داروی جدید FDA داروی Sotyktu را برای درمان پسوریازیس پلاکی تایید کرده است

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دارد تایید شده یک داروی خوراکی جدید برای پسوریازیس پلاکی از Bristol Myers Squibb (BMS) پس از یک کارآزمایی بالینی فاز ۳ دو ساله.

نام شیمیایی این دارو deucravacitinib است و با نام تجاری Sotyktu به فروش می رسد.

تصویری از دو بطری دارو و قرص روی میز
داروی جدیدی برای پسوریازیس پلاکی توسط تنظیم کننده های ایالات متحده تایید شده است.

FDA درمان خوراکی جدیدی را برای پسوریازیس پلاک، یک بیماری مزمن پوستی، تایید کرده است.

در آزمایش‌های بالینی، داروی جدید مؤثرتر از محبوب‌ترین داروی خوراکی کنونی برای این بیماری، اوتزلا بود.

به نظر می رسد که این دارو بی خطر است، اگرچه برخی از سوالات باقی می مانند.

بر اساس بنیاد ملی پسوریازیس حدود ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان – ۲ تا ۳ درصد از جمعیت زمین – به پسوریازیس مبتلا هستند. بیشتر از ۷.۵ میلیون آنها بزرگسالانی هستند که در ایالات متحده زندگی می کنند.

شایع ترین شکل پسوریازیس است پسوریازیس پلاکی یک بیماری مزمن پوستی که ۸۰ تا ۹۰ درصد از مبتلایان به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد. حدود ۳۰ درصد از این افراد توسعه می یابند آرتریت پسوریاتیک که به مفاصل آسیب می رساند. چندین اشکال دیگر پسوریازیس نیز وجود دارد.

در حالی که FDA دوکراواسیتینیب را برای پسوریازیس پلاکی تایید کرده است، آزمایشات بالینی برای استفاده از آن در درمان آرتریت پسوریاتیک، لوپوس و بیماری التهابی روده در حال انجام است. Bristol Myers Squibb همچنین برای تأیید deucravacitinib در سایر مناطق خارج از ایالات متحده درخواست داده است.

پسوریازیس پلاکی باعث خارش، درد یا سوزش پوسته‌های نقره‌ای روی پوست فرد می‌شود که بیشتر روی آرنج‌ها، زانوها و پوست سر است. ظاهر این ضایعات با رنگ پوست متفاوت است و تشخیص آن در پوست های تیره تر می تواند چالش برانگیزتر باشد.

علاوه بر ناراحتی جسمی، پسوریازیس پلاکی می تواند بر کیفیت زندگی افرادی که به آن مبتلا هستند، آسیب برساند. افسردگی همراه مکرر این بیماری است. با نگرانی در مورد ظاهر – و فرضیات اشتباه دیگران مبنی بر مسری بودن پلاک های قابل مشاهده – افراد مبتلا به پسوریازیس پلاک اغلب از فعالیت های اجتماعی کناره گیری می کنند.

بیشتر بخوانید
علائم و مراحل اولیه پسوریازیس

در حال حاضر هیچ درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد. این وضعیت با افزایش احتمال بیماری قلبی عروقی و دیابت مرتبط است.

دکتر تین نگوینیک متخصص پوست در مرکز پزشکی MemorialCare Orange Coast در کالیفرنیا گفت اخبار پزشکی امروز او معتقد است که ارتباط با بیماری های قلبی عروقی و دیابت به دلیل کناره گیری از فعالیت های معمولی و سالم است که معمولاً با پسوریازیس پلاکی رخ می دهد.

نگوین اضافه کرد که همچنین با التهاب ناشی از سیستم ایمنی بیش فعال مرتبط است. کلینیک او محل کارآزمایی بالینی برای deucravacitinib بود.

چه چیزی باعث پسوریازیس پلاکی می شود؟

نگوین توضیح داد: “این یک بیماری ژنتیکی و یک بیماری سیستم ایمنی است که در بیشتر مواقع کار می کند.”

در حالی که علت دقیق پسوریازیس به طور کامل شناخته نشده است، کارشناسان می گویند این وضعیت زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی به اشتباه به سلول های پوست سالم حمله می کند.

دکتر جاناتان سده با BMS گفت MNT که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی نقش دارند.

