بی حسی گزگز و بی حسی بدون احساس وجود دارد

آنها یکسان نیستند. بی حسی گزگز آنقدرها با احساس «سوزن سوزن» که ممکن است در هنگام «خواب رفتن» دست یا پایتان احساس کنید، متفاوت نیست.

این نوع احساس گزگز تقریباً همیشه به اعصاب مربوط می شود. برخی از افراد آن را در هنگام برانگیختگی یا پس از فعالیت جنسی شدید احساس می کنند.

این بسیار متفاوت از یک نوع بی حسی کامل است.

آیا بی حسی واژن طبیعی است؟

اگه چیزی حس نمیکنی اصلا در طول فعالیت جنسی، ممکن است اتفاق جدی تری رخ دهد که نیاز به درمان بالینی دارد.

بی حسی موقت معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست

هنگامی که بعد از رابطه جنسی اتفاق می افتد، اغلب به دلیل تحریک بیش از حد اعصاب در اندام تناسلی یا حساسیت بیش از حد ایجاد می شود.

بعضی از افراد بعد از رابطه جنسی بسیار حساس هستند و از لمس کردن بیشتر خوششان نمی‌آید.

اغلب اوقات، بی حسی بعد از رابطه جنسی بیشتر شبیه سوزن سوزن شدن است، اما به گفته کارداچی، ممکن است برای همه کمی متفاوت باشد.

برای برخی، این حساسیت می‌تواند بی‌حسی باشد، که می‌تواند ناامیدکننده باشد، زمانی که شریک زندگی شما بخواهد ادامه دهد، حتی اگر شما واقعاً قادر به احساس چیزی نیستید.»

خبر خوب این است که هرگونه بی حسی واژن که بعد از رابطه جنسی تجربه می کنید معمولا موقتی است و باید با کمی استراحت برطرف شود.

بیشتر بخوانید
چرا ادرار در دوران بارداری بوی آمونیاک می دهد؟

دوچرخه سواری نیز می تواند باعث آن شود

دوچرخه سواری برای مدت طولانی می تواند عصب پودندال را در پرینه شما (بین واژن و مقعد) تحت فشار قرار دهد. این می تواند باعث احساس بی حسی شود. اگرچه این باید موقتی باشد – اگر اینطور نیست، حتما با پزشک صحبت کنید.

 این بدلیل اسباب بازی جنسی نیست

برخلاف افسانه های ترسناکی که ممکن است شنیده باشید، قرار نیست با استفاده از یک اسباب بازی جنسی، واژن مشکل دار شود.

اگرچه این درست است که تحریک اسباب بازی های جنسی می تواند باعث بی حسی موقت پس از ارگاسم شود.

برخی اسباب‌بازی‌های جنسی، به‌ویژه ویبراتورهایی که روی حالت ارتعاش «قوی‌تر» یا «بالاتر» تنظیم می‌شوند، حتی قبل از ارگاسم نیز می‌توانند باعث بی‌حسی شوند و گاهی اوقات اوج را غیرممکن می‌کنند. این باعث آسیب طولانی مدت نمی شود.

اغلب به استرس و تغییرات هورمونی مرتبط است

تغییرات هورمونی ناشی از یائسگی می تواند باعث بی حسی واژن یا کاهش حس شود. سطح پایین استروژن است که باعث می‌شود بافت‌های فرج و واژن نازک‌تر، خشک‌تر و انعطاف‌پذیرتر شوند.

بی‌حسی نیز می‌تواند ناشی از استرس باشد، به خصوص اگر مداوم باشد. عملکرد جنسی به شدت به آنچه آگاهانه و ناخودآگاه اتفاق می‌افتد و همچنین به‌طور فیزیکی بستگی دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که سطوح بالای استرس مزمن در افراد دارای فرج با سطوح پایین برانگیختگی جنسی تناسلی مرتبط است.

این احتمالاً ناشی از ترکیبی از حواس‌پرتی‌های ذهنی مرتبط با استرس و سطوح بالای هورمون استرس کورتیزول است.

ممکن است از عوارض زایمان طبیعی باشد

زایمان می تواند اعصاب کف لگن را تحت فشار قرار دهد، کشش دهد یا حتی به آن آسیب برساند. این امر مخصوصاً اگر نوزاد بزرگی به دنیا بیاورید رایج است.

بیشتر بخوانید
خونریزی تخمک گذاری چیست؟

هر زمان که یک عصب قطع شود یا رگی که خون را به آن ناحیه می‌آورد بریده شود، ممکن است حس از بین برود. این بر احساس رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد، و برای برخی افراد این احساس به صورت گزگز یا بی‌حسی ظاهر می‌شود.

خبر خوب این است که این مشکل معمولاً به موقع حل می شود. اعصاب بازسازی می شوند و جریان خون بهبود می یابد. این معمولا تا ۳ ماه طول می کشد، اما در مناطق بزرگتر ممکن است بیشتر طول بکشد.

می تواند مربوط به آسیب باشد

اگر تجاوز جنسی یا آسیب های دیگر را تجربه کرده اید، می تواند باعث بی حسی در طول فعالیت جنسی شود.

این می تواند به دلیل آسیب جسمانی باشد که متحمل شده اید یا یک واکنش روانی نسبت به اتفاقی که رخ داده است، که باعث می شود از ایده داشتن رابطه جنسی احساس ترس یا استرس داشته باشید.

اگر سابقه حمله یا تروما دارید، ممکن است صحبت با پزشک برای شما مفید باشد تا بتواند مراقبت های لازم را برای شما انجام دهد.

اگر علائم دیگری وجود داشته باشد، می تواند به یک بیماری زمینه ای مرتبط باشد

اگر علائم دیگری دارید یا بی حسی واژن شما مداوم است، چند مورد دیگر نیز وجود دارد. بی حسی واژن می تواند نشانه ای از یک مشکل عصبی باشد.

این شامل فتق دیسک یا در برخی موارد تومور است که بر روی اعصاب آن ناحیه از بدن فشرده می شود. در هر دوی این سناریوها، احتمالاً علائم دیگری نیز وجود دارد – مانند مشکل در راه رفتن یا مشکل در دفع ادرار یا حرکات روده،  برخی شرایط خودایمنی مانند لوپوس یا شیوع تبخال

بیشتر بخوانید
شیرافزا ها یا شیرآور ها

اگر تبخال باشد، احتمالاً درد، خارش یا زخم نیز خواهید داشت.

بی حسی همچنین می تواند ناشی از دیابت باشد. این به این دلیل است که قند خون بالا می تواند باعث نوروپاتی شود و در نتیجه باعث گزگز یا بی حسی در قسمت های مختلف بدن شود.

با این حال، این بی حسی بیشتر در انگشتان، انگشتان پا، دست ها و پاهای شما احساس می شود – بنابراین بعید است که شما فقط در ناحیه واژن احساس بی حسی کنید.

به گفته ریتر، بی‌حسی می‌تواند ناشی از مولتیپل اسکلروزیس، چاقی و سوء مصرف مواد نیز باشد.

در برخی موارد نادر، اما جدی، می‌تواند ناشی از سندرم دم اسبی باشد، اختلالی که به گفته او «نیاز به درمان فوری دارد و باید به سرعت درمان شود».

او توضیح می‌دهد: «این اختلال بر اعصاب واقع در قسمت تحتانی نخاع تأثیر می‌گذارد و یک اورژانس جراحی است».

علاوه بر بی حسی واژن، ممکن است ترکیبی از موارد زیر را نیز تجربه کنید:

  • کمر درد
  • درد باسن
  • ضعف پا
  • بی حسی ران
  • مشکل در عملکرد مثانه یا روده

با یک پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید

اگر نگران هستید یا اگر بی حسی مداوم است، بهتر است در اسرع وقت با پزشک یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

آنها یک ارزیابی فیزیکی برای تعیین اینکه چه چیزی باعث علائم شما می شود انجام می دهند و در مورد مراحل بعدی به شما توصیه می کنند.

تعدادی از گزینه های درمانی موجود است

البته درمان به تشخیص بستگی دارد – فرآیندی که با معاینه لگن توسط متخصص زنان آغاز می شود. از آنجا، مراحل بعدی به آنچه که پزشک شما فکر می کند ممکن است علت باشد بستگی دارد.

بیشتر بخوانید
استروژن در مقابل پروژسترون: عملکردها در بدن انسان

به عنوان مثال، اگر آنها فکر می کنند که شما دچار فتق دیسک، تومور یا آسیب عصبی شده اید، برای آزمایشات بیشتر به متخصص مغز و اعصاب فرستاده می شوید.

اگر پزشک شما فکر می کند که مربوط به آسیب کف لگن است، ممکن است شما را به یک فیزیوتراپ متخصص در توانبخشی کف لگن ارجاع دهد.

آنها می توانند انواع درمان ها و تمرینات را برای کمک به بازیابی حس به شما پیشنهاد دهند.

اگر استرس یا تروما ریشه آن باشد، ممکن است به یک روانشناس یا سایر متخصصان سلامت روان ارجاع دهید.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای شما را تغییر دهد یا چیزی مانند ویاگرا تجویز کند که به گشاد شدن رگ های خونی در افراد با هر جنسیت کمک می کند تا لذت جنسی را افزایش دهد.

خلاصه

اگرچه ممکن است شایع باشد، بی حسی طولانی مدت در واژن شما هرگز واقعاً “طبیعی” نیست.

اگر اغلب اتفاق می افتد، در توانایی شما برای لذت بردن از رابطه جنسی اختلال ایجاد می کند، یا اگر نگران آن هستید، در مورد علائم خود با پزشک صحبت کنید.

آنها می توانند به ایجاد یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای فردی شما کمک کنند. سعی کنید ناامید نشوید – این امکان وجود دارد که با مراقبت مناسب دوباره احساس خود را به دست آورید.