ادرار بی رنگ یا شفاف می تواند در اثر نوشیدن آب بیش از حد ایجاد شود یا ممکن است نشان دهنده مشکل در کلیه ها باشد. اگر ادرار شما به طور مداوم شفاف یا بی رنگ است، باید به پزشک مراجعه کنید.

در اصطلاح پزشکی، ادرار شفاف ادراری را توصیف می کند که فاقد هرگونه رسوب یا کدر است. اگر ادرار شما بدون اوروکروم یا رنگدانه زرد قابل مشاهده باشد، ادرار بی رنگ در نظر گرفته می شود و برای شما “روشن” به نظر می رسد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد معنای ادرار شفاف و بی رنگ و نحوه درمان آن، ادامه مطلب را بخوانید.

چه چیزی باعث شفافیت ادرار می شود؟

از نوشیدن مقادیر زیاد آب گرفته تا داشتن یک بیماری زمینه ای، دلایل بالقوه زیادی برای ادرار بی رنگ و شفاف وجود دارد. برخی از رایج ترین عبارتند از:

ادرار شفاف: علل، مکرر، بارداری، دیابت، UTI ...healthline.comhttps://www.healthline.com › سلامتی

دیابت شیرین

ابتلا به دیابت می تواند باعث ایجاد علامتی به نام پلی اوری یا ادرار بیش از حد شود. این زمانی اتفاق می افتد که فرد دارای قند خون غیر طبیعی باشد. کلیه ها برای دفع قند اضافی همراه با آب بسیار بیشتر از حد معمول کار می کنند.

علائم اضافی دیابت کنترل نشده عبارتند از:

 • کاهش وزن
 • خستگی
 • احساس تشنگی شدید
 • نفس خوشبو یا میوه ای

اگر علائم درمان نشوند، ممکن است کم آبی بدن یا یک وضعیت تهدید کننده زندگی به نام کتواسیدوز دیابتی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید
10 غذایی که در بیماری کلیوی و دیابت باید از آنها اجتناب کرد

دیابت بی مزه

دیابت بی مزه یک وضعیت پزشکی است که باعث می شود بدن شما مقدار زیادی ادرار تولید کند – در هر نقطه ای از ۳ تا ۲۰ لیتر در روز برای در نظر گرفتن این موضوع، اکثر مردم فقط ۱ تا ۲ لیتر ادرار در روز دفع می کنند.

این وضعیت می‌تواند باعث شود که مقدار زیادی مایعات به عنوان وسیله‌ای برای جبران خروجی ادرار بنوشید.

چهار نوع اصلی دیابت بی مزه وجود دارد:

 • مرکزی. این نوع زمانی است که فرد سابقه آسیب به مغز داشته باشد و هورمون وازوپرسین به طور طبیعی تولید نشود.
 • نفروژنیک. دیابت بی مزه نفروژنیک (NDI) زمانی رخ می دهد که کلیه های فرد به خوبی به هورمون وازوپرسین پاسخ نمی دهند.
 • دیپسوژنیک نوع دیپسوژنیک ناشی از نقص در مکانیسم تشنگی است که در هیپوتالاموس قرار دارد.
 • حاملگی این نوع در دوران بارداری، زمانی که آسیب یا آسیب به بخشی از مغز که تشنگی را کنترل می کند، رخ می دهد.

دیورتیک ها

گاهی اوقات وقتی از دیورتیک ها یا داروهایی که برای تقویت ادرار و کاهش فشار خون استفاده می کنید، ممکن است ادرار اضافی واضح داشته باشید.

نمونه هایی از دیورتیک ها عبارتند از:

 • فوروزماید (Lasix)
 • بومتانید (Bumex)

هیدراتاسیون بیش از حد

در حالی که بسیاری از متخصصان پزشکی مردم را تشویق می کنند که هیدراته بمانند، خط ظریفی وجود دارد. گاهی اوقات افراد ممکن است بیش از حد آب بنوشند. در نتیجه ادرار آنها می تواند بسیار شفاف باشد.

بیشتر بخوانید
علت رقیق شدن ادرار در آزمایشات دارویی چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم؟

این نیز نگران کننده است زیرا آب بیش از حد می تواند خون را رقیق کند و سدیم فرد را به سطوح خطرناک کاهش دهد. در موارد نادر، اثرات سدیم بسیار کم می تواند کشنده باشد.

مشکلات کلیوی

شرایطی مانند نفروپاتی هدر دهنده نمک یا آسیب به کلیه ها می تواند باعث شود کلیه ها از شر نمک اضافی خلاص شوند که همچنین می تواند باعث ادرار بدون رنگ شود.

بارداری

زنان می توانند نوعی دیابت بی مزه را در بارداری تجربه کنند که دیابت بی مزه بارداری نامیده می شود. این می تواند زمانی رخ دهد که جفت زنان، آنزیمی را که وازوپرسین، هورمونی که می تواند بر خروجی ادرار تأثیر می گذارد، از بین ببرد، ایجاد کند.

همچنین ممکن است زمانی رخ دهد که هورمون های خاصی با عملکرد وازوپرسین تداخل کنند. اکثر موارد دیابت بی مزه حاملگی خفیف هستند و زمانی برطرف می شوند که زن دیگر باردار نباشد.

اینها تنها نمونه هایی از علل بالقوه هستند. شرایط پزشکی نادرتر نیز می تواند منجر به ادرار شفاف و بی رنگ شود.

در مورد ادرار شفاف چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

خروجی ادرار روزانه یک فرد معمولا بین ۱ تا ۲ لیتر مایع در روز است. با این حال، اگر ادرار شما بسیار شفاف یا بی رنگ به نظر می رسد و ادرار می کنید، ممکن است بیش از حد ادرار کنید. روزانه بیش از ۳ لیتر.

بیشتر بخوانید
دیالیز: هدف، انواع، خطرات

در حالی که هر فردی ممکن است زمانی که مقدار زیادی آب یا مایعات دیگر مصرف کرده است ادراری را تجربه کند که گهگاه شفاف به نظر می رسد، اگر ادرار شما به طور مداوم شفاف است و بیش از دو روز بیش از حد معمول ادرار می کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

علائم دیگری که توجه پزشک را می طلبد عبارتند از:

 • گیجی
 • کم آبی بدن
 • سردردی که بیش از یک روز طول می کشد
 • استفراغ و اسهال بیش از دو روز در بزرگسالان
 • بیدار شدن برای ادرار کردن بیشتر از سر وقت در شب با خواب آشفته

اگر اخیراً عفونت دستگاه ادراری، سنگ کلیه یا سایر انواع آسیب کلیه را تجربه کرده اید، اگر ادرار شما بسیار شفاف به نظر می رسد باید با پزشک تماس بگیرید.

ادرار شفاف چگونه درمان می شود؟

درمان ادرار بی رنگ و شفاف به علت اصلی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به طور منظم بیش از حد آب می نوشید، کاهش میزان آبی که می نوشید می تواند کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید
عفونت دستگاه ادراری (UTI) چیست؟ علائم، علل، تشخیص، درمان و پیشگیری

ادرار شفاف مرتبط با دیابت اغلب با تجویز داروهای خوراکی یا انسولین، هورمونی که به بدن شما کمک می کند قند خون را به طور موثرتری استفاده کند، درمان می شود. انسولین به بافت‌های بدن کمک می‌کند تا گلوکز را به داخل سلول‌هایی که در آن‌ها مورد نیاز است منتقل کنند و قند اضافی را از جریان خون خارج می‌کند، جایی که می‌تواند باعث افزایش ادرار شود.

سایر علل ادرار بی رنگ نیاز به شناسایی و درمان مناسب دارند تا بتوان از عوارض کلیوی و مشکلات شیمیایی خون جلوگیری کرد.

چشم انداز ادرار شفاف چیست؟

ادرار شفاف و بی رنگ می تواند یک وضعیت موقتی به دلیل نوشیدن بیش از حد آب باشد یا می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. آنچه که بسیار مهم است این است که اگر مشکوک به کم آبی هستید یا اگر ادرار شما بسیار شفاف و رقیق است، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

پزشک می‌تواند آزمایش‌های مختلفی از جمله آزمایش خون، کلیه و ادرار را برای تعیین علل زمینه‌ای و توصیه‌های درمانی انجام دهد.

Source link