عسل در رژیم کتوژنیک

آیا عسل در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

عسل طعم شیرینی به غذاها و نوشیدنی ها می دهد و ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. اما آیا می‌توانید آن را در رژیم کتوژنیک و مصرف کنید یا اینکه این شیرین‌کننده شما را از کتوز خارج می‌کند.

عسل و شانه عسل کتو است

عسل یک شیرین کننده نسبتا سالم است، اما این بدان معنا نیست که می توانید آن را در کتو بخورید.

زندگی با عسل شیرین تر است – اما اگر از رژیم کتو پیروی می کنید  ، احتمالاً از بیشتر شیرین کننده ها اجتناب می کنید. با این حال، با وجود تمرکز روی چربی، ممکن است مشتاق یک غذا باشید.

بنابراین، با وجود اینکه شکر را مصرف نمی کنید، آیا خوردن کمی  قند طبیعی اشکالی ندارد  ؟ در اینجا چیزی است که کارشناسان در مورد اینکه آیا می توانید عسل در کتو بخورید، می گویند.

حقایق تغذیه عسل

عسل نوعی قند است که مردم آن به عنوان شیرین کننده طبیعی استفاده می کنند.

طبق گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) اطلاعات تغذیه ای برای ۱ قاشق غذاخوری (قاشق غذاخوری) عسل خام در اینجا آمده است  : 

درشت مغذی ها در عسل

  • کربوهیدرات در عسل  17 گرم
  • کربوهیدرات خالص در عسل  ۱۷ گرم

کربوهیدرات خالص یک اندازه گیری است که با محاسبه کل کربوهیدرات منهای فیبر و الکل قند تعیین می شود . به گفته انجمن دیابت آمریکا، کربوهیدرات خالص مقدار کربوهیدراتی است که هضم می شود و بر قند خون تأثیر می گذارد  . (فرض این است که فیبر و الکل های قند به طور کامل هضم نمی شوند، اگرچه این همیشه درست نیست.)

کربوهیدرات خالص یک درشت مغذی رسمی نیست، اما کسانی که از کتو استفاده می کنند اغلب از این عدد به عنوان یک راهنما برای کمک به ماندن در محدوده کربوهیدرات خود استفاده می کنند. همانطور که می بینید، چون عسل فیبر ندارد، کربوهیدرات خالص آن همان کربوهیدرات کل است.

  • چربی در عسل  0 گرم
  • پروتئین موجود در عسل  0 گرم
بیشتر بخوانید
آیا آب میوه در رژیم کتوژنیک مجاز است؟

سایر مواد مغذی موجود در عسل

عسل حاوی مقداری ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند  ویتامین C ، ویتامین‌های B، کلسیم، مس، آهن، منیزیم و  پتاسیم است که در  تحقیقات گذشته ذکر شده است .

بعسل حاوی ترکیبات گیاهی به نام پلی فنول است که ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد.

آیا می توانید عسل را در کتو بخورید؟

پاسخ کوتاه: خیر، عسل در رژیم کتو مجاز نیست. و واقعاً، اگر رژیم کم کربوهیدرات دارید  ، ممکن است بخواهید عسل را محدود کنید. 

عسل به شما کمک نمی‌کند در  کتوزیس بمانید. اگرچه ممکن است عسل را یک قند طبیعی نامید، اما هنوز برای افرادی که رژیم کتو دارند مناسب نیست.

آیا عسل سالم است؟

اگرچه عسل در مقایسه با شکر سفید حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتری است، مهم است که به یاد داشته باشید که معمولاً مقادیر کمی عسل می‌خورید و بنابراین مقدار بسیار کمی از این مواد مغذی را مصرف می‌کنید.

از آنجایی که عسل یک قند است، خوردن مقادیر بیشتر می تواند کالری اضافی زیادی را به رژیم غذایی روزانه شما اضافه کند. در مورد کتو، محدود کردن مصرف شکر مهم است.

