تعریف آگنوزیا

آگنوزیا از دست دادن توانایی تشخیص اشیا، چهره ها، صداها یا مکان ها است. این یک اختلال نادر است که یک (یا چند) از حواس را درگیر می کند.

آگنوزیا معمولاً تنها بر یک مسیر اطلاعاتی در مغز تأثیر می گذارد. اگر این شرایط را دارید، هنوز هم می توانید فکر کنید، صحبت کنید و با دنیا تعامل کنید.

انواع مختلفی از آگنوزیا وجود دارد. به عنوان مثال، آگنوزی بصری، ناتوانی در نامگذاری یا توصیف استفاده از یک شی قرار گرفته در مقابل شما در هنگام نگاه کردن به آن است. شما همچنان می توانید به آن دست پیدا کنید و آن را بردارید. شما همچنین می توانید از حس لامسه خود برای شناسایی چیستی یا استفاده از آن استفاده کنید.

چه چیزی باعث آگنوزیا می شود؟

آگنوزیا زمانی اتفاق می افتد که مغز در مسیرهای خاصی آسیب ببیند. این مسیرها شامل مناطق پردازش حسی است. این بخش‌های مغز دانش و اطلاعات مربوط به درک و شناسایی چیزها را ذخیره می‌کنند.

آگنوزیا معمولاً در اثر ضایعات روی لوب های جداری، گیجگاهی یا پس سری مغز ایجاد می شود. این لوب ها اطلاعات معنایی و زبان را ذخیره می کنند. سکته مغزی، ضربه به سر یا آنسفالیت می تواند باعث ضایعات شود.

سایر شرایطی که به مغز آسیب می زند یا آسیب می رساند نیز می تواند باعث آگنوزیا شود. این شرایط عبارتند از:

  • زوال عقل
  • سرطان مغز
  • حالت های آنکسی (از دست دادن اکسیژن رسانی به مغز) از جمله مسمومیت با مونوکسید کربن

انواع آگنوزیا

۳ نوع اصلی آگنوزیا وجود دارد: بینایی، شنوایی و لامسه.

آگنوزی بینایی

آگنوزی بینایی زمانی اتفاق می‌افتد که در امتداد مسیرهایی که لوب پس سری مغز را به لوب جداری یا تمپورال متصل می‌کند، آسیب مغزی ایجاد شود.

لوب اکسیپیتال اطلاعات بصری دریافتی را جمع آوری می کند. لوب جداری و گیجگاهی به شما امکان می دهد معنی این اطلاعات را درک کنید.

آگنوزی بینایی ادراکی

آگنوزیای بینایی ادراکی باعث ایجاد مشکل در درک اشکال یا اشکال شیئی می شود که می بینید. این وضعیت ممکن است باعث شود که هنگام بازرسی بصری در درک تفاوت از یک شی به شی دیگر مشکل داشته باشید.

بیشتر بخوانید
ویتامین D و بیماری آلزایمر

ممکن است نتوانید تصویر یک شی را کپی یا ترسیم کنید. در عوض، ممکن است سعی کنید تصویر یک دایره را کپی کنید و در نهایت یک سری خط خطی متحدالمرکز بکشید.

شما همچنان می توانید از دید برای پیمایش در محیط خود و برداشتن اشیاء بدون مشکل استفاده کنید، و دانش در مورد آنچه شی مورد استفاده قرار می گیرد دست نخورده باقی می ماند.

آگنوزی بینایی ادراکی معمولاً در اثر ضایعات قشر اکسیپیتو-پاریتال ایجاد می شود.

آگنوزی بصری انجمنی

آگنوزی بصری تداعی ناتوانی در یادآوری اطلاعات مرتبط با یک شی است. این شامل نام یک شی و دانش استفاده از آن است.

این شکل از آگنوزیا مانع از این نمی شود که بتوانید تصویری از یک شی را ترسیم کنید.

اگر چه در بازرسی بصری نمی‌توانید شی را نام ببرید، ممکن است بتوانید شیئی را که به شما نشان داده می‌شود تشخیص دهید و زمانی که با نشانه‌های شفاهی یا لمسی همراه است، استفاده کنید.

