تست های رین و وبر چیست؟

تست‌های رین و وبر، آزمون‌هایی هستند که کم‌شنوایی را مورد آزمایش قرار می‌دهند. آنها به تعیین اینکه ممکن است کم شنوایی رسانایی یا حسی عصبی داشته باشید کمک می کنند. این تصمیم به پزشک اجازه می دهد تا یک برنامه درمانی برای تغییرات شنوایی شما ارائه دهد.

تست Rinne کاهش شنوایی را با مقایسه هدایت هوا با هدایت استخوان ارزیابی می کند. شنوایی هدایت هوا از طریق هوای نزدیک گوش اتفاق می افتد و مجرای گوش و پرده گوش را درگیر می کند. شنوایی رسانایی استخوان از طریق ارتعاشاتی که توسط سیستم عصبی تخصصی گوش دریافت می شود، اتفاق می افتد.

تست های رین و وبر

تست وبر روش دیگری برای ارزیابی کم شنوایی رسانایی و حسی عصبی است.

کم شنوایی رسانایی زمانی اتفاق می افتد که امواج صوتی قادر به عبور از گوش میانی به گوش داخلی نباشند. این می تواند ناشی از مشکلاتی در کانال گوش، پرده گوش یا گوش میانی باشد، مانند:

  • یک عفونت
  • تجمع جرم گوش
  • پرده گوش سوراخ شده
  • مایع در گوش میانی
  • آسیب به استخوان های کوچک در گوش میانی

کم شنوایی حسی عصبی زمانی اتفاق می افتد که به هر بخشی از سیستم عصبی تخصصی گوش آسیب وارد شود. این شامل عصب شنوایی، سلول های مویی در گوش داخلی و سایر قسمت های حلزون می شود. قرار گرفتن مداوم در معرض صداهای بلند و افزایش سن از دلایل رایج این نوع کم شنوایی است.

بیشتر بخوانید
درباره توده ها (تومورها) که در دم پانکراس ایجاد می شوند، چه باید بدانید

پزشکان از هر دو تست رین و وبر برای ارزیابی شنوایی شما استفاده می کنند. شناسایی زودهنگام یک مشکل به شما امکان می دهد تا درمان زودهنگامی را دریافت کنید، که در برخی موارد می تواند از کم شنوایی کامل جلوگیری کند.