خونریزی تخمک گذاری چیست؟

خونریزی تخمک گذاری یک خونریزی خفیف واژینال است که در زمان تخمک گذاری اتفاق می افتد. تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که در اواسط چرخه قاعدگی، تخمک را از تخمدان خود آزاد کنید.

خونریزی تخمک گذاری ممکن است ناشی از سطوح بالاتر هورمون ها در زمان تخمک گذاری باشد. در حالی که دلایل بالقوه زیادی برای خونریزی بین قاعدگی وجود دارد، لکه بینی در طول تخمک گذاری چندان رایج نیست. در واقع، یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ منتشر شده در مجله آمریکایی اپیدمیولوژی نشان می دهد که تنها حدود ۲.۸٪ از زنان جوان سالم خونریزی را در این مرحله از چرخه خود تجربه می کنند.

با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد افرادی که ممکن است عادت ماهانه نامنظم، سایر شرایط سلامتی یا خونریزی ناگهانی داشته باشند مورد نیاز است.

اگرچه لکه بینی در طول تخمک گذاری معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست، خونریزی غیرمنتظره در هر زمان می تواند نگران کننده باشد. بنابراین چگونه متوجه می شوید که با خونریزی طبیعی تخمک گذاری در مقابل خونریزی لانه گزینی یا چیز دیگری روبرو هستید؟ و چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

خونریزی تخمک گذاری چیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر، از جمله اینکه چرا ممکن است مستعد لکه بینی تخمک گذاری باشید، چگونه تشخیص دهید با چه نوع خونریزی روبرو هستید و چه کاری باید انجام دهید، بیشتر بدانید.

چه کسانی خونریزی تخمک گذاری دارند؟

اگر متوجه شده اید که در اواسط سیکل کمی خونریزی دارید، ممکن است هورمون های شما مقصر باشند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در زمان تخمک‌گذاری دارای سطوح بالاتری از استروژن، پروژسترون و هورمون لوتئینیزه‌کننده (LH) هستند، به نظر می‌رسد احتمال لکه بینی در طول تخمک‌گذاری بیشتر است.

بیشتر بخوانید
آزمون بارداری: آیا من باردار هستم؟ تست آنلاین بارداری

چه زمانی خونریزی تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

خونریزی تخمک گذاری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بدن شما یک تخمک آزاد می کند، که ممکن است بین ۱۳ تا ۲۰ روز از چرخه قاعدگی شما باشد. (اگر در ردیابی چرخه های خود تازه کار هستید، اولین روز پریود شروع هر چرخه را نشان می دهد.)

البته بدن ما همیشه بر اساس تقویم های تنظیم شده عمل نمی کند. زمان دقیق تخمک گذاری شما می تواند چند روز از سیکل به سیکل متفاوت باشد.

خونریزی تخمک گذاری چقدر می تواند ادامه داشته باشد؟

تخمک گذاری حدود ۱۲ تا ۴۸ ساعت در هر سیکل ماهانه طول می کشد. خونریزی تخمک گذاری با این بازه زمانی مطابقت دارد. اکثر زنان تنها یک روز لکه بینی را در طول تخمک گذاری تجربه می کنند.

علائم خونریزی تخمک گذاری

خونریزی تخمک گذاری شبیه چند قطره خون روی دستمال توالت یا لباس زیر است. از آنجا که اغلب با مایع دهانه رحم مخلوط می شود (که در طول تخمک گذاری افزایش می یابد)، ممکن است به رنگ صورتی روشن یا قرمز به نظر برسد.

اگر می‌خواهید باردار شوید یا می‌خواهید از باردار شدن خودداری کنید، این می‌تواند نشان‌دهنده ورود شما به پنجره باروری باشد.

اما از آنجایی که خونریزی تخمک گذاری بسیار غیر معمول است، سایر علائم تخمک گذاری می تواند قابل اعتمادتر باشد، مانند تغییر در دمای پایه بدن شما (کمی کاهش می یابد و بعد از تخمک گذاری به شدت افزایش می یابد)، یا قوام مایع دهانه رحم (که باید شبیه سفیده تخم مرغ در اطراف باشد).

دلایل دیگر برای لکه بینی

نوع دیگری از لکه بینی که ممکن است درباره آن شنیده باشید، خونریزی لانه گزینی است که زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به رحم یا رحم شما بچسبد. در حالی که این همیشه اتفاق نمی افتد، برای برخی افراد یکی از اولین نشانه های بارداری است. بنابراین دانستن تفاوت بین این دو کمک می کند.

بیشتر بخوانید
گزینه های درمان ناباروری

در اینجا، زمان بندی کلیدی است. خونریزی لانه گزینی تقریباً زمانی رخ می دهد که انتظار قاعدگی بعدی را دارید. مانند خونریزی تخمک گذاری، معمولاً بسیار سبک تر و کوتاه تر از خونریزی در طول دوره است.

فراتر از تخمک گذاری و لانه گزینی، خونریزی غیرمنتظره بین پریودها می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیفتد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییرات هورمونی ناشی از بلوغ یا قبل از یائسگی
 • اندومتریوز
 • کیست های تخمدان
 • فیبروم یا پولیپ
 • بارداری
 • اختلالات خونریزی
 • ضربه
 • سیگار کشیدن
 • عفونتی مانند عفونت مقاربتی (STI)
 • مشکلات مربوط به قرص های ضد بارداری یا دستگاه داخل رحمی (IUD)
 • در موارد نادر سرطان رحم، دهانه رحم یا تخمدان

آیا لکه بینی در روز تخمک گذاری به معنای بارداری است؟

لکه بینی در زمان تخمک گذاری به معنای باردار بودن نیست. تخمک گذاری زودتر در چرخه قاعدگی شما اتفاق می افتد، معمولا در حدود روز ۱۴. لانه گزینی در اواخر چرخه شما، بین روزهای ۲۰ تا ۲۴ اتفاق می افتد.

چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

از آنجایی که تشخیص تفاوت بین خونریزی تخمک گذاری و سایر دلایل لکه بینی ممکن است دشوار باشد، اگر متوجه خونریزی غیرمنتظره بین قاعدگی شدید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید
آمنیوتومی

به طور خاص، لکه بینی غیر از دوره قاعدگی، خونریزی بعد از رابطه جنسی، خونریزی پس از یائسگی، یا دوره های شدید یا طولانی مدت، نشانه شما برای تعیین قرار ملاقات برای معاینه است.

در همین حال، شروع به ردیابی علائم خود با یک تقویم یا برنامه تخمک گذاری کنید. با برخی سؤالات، معاینه لگن، و در برخی موارد تصویربرداری یا آزمایش های اضافی، متخصص مراقبت های زنان و زایمان شما باید بتواند تعیین کند که ریشه خونریزی نامنظم شما چیست و یک برنامه درمانی ارائه دهد.

علائم یک اورژانس

خونریزی واژینال که به دلیل پریود شما نیست، گاهی اوقات می تواند نشانه اورژانس پزشکی باشد. اگر لکه بینی شما با علائم غیرمعمول دیگری مانند درد لگن، سرگیجه یا خستگی همراه است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه

لکه بینی در طول تخمک گذاری رایج نیست، اما همچنین جای نگرانی ندارد. خونریزی تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که شما تخمک گذاری می کنید – معمولاً در حدود روز چهاردهم چرخه شما. معمولا یک روز دوام می آورد و نباید سنگین باشد. رنگ خون اغلب صورتی روشن یا قرمز است.

لکه بینی در طول تخمک گذاری نشانه بارداری نیست، اما دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است بین دوره های قاعدگی لکه بینی داشته باشید که برخی از آنها می توانند جدی باشند. اگر علاوه بر لکه بینی، علائم غیرعادی دیگری مانند درد یا سرگیجه را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

برای برخی افراد، به دلیل تغییر هورمون ها و آزاد شدن تخمک از تخمدان، کمی خونریزی تخمک گذاری بخشی طبیعی از چرخه قاعدگی است. اما اگر در بین دوره‌های قاعدگی بدون توضیح واضح، لکه بینی را تجربه می‌کنید، با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید تا در اسرع وقت درباره آن صحبت کنید.

بیشتر بخوانید
علت سوزش واژن چیست؟

در حالی که برخی از لکه بینی می توانند جای نگرانی نداشته باشند، بهتر است برای آرامش و رفاه خود مطمئن باشید.

سوالات متداول

  • خونریزی تخمک گذاری به چه صورت است؟

   خونریزی تخمک گذاری معمولاً به صورت چند قطره خون روی دستمال توالت یا لباس زیر توصیف می شود. ممکن است صورتی روشن یا قرمز به نظر برسد و ممکن است حدود یک یا دو روز وجود داشته باشد.

  • آیا گرفتگی در زمان تخمک گذاری طبیعی است؟

   بله، گرفتگی عضلات در زمان تخمک گذاری طبیعی است. برخی از زنان این درد را به صورت یک گرفتگی مبهم یا درد موضعی تیز تجربه می کنند. این موارد را می توان با حمام آب گرم یا استفاده از مسکن های بدون نسخه درمان کرد. اگر درد یا ناراحتی غیرقابل تحمل شد، ممکن است ایده خوبی باشد که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید.

  • خونریزی لانه گزینی چیست؟

   خونریزی لانه گزینی می تواند پس از لانه گزینی یا زمانی که تخمک بارور می شود و به دیواره رحم می چسبد اتفاق بیفتد. برخی از زنان در نتیجه لکه بینی یا خونریزی خفیف را تجربه می کنند. برای برخی افراد، این می تواند نشانه اولیه بارداری باشد.

  • در صورت خونریزی بین قاعدگی چه زمانی باید آزمایش بارداری داد؟

   لانه گزینی در پایان سیکل شما، درست قبل از شروع پریود انجام می شود. اگر چند روز قبل از قاعدگی متوجه لکه بینی شدید، آزمایش بارداری انجام دهید.

Source link

۳.۸/۵ - (۱۸ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

3 دیدگاه دربارهٔ «خونریزی تخمک گذاری چیست؟;

 1. سلام من دقیقا روز تخم گذاریم پریودیم دوباره شروع میشه و تا ۶ روز پریود میشم یعنی تو هر ماه دوبار چه کار کنم کیست دارم که از سه میل کوچکتر هست

  پاسخ
 2. من الان بعد لک بینی دچار خونریزی شدم دلیلش پی میتونه باشه قصد بارداری دارم

  پاسخ
 3. سلام خسته نباشی.من ۵۰ روزبعد از سزارین پریود شدم یک روز بعد نزدیکی داشتم فرداش خونریزی کردم یک روزه تموم شد.دوروز بعد دوباره نزدیکی داشتیم دوباره خونریزی دارم.آیا تو این مدت امکان آزاد شدن تخمک از تخمدان هست؟

  پاسخ

متخصص تغذیه و رژیم درمانی (PhD). ارائه دهنده رژیم های تخصصی آنلاین با خدمات ویژه