کلاهک چوچوله یا هود کلیتورال چیست؟

در آناتومی زنانه، کلاه کلیتوریس – یا کلاه کلیتورال – چین پوستی است که سر کلیتوریس را احاطه کرده است. از کلیتوریس حساس در برابر اصطکاک یا مالش محافظت می کند.

هود کلیتورال از نظر ظاهری از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و هودهای بزرگتر یا کوچکتر کاملا طبیعی هستند. هیچ «راه درستی» برای نگاه کردن آنها وجود ندارد.

این مقاله در مورد هود کلیتورال، از جمله ظاهر آن، چگونگی پیدا کردن آن، و عملکرد آن بحث خواهد کرد. اگر فردی از ظاهر کلاهک خود راضی نیست، جراحی یک گزینه است. ما در اینجا به مزایا، خطرات و روند جراحی می پردازیم.

کلاه کلیتورال چیست؟

فرج کل اندام تناسلی خارجی زن را توصیف می کند. این شامل لابیا، دهانه واژن، دهانه مجرای ادرار و کلیتوریس است.

آنچه در مورد هود کلیتورال باید بدانید

دو دسته از لب ها وجود دارد که چین های پوستی هستند که از دهانه واژن در پشت تا کلیتوریس در جلو ایجاد می شوند:

  • لب های بزرگ یا لب های بیرونی گوشتی هستند و معمولاً با موهای ناحیه تناسلی پوشیده شده اند.
  • لب های کوچک یا لب های داخلی در داخل لب های خارجی قرار دارند.
بیشتر بخوانید
آنچه باید در مورد سل مونتگومری بدانید

هود کلیتورال فلپ کوچک پوست در نقطه‌ای که لب‌های داخلی به هم می‌رسند، است. هود کلیتورال نوک حساس کلیتوریس را احاطه کرده و از آن محافظت می کند.

کلیتوریس مرکز لذت اصلی در تمایلات جنسی زنانه است و دارای هزاران پایانه عصبی است. کلیتوریزها از نظر اندازه متفاوت هستند اما معمولاً به اندازه یک نخود هستند. فقط نوک آن قابل مشاهده است، اما شفت دارای دو قسمت است که به داخل بدن، در دو طرف واژن، به اندازه ۵ اینچ گسترش می یابد.

اینفوگرافی از فرج که هود کلیتورال را نشان می دهد

چه شکلی است؟

هود کلیتورال شبیه چین خوردگی پوست است که در جلوی فرج به لب های داخلی متصل است.

هیچ دو هود کلیتورال شبیه هم نیستند. برخی بزرگتر و برخی کوچکتر هستند و ظاهر آن تا حدودی به شکل ظاهری لابیاها بستگی دارد.

عرض لب های بیرونی می تواند متفاوت باشد یک چهارم اینچ تا بیش از ۲ اینچ و برخی از افراد دارای لب هایی با اندازه نابرابر خواهند بود. لب های داخلی، که به هم می رسند و هود بیرونی را تشکیل می دهند، می توانند از لب های بیرونی به سمت پایین امتداد پیدا کنند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه که باید در مورد خارش نوک سینه بدانید

چه کار میکند؟

کلاه کلیتورال نوک کلیتوریس را احاطه کرده و از آن محافظت می کند.

کلیتوریس هیچ عملکردی در تولید مثل ندارد اما مرکز اصلی لذت زنان در هنگام رابطه جنسی است. پایانه های عصبی آن بیشتر از هر جای دیگری در بدن است. هنگامی که تحریک می شود، پر از خون می شود و نعوظ می شود.

هود کلیتورال از این غده حساس در برابر اصطکاک یا مالش مداوم در زندگی روزمره محافظت می کند.

آنچه در مورد جراحی کاهش باید بدانید

همه اندام‌های تناسلی متفاوت به نظر می‌رسند و هیچ راه «درستی» وجود ندارد که باید به نظر برسند.

در مورد ظاهر اندام تناسلی هیچ حق و نادرستی وجود ندارد. با این حال، اگر فردی از ظاهر اندام تناسلی خود ناراحت باشد یا در زندگی روزمره مشکلاتی ایجاد کند، می تواند جراحی را انتخاب کند. این شامل کاهش هود کلیتورال نیز می شود.

جراحان زیبایی اغلب یک جابجایی کلاهک کلیتورال را همراه با لابیاپلاستی انجام می دهند که در آن اندازه لب های خارجی را کاهش می دهند. در طول این عمل، جراح چین های اضافی در هود کلیتورال را برمی دارد. سپس زخم را معمولاً با بخیه های قابل حل می بندند.

خطرات

هر جراحی با خطراتی از جمله خونریزی و عفونت همراه است. برای کاهش خطر عوارض جانبی، متخصصان به زنانی که هر نوع جراحی زیبایی واژن را در نظر می گیرند، توصیه می کنند که قبل از انجام جراحی، درباره جراح انتخابی خود به طور کامل تحقیق کنند.

بیشتر بخوانید
چگونه بعد از برداشت تخمک از یبوست خلاص شویم؟

سایر عوارض جانبی بالقوه کاهش کلاهک کلیتورال عبارتند از:

آسیب عصبی

به دلیل تعداد بالای پایانه های عصبی در ناحیه تناسلی زنان، این خطر وجود دارد که در طی یک عمل جراحی آسیب ببینند. این می تواند منجر به احساس بیش از حد (حس بیش از حد) یا کمبود حس (hyposensation) شود. اعصاب بازسازی نمی شوند، بنابراین هر گونه آسیبی که در طول عمل ایجاد شود دائمی است.

جای زخم

جای زخم می تواند منجر به از دست دادن حس شود.

احتباس ادرار

یکی دیگر از عوارض جانبی بالقوه جوانسازی واژن، احتباس ادرار است که ممکن است در صورتی رخ دهد که بافت اسکار یا جوش خوردن لابیا مجرای ادرار را مسدود کند. این می تواند به طور جدی به کلیه ها آسیب برساند و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

بهبود

مدت زمان بهبودی پس از کاهش هود کلیتورال متفاوت است. اگر فرد لابیاپلاستی نیز انجام داده باشد، بهبودی بیشتر طول می کشد.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار در دوران بارداری بوی آمونیاک می دهد؟

جراح اغلب به فرد توصیه می کند تا چند هفته بعد از عمل چیزی بلند نکند. این به جلوگیری از خونریزی بیش از حد کمک می کند و احتمال عفونت را کاهش می دهد. پزشک همچنین افراد را تشویق می کند که در طول این دوره بهبودی از رابطه جنسی خودداری کنند.

خلاصه

هود کلیتورال چین پوستی است که در آن لب‌های لابیای داخلی در جلوی فرج به هم می‌رسند. روی کلیتوریس قرار می گیرد و از غده حساس در برابر اصطکاک محافظت می کند.

برخی از خانم‌ها به دلایل زیبایی عمل کاهش کلاهک کلیتورال را انتخاب می‌کنند و مانند سایر روش‌های جراحی، این عمل با خطراتی همراه است. افرادی که در نظر دارند جراحی را انجام دهند، باید قبل از انجام جراحی، جراح خود را با دقت انتخاب کنند.

Source link

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه