آیا اسهال صبحگاهی طبیعی است؟

اسهال گاه به گاه صبحگاهی (مدفوع آبکی یا شل) کاملا طبیعی است و معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال، اگر اسهال به طور مکرر یا مداوم اتفاق می افتد (که اسهال مزمن نامیده می شود)، ممکن است اتفاق دیگری رخ دهد.

این مقاله علل کوتاه مدت (حاد) و طولانی مدت (مزمن) اسهال صبحگاهی، مشکلاتی که ممکن است به دلیل اسهال ایجاد شود و چگونگی کنترل مشکلات گوارشی را مورد بحث قرار می دهد.

علل کوتاه مدت

در بیشتر مواقع، اسهال حاد و خود محدود شونده است، به این معنی که مدت زیادی طول نمی کشد و خود به خود از بین می رود. این به این دلیل است که اغلب از یک علت کوتاه مدت ناشی می شود. اینها برخی از دلایل حاد اسهال هستند.

آیا اسهال صبحگاهی طبیعی است؟

عفونت یا بیماری

شایع ترین علت اسهال در کشورهای غربی ناشی از عفونت روده ای است که گاهی آنفولانزای معده نامیده می شود (اصطلاح بالینی آن گاستروانتریت ویروسی است). این اغلب توسط ویروسی ایجاد می شود که به سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

اسهال ناشی از ویروس ممکن است همراه با استفراغ باشد و برخی افراد تب نیز دارند. وجود خون در اسهال از علائم معمول این نوع اسهال نیست.

باکتری ها نیز می توانند باعث اسهال شوند. این ممکن است پس از مسافرت یا خوردن غذاهای حاوی باکتری اتفاق بیفتد. اسهال باکتریایی می تواند ناشی از مسمومیت غذایی یا یک بیماری ناشی از غذا باشد.

انواع مختلفی از باکتری ها وجود دارند که می توانند باعث اسهال شوند و باکتری ها می توانند علائم دیگری از جمله تب، مدفوع خونی یا التهاب (قرمزی و تورم) در روده ایجاد کنند.

انگل ها نیز عامل اسهال هستند، اما این عفونت ها در کشورهای توسعه یافته بسیار کمتر دیده می شود. اسهالی که بیش از هفت روز ادامه دارد، ممکن است دلیلی برای آزمایش عفونت انگلی توسط پزشک باشد. همراه با اسهال، ممکن است استفراغ، خون در مدفوع یا التهاب در روده وجود داشته باشد.

کافئین بیش از حد

کافئین بر سیستم های بدن از جمله دستگاه گوارش تأثیر می گذارد. این شامل افزایش اسید معده و شل شدن عضلات دستگاه گوارش (موسوم به عضلات صاف) است. همچنین ممکن است خطر التهاب در دستگاه گوارش را افزایش دهد. این می تواند به این معنی باشد که مدفوع شل تر می شود.

بیشتر بخوانید
قرار گرفتن در معرض بنزین چگونه بر سلامت افراد تأثیر می گذارد؟

استرس عاطفی

استرس در هر فردی متفاوت است. برای برخی افراد، استرس شدید منجر به اسهال می شود. دلیل استرس می تواند هر چیزی باشد، از امتحانات دانشگاه گرفته تا مرگ در خانواده.

عوارض جانبی دارو

اسهال از عوارض جانبی رایج داروها و مکمل ها است. خواندن مطالب بیمار یا صحبت با دکتری که دارو را تجویز کرده است می تواند به درک اینکه آیا یک دارو ممکن است باعث اسهال شود کمک کند.

بارداری

افراد باردار ممکن است به دلایل مختلفی دچار اسهال شوند. این می تواند شامل تغییر در رژیم غذایی، حساسیت های غذایی یا تغییرات هورمونی باشد. گاهی اوقات اسهال در سه ماهه سوم نشانه نزدیک شدن زایمان است. با این حال، اسهال می تواند برای مدتی قبل از شروع زایمان فعال ادامه یابد.

شرایط بلند مدت

شرایط مزمن (طولانی مدت) نیز می تواند باعث اسهال شود. در این شرایط، اسهال ممکن است به خودی خود برطرف نشود اما ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. این امر به ویژه در صورتی صادق است که بیماری وجود داشته باشد که می تواند پیشرونده باشد (بدتر شود).

سندرم روده تحریک‌پذیر

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یکی از علل شایع اسهال است. IBS همراه با اسهال ممکن است در افراد مبتلا به درد شکم حداقل یک روز در هفته تشخیص داده شود و حدود ۲۵ درصد از حرکات روده در طول سه ماه گذشته اسهال است.

بیماری التهابی روده

بیماری التهابی روده (IBD) شامل بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و کولیت نامشخص است. اینها می توانند باعث اسهال شوند، از جمله علائم دیگری مانند خون در مدفوع، کاهش وزن و درد شکم. تشخیص IBD معمولاً از طریق آزمایشاتی انجام می شود که پوشش دستگاه گوارش را بررسی می کند تا ببیند آیا زخم وجود دارد یا خیر.

بیشتر بخوانید
اسپاسم معده: علل، درمان، درمان های خانگی

آلرژی یا عدم تحمل غذایی

افرادی که غذایی می خورند که به آنها حساسیت دارند ممکن است دچار اسهال شوند. آلرژی غذایی با نیش پوست یا آزمایش خون تشخیص داده می شود، اما ممکن است بر اساس علائم پس از خوردن غذای مشکوک نیز تشخیص داده شود.

عدم تحمل لاکتوز نیز می تواند باعث اسهال شود. بدن برخی افراد آنزیمی را که می تواند پروتئین های شیر گاو را تجزیه کند، نمی سازد. این یک بیماری شایع است و معمولاً با اجتناب از شیر و فرآورده های آن درمان می شود.

خطرات اسهال مزمن

داشتن اسهال برای مدت طولانی می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود. در اسهال ممکن است مقادیر قابل توجهی آب و الکترولیت ها (سدیم، پتاسیم و کلسیم در خون شما) از بین برود. جایگزینی آنها با نوشیدن مایعات کافی دشوار است.

اگر غذا خیلی سریع در سیستم گوارش حرکت می کند، می تواند به این معنی باشد که ویتامین ها و مواد معدنی به درستی جذب نمی شوند. این می تواند منجر به کمبود ویتامین شود.

اسهال مداوم همچنین می تواند روی پوست اطراف مقعد (به نام پوست پری مقعد) خشن باشد. مدفوع اسیدی و پاک کردن می تواند پوست را از بین ببرد و باعث درد یا حتی شکستگی پوست و خونریزی شود.

اسهال مداوم نیز می تواند منجر به هموروئید. هموروئید وریدهای بزرگ شده در مقعد هستند. آنها می توانند دردناک باشند و باعث خارش و خونریزی شوند. زور زدن و صرف زمان زیاد در توالت می تواند منجر به ایجاد هموروئید شود.

درمان و پیشگیری

ممکن است نتوان همیشه از اسهال جلوگیری کرد. با این حال، چندین کار می تواند برای جلوگیری از آن انجام شود.

شستن دست ها راهی برای پیشگیری از انواع عفونی اسهال است. شستن به مدت ۲۰ ثانیه با آب و صابون یا استفاده از ضدعفونی کننده دست با ۶۰ درصد الکل توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می شود.

هنگام سفر، مهم است که از غذاهایی که ممکن است حاوی باکتری هستند خودداری کنید. نوشیدن آب بطری، خوردن فقط غذاهای پخته شده و پرهیز از یخ یا غذاهای نیم پز از جمله توصیه ها هستند.

بیشتر بخوانید
اسهال: علل، درمان و علائم

برای اسهال ناشی از آلرژی غذایی یا عدم تحمل لاکتوز، اجتناب از غذاهایی که علائم ایجاد می کنند تنها روش پیشگیری است.

ممکن است برای برخی از انواع اسهال از داروهای ضد اسهال استفاده شود. با این حال، ممکن است این موارد در مورد عفونت یا اسهال مزمن توصیه نشود. اگر مطمئن نیستید، قبل از مصرف داروهای ضد اسهال با پزشک مشورت کنید.

برای اسهال ناشی از IBS، ترکیبی از درمان ها ممکن است استفاده شود. این می تواند شامل تغییر در رژیم غذایی، خوردن فیبر بیشتر، درمان های روانشناختی، مکمل ها و داروها باشد.

IBD باعث التهاب در دستگاه گوارش می شود. توقف آن التهاب بخشی از درمان اسهال است. برخی از درمان‌ها می‌تواند شامل تغییرات رژیم غذایی، درمان‌های روان‌شناختی، داروها و مکمل‌ها باشد.

خلاصه

اسهال شایع است و معمولاً خود به خود از بین می رود. اگر اسهال برای چند روز ادامه یابد یا عوارضی (مانند کم آبی بدن) ایجاد کند، مراجعه به پزشک برای درمان ضروری است. اسهال مزمن باید متفاوت از اسهال حاد تشخیص داده شود و درمان شود.

ابتلا به اسهال می تواند ناراحت کننده باشد، به خصوص زمانی که ناشی از عفونت باشد که علائم دیگری مانند تهوع یا استفراغ را نیز ایجاد می کند. تشخیص زمان مراجعه به پزشک در مورد اسهال ممکن است سخت باشد. اگر فردی که در اطرافتان هستید به اسهال مبتلا بوده و آنفولانزای معده داشته است، ممکن است علت آن مشخص باشد. اما بهتر است پزشک اسهالی را که بیش از سه روز ادامه دارد و باعث کم آبی بدن یا سایر عوارض می شود، تشخیص دهد.

سوالات متداول

  • چه چیزی باعث اسهال بدون علائم دیگر می شود؟

   برخی از دلایل رایج اسهال بدون علائم دیگر می تواند اثر نامطلوب دارو، کافئین بیش از حد یا غذایی باشد که با شما موافق نیست. این انواع معمولا خود به خود و بدون هیچ درمانی از بین می روند.

  • آیا طبیعی است که اسهال شما را از خواب بیدار کند؟

   قوام حرکت روده می تواند متفاوت باشد. با این حال، مدفوع آبکی که خواب را مختل می کند خارج از حد طبیعی است. یادداشت روزانه علائم و مواد غذایی و ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی و سطوح استرس می تواند شروعی برای توقف اسهال صبحگاهی باشد.

   اگر به نظر می رسد هیچ چیزی کمک کننده نیست، با پزشک، پرستار، متخصص تغذیه یا هر ترکیبی از اینها صحبت کنید تا علت اسهال را کشف کنید.

  • چرا هر روز صبح شکمم درد می کند؟

   معده درد هر روز صبح می تواند به سادگی خالی بودن معده باشد، اما همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد. سیستم گوارش نیز از طریق ارتباط مغز و روده تحت تأثیر مغز قرار می گیرد.

   درد صبحگاهی می تواند نشانه ای از این باشد که چیزی در مورد برنامه صبحگاهی شما باید تغییر کند. نگه داشتن علائم و گزارش غذا می تواند کمک کننده باشد، اما اگر اینطور نیست، وقت آن است که به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

  • آیا اسهال می تواند از علائم اضطراب باشد؟

   اضطراب یا استرس عاطفی می تواند برای برخی افراد منجر به اسهال شود. در برخی موارد، می توان انتظار داشت که از یک رویداد استرس زا همیشه اجتناب شود. ارزش آن را دارد که سطوح استرس را به هر طریقی که برای شما منطقی است بررسی کنید.

   با این حال، اگر اسهال زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد، مانند عدم توانایی در معاشرت یا انجام کار، زمان آن رسیده است که ببینید آیا کار با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص بهداشت روان می تواند به کاهش سطح اضطراب کمک کند.

Source link

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه