بلوغ زودرس

بلوغ معمولاً در حدود ده سالگی در دختران و ۱۲ سالگی در پسران شروع می شود. بلوغ زودرس (بلوغ زودرس) زمانی است که تغییرات بدن به سمت بلوغ جنسی خیلی زودتر از حد معمول شروع می شود: قبل از هشت سالگی دختران و قبل از ۹ سالگی پسران.

نشانه های بلوغ

در اکثریت قریب به اتفاق کودکان، بلوغ زودرس فقط یک تغییر طبیعی است. با این حال، گاهی اوقات این نشانه ای از یک مشکل اساسی سلامتی است. هنگامی که کودک شروع به تجربه بلوغ زودرس می کند، ملاقات با متخصص غدد اطفال مناسب است.

متخصصان غدد می توانند تشخیص دهند که آیا علت زمینه ای وجود دارد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد یا خیر. درمان می تواند کمک کند حتی اگر، مانند اکثر موارد، علت آن مشخص نشود. تغییرات جنسی را می توان متوقف کرد یا معکوس کرد تا مشکلات اجتماعی و عاطفی کودک را محدود کند و از کودک در خطر تبدیل شدن به یک بزرگسال کوتاه قد محافظت کند. کودک می تواند به راحتی در کنار همسالان به جای اینکه زودتر و تنها باشد به بلوغ برسد. در دراز مدت، کودک ممکن است از مزایای روانشناختی بسیاری برخوردار شود و در نتیجه از سلامتی خوبی برخوردار باشد.

مسیر هورمونی

هیپوتالاموس، هیپوفیز و غدد جنسی (تخمدان در دختران و بیضه ها در پسران) مسیری را برای هورمون هایی ایجاد می کنند که تغییرات بلوغ را فعال می کنند. وقتی این هورمون ها فعال می شوند، استروژن را در دختران و تستوسترون را در پسران افزایش می دهند.

چه چیزی باعث بلوغ زودرس می شود؟

معمولاً بلوغ زودرس هیچ علت قابل شناسایی ندارد. در گروه های قومی خاص مانند آفریقایی-کارائیب و جنوب آسیا زودتر اتفاق می افتد.

اضافه وزن یا چاقی می تواند به بلوغ فیزیکی زودرس کمک کند. در موارد نادر، بلوغ زودرس ممکن است به دلیل شرایط دیگر باشد. مثلا:

 • یک ناهنجاری ساختاری در مغز (مانند رشد یا توده غیر طبیعی)
 • آسیب مغزی در اثر ضربه به سر
 • عفونت (مانند مننژیت یا آنسفالیت)
 • مشکل در تخمدان ها، بیضه ها، غده فوق کلیوی یا غده تیروئید
 • یک بیماری ژنتیکی که بر اندام های غدد درون ریز، استخوان ها و پوست تأثیر می گذارد

دختران معمولاً هیچ مشکل پزشکی اساسی ندارند. آنها به دلایل نامعلوم به سادگی زود بلوغ را شروع می کنند. در پسران، بلوغ زودرس کمتر شایع است و بیشتر با یک مشکل پزشکی زمینه ای همراه است. اگر رشد جنسی خیلی زود اتفاق می افتد، با پزشک کودک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
میکروزومی همی فاسیال

انواع بلوغ زودرس

مرکزی (وابسته به گنادوتروپین): هیپوتالاموس و هیپوفیز هورمون ها را زودتر از حد معمول فعال می کنند. این شایع ترین نوع بلوغ زودرس به خصوص در دختران است.

محیطی (مستقل از گنادوتروپین): هورمون هایی که توسط هیپوتالاموس و هیپوفیز ترشح می شوند مشکلی ندارند. غدد جنسی (تخمدان یا بیضه) یا غدد فوق کلیوی زودتر از حد معمول هورمون تولید می کنند.

هم در پسران و هم در دختران، غدد فوق کلیوی هورمون‌هایی شبیه تستوسترون می‌سازند که می‌توانند زود فعال شوند. غدد فوق کلیوی از مسیر هیپوتالاموس-هیپوفیز-گناد جدا هستند. هورمون های آدرنال باعث ایجاد موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل، بوی بدن و آکنه می شوند. وقتی این تغییرات زودهنگام اتفاق بیفتد، به آن آدرنارش زودرس می گویند. علل نادر عبارتند از کمبود آنزیم در غده فوق کلیوی (هیپرپلازی مادرزادی آدرنال) و توده در غده فوق کلیوی.

گاهی اوقات، فقط یک ویژگی بلوغ زودرس شروع می شود. بقیه دوران بلوغ تا زمان معمول شروع نمی شود. یکی از نمونه‌های این «بلوغ نسبی» زمانی است که سینه‌ها در یک نوزاد دختر شروع به رشد می‌کنند (شرایطی به نام تلارش).

نگرانی قد – اکنون & بعد

قد بلندتر از همسالان می تواند یک مشکل موقت با پیامدهای اجتماعی باشد. جهش رشد زودرس نیز می تواند تأثیر منفی بر قد بزرگسالان داشته باشد. هنگامی که بلوغ خیلی زود شروع می شود، رشد کودک خیلی زود متوقف می شود و قد نهایی می تواند به طور قابل توجهی کمتر از آنچه در نظر گرفته شده بود باشد. درمان می تواند از کوتاه قد بودن کودکان در معرض خطر در بزرگسالی جلوگیری کند.

اجتماعی & بهزیستی عاطفی

محدود کردن مشکلات اجتماعی و عاطفی در اوایل بلوغ جنسی مهم است. مشکلات می تواند منجر به مشکلات رفتاری و پزشکی شود. متخصصان ما به کودک و خانواده کمک می کنند تا به مسائل پاسخ دهند.

در سطح شخصی، کودک ممکن است در مورد تغییرات فیزیکی ناآرام باشد. نوسانات خلقی در دختران و پرخاشگری بیشتر و میل جنسی زودهنگام در پسران باید به عنوان بخشی از تغییرات هورمونی شناخته شود. کودکان اغلب با شنیدن این که این تغییرات فیزیکی و عاطفی طبیعی هستند و توسط همسالان نیز تجربه خواهند شد، اطمینان پیدا می کنند.

بیشتر بخوانید
اینفاکول برای تسکین قولنج

در میان همسالان، کودک می تواند ناراحت و منزوی باشد. کودک ممکن است خودآگاه باشد و در مورد او صحبت شود. متلک کردن امری رایج است و تحمل آن سخت است. لباس پوشیدن مناسب سن و پوشیدن لباس های گشادتر به کودک کمک می کند احساس راحتی بیشتری کند.

بزرگسالان باید به خاطر داشته باشند که از کودکی که ظاهر بالغ‌تری دارد، انتظارات متناسب با سن خود داشته باشند. والدین ممکن است نیاز داشته باشند در مورد مسائل جنسی زودتر از حد انتظار صحبت کنند. نگرش کودکان منعکس کننده نگرش والدین است، بنابراین قدردانی از ویژگی ها به جای ویژگی های فیزیکی مهم است.

روانشناسان، پرستاران و متخصصان غدد ما منابع مفیدی هستند. ما به والدین کمک می کنیم تا تغییرات و رفتارهایی را که کودک تجربه می کند توضیح دهند. ما به کودک استراتژی و حمایت ارائه می دهیم. می دانیم که مشکلات اجتماعی-عاطفی و شرایط پزشکی، مانند اختلالات خوردن، زمانی ایجاد می شوند که عزت نفس و اعتماد به نفس پایین باشد. پرورش یک تصویر و دیدگاه سالم از خود مهم است.

بلوغ زودرس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگرچه بلوغ زودرس می تواند برای کودکان و والدین ناراحت کننده باشد، این وضعیت معمولاً نیازی به درمان پزشکی ندارد. با این حال، جستجوی دلیل برای حفظ سلامت کودک در صورت وجود مشکل اساسی مهم است. یک بررسی کامل توسط متخصص غدد اطفال باید انجام شود.

در اولین بازدید شما، ما به نگرانی های شما گوش می دهیم. پزشک سابقه پزشکی شما را می آموزد و معاینه فیزیکی انجام می دهد. به طور معمول، اشعه ایکس سن استخوان و آزمایش خون به تشخیص ما کمک می کند.

 • سابقه بیمار و خانواده: ما یک شرح حال دقیق می گیریم. بلوغ مادر و پدر از چه زمانی شروع شد؟ در چه سنی تحولات رخ داد (موی ناحیه تناسلی، آکنه، موهای زیر بغل، بوی بدن، رشد سینه یا افزایش اندازه بیضه)؟ آیا شرایط پزشکی دیگری وجود دارد؟ تغییرات اخیر در وزن یا قد؟
 • معاینه فیزیکی: پزشک به دنبال مراحل و نشانه های بلوغ و نشانه هایی از هرگونه مشکل اساسی است. این معاینه کامل شامل اندام تناسلی (مناطق خصوصی) و سینه ها (برای دختران) می شود. پزشکان ما همیشه مراقب هستند تا با حساسیت و احترام به حریم خصوصی و راحتی نوجوانان رفتار کنند.
 • سن استخوان: می‌توانیم از این نوع اشعه ایکس (از دست و مچ دست) استفاده کنیم تا ببینیم استخوان‌ها چقدر بالغ هستند. “سن” استخوان ها بهتر از سن کودک به ما می گوید که آیا زمان بلوغ فرا رسیده است یا خیر.
 • آزمایش خون صبحگاهی: میزان هورمون های ساخته شده در مغز و تخمدان ها یا بیضه ها را می آموزیم. سطح هورمون بهتر است در نمونه های خون جمع آوری شده در صبح زود بررسی شود (زیرا سطح هورمون ها در طول روز تغییر می کند). بنابراین خونگیری معمولا جدا از اولین ویزیت شماست.
بیشتر بخوانید
قولنج کودکان - علائم و علل

اگر متوجه شدیم که سطح هورمون های خاصی بالا است، می توانیم مطالعات بیشتری را برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر انجام دهیم. تست های تصویربرداری می تواند به ما کمک کند تا بدون قرار گرفتن کودک در معرض تشعشع، علل خاص را رد کنیم. سونوگرافی به ما امکان می دهد غدد فوق کلیوی و تخمدان ها را ببینیم. ام آر آی به ما اجازه می دهد داخل مغز را ببینیم. MRI می تواند تومور یا ناهنجاری در غده هیپوفیز را به ما نشان دهد. پزشکی به کودک اجازه می دهد در طول اسکن MRI راحت بخوابد.

اگر به اطلاعات بیشتری در مورد هورمون های دخیل نیاز داریم، می توانیم آزمایش های تحریک را انجام دهیم. اینها نیاز به نظارت دقیق پزشکی دارند. شما به مرکز انفوزیون در بیمارستان می آیید و یک متخصص زندگی کودک به کودک شما در این تجربه کمک می کند. ما معمولا یک هورمون یا سایر عوامل محرک تجویز می کنیم و در فواصل زمانی برای آزمایش نمونه خون می گیریم.

بلوغ زودرس چگونه درمان می شود؟

برای برخی از کودکان، بهترین راه درمانی ممکن است عدم درمان باشد. برخی از سوالاتی که باید در نظر گرفت این است: آیا کودک برای مقابله با جنبه های روانشناختی بلوغ زودرس بسیار کوچک است؟ آیا مشکلات رفتاری یا نگرانی در مورد پیامدهای روانی و پزشکی مضر وجود دارد (به عنوان مثال، تمرکز بر خودانگاره که منجر به اختلال خوردن می شود). آیا کودک در بزرگسالی در معرض خطر کوتاهی قد است؟

متخصصان بخش غدد کودکان Lurie می‌توانند به خانواده‌ها و بیماران کمک کنند تا در مورد چگونگی تأثیر این بیماری و تأثیر آن بر کودک و اینکه چه گزینه‌های درمانی ممکن است کمک کند، صحبت کنند.

 • بلوغ زودرس مرکزی: هورمون درمانی رشد جنسی را تا زمان مناسب تری متوقف یا معکوس می کند. همچنین رشد سریع و بلوغ استخوان را که می تواند منجر به کوتاهی قد بزرگسالان شود، متوقف می کند. این دارو سطح هورمون های جنسی (گنادوتروپین ها) را در بدن کاهش می دهد. مشاوره نیز ممکن است کمک کند.
 • بلوغ زودرس محیطی: درمان بر اساس علت است – شاید دارو کمک کند یا جراحی برای تومور. اگر کرم ها یا لوازم آرایشی حاوی استروژن یا تستوسترون علت آن باشد، راه حل حذف این قرار گرفتن در معرض است.
 • مراقبت فردی: فرزند شما بخش مهمی از برنامه مراقبت است. ما سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی فرزند شما را در نظر می گیریم. وسعت وضعیت و توانایی کودک برای تحمل داروها، روش ها یا درمان ها. ورودی والدین نیز مهم است.
بیشتر بخوانید
استئووژنز ایمپرفکتا

مشاوره ممکن است به کودک کمک کند تا با اثرات عاطفی بلوغ اولیه کنار بیاید.

داروهای هورمون درمانی – نوعی هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (هورمون آزاد کننده لوتئینه مصنوعی) – می تواند سیگنال های هیپوتالاموس و هیپوفیز را سرکوب یا کند کند. بلوغ زودرس مرکزی را می توان به طور موثر از این طریق درمان کرد. هزینه هورمون درمانی یک نگرانی است که باید با پزشک در میان بگذارید. این دارو را می توان تا زمانی که کودک به سن بهتری برای بلوغ برسد استفاده کرد. به طور کلی بی خطر است، با عوارض جانبی خفیف. برخی از عوارض جانبی در چند هفته اول بیشتر قابل توجه است. پس از چند ماه درمان، رشد سریع کند می شود و تغییرات بلوغ متوقف می شود (برخی معکوس). معمولاً گزینه ها به شرح زیر است:

 • تزریقات: کودک هر ماه یا هر شش تا ده هفته یک آمپول دریافت می کند.
 • ایمپلنت: لوله ای از دارو با جراحی زیر پوست قرار می گیرد. در طول یک سال، ایمپلنت به آرامی دارو را آزاد می کند.

Source link

لطفاً به این مطلب امتیاز دهید. این‌کار به بهبود ارائه مطالب کمک خواهد کرد.
دیدگاهتان را بنویسید

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه