لیریکا (پره گابالین) یک داروی تجویزی است که برای درمان شرایط زیر استفاده می شود:

 • درد عصبی در بزرگسالان مبتلا به دیابت
 • درد عصبی در بزرگسالان با آسیب نخاعی
 • درد عصبی در بزرگسالان مبتلا به زونا
 • تشنج با شروع کانونی در بزرگسالان و برخی از کودکان

مانند سایر داروها، لیریکا ممکن است تداخلاتی داشته باشد.

برخی از فعل و انفعالات به این دلیل رخ می دهد که یک ماده باعث می شود ماده دیگری اثری متفاوت از آنچه انتظار می رود داشته باشد. به عنوان مثال، گاهی اوقات الکل، داروی دیگر یا یک مکمل می تواند بر نحوه عملکرد یک دارو در بدن شما تأثیر بگذارد. اگر شرایط سلامت خاصی داشته باشید، تداخلات نیز ممکن است رخ دهد.

پره گابالین در مقابل Lyrica CR

پره گابالین به دو شکل موجود است: Lyrica و Lyrica CR. هر دو دارو حاوی پرگابالین به عنوان داروی فعال خود هستند.

لیریکا حاوی فرمی از پرگابالین با رهش فوری است. این بدان معناست که دارو بلافاصله پس از مصرف در بدن شما آزاد می شود.

اما Lyrica CR حاوی یک فرم با رهش کنترل شده از پره گابالین است. این به این معنی است که دارو در طول زمان به آرامی در بدن شما آزاد می شود.

از آنجایی که Lyrica و Lyrica CR حاوی یک داروی فعال هستند، انتظار می رود که آنها تداخلات یکسانی داشته باشند. با این حال، این مقاله فقط بر لیریکا تمرکز دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد Lyrica CR و تداخلات احتمالی آن، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

چه زمانی باید از پره گابالین اجتناب کنم؟

در صورت مصرف لیریکا، برخی از شرایط سلامتی یا عوامل دیگر می‌توانند خطر آسیب را افزایش دهند. در این صورت، پزشک ممکن است لیریکا را برای شما تجویز نکند. این به عنوان یک منع مصرف شناخته می شود. لیست زیر شامل موارد منع مصرف لیریکا است.

اگر واکنش آلرژیک داشته اید . اگر به لیریکا یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته اید، احتمالاً پزشک لیریکا را تجویز نمی کند. می توانید از آنها در مورد سایر روش های درمانی که ممکن است گزینه های بهتری برای شما باشند بپرسید.

اگر سؤالی در مورد اینکه آیا باید از لیریکا بر اساس واکنش آلرژیک گذشته خودداری کنید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

آیا پره گابالین با داروهای دیگر تداخل دارد؟

قبل از شروع مصرف لیریکا، پزشک و داروساز خود را در مورد هر گونه نسخه، بدون نسخه یا سایر داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با آنها ممکن است به جلوگیری از تعاملات احتمالی کمک کند.

اگر سؤالی در مورد تداخلات دارویی دارید که ممکن است بر شما تأثیر بگذارد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

نمودار زیر داروهایی را که ممکن است با لیریکا تداخل داشته باشند فهرست می کند. به خاطر داشته باشید که این نمودار همه داروهایی را که ممکن است با لیریکا تداخل داشته باشند را شامل نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برخی از این تداخلات، به بخش «توضیح تداخلات دارویی» در زیر مراجعه کنید.

گروه دارو یا نام دارو نمونه های دارویی چه اتفاقی می تواند بیفتد
مواد افیونی · ترامادول (Ultram)
· بوپرنورفین/نالوکسان ( Suboxone ، Zubsolv )
· متادون (Methadose)
می تواند خطر عوارض جانبی* لیریکا را افزایش دهد
وسایل کمک خواب · زولپیدم ( Ambien ، Ambien CR، دیگران)
· zaleplon (Sonata)
· eszopiclone (Lunesta)
· ملاتونین
می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد
بنزودیازپین ها · لورازپام ( آتیوان )
· دیازپام (والیوم)
· کلونازپام ( کلونوپین )
می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد
شل کننده های عضلانی · سیکلوبنزاپرین ( آمریکس )
· متوکاربامول (روباکسین)
· متاکسالون (اسکلاکسین)
می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد
داروهای دیابت خاص به نام تیازولیدین دیون ها (TZDs) پیوگلیتازون (Actos)
روزیگلیتازون ( Avandia )
می تواند خطر عوارض جانبی TZDs و Lyrica را افزایش دهد
گاباپنتین (Gralise، Horizont، Neurontin) می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد

آیا پره گابالین با الکل تداخل دارد؟

هنگام مصرف لیریکا نباید الکل مصرف کنید. این به این دلیل است که هم لیریکا و هم الکل ممکن است باعث خواب آلودگی و سرگیجه شوند. نوشیدن الکل در حین مصرف لیریکا می تواند خطر ابتلا به این عوارض جانبی را افزایش دهد یا در صورت داشتن آنها، آنها را بدتر کند. و تجربه خواب آلودگی شدید یا سرگیجه می تواند انجام کارهایی را که نیاز به هوشیاری دارند، مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین خطرناک کند.

اگر در حین مصرف لیریکا نگران اجتناب از الکل هستید، قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی توضیح داده شد

درباره برخی از تداخلات دارویی که ممکن است با Lyrica رخ دهد بیشتر بیاموزید.

تداخل با مواد افیونی

مصرف لیریکا با مواد افیونی می تواند خطر عوارض جانبی لیریکا را افزایش دهد. (افیون ها گروهی از داروهای مورد استفاده برای درمان درد هستند.) برای جزئیات بیشتر به زیر مراجعه کنید.

چه اتفاقی می تواند بیفتد نمونه هایی از داروهای مخدر
مواد افیونی ممکن است خطر افسردگی* تنفسی و خواب آلودگی از Lyrica را افزایش دهند. · ترامادول (Ultram)
· بوپرنورفین/نالوکسان ( Suboxone ، Zubsolv )
· متادون (Methadose)

* افسردگی تنفسی می تواند منجر به کما یا حتی در برخی موارد کشنده شود. اگر در مورد خطر این عارضه جانبی نگران هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از شروع درمان لیریکا، در مورد هر گونه مخدری که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر به شما می گویند که مصرف لیریکا همراه با مواد افیونی بی خطر است، مراقب خواب آلودگی و علائم افسردگی تنفسی باشید. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنفس آهسته و کم عمق
 • خواب آلودگی در طول روز
 • مشکل در تنفس
 • سردرد

پزشک ممکن است دوز کمتری از لیریکا را برای کاهش خطر این عوارض جانبی تجویز کند.

تعامل با وسایل خواب

مصرف Lyrica با داروهای خواب آور می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد. (کمک های خواب گروهی از داروها هستند که برای کمک به خوابیدن یا به خواب رفتن افراد استفاده می شوند.)

این تعامل در زیر توضیح داده شده است.

چه اتفاقی می تواند بیفتد نمونه هایی از داروهای خواب آور
داروهای کمکی خواب ممکن است خطر خواب آلودگی شدید را از Lyrica افزایش دهند. · زولپیدم ( Ambien ، Ambien CR، دیگران)
· zaleplon (Sonata)
· eszopiclone (Lunesta)
· ملاتونین

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از مصرف لیریکا، در مورد داروهای خواب آور که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر به شما بگویند بی خطر است، ممکن است لیریکا را با این داروها مصرف کنید. اما پزشک شما احتمالاً دوز کمتری از Lyrica و خواب آور را تجویز می کند. مصرف دوزهای پایین تر از این داروها می تواند خطر خواب آلودگی شدید را کاهش دهد.

تداخل با گاباپنتین

مصرف Lyrica با گاباپنتین (Gralise، Horizont، Neurontin) می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد. (گاباپنتین دارویی است که برای درمان انواع خاصی از درد یا تشنج استفاده می شود.)

چه اتفاقی می تواند بیفتد

گاباپنتین ممکن است خطر افسردگی تنفسی و خواب آلودگی از لیریکا را افزایش دهد.

آنچه شما می توانید انجام دهید

قبل از شروع لیریکا، در صورت مصرف گاباپنتین به پزشک خود اطلاع دهید. اگر به شما بگویند بی خطر است، ممکن است لیریکا را با این دارو مصرف کنید. اما پزشک شما احتمالاً دوز کمتری از لیریکا و گاباپنتین را تجویز خواهد کرد. این می تواند به کاهش خطر ابتلا به این عوارض کمک کند.

آیا تعاملات دیگری با لیریکا وجود دارد؟

Lyrica ممکن است تعاملات دیگری داشته باشد. آنها می توانند با مکمل ها، غذاها، واکسن ها یا حتی آزمایش های آزمایشگاهی رخ دهند. برای جزئیات به زیر مراجعه کنید.

آیا پره گابالین با مکمل ها تداخل دارد؟

قبل از شروع مصرف لیریکا، با پزشک و داروساز خود در مورد مکمل ها، گیاهان و ویتامین هایی که مصرف می کنید صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با آنها ممکن است به شما در جلوگیری از تعاملات احتمالی کمک کند.

اگر سؤالی در مورد تداخلاتی دارید که ممکن است بر شما تأثیر بگذارد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

لیریکا و گیاهان

لیریکا با ریشه سنبل الطیب شناخته شده است. مصرف این گیاه با لیریکا ممکن است خطر عوارض جانبی لیریکا از جمله خواب آلودگی بیش از حد را افزایش دهد. در حال حاضر هیچ گزارشی از تداخل لیریکا با گیاهان دیگر وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که تعاملات با گیاهان در آینده شناسایی نخواهد شد.

قبل از مصرف هر گونه گیاه دارویی در طول درمان لیریکا، مهم است که با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

لیریکا و ویتامین ها

در حال حاضر هیچ گزارشی از تداخل لیریکا با ویتامین ها وجود ندارد. اما این بدان معنا نیست که فعل و انفعالات ویتامین در آینده شناسایی نخواهد شد.

به همین دلیل، هنوز مهم است که قبل از مصرف هر یک از این محصولات در طول درمان با لیریکا، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

آیا لیریکا با غذا تعامل دارد؟

در حال حاضر هیچ گزارشی از تعامل Lyrica با غذا وجود ندارد. اگر در مورد خوردن برخی غذاها در طول درمان با لیریکا سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا لیریکا با واکسن ها تداخل دارد؟

در حال حاضر هیچ گزارشی از تداخل لیریکا با واکسن ها وجود ندارد. اگر در مورد دریافت واکسن های خاص در طول درمان با لیریکا سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا Lyrica با تست های آزمایشگاهی تعامل دارد؟

در حال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر تعامل Lyrica با تست های آزمایشگاهی وجود ندارد. اگر در مورد انجام برخی آزمایشات آزمایشگاهی در طول درمان با Lyrica سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا Lyrica با شاهدانه یا CBD تعامل دارد؟

حشیش (ماری جوانا) و محصولات شاهدانه مانند کانابیدیول (CBD) به طور خاص با Lyrica در تعامل گزارش شده است. مصرف لیریکا با شاهدانه یا محصولات شاهدانه ممکن است منجر به خواب آلودگی مفرط شود.

قبل از شروع درمان با لیریکا، در صورت مصرف حشیش به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. با به اشتراک گذاشتن این اطلاعات با آنها، ممکن است به جلوگیری از تعاملات احتمالی کمک کنید.

توجه: شاهدانه در سطح فدرال غیرقانونی است اما در بسیاری از ایالت ها به درجات مختلف قانونی است.

آیا سابقه سلامتی من بر مصرف پره گابالین تأثیر می گذارد؟

برخی از شرایط پزشکی یا سایر عوامل سلامتی ممکن است خطر تداخل با Lyrica را افزایش دهند. قبل از مصرف لیریکا، با پزشک خود در مورد سابقه سلامتی خود صحبت کنید. آنها تعیین خواهند کرد که آیا Lyrica برای شما مناسب است یا خیر.

شرایط سلامتی یا سایر عواملی که ممکن است با Lyrica تداخل داشته باشند عبارتند از:

 • مشکلات خونریزی لیریکا ممکن است باعث کاهش سطح پلاکت در برخی افراد شود. این می تواند خطر خونریزی شما را افزایش دهد یا هر گونه مشکل خونریزی را که قبلاً داشته اید بدتر کند. قبل از مصرف لیریکا، اگر مشکل خونریزی مانند هموفیلی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا لیریکا برای شما بی خطر است یا خیر.
 • مشکلات تنفسی. قبل از مصرف لیریکا، اگر مشکلات تنفسی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. لیریکا ممکن است باعث افسردگی تنفسی شود. اگر مشکلات تنفسی مانند آسم یا بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) دارید، ممکن است خطر این عارضه جانبی بیشتر باشد. پزشک ممکن است دوز کمتری از لیریکا را نسبت به معمول تجویز کند. یا ممکن است درمان دیگری غیر از لیریکا را برای بیماری شما تجویز کنند.
 • مشکلات قلبی. قبل از مصرف لیریکا، در صورت داشتن مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی) به پزشک خود اطلاع دهید. لیریکا ممکن است باعث تورم دست‌ها، پاها و پاها شود که می‌تواند باعث مشکلات قلبی جدید یا بدتر شود. پزشک شما می تواند به شما بگوید که آیا مصرف لیریکا با شرایط شما بی خطر است یا خیر.
 • مشکلات کلیوی. داشتن مشکلات کلیوی، مانند نارسایی کلیه، می تواند خطر عوارض جانبی Lyrica را افزایش دهد. اگر مشکلات کلیوی دارید، پزشک ممکن است دوز کمتری از لیریکا به شما بدهد.
 • شرایط سلامت روان در موارد نادر، Lyrica ممکن است تغییراتی در سلامت روان شما ایجاد کند. به عنوان مثال می توان به تغییرات خلقی، افسردگی، اضطراب و افکار یا رفتارهای خودکشی اشاره کرد. اگر شرایط سلامت روانی دارید، قبل از مصرف لیریکا به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا مصرف این دارو برای شما بی خطر است یا خیر.
 • سوء استفاده از مواد مخدر یا الکل در گذشته. قبل از مصرف لیریکا، اگر در گذشته از الکل، داروهای تفریحی یا داروهای تجویزی سوء استفاده کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. (در مورد داروها، “سوء استفاده” به معنای مصرف دارو متفاوت از نحوه تجویز آن است.) لیریکا ممکن است باعث سرخوشی (احساس شادی شدید) شود. اگر در گذشته از مواد مخدر یا الکل سوء استفاده کرده باشید، خطر این عارضه جانبی با لیریکا ممکن است بیشتر باشد. پزشک می تواند در مورد بی خطر بودن مصرف لیریکا به شما توصیه کند.
 • بارداری. مشخص نیست که آیا لیریکا در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، قبل از مصرف لیریکا با پزشک خود صحبت کنید.
 • شیر دادن. هنگام مصرف لیریکا، شیر دادن با شیر مادر توصیه نمی شود. این به این دلیل است که دارو ممکن است به شیر مادر منتقل شود. مشخص نیست که آیا این دارو ممکن است در کودکی که از شیر مادر تغذیه می کند عوارض جانبی ایجاد کند یا خیر. اگر شیر می دهید یا قصد شیردهی دارید، قبل از مصرف لیریکا با پزشک خود صحبت کنید.
 • واکنش آلرژیک. اگر به لیریکا یا هر یک از ترکیبات آن واکنش آلرژیک داشته اید، احتمالاً پزشک لیریکا را تجویز نمی کند. می توانید از آنها در مورد سایر روش های درمانی که ممکن است انتخاب های بهتری برای شما باشند، بپرسید.

سوالات متداول در مورد پره گابالین و تعاملات

پاسخ برخی از سوالات متداول درباره Lyrica و تعاملات احتمالی را بیابید.

آیا مصرف لیریکا با داروهای ضد افسردگی مانند SSRI یا سیمبالتا بی خطر است؟

بله، مصرف لیریکا با داروهای ضد افسردگی باید ایمن باشد. این شامل داروهای ضد افسردگی مانند مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و سیمبالتا (دولوکستین) می شود. هیچ تداخل شناخته شده ای بین Lyrica و این داروها وجود ندارد.

اگر علاقه مند به مصرف داروهای ضد افسردگی با لیریکا هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

آیا می توانم لیریکا را با مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنم؟

بله، می‌توانید لیریکا را با مسکن‌های بدون نسخه (OTC) از جمله استامینوفن (تیلنول) و ایبوپروفن (ادویل) مصرف کنید. هیچ تداخل شناخته شده ای بین مسکن های لیریکا و OTC وجود ندارد.

اگر می خواهید از مسکن های OTC با Lyrica استفاده کنید، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند درمانی را برای کاهش درد شما توصیه کنند.

آیا لیریکا با کافئین تداخل دارد؟

نه، لیریکا با کافئین ارتباط برقرار نمی کند.

کافئین در غذاها و نوشیدنی های مختلف مانند شکلات تلخ و قهوه یافت می شود. به عنوان مکمل نیز موجود است. مصرف لیریکا با هر یک از این اشکال کافئین باید ایمن باشد.

اگر سؤال دیگری در مورد ترکیب لیریکا و کافئین دارید، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

چگونه می توانم از تعاملات جلوگیری کنم؟

انجام برخی اقدامات می تواند به شما کمک کند از تعامل با Lyrica جلوگیری کنید. قبل از شروع درمان، با پزشک و داروساز خود صحبت کنید. مواردی که باید با آنها گفتگو کرد عبارتند از:

 • چه الکل بنوشید و چه حشیش مصرف کنید.
 • سایر داروهایی که مصرف می کنید و همچنین هر نوع ویتامین، مکمل و گیاهی. پزشک یا داروساز شما می تواند به شما در تکمیل لیست داروها کمک کند .
 • اگر در طول درمان لیریکا شروع به مصرف داروی جدید کردید چه باید کرد؟

خواندن برچسب لیریکا و سایر اسناد همراه با دارو نیز مهم است. ممکن است برچسب های رنگی را روی برچسب ببینید که تعاملات را توصیف می کند. و مدارک (که گاهی اوقات اطلاعات تجویز نامیده می شود) ممکن است جزئیات دیگری در مورد فعل و انفعالات داشته باشد. اگر برای درک این اطلاعات به کمک نیاز دارید، پزشک یا داروساز شما می تواند کمک کند.

مصرف Lyrica دقیقاً مطابق با تجویز نیز می تواند به جلوگیری از تداخل کمک کند.

از دکترم چه بپرسم؟

اگر هنوز درباره Lyrica و تداخلات احتمالی آن سؤالی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

سوالاتی که ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید که شخصی است عبارتند از:

 • آیا دوز Lyrica من بر خطر تداخلات من تأثیر می گذارد؟
 • اگر لیریکا مصرف کنم و شرایط سلامت خاصی داشته باشم، آیا در طول درمان با دقت بیشتری تحت نظر خواهم بود؟
 • آیا باید به شما بگویم که در طول درمان لیریکا، مصرف دارو یا مکمل دیگری را شروع کنم؟

الکل در رژیم کتوژنیک: بهترین و بدترین نوشیدنی برای انتخاب

بیشتر بخوانید
تزریق Bydureon BCise: عوارض جانبی، دوز، موارد مصرف و ...