در مورد عسل در یک رژیم کتوژنیک چرخه ای چطور؟

اگر شما از رژیم کتوژنیک چرخه ای پیروی می کنید، که در آن بین دوره های طولانی هدف کتوزیس که با یک یا دو روز غذا خوردن با محدودیت کمتر تقسیم می شود، ممکن است بتوانید به طور منظم از عسل لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
نوشیدنی های کم کربوهیدرات - راهنمای تصویری برای بهترین و بدترین

با یک رژیم کتوژنیک چرخه ای (CKD)، نمی توانید کربوهیدرات های خود را در طول فاز کتو از عسل دریافت کنید، زیرا نمی توان با عسل در طول روز کمتر از حد مجاز کربوهیدرات خود باقی بمانید.

اما شما می توانید در دوره های ۱-۲ روزه که کربوهیدرات ها را به شدت محدود نمی کنید، حتی بیشتر مصرف کنید،   ۱-۲ قاشق غذامرباخوری عسل را در مرحله بارگیری مصرف کنید .

این مقدار عسل در هر رژیم کتو بهتر است با ورزش شدید برای محدود کردن خطر ترک کتوز همراه باشد.

آیا می توانم در یک رژیم غذایی کتوژنیک هدفمند عسل بخورم؟

رژیم کتوژنیک هدفمند (TKD) از این ایده پیروی می کند که ایجاد یک افزایش نسبتاً کوچک در سطح قند خون درست قبل از تمرین، شما را از کتوز خارج نمی کند.

اگر در TKD هستید و قصد رفتن به باشگاه را دارید، می توانید به طور منطقی  ۱-۲ قاشق غذامرباخوری عسل حدود یک ساعت قبل از تمرین خود مصرف کنید . انجام این کار می تواند به شما کمک کند سطح انرژی خوبی داشته باشید و همچنان کتوژنز را انجام دهید.

باید مراقب میزان عسلی که در یک TKD مصرف می کنید باشید، زیرا بسیاری از رژیم گیرندگان بیش از حد تمرین خود را جبران می کنند و در نهایت کربوهیدرات های زیادی مصرف می کنند.

اگر برای یک تمرین بسیار شدید برنامه ریزی می کنید، ۱ قاشق غذامرباخوری عسل قبل از شروع به احتمال زیاد قابل قبول خواهد بود. اگر تمرینات متوسط ​​یا کوتاه‌تری انجام می‌دهید، فقط یک قاشق غذاخوری یا کمتر از آن استفاده کنید تا مطمئن باشید.

بیشتر بخوانید
بدنسازی کتو: چگونه با رژیم کتو عضله سازی کنیم

به جای عسل چه بخوریم

اگر به دنبال چیزی شیرین هستید، شیرین کننده های غیر مغذی می توانند جایگزین باشند و بسیاری از آنها را می توان در آشپزی و شیرینی پزی استفاده کرد. (دستورالعمل های روی بسته بندی را برای نسبت های مناسب و نحوه استفاده از آنها در دستور العمل ها بخوانید.) شیرین کننده های غیر مغذی حاوی کالری نیستند، اما می توانند حاوی کربوهیدرات باشند. از جایگزین‌های مناسب عسل در کتو استویا است.

بیشتر بخوانید
بستنی کتوژنیکی

خلاصه 

از آنجایی که عسل یک قند است و حاوی کربوهیدرات های زیادی است، خوردن عسل می تواند شما را از کتوز خارج کند. در مورد کتو، به طور کلی باید مصرف کربوهیدرات را محدود کنید. به همین دلیل، اگر رژیم کتو دارید، مصرف عسل توصیه نمی شود.

📢این مطلب توسط دکتر روشن ضمیر متخصص تغذیه و رژیم کتوژنیک تهیه شده است. در صورتی که تمایل به دریافت رژیم کتوژنیک تخصصی که مشخصات زیر را دارد:

  • رژیم متناسب با شرایط شما
  • شامل بیش از ۱۵ صفحه رژیم به شکل pdf
  • توضیحات کامل و مفصل صوتی
  • پشتیبانی و ارتباط مستقیم با خود دکتر (شماره دکتر را خواهید داشت و هر سوال یا مشکلی داشتید میتوانید بپرسید)
  • گزارش هفتگی و درصورت لزوم تغییر رژیم جدید بطور رایگان

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه