برخی از نوزادان به سختی به نوک پستان می‌چسبند و گاهی جریان شیر می‌تواند خیلی کند یا خیلی سریع باشد. حتی ممکن است از نظر ذهنی برای احتمال درد نوک پستان آماده شوید، اما ممکن است انتظار خارش نوک سینه های ناشی از شیردهی را نداشته باشید.

علائم برفک دهان در دوران شیردهی

خارش نوک سینه ها در دوران شیردهی می تواند نشانه عفونت قارچی در شما یا برفک دهان کودک باشد.

عفونت قارچی می تواند نوک سینه ها و سایر قسمت های بدن از جمله دهان (جایی که برفک نامیده می شود)، اندام تناسلی و سینه را درگیر کند. اگر نوزادتان برفک دهان داشته باشد، خطر ابتلا به این عفونت در نوک سینه‌هایتان بیشتر است. علائم شایع عفونت قارچی نوک پستان عبارتند از:

  • خارش یا سوزش نوک سینه ها
  • پوسته پوسته شدن نوک سینه ها
  • نوک سینه های ترک خورده
  • درد در دوران شیردهی
  • درد عمیق سینه

بسته به شدت عفونت، نوک سینه های شما ممکن است در هنگام لمس درد داشته باشند. سوتین، لباس خواب یا هر لباس دیگری که به نوک سینه شما ساییده شود، می تواند باعث درد شود. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که سطح درد می تواند متفاوت باشد. برخی از زنان درد شدید و تیراندازی در نوک پستان و سینه خود دارند، در حالی که برخی دیگر فقط ناراحتی خفیفی دارند.

بیشتر بخوانید
درمان های طبیعی برای اسهال در دوران شیردهی

اگر به عفونت قارچی نوک پستان مشکوک هستید، کودک خود را برای علائم عفونت برفک چک کنید. برفک در دهان به صورت یک پوشش سفید روی زبان و لکه های سفید روی لب های داخلی ظاهر می شود. همچنین ممکن است نوزادتان لکه‌های سفید در داخل گونه‌ها یا بثورات قرمز همراه با لکه‌هایی در ناحیه پوشک داشته باشد.

علل برفک

برفک می تواند در هر فردی ایجاد شود، اما معمولاً در نوزادان، افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند رخ می دهد. این عفونت ناشی از کاندیدا قارچ که نوعی ارگانیسم است که روی پوست و غشاهای مخاطی یافت می شود. سیستم ایمنی بدن شما به طور معمول رشد این ارگانیسم را کنترل می کند، اما گاهی اوقات رشد بیش از حد مخمر وجود دارد.

بیشتر بخوانید
آیا نوشیدن چای سبز در دوران شیردهی به کودک من آسیب می رساند؟

بیماری های مختلف مانند دیابت و سرطان می توانند به رشد بیش از حد کمک کنند. همچنین، مصرف یک آنتی بیوتیک یا داروی پردنیزون (یک کورتیکواستروئید) می تواند بر تعادل طبیعی میکروارگانیسم ها در بدن شما تأثیر بگذارد. این تغییر احتمال ابتلا به عفونت قارچی را افزایش می دهد.

اگر مادری در زمان زایمان دچار عفونت قارچی واژن شده باشد، نوزاد می تواند در هنگام عبور از کانال زایمان در معرض عفونت قرار گیرد. علاوه بر این، اگر پس از زایمان، آنتی بیوتیک مصرف کنید، این دارو می تواند به شیر مادر شما نفوذ کند. این می تواند میکروارگانیسم های بدن شما را مختل کند و باعث برفک در کودک شما شود.

چگونه برفک دهان را درمان کنیم

اگرچه برفک دهان یک عفونت بی ضرر است، اما اگر در دوران شیردهی متوجه برفک دهان شدید یا مشکوک به عفونت در کودک خود هستید، مهم است که به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در صورت عدم درمان، شما و کودکتان می توانید عفونت را در طول شیردهی به عقب و جلو منتقل کنید.

برای درمان عفونت در نوزادتان، پزشک ممکن است یک داروی خفیف ضد قارچ تجویز کند. همچنین به شما یک ضد قارچ داده می شود تا روی نوک سینه ها و سینه ها بمالید. این داروها به شکل قرص، مایع یا کرم وجود دارند. علاوه بر ضد قارچ، پزشک ممکن است یک داروی ضد درد برای کاهش التهاب و درد سینه مانند ایبوپروفن توصیه کند.

بیشتر بخوانید
داروهای کلسترول و شیردهی: آیا استاتین ها هنگام شیردهی بی خطر هستند؟

درمان برفک می تواند سخت باشد. پیروی از دستورالعمل های پزشک و مصرف یا استفاده از دارو طبق دستور بسیار مهم است. طول درمان بستگی به سطح عفونت دارد. برای کمک به رفع سریع‌تر عفونت یا جلوگیری از عفونت مجدد، مطمئن شوید که پستانک یا نوک بطری‌هایی را که کودکتان استفاده می‌کند حداقل ۲۰ دقیقه در روز بجوشانید. همچنین باید هر هفته این موارد را تعویض کنید. تمام اسباب بازی های دهان کودک شما باید با آب گرم و صابون تمیز شود.

علاوه بر داروهای تجویزی و بدون نسخه برای درمان برفک خارش نوک پستان، می توانید اقدامات احتیاطی دیگری نیز برای بهبود وضعیت خود انجام دهید. حتما سوتین و لباس خواب خود را با سفید کننده و آب داغ بشویید. می‌توانید از یک پد پرستاری برای جلوگیری از تماس نوک پستان‌ها با لباس‌هایتان استفاده کنید، که می‌تواند به جلوگیری از گسترش قارچ کمک کند.

بیشتر بخوانید
آیا مصرف داروی سرماخوردگی در دوران شیردهی بی خطر است؟

مخمر مانند محیط های گرم و مرطوب است. اجازه دهید پوست شما در هوا خشک شود قبل از اینکه سوتین خود را دوباره بپوشید پس از شیردهی به جلوگیری از عفونت قارچی کمک می کند.

خلاصه

در حالی که خارش و درد ناشی از عفونت قارچی یک مشکل رایج مرتبط با شیردهی است، مهم است که برای تشخیص دقیق با پزشک خود صحبت کنید.

خارش، پوسته پوسته شدن و درد نوک سینه ها نیز می تواند نشانه اگزمای پوستی یا درماتیت باشد. در بیشتر موارد، پزشکان می توانند برفک دهان را با نگاهی ساده به سینه ها تشخیص دهند. پس از تشخیص، اگر عفونت پس از درمان برطرف نشد، یا اگر وضعیت شما بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید.