

علائم پسوریازیس اریترودرمیک چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، پسوریازیس اریترودرمیک با سرعت غیرقابل پیش‌بینی خود حرکت می‌کند – می‌تواند به طور ناگهانی با یک راش حاد فقط در چند روز رخ دهد.

با این حال، معمولاً از طریق پلاک‌های پسوریازیس از قبل موجود که به تدریج در سراسر بدن پخش می‌شوند، خود را نشان می‌دهد. این شبیه سوختگی شدید (یا آفتاب سوختگی) است که قرمز است (در افراد رنگین پوست، بثورات ممکن است بنفش یا خاکستری باشد)، ملتهب و خارش دارند و ممکن است باعث احساس سوزش شوند.

دکتر جوشی می‌گوید: «پسوریازیس اریترودرمیک اغلب تقریباً کل بدن را با قرمزی شدید و لایه‌های پوستی که در ورقه‌های بزرگ می‌ریزند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. ناخن ها نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند و باعث ریزش آنها شوند.

در حالی که پوشاندن بثورات از سر تا پا برای مقابله با آن کافی است، برخی از عوارض ثانویه جدی ممکن است به دلیل بثورات فراگیر رخ دهد.

دکتر داولوی می‌گوید: «قرمزی نشانه این است که خون بیشتری در پوست شما جریان دارد. این می تواند تنظیم دمای بدن شما را سخت کند، بنابراین بیماران ممکن است تب یا لرز داشته باشند و احساس گرما یا سرما کنند. همچنین تنظیم تعادل مایعات و الکترولیت‌ها برای بدن دشوار است. و از آنجایی که پوست شما بسیار ملتهب است، می‌تواند خواب را سخت‌تر کند و همچنین باعث ایجاد خستگی و درد و درد شود.»

بیشتر بخوانید
آیا می توان پسوریازیس را با رژیم سم زدا یا دتاکس درمان کرد؟

از آنجایی که پسوریازیس اریترودرمیک بر تعادل مواد شیمیایی بدن شما تأثیر می گذارد، می تواند باعث از دست دادن پروتئین های حیاتی، نوسانات دمای بدن و حفظ مایعات شود که منجر به ادم (تورم ناشی از مایع محبوس شده در بافت های بدن شما) به خصوص در پاها و پاها می شود.

همه این هرج و مرج می تواند منجر به عوارض جدی تری شود که حتی می تواند زندگی را تهدید کند، مانند کم آبی، نارسایی قلبی، هیپوترمی، ذات الریه و سوء تغذیه.

پسوریازیس اریترودرمیک چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که این عارضه زمانی که به طور کامل رشد می کند می تواند تا ۹۰ درصد از بدن را بپوشاند، پزشک می تواند با نگاه فوری به پوست شما متوجه شود. با این حال، از آنجایی که ممکن است ماه ها طول بکشد تا کاملا آشکار شود، مهم است که در این بین به دنبال برخی از نشانه های مشخصه باشید. این شامل:

 • قرمزی گسترده یا لکه های بنفش، خاکستری یا قهوه ای (بسته به رنگ پوست شما)
 • پوسته پوسته پوسته شدن
 • تورم
 • تشخیص شناخته شده پسوریازیس که شدیدتر می شود

دکتر Daveluy می‌گوید: اگر قبلاً مبتلا به پسوریازیس تشخیص داده نشده‌اید و پلاک‌ها هنوز گسترده نشده‌اند، پزشک سایر علل بالقوه را بررسی خواهد کرد. ما اغلب بیوپسی پوست انجام می دهیم، نمونه کوچکی از پوست را می گیریم تا زیر میکروسکوپ نگاه کنیم و تشخیص دهیم. گاهی به دنبال سرنخ های دیگری نیز می گردیم. به عنوان مثال، پسوریازیس می‌تواند باعث تغییراتی در ناخن‌های شما شود که می‌تواند یک سرنخ باشد.»

درمان پسوریازیس اریترودرمیک

دکتر Daveluy می گوید، از آنجایی که پسوریازیس اریترودرمیک شدید است، پزشکان اغلب از درمان های قوی استفاده می کنند که بسیار سریع و موثر عمل می کنند. اول و مهمتر از همه، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا هرگونه ناهنجاری مایع، پروتئین یا الکترولیت را جبران کند و عفونت ثانویه را برطرف کند. گزینه های درمانی عبارتند از:

بیولوژیک

اینها تزریقات سیستمیک هستند که سیستم ایمنی را هدف قرار می دهند و از ایجاد یک واکنش التهابی جلوگیری می کنند. نشان داده شده است که مهارکننده های TNF-α برای درمان پسوریازیس شدید موثر هستند.

دکتر داولوی می‌گوید: «داروها سیتوکین‌ها یا مواد شیمیایی التهابی را در خون مسدود می‌کنند و خیلی سریع عمل می‌کنند. داروهای بیولوژیک می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند، بنابراین معمولاً برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه نمی شود.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس در مقابل درماتیت سبورئیک: چگونه تفاوت را تشخیص دهیم

سرکوب کننده های ایمنی

این داروها برای کند کردن رشد سلول های ایمنی خاص عمل می کنند. در اینجا چند مورد وجود دارد که ممکن است پزشک شما توصیه کند:

 • سیکلوسپورین در موارد حاد و ناپایدار استفاده می‌شود، زیرا می‌تواند به سرعت علائم را تسکین دهد – معمولاً در عرض دو هفته. با این حال، می تواند عوارض جانبی داشته باشد، مانند کاهش عملکرد کلیه، کلسترول بالا و فشار خون بالا، بنابراین معمولاً برای استفاده بیش از یک سال توصیه نمی شود.
 • متوترکسات ممکن است برای موارد پایدارتر (و در عین حال شدیدتر) تجویز شود. این یک سرکوب کننده ایمنی است که به آنزیمی که در رشد سریع سلول های پوست نقش دارد متصل می شود و آن را مهار می کند و سرعت رشد آنها را کاهش می دهد. انجام منظم آزمایش خون در حین مصرف این دارو برای اطمینان از پردازش ایمن آن توسط بدن (از جمله کبد، گلبول های سفید و مغز استخوان) مهم است.

رتینوئیدهای خوراکی

آسیترتین به کنترل تکثیر سلول ها از جمله سرعت رشد و ریزش سلول های پوست کمک می کند. زمانی که همراه با فتوتراپی استفاده شود، برای درمان پسوریازیس مؤثرتر است. این می تواند باعث نقص های مادرزادی جدی شود، بنابراین زنان باردار یا کسانی که قصد باردار شدن دارند، باید به طور کامل از آن اجتناب کنند.

استروئیدهای موضعی

این ها ممکن است به عنوان یک درمان کمکی برای درمان های قوی تر برای کمک به کاهش خارش و التهاب استفاده شوند.

دکتر Daveluy می‌گوید: «ما می‌توانیم به استروئیدهای موضعی کمک کنیم که حتی با پوشش‌های مرطوب بهتر عمل کنند، جایی که استروئید را اعمال می‌کنیم و سپس آن را با لایه‌ای از پانسمان مرطوب می‌پوشانیم تا قدرت آن را افزایش دهیم.»

درمان های آنالوگ ویتامین D

اینها نوعی Rx موضعی هستند که با گیرنده‌های ویتامین D روی ژن‌های خاص متصل می‌شوند تا تولید سریع سلول‌های پوست را کاهش دهند. آن‌ها همچنین سلول‌های سطح پوست را تحریک می‌کنند تا این چرخش سریع سلولی متوقف شود.

فتوتراپی

درمانی که معمولاً در مطب پزشک انجام می‌شود، نور درمانی از نور ماوراء بنفش باند باریک B (UVB) از لامپ‌های ویژه برای سرکوب سلول‌های بیش فعال روی پوست، به حداقل رساندن خارش و التهاب و مبارزه با باکتری‌ها استفاده می‌کند. به طور کلی در مدیریت طولانی مدت پسوریازیس اریترودرمیک پس از پایدارتر شدن دوره بیماری توصیه می شود.

چگونه می توان شعله های پسوریازیس اریترودرمیک را مدیریت کرد؟

در حالی که هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از پسوریازیس اریترودرمیک یا درمان آن وجود ندارد، می توانید خطر ابتلا به این بیماری را به حداقل برسانید.

مهمترین نکته: دکتر داولوی می گوید: اگر به پسوریازیس مبتلا هستید، آن را جدی بگیرید و به دنبال مراقبت از یک متخصص پوست با مجوز بگردید. او می‌گوید: «اگر آن را کنترل نکنید، در معرض خطر ابتلا به اریترودرمی هستید. درست مانند هر شکل دیگری از پسوریازیس، می‌توانید محرک‌های آن را به حداقل برسانید تا از شعله‌ور شدن آن جلوگیری کنید. ترفندهای سبک زندگی که می تواند کمک کند:

 • غذاهای کاهش دهنده التهاب مانند انواع توت ها، توت فرنگی، تمشک، کرن بری و زغال اخته مصرف کنید. گوجه فرنگی، سبزیجات برگدار مانند اسفناج و کلم پیچ؛ آجیل از جمله گردو و بادام و ماهی های چرب مانند سالمون و تن. مطالعات تاثیر رژیم غذایی را در کاهش قرمزی، خارش، التهاب و پوسته پوسته شدن نشان داده است.
 • از غذاهایی که باعث التهاب می شوند مانند غذاهایی که کربوهیدرات های تصفیه شده دارند (مانند نان سفید و شیرینی)، غذاهای سرخ شده، نوشابه، گوشت های فرآوری شده مانند هات داگ و مارگارین اجتناب کنید.
 • از آنجایی که تحقیقات نشان می‌دهد پسوریازیس و استرس ارتباط نزدیکی با هم دارند، استراتژی‌های مقابله با استرس را تقویت کنید. این وضعیت نه تنها با استرس ایجاد می شود، بلکه تمام آن اضطراب می تواند باعث شعله ور شدن آن شود.
 • در صورت ابتلا به پسوریازیس از مصرف استروئیدهای سیستمیک خودداری کنید ، زیرا می توانند باعث شعله ور شدن آن شوند. گاهی اوقات ممکن است برای درمان مشکلات دیگری مانند COPD (بیماری انسدادی مزمن ریه) استفاده شود.
 • مصرف الکل را کاهش دهید، زیرا نوشیدن روزانه یا نوشیدن بیش از دو نوشیدنی در روز می‌تواند باعث شود که درمان پسوریازیس شما تأثیر کمی داشته باشد یا هیچ اثری نداشته باشد و همچنان عود خواهد کرد.
 • آمار سیگار کشیدن را ترک کنید – سیگار کشیدن شدت پسوریازیس را افزایش می دهد و پاسخ شما را به درمان کاهش می دهد.
 • پوست خود را مرطوب نگه دارید تا خارش و سوزش را با دوش گرفتن یا حمام کردن در آب ولرم به مدت حداکثر ۱۰ دقیقه و استفاده از مرطوب کننده به محض بیرون آمدن برای جلوگیری از خشکی، مرطوب نگه دارید.
بیشتر بخوانید
پسوریازیس در مقابل لیکن پلان: علائم، درمان و موارد دیگر

زندگی با پسوریازیس اریترودرمیک چگونه است؟

اگرچه پسوریازیس اریترودرمیک یک بیماری جدی مادام العمر است که قابل درمان نیست، اما می توان آن را به خوبی مدیریت کرد. برای اکثر مردم (۵۵٪، طبق تحقیقات) که شامل درمان سیستمیک است. همکاری با پزشک برای دنبال کردن درمان مناسب برای شما ارزشش را دارد: طبق همین مطالعه، ۶۹.۴ درصد موارد با درمان بهبود بالینی نشان داده اند.

منبع

۵/۵ - (۳ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه دربارهٔ «پسوریازیس اریترودرمیک: علائم، تشخیص و موارد دیگر;

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه