آیا ممکن است به ضد آفتاب حساسیت داشته باشید؟

در حالی که کرم‌های ضد آفتاب ممکن است برای برخی افراد بی‌خطر باشند، ممکن است برخی از مواد مانند عطرها و اکسی بنزون ​​ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند. این می تواند باعث ایجاد بثورات آلرژیک در کنار سایر علائم شود.

اگر بثورات ناشی از کرم ضد آفتاب را تجربه می کنید، مهم است که علل زمینه ای را شناسایی کنید. به جای اینکه به طور کلی از ضد آفتاب چشم پوشی کنید، باید از نوع دیگری با مواد دیگری استفاده کنید که منجر به واکنش های آلرژیک نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید.

علائم چیست؟

علائم آلرژی به ضد آفتاب شبیه به آلرژی به آفتاب (که مسمومیت با نور خورشید نیز نامیده می شود) و همچنین بثورات حرارتی یا آفتاب سوختگی به نظر می رسد. همه این شرایط شامل بثورات قرمز، گاهی اوقات خارش دار است.

سایر علائم حساسیت به ضد آفتاب ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برآمدگی های برجسته
 • تورم
 • تاول ها
 • خون ریزی
 • پوسته پوسته شدن
 • درد

مدت زمانی که طول می کشد تا یک واکنش آلرژیک ایجاد شود به شخص بستگی دارد. ممکن است در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد یا ممکن است تا دو روز طول بکشد تا علائم ظاهر شوند.

گاهی اوقات ممکن است تا زمانی که ضد آفتاب روی پوست شما در معرض نور خورشید با اشعه ماوراء بنفش قرار نگیرد، واکنشی نشان ندهید. این نوع واکنش درماتیت تماسی فوتوالرژیک نامیده می شود.

بیشتر بخوانید
چرا روی گردنم راش دارم؟

اگر درماتیت تماسی با سایر محصولات داشته باشید، ممکن است در معرض خطر افزایش حساسیت به ضد آفتاب باشید. افرادی که پوست حساسی دارند نیز بیشتر در معرض حساسیت های شیمیایی در محصولات پوستی هستند. اگر درماتیت تماسی با مواد خاصی دارید، ممکن است به عطرها و سایر مواد شیمیایی نیز حساس باشید.

همچنین در صورت استفاده از کرم ضد آفتاب جدید در صورتی که در خانواده شما حساسیت به ضد آفتاب وجود دارد، باید احتیاط کنید.

برای درمان آلرژی به ضد آفتاب چه کاری می توان انجام داد؟

آلرژی به ضد آفتاب مانند سایر واکنش های پوستی آلرژیک درمان می شود. در موارد خفیف تر، بثورات به خودی خود فروکش می کند. موارد متوسط ​​تا شدید ممکن است به استروئیدهای موضعی یا خوراکی برای کاهش التهاب و واکنش نیاز داشته باشد. آنتی هیستامین های خوراکی نیز می توانند به خارش و پاسخ آلرژیک کمک کنند.

قرار گرفتن مداوم در معرض آفتاب همچنین می تواند باعث تشدید بیشتر بثورات ناشی از آلرژی به ضد آفتاب شود. مهم است که در این زمان تا زمانی که پوست شما به طور کامل بهبود نیافته از نور خورشید دور بمانید. بسته به شدت بهبودی کامل ممکن است چندین روز طول بکشد.

بیشتر بخوانید
انواع مختلف خط مو برای زنان و مردان چیست؟

چگونه می توان از واکنش آلرژیک جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای جلوگیری از واکنش آلرژیک به ضد آفتاب، اجتناب از موادی است که می‌دانید به آن‌ها حساس هستید. با این حال، همیشه نمی توان فهمید که کدام ماده برای شما یک آلرژن است. مگر اینکه برای آزمایش به یک متخصص آلرژی مراجعه کرده باشید، کشف اینکه به چه چیزی آلرژی دارید می تواند شامل کمی آزمون و خطا باشد.

ممکن است بخواهید از برخی از رایج ترین مواد شناخته شده ضد آفتاب که باعث واکنش می شوند اجتناب کنید. بر اساس کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی، این شامل:

 • بنزوفنون ها (به ویژه بنزوفنون-۳ یا اکسی بنزون)
 • دی بنزوئیل متان ها
 • cinnamates
 • رایحه های اضافه شده

کرم های ضد آفتاب حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم خطر کمتری برای واکنش های آلرژیک دارند و همچنین در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کنند.

مانند هر محصول جدید مراقبت از پوست، هنگام امتحان یک ضد آفتاب جدید، ایده خوبی است که از تست پچ استفاده کنید. شما می خواهید این کار را حداقل یک یا دو روز زودتر انجام دهید.

برای انجام پچ تست:

 1. مقدار کمی کرم ضد آفتاب را در دست خود فشار دهید و روی قسمتی از پوست بمالید. قسمت داخلی آرنج شما به خوبی کار می کند.
 2. صبر کنید و ببینید آیا واکنشی رخ می دهد یا خیر. ممکن است لازم باشد ناحیه مورد نظر را در معرض نور خورشید قرار دهید تا متوجه واکنش شما شوید.
 3. اگر در طول دو روز هیچ اتفاقی نیفتاد، می توانید کرم ضد آفتاب را به بقیه بدن خود بزنید.
بیشتر بخوانید
علت موخوره کمبود کدام ویتامین است؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

موارد مکرر یا شدید حساسیت به ضد آفتاب باید توسط پزشک ارزیابی شود. متخصص پوست می تواند با تشخیص وضعیت پوست و درمان آن کمک کند. آنها همچنین می توانند پیشنهاداتی برای استفاده از کرم ضد آفتاب و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ارائه دهند.

همچنین ممکن است لازم باشد به متخصص آلرژی مراجعه کنید. آنها می توانند آزمایش خون یا پوست انجام دهند که آلرژن های دقیق شما را شناسایی کند. گزینه های درمانی برای آلرژی های شدید می تواند شامل آنتی هیستامین ها و همچنین واکسن های آلرژی باشد.

نکات ایمنی در برابر آفتاب

راه دیگری که می توانید خطر ابتلا به آلرژی به ضد آفتاب را کاهش دهید، به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض مستقیم اشعه ماوراء بنفش است. استفاده از کرم ضد آفتاب هر روز زمانی که در خارج از منزل هستید توصیه می شود، اما می توانید اقدامات دیگری را نیز برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش انجام دهید. این شامل پوشیدن کلاه، آستین بلند و شلوار در صورت امکان است. در تجهیزات فضای باز یا فروشگاه های کمپینگ به دنبال لباس هایی با محافظ ضد آفتاب داخلی باشید.

بیشتر بخوانید
ملانونیشی: خطوط سیاه یا قهوه ای روی ناخن شما

همچنین می توانید میزان فعالیت های خارج از منزل را که در بین ساعت ۱۰:۰۰ تا ۴:۰۰ بعد از ظهر شرکت می کنید کاهش دهید. که زمانی است که خورشید در بسیاری از نقاط ایالات متحده در بالاترین شدت خود است.

 خلاصه

حساسیت به ضد آفتاب بسیار نادر نیست. بهترین راه برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک از ضد آفتاب خود این است که مطمئن شوید از هر ماده شناخته شده ای که به آن حساس هستید اجتناب می کنید. کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز می تواند از پوست شما در برابر آسیب محافظت کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب بخش مهمی از پیشگیری از سرطان پوست است، بنابراین باید سعی کنید محصولی موثر پیدا کنید که در صورت امکان واکنشی ایجاد نکند.

اگر با وجود تعویض ضدآفتاب، واکنش‌های خود را همچنان تجربه می‌کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید.

Source link