آگنوزی بینایی انجمنی معمولاً به دلیل ضایعات قشر اکسیپیتو تمپورال دو طرفه است.

Prosopagnosia (کوری صورت)

Prosopagnosia ناتوانی در تشخیص چهره های آشنا است. این به دلیل مشکلات ناحیه صورت دوکی شکل (FFA)، ناحیه خاصی از مغز که چهره ها را تشخیص می دهد، ایجاد می شود.

مشکل در تشخیص چهره نیز می تواند در بیماری آلزایمر رخ دهد. این اتفاق می افتد زیرا زوال مغز می تواند به این منطقه آسیب برساند.

اوتیسم همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکل در تشخیص چهره شود. کودکان مبتلا به اختلالات طیف اوتیسم ممکن است یاد بگیرید که چهره ها را به روشی متفاوت تشخیص دهید. برای آنها ممکن است درک هویت یا وضعیت عاطفی شخص دیگر دشوارتر باشد.

آکروماتوپسی (کوری رنگ)

آکروماتوپسی، کوررنگی اکتسابی با ناتوانی در شناسایی رنگ هایی که می بینید. این معمولاً به دلیل ضایعه در ناحیه اکسیپیتو تمپورال چپ ایجاد می شود.

الکسی آگنوسیک (الکسی خالص)

الکسی خالص ناتوانی در تشخیص بصری کلمات است. خواندن با الکسیای محض ممکن نیست. با این حال، معمولاً هنوز هم می توانید بدون مشکل صحبت کنید و بنویسید.

بیشتر بخوانید
داروها و گزینه های درمانی جدید برای ام اس پیشرونده ثانویه

آکینتوپسی (کوری حرکتی)

Akinetopsia ناتوانی در درک حرکت اجسام تجسم شده است. این وضعیت نادر می تواند باعث شود که اشیاء متحرک را به صورت مجموعه ای از ثابت ها ببینید، مانند جسمی که زیر نور بارق حرکت می کند.

اگر وضعیت شدید باشد، ممکن است اصلاً نتوانید هیچ حرکتی را ببینید.

آگنوزی کلامی شنوایی

آگنوزی کلامی شنوایی به عنوان ناشنوایی کلمه خالص نیز شناخته می شود. این ناتوانی در تشخیص و درک کلمات گفتاری، با وجود شنوایی دست نخورده است. معمولاً مربوط به یک ضایعه در ناحیه تمپورال راست است.

شما هنوز هم می توانید با ناشنوایی کلمه خالص بخوانید، بنویسید و صحبت کنید.

فوناگنوزیا

فوناگنوزیا ناتوانی در تشخیص و شناسایی صداهای آشنا است. این بیماری زمانی ایجاد می شود که مغز به بخش خاصی از ناحیه ارتباط صدا آسیب می رساند. معمولاً با یک ضایعه در نیمه راست مغز همراه است.

اگر این عارضه را دارید، همچنان می‌توانید کلماتی را که دیگران گفته‌اند، درک کنید. همچنین ممکن است همچنان بتوانید صداهای محیطی یا صداهای ایجاد شده توسط اشیاء را تشخیص دهید.

آگنوزیا لمسی

آگنوزی لمسی ناتوانی در تشخیص اشیا با لمس است.

ممکن است بتوانید وزن جسم را احساس کنید، اما نتوانید اهمیت یا کاربرد آن شی را درک کنید. ضایعات در لوب جداری مغز معمولاً علت آگنوزی لمسی هستند.

هنوز هم می توانید اشیاء را از روی دید نام گذاری کنید. همچنین می‌توانید از اشیاء عکس بکشید و به آنها برسید.

اتوتوپاگنوزی

اتوتوپاگنوزی زمانی است که توانایی جهت‌یابی یا تشخیص بخش‌های بدن خود را از دست می‌دهید.

آسیب به لوب آهیانه سمت چپ مغز می تواند باعث این وضعیت شود. شما حتی با چشمان بسته همیشه از کجای اندام خود در فضا آگاه هستید.

چشم انداز

درمان علت زمینه ای و مراقبت از علائم، راه اصلی برای درمان آگنوزیا است. هدف اصلی این است که شما را قادر سازد تا به طور مستقل در زندگی روزمره خود عمل کنید.