ما فکر می‌کنیم که خیلی پیچیده‌تر از ژنتیک است. ما معمولاً به آن به عنوان ترکیبی از استعداد ناشی از تغییرات ژنتیکی و همچنین تغییرات محیطی و احتمالاً سایر تغییرات فکر می کنیم که واقعاً در مورد آنها ناشناخته هستیم.

اما این تنها دلیلی نیست که کسی آن را دریافت کند. شما می توانید دو بیمار را با ساختار ژنتیکی دقیقاً مشابه مانند دوقلوهای همسان ببینید. [where] یکی به این بیماری مبتلا می شود و یکی نه.

چرا این داروی جدید ممکن است مهم باشد

ساده گفت: اکثر بیماران مبتلا به پسوریازیس در واقع برای بیماری خود تحت درمان قرار نمی گیرند. درمان‌های بسیار مؤثری وجود دارد، اما بیشتر آنها بیولوژیک هستند، درمان‌های تزریقی که بیماران به دلایل مختلف نمی‌خواهند از آن‌ها استفاده کنند. و از آنجایی که داروهای خوراکی بسیار مؤثر و ایمن، قابل تحمل وجود ندارد، آنها تمایل دارند بیشتر از داروهای موضعی استفاده کنند یا اصلاً هیچ درمانی نداشته باشند.

بیشتر بخوانید
پسوریازیس روده ای، علائم، درمان، بهبودی

درمان‌های موضعی ممکن است کوتاهی کنند زیرا پسوریازیس یک بیماری سیستمیک است، نه فقط یک بیماری پوستی.

متخصص پوست دکتر دونالد بلسیتو از دانشگاه کلمبیا – که در کارآزمایی‌ها شرکت نداشت – گفت که متقاعد نشده است که بیزاری از داروهای تزریقی گسترده است.

“در حالی که بیمارانی وجود دارند که از سوزن فوبیک رنج می برند، قلم های تزریق خودکار برای داروهای بیولوژیک در واقع این کار را بسیار آسان می کند، و وقتی آنها را در مطب نشان دادم، هیچ کس بیولوژیک ها را در مقابل سیستم های جایگزین رد نکردم. بلسیتو گفت MNT.

با این وجود، با درمان موثر، نگوین گفت. “شما باعث می شوید که یک فرد غمگین به شدت شاد شود.”

اوتزلاکه در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، اولین داروی خوراکی اختصاصی برای پسوریازیس پلاکی بود. نام شیمیایی آن آپریمیلاست است.

“دوکراواسیتینیب یک داروی جدید هیجان انگیز است.” دکتر لیندسی بوردون از دانشگاه کلمبیا گفت MNT. کارآزمایی بالینی اخیر نتایج بهتری نسبت به اوتزلا نشان داد و مانند اوتزلا یک داروی خوراکی است که برای بسیاری از بیماران ارجحیت دارد. (بوردون در کارآزمایی ها شرکت نداشت.)

اثربخشی Deucravacitinib

در ارائه ای در سمپوزیوم بهاره آکادمی پوست اروپا امسال، BMS گفت deucravacitinib 77٪ بهبود در شدت پسوریازیس پلاکی به دست آورد، با ۵۸٪ از شرکت کنندگان پوستی شفاف یا تقریباً شفاف پس از ۶۰ هفته به دست آوردند.

BMS گزارش داد که deucravacitinib، یک بار در روز در دوز ۶ میلی گرم (میلی گرم) مصرف می شود، برای دو سال موثر باقی ماند.

بیشتر بخوانید
آیا پسوریازیس خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد؟

متخصص پوست دکتر لارنس گرین در کارآزمایی‌های بالینی شرکت نداشت، اگرچه آزمایشگاه او در حال انجام کارآزمایی خود از deucravacitinib است.

گرین گفت MNT:

اگرچه نمی‌توانید بین دو کارآزمایی بالینی کاملاً متفاوت مقایسه کنید، اما به نظر می‌رسد که deucravacitinib نسبت به سایر قرص‌های مورد استفاده فعلی برای پسوریازیس، یعنی apremilast موثرتر است. [Otezla] و متوترکسات. من احساس می کنم که deucravacitinib مطمئناً ایمن تر از متوترکسات است و تقریباً به اندازه آپرمیلاست بی خطر است. اما به نظر می رسد که این یک گزینه خوراکی بسیار موثرتر از آپریمیلاست خواهد بود.

نگوین گفت: «این قطعاً یک قرص جدید با مکانیسم اثر کاملاً جدید است.

Deucravacitinib مسیر تیروزین کیناز ۲ (TYK2) را مهار می کند، که به گفته Sadeh، «به مهار سه مسیری که فکر می کنیم در پسوریازیس و سایر بیماری های ناشی از سیستم ایمنی بسیار مهم هستند ترجمه می شود: L12، L23، و اینترفرون نوع ۱. مهار این مسیرها منجر به بهبود می شود […] در پاکسازی پوست، علائم، کیفیت زندگی و غیره.

ایمنی و عوارض جانبی Deucravacitinib

FDA در حال حاضر نیاز به یک هشدار جعبه ای روی محصولات حاوی JAK (ژانوس تیروزین کیناز) بازدارنده های ۱، ۲ و ۳ به دلیل نگرانی در مورد “وقایع جدی مرتبط با قلب، سرطان، لخته شدن خون و مرگ”.

Deucravacitinib TYK2 را هدف قرار می دهد، گیرنده ای متعلق به خانواده پروتئین JAK.

ما این دارو را طوری طراحی کرده‌ایم که فقط به گیرنده TYK2 به روشی بسیار انتخابی متصل شود. ما این را به صورت پیش بالینی نشان دادیم و نشان دادیم که فقط به گیرنده TYK2 متصل می شود و به گیرنده متصل نمی شود. [problematic] گیرنده JAK1، ۲، ۳.

وقتی اینها را مسدود می کنید [JAK1, 2, 3] گیرنده ها، شما یک پاسخ بسیار مشخص را می بینید که در ناهنجاری های آزمایشگاهی خیلی زود دیده می شود… ما هیچ یک از این ناهنجاری های آزمایشگاهی را در اوایل یا تا دو سال بعد از درمان مشاهده نمی کنیم.

بیشتر بخوانید
آرتریت پسوریاتیک چیست؟ علائم، علل، تشخیص

بلسیتو یک رویکرد محتاطانه پیشنهاد کرد و قبل از تصمیم FDA اظهار نظر کرد:

من می‌خواهم داده‌های ایمنی دو ساله آنها را ببینم – باید دلیلی وجود داشته باشد که آنها قبل از اینکه برای تأیید به سازمان غذا و داروی آمریکا بروند، این کار را انجام دهند. بسته به آنچه که می بینم، احتمال اینکه من زودهنگام پذیرفته شوم تعیین می کند.

من احساس می‌کنم اگر FDA تصمیم بگیرد که نیازی به نظارت آزمایشگاهی نداشته باشد یا بسیار کمتر از سایر داروها (برای سایر بیماری‌ها) در همان زمان، همکاران متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره من مطمئناً در اوایل و بیشتر از این دارو استفاده خواهند کرد. کلاس بازدارنده JAK.

بلسیتو افزود: «در هر صورت، برای من، من یک کاربر اولیه خواهم بود، زیرا به نظرم برای افرادی که پسوریازیس نسبتاً شدید دارند و بیمارانی که از استفاده از داروهای تزریقی بیولوژیکی که من معمولاً برای پسوریازیس شدید رزرو می‌کنم می‌ترسند، مفید است. “

بوردون نیز مشتاق بود:

او گفت: “به دلیل نرخ پایین عوارض جانبی خفیف و عدم وجود ناهنجاری های آزمایشگاهی، deucravacitinib ممکن است یکی از داروهای ترجیحی برای پسوریازیس باشد.”

فاکتورهای دیگر در انتخاب پزشک این دارو شامل پوشش بیمه و هزینه پرداختی بیماران است. من مطمئن نیستم که پوشش خوبی برای دارو چقدر خواهد بود و این به شدت بر استفاده تأثیر می گذارد.»

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

4 دیدگاه دربارهٔ «داروی جدید FDA داروی Sotyktu را برای درمان پسوریازیس پلاکی تایید کرده است;

  1. دلم میخواد هر چه سریعتر داروی Sotyktu وارد کشور ایران بشه. ما خسته و درمانده ایم از بیماری پسوریازیس.

    پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه