تست‌های رین و وبر، آزمون‌هایی هستند که کم‌شنوایی را مورد آزمایش قرار می‌دهند. آنها به تعیین اینکه ممکن است کم شنوایی رسانایی یا حسی عصبی داشته باشید کمک می کنند. این تصمیم به پزشک اجازه می دهد تا یک برنامه درمانی برای تغییرات شنوایی شما ارائه دهد.

تست Rinne کاهش شنوایی را با مقایسه هدایت هوا با هدایت استخوان ارزیابی می کند. شنوایی هدایت هوا از طریق هوای نزدیک گوش اتفاق می افتد و مجرای گوش و پرده گوش را درگیر می کند. شنوایی رسانایی استخوان از طریق ارتعاشاتی که توسط سیستم عصبی تخصصی گوش دریافت می شود، اتفاق می افتد.

تست وبر روش دیگری برای ارزیابی کم شنوایی رسانایی و حسی عصبی است.

کم شنوایی رسانایی زمانی اتفاق می افتد که امواج صوتی قادر به عبور از گوش میانی به گوش داخلی نباشند. این می تواند ناشی از مشکلاتی در کانال گوش، پرده گوش یا گوش میانی باشد، مانند:

تست های رین و وبر
 • یک عفونت
 • تجمع جرم گوش
 • پرده گوش سوراخ شده
 • مایع در گوش میانی
 • آسیب به استخوان های کوچک در گوش میانی

کم شنوایی حسی عصبی زمانی اتفاق می افتد که به هر بخشی از سیستم عصبی تخصصی گوش آسیب وارد شود. این شامل عصب شنوایی، سلول های مویی در گوش داخلی و سایر قسمت های حلزون می شود. قرار گرفتن مداوم در معرض صداهای بلند و افزایش سن از دلایل رایج این نوع کم شنوایی است.

بیشتر بخوانید
چشم انداز و امید به زندگی پس از سکته مغزی

پزشکان از هر دو تست رین و وبر برای ارزیابی شنوایی شما استفاده می کنند. شناسایی زودهنگام یک مشکل به شما امکان می دهد تا درمان زودهنگامی را دریافت کنید، که در برخی موارد می تواند از کم شنوایی کامل جلوگیری کند.

مزایای تست رین و وبر چیست؟

پزشکان از استفاده از تست‌های Rinne و Weber سود می‌برند زیرا ساده هستند، در مطب قابل انجام هستند و انجام آن‌ها آسان است. آنها اغلب اولین آزمایش از چندین آزمایشی هستند که برای تعیین علت تغییر یا کاهش شنوایی استفاده می شوند.

این آزمایشات می تواند به شناسایی شرایطی که باعث کاهش شنوایی می شود کمک کند. نمونه هایی از شرایطی که باعث غیرطبیعی بودن تست های Rinne یا Weber می شوند عبارتند از:

 • سوراخ شدن پرده گوش
 • موم در کانال گوش
 • عفونت گوش
 • مایع گوش میانی
 • اتواسکلروز (ناتوانی استخوان های کوچک داخل گوش میانی در حرکت صحیح)
 • آسیب عصبی به گوش
بیشتر بخوانید
آگنوزیا انگشت و سندرم گرستمن

چگونه پزشکان آزمایش های رین و وبر را انجام می دهند؟

تست‌های Rinne و Weber هر دو از چنگال‌های تنظیم ۵۱۲ هرتز برای تست واکنش شما به صداها و لرزش‌های نزدیک گوش استفاده می‌کنند.

تست را اجرا کنید

 1. پزشک یک چنگال تنظیم را می زند و آن را روی استخوان ماستوئید پشت یک گوش قرار می دهد.
 2. هنگامی که دیگر نمی توانید صدا را بشنوید، به پزشک علامت می دهید.
 3. سپس، پزشک چنگال تنظیم را در کنار کانال گوش شما حرکت می دهد.
 4. وقتی دیگر نمی توانید آن صدا را بشنوید، یک بار دیگر به پزشک علامت می دهید.
 5. پزشک مدت زمانی که هر صدا را می شنوید را ثبت می کند.

تست وبر

 1. دکتر یک چنگال تنظیم را می زند و آن را در وسط سر شما قرار می دهد.
 2. شما یادداشت می کنید که کجا صدا بهتر شنیده می شود: گوش چپ، گوش راست یا هر دو به یک اندازه.
بیشتر بخوانید
تشنج - علائم و علل

نتایج تست های رین و وبر چیست؟

تست های Rinne و Weber غیر تهاجمی هستند و هیچ دردی ایجاد نمی کنند و هیچ خطری با آنها وجود ندارد. اطلاعاتی که آنها ارائه می دهند نوع کم شنوایی شما را مشخص می کند، به خصوص زمانی که نتایج هر دو آزمایش با هم استفاده شود.

نتایج تست رین

 • شنوایی طبیعی زمان هدایت هوا را دو برابر زمان هدایت استخوانی نشان می دهد. به عبارت دیگر، دو برابر زمانی که صدای پشت گوش خود را می شنوید، صدای کنار گوش خود را خواهید شنید.
 • اگر کم شنوایی رسانایی دارید، انتقال استخوان طولانی تر از صدای هدایت هوا شنیده می شود.
 • اگر کم شنوایی حسی عصبی دارید، انتقال هوا طولانی تر از هدایت استخوانی شنیده می شود، اما ممکن است دو برابر طولانی تر نباشد.

نتایج تست وبر

 • شنوایی عادی صدایی برابر در هر دو گوش تولید می کند.
 • از دست دادن رسانایی باعث می شود که صدا به بهترین شکل در گوش غیر طبیعی شنیده شود.
 • از دست دادن حسی عصبی باعث می شود که صدا در گوش طبیعی به بهترین شکل شنیده شود.
بیشتر بخوانید
فلج فوق هسته ای پیشرونده چیست؟

چگونه برای آزمون های رین و وبر آماده می شوید؟

انجام تست های Rinne و Weber آسان است و نیازی به آمادگی خاصی نیست. شما باید به مطب دکتر بروید و پزشک آزمایشات را در آنجا انجام خواهد داد.

چشم انداز پس از آزمون های رین و وبر چیست؟

هیچ عارضه جانبی در تست های Rinne و Weber وجود ندارد. پس از انجام آزمایش‌ها، می‌توانید در مورد گزینه‌های درمانی لازم با پزشک خود صحبت کنید. معاینات و آزمایشات بیشتر به تعیین محل دقیق و علت نوع کم شنوایی شما کمک می کند. پزشک راه هایی را برای معکوس کردن، اصلاح، بهبود یا مدیریت مشکل شنوایی خاص شما پیشنهاد می